Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 02:44 Pon 30 Lis 2020

Pszenica
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 379, 380, 381, 382, 383  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
damian9871
Moderator

PostWysłany: 21:10 Pią 25 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

próbowałeś siać hybnosa drugi rok z własnego rozmnożenia?robiłem tak z żytem F1 spadek plonu 10-15%, ciekwe jak w pszenicy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czars

PostWysłany: 16:00 Czw 24 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@damian9871
Cześć. Tak Saaten Union ma dwa hybnosy. Link do charakterystyki 2B http://saaten-union.pl/index.php?x=HYBNOS_2B_F1
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
timi99

PostWysłany: 12:47 Czw 24 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A kiedy zaczynacie siew i jaka odmiana a takze ile siejecie na ha bo ja 300 kg na ha a jaki oprysk polecacie na wiosne
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 18:50 Sro 23 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2b to inna odmiana?
Powrót do góry
czars

PostWysłany: 21:22 Pon 21 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@damian9871
Cześć. Wyszła średnio Hybnos - 6.4t/ha, a Hybnos 2B- 6.7t/ha.
Wysiew 15.09 - 150 nasion/m2
Nawożenie N- 175kgN/ha
Klasa IIIB,IVa w kompeksie 2,3
Powrót do góry
Leszek_Lbn

PostWysłany: 19:59 Nie 20 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

próbował może ktoś w tym roku siać odmianę pszenicy "Miron"? Byłbym wdzięczny za informacje jak wyszła..
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 19:06 Wto 8 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak wymłócisz napisz jak wyszła i na jakiej klasie ziemi jakie nawożenie N i wysew kg/ha
Powrót do góry
czars

PostWysłany: 19:03 Wto 8 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja "jeszcze" mam.
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 18:59 Wto 8 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miał ktoś w tym roku pszenicę hybnos (hybryda)
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 19:39 Nie 2 Lip 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I wydaje mi sie ze w tym roku juz ja mamy z głowy bo 2 lata temu to miałem urwanie głowy a w tamtym roku juz było mniej Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
damian9871
Moderator

PostWysłany: 15:34 Sob 1 Lip 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

narazie spokój Smile
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 15:33 Sob 1 Lip 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak tam koledzy siedzi u was mszyca na kłosach Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
damian9871
Moderator

PostWysłany: 21:00 Pon 26 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeżeli problemem jest tylko skrzypionka to naprawdę szkoda kasy na bi
Powrót do góry
jacko

PostWysłany: 20:07 Pon 26 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zwalczanie skrzypionki dimezylem lub Bi 58 nie ma sensu. I nie chodzi o tem. fakt - lepirj działają w wyższych. Oba są systemiczne (chodzi o działanie w roślinie) - są bardzo dobre do zwalczania mszycy, co do skrzypiuonki to każdy pyretroid jest dużo lepszy - kontaktowy na roslinie - ból to wysokie tem. Więc trochę poczekaj aż się ochłodzi ( kiedy ???) i jedź wcześnie rano ca 5.
A i są tańsze niż oparte o dimetoat.
Jak masz dużo mszycy to zrób mixa z nich.
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 21:16 Nie 25 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czym będzie najtaniej oto jest pytanie Question czy ktoś zna na pamięć wszystkie środki , ich ceny i dawki - chyba nie . Ja tam idę do sklepu i dopiero tam podejmuję decyzję ( przecież w każdym miejscu jest inna cena i wybór chemikaliów też inny), zresztą ten co sprzedaje też powinien się na tym dobrze znać . U siebie jak kupuję to mówię co chcę zniszczyć i facet dopiero mi mówi co jest , jak to ma działać i ile bedzie kosztować .
Powrót do góry
ansu

PostWysłany: 20:26 Nie 25 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale czym będzie najtaniej http://www.ihar.edu.pl/ochrona_zboz_przed_szkodnikami.php
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ansu

PostWysłany: 20:17 Nie 25 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kserkses napisał:
W czym problem przecież są środki przeznaczone właśnie do wyższych temperatur . przed chwilą zobaczyłem że np. na Dimezylu jest nawet napisane że preparat działa najlepiej w temperaturze ponad 15 st. C

w cenie
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 19:43 Nie 25 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W czym problem przecież są środki przeznaczone właśnie do wyższych temperatur . przed chwilą zobaczyłem że np. na Dimezylu jest nawet napisane że preparat działa najlepiej w temperaturze ponad 15 st. C
Powrót do góry
ansu

PostWysłany: 19:12 Nie 25 Cze 2006    Temat postu: Jak zwalczać skrzypionki Odpowiedz z cytatem

Jak zwalczać skrzypionki w pszenicy jarej, jeśli nawet późnym wieczorem temperatura znacznie przekracza 20 stopni?
Powrót do góry
center

PostWysłany: 12:33 Pon 12 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm wiecie co nie ma tego tak dużo ale myśle że wszyscy troszke się czegoś nauczyli przynajmnieja:) Siałem w połowie września gdzies, sucho było możliwe że poskąpiłem N, a co do puźnego zastosowania ccc raczej nie tam gdzie był większa to jest jeszcze większa i nic jej nie jest jest cacy. Myślę że wieczorkiem wezme opryskiwacz plecakowy wezme Rasasolu max walne 0,5kg + 0,4kgMG + 2kgN i popryskam to hehe moze coś to da a tytanit na zboże nic nie da?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek

PostWysłany: 11:49 Pon 12 Cze 2006    Temat postu: pszenica Odpowiedz z cytatem

co do grzesia chodzi o to że ccc uszkodziło rosliny tam gdzie były w bardziej zaawansowanej fazie wzrostu np,południowe nachylenie terenu ,słabsza gleba ,a center na pewno ma zróznicowane klasy na polu albo podglebie bardziej przepuszczalne podłoże,jak robił oprysk no to przyszedł i zdaje mu sie ze na skraju (gdzie lepsza gleba jest 2 kolanko) a kawałek dalej mogło być 3 a nawet 4 i wtedy wiadomo.Moj sąsiad opryskiwał pszenice i w miejscach (uwrociach)gdzie jest zasiane podówjnie to rośliny gonią i wyrastaja szybciej( poprzez podwójne zagęszczenie) zreszta wiecie jak to wygląda i w tych miejscach uszkodziło rosliny były żółte mały lisc flagowy a kłos miał 2-3cm długosci i był w nim sam poślad ale to mogło byc kilka arów na całym polu na maksa tego. dlatego tak pózno w zasadzie nie robi sie oprysku taka dawka ccc ,ja opryskiwałem w tamtym roku juz prawie kłosząca sie pszenice ciotce ale kazałem kupić jej etefonu tj.(TERPAL)(CERONE)(CECEFON terz) i nic sie pszenicy nie stało.
Powrót do góry
Mirosław

PostWysłany: 09:19 Pon 12 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Center.Czy w miejscach gdzie widać po roślinach ,że są dobrze odżywione równiez wystąpiło żółknięcie?Jeśli nie , to według mnie zawiniła przede wszystkim pogoda.Dałeś za mało azotu i oprysk triazolem(epoksykonazol) w takich niskich temperaturach , jakie były tej wiosny uszkodził rośliny.No chyba ,że u Ciebie temperatury były wyższe niż u mnie .
Powrót do góry
jacko

PostWysłany: 21:08 Nie 11 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kilka słów o żółtej karłowatości jęczmienia - niech nazwa nie zmyla, poraża także pszenice ozimą

Po raz pierwszy zaobserwowano jej wystąpienie na owsie, choroba ta spowodowała dość znaczne spadki plonu, bo dochodzące do 30-40% pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego. W 2003 roku zanotowano wystąpienie tego wirusa również na Kujawach. Poraża on różne gatunki zbóż, jednak największe zagrożenie stanowi dla pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego.

Objawy porażenia to przebarwienia liści, rozszerzające się od szczytów do podstawy blaszki. Na różnych gatunkach są inne: na jęczmieniu jasnożółte, na pszenicy bladożółte z zabarwieniem fioletowwo-różowym, na owsie czerwono-purpurowe. Porażenie we wczesnym okresie powoduje zahamowanie wzrostu roślin występujące w postaci ognisk porozrzucanych przypadkowo na całej uprawie.

Wirus przenoszony jest przez mszyce występujące na zbożach (czeremchowo-zbożową, zbożową i różnano-trawową), których nalot może w zależności od pogody wystąpić od września do początku listopada. Wg badań Instytutu Ochrony Roślin jako efekt zmiany klimatu (ocieplenia) pojawiły się również klony mszyc rozwijające się dzieworodnie, które są głównymi przenosicielami chorób wirusowych zbóż.

Nie ma innego sposobu na ochronę plantacji przed tym wirusem jak zwalczanie mszyc, jeżeli zachodzi taka konieczność również jesienią (Bi-58 Nowy, Fury 100 EC/EW, Karate 025 EC/WG, Karate Zeon 050 CS/100 CS, Pirimor 25 WG/500 WG), pamiętając jednak, że optymalne działanie tych środków wymaga temperatury powyżej 15oC. Choroba nie przenosi się z materiałem siewnym, można więc wysiewać nasiona z tegorocznych zbiorów, gdy posiada ono odpowiednie parametry siewne. Badania wykazały różną podatność odmian pszenicy na wirusa BYDV – generalnie bardziej zagrożone są odmiany pszenic jakościowych (A) – szczególnie ostre objawy wykryto u odmian Zyta, Sukces, ale również Kris i Mewa. Z jęczmienia ozimego najmniej porażana była odmiana Gregor.

Wiosną objawy porażenia wirusem żółtej karłowatości jęczmienia często mogą być mylone z objawami niedoboru składników pokarmowych – przebarwione (jak opisane wyżej), sztywne liście, słaby rozwój systemu korzeniowego, zahamowanie wzrostu, powolne obumieranie roślin zwłaszcza w niekorzystnych warunkach glebowych. Nie pomogą w tym przypadku żadne zabiegi fungicydowe czy dokarmianie roślin. Pozostaje obserwacja plantacji i zwalczanie mszyc, jeżeli jest taka potrzeba już jesienią.
Powrót do góry
jacko

PostWysłany: 21:03 Nie 11 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

center napisał:
no w sumie wszystko racja ale zdjęc nie mam czym zrobic holera mój dziadek mówi e na tych placach nie bedzie żdanego kłosa hehe Razz a i jeszcze jedno na liściach są takie miejscami czerwone plamy nie wiem od czego moze to coś pomoże?

hmm - może to być wirus żółtej karłowatości jęczmienia, ale jakoś mi nie pasuje.

czy siałeś wcześnie - tj początek września, to by faktycznie to mogło być.

Uwaga o liściach jest jak najbardziej słuszna.

A tego azotu to faktycznie poskąpiłeś Smile

Co do badania N - to przy zbożach to nie ma sensu. Trzeaba po prostu nawozić. Co innego warzywa.

Spróbuj jednak dać jakieś zdjęcie
Powrót do góry
center

PostWysłany: 20:53 Nie 11 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no w sumie wszystko racja ale zdjęc nie mam czym zrobic holera mój dziadek mówi e na tych placach nie bedzie żdanego kłosa hehe Razz a i jeszcze jedno na liściach są takie miejscami czerwone plamy nie wiem od czego moze to coś pomoże?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 379, 380, 381, 382, 383  Następny
Strona 380 z 383

Skocz do: