Skocz do zawartości
Leon1978

Uprawa zbóż i poplonów

Rekomendowane odpowiedzi

Nie palę w gorzelni, kocioł w domu pracuje ze średnią mocą poniżej 5kW Pellet ze słomy ma niską temperaturę topnienia popiołu i inne wady w moim kotle średnio się sprawdza. Najgorsze co może być to mokry opał nieważne jaki. Woda się nie pali.

Jak sprzedawałeś słomę to nie dziwne że nic ci nie chce rosnąć.

Dlaczego na wiosnę jest bardziej mokro po poplonach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat, zdalny dostęp jest online z mojego domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

kolego wspołspalanie a spalanie pojedynczego paliwa to 2 rózne bajki

 

woda jest nie palna to prawa bo składa sie z wodoru i tlenu oba składniki sa nie palne

 

nie wiem czy nie chce nic rosnać jak za słome kupuje nawóz i paliwo na cały rok

 

ale to szczegół

 

cos wiesz ale z innego koscioła

 

tem spalania wegla to kolo 1500

drewna i biomasy 1100

w wspołspalaniu masz tem spalania węgla

z popiłem jestes na plus bo bio masa ma 2 do 4 % wegiel najlepszy ma wiecej

 

a pow 10% w piecu z podajnikiem to kaszanka

pewnie cała zime nawadniasz to masz mokro

pewnie ktos pierdoły pisze co nie Ansiu

http://fluid.wme.pwr.wroc.pl/~spalanie/dydaktyka/spalanie_wyklad_energetyka/SPAL_BIOM_I_ODP/Wspolspalanie_biomasy_z_weglem.pdf

 

 

 

czasem jeszcze mi zostaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj co wklejasz np KOROZJA I SZLAKOWANIE PODCZAS SPALANIA BIOMASY

W przypadku słomy temperatura mięknięcia popiołu 700-800C płynięcia 1200-1300C Nie mam kotła przemysłowego, tylko taki mały cywilny, który pracuje ze średnią mocą poniżej 5kW opał do 35mm max i rożne rzeczy już próbowałem tam wsypać

Woda powstaje chyba ze spalenia wodoru i tlenu, a nie odwrotnie??

Osobiście nie nawadniam z nieba samo leci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od parametrów procesu spalania, w amatorskim kotle z podajnikiem im suchsze paliwo tym większa sprawność,

 

a na polu prawie dokładnie odwrotnie, dzisiaj wpadła mi w ręce publikacja, w której jednym z rodzajów agromelioracji było asfaltowanie - czyli wprowadzanie nieprzepuszczalnej warstwy (2-3mm) na głębokości (60-80cm) na słabych glebach celem zatrzymania wód opadowych, im słabsza gleba tym słabsze podsiąkanie i tym mniej sensowne głęboszowanie i uprawianie poplonów, poprawę struktury gleby (większa pojemność wodna) można uzyskać poprzez wapnowanie bądź wprowadzanie innego lepiszcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bądź wprowadzanie innego lepiszcza

I tym sposobem , wracamy do substancji ,najbardziej znanej z takiego działania , nazywanej potocznie próchnicą.

Waobec czego każdy sposób na zwiększenie jej ilości jest z pewnością korzystny ,

Choć nie kazdy ekonomicznie uzasadniony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

co Wy wiecie o zabijaniu

 

 

jaki cywilny piec pewnie ze pisza o korozji z wegla tez pisza ale Ty tego nie czytasz bo po co moj znajomy kilka razy woził komuś wegiel to mowił ze autko mu mocniej skorodowało niz po soli na drogę

 

dr Jan Gulak do kotłow podaje parę wodna i tez uzyskuje od 40 do 60 % oszczędności

 

wez worek trocin zmieszaj z workiem eko groszku wsyp i pal

 

daje Ci gwaracje ze wagowo tyle samo zuzysze tej mieszanki co Groszku

 

albo róznice beda minimalne

 

a do zgazowywania sam widzisz sa straty wieksze ale przystawke i pojemnikiem sie trzyma na dworku i tylko podaje hologaz do pieca ale i tak takie rozwianie nie jest głupie

http://olx.pl/oferta/podajnik-na-trociny-do-pieca-hajnowka-CID619-IDcZ9cX.html#c850a85189

http://olx.pl/oferta/piec-co-przystawka-spalarka-na-trociny-CID628-ID5MXOt.html#c850a85189

ja handluje z gorzelniami z 20 lat tam nikt w tym czasie kotłow nie remontował a dzienie potrafia spalić 5 ton słomy na 16 godz pracy 2 kotłow

 

 

kolego więcej wiary a mnie biadolenia

 

ja od kilku nastu lat sam wspołspalam zrębki pelet brykiet trociny a

 

wilgotnosc ma znaczenia do 70 80 stopni po przeproczniu tej temperatury nie ma znaczenia wiec nie wiem dlaczego masz niska temperature to jest bardzo korozyjne na kocioł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Fajny pomocnik przyjacielu

 

 

co do poplonu to co siejesz po takim nawozie ?

 

 

Ostaniu rozmawiałem z mądrzejszymi odemnie to oni mieli inna metodę na poplony siali w 2 dekadzie września i mieli maksymalnie 10 cm

 

 

Ja Wam powiem u nas dopłaty do polonów i polony sa ale z 30 lat spożnione to było potrzebne jak bylo 3 mln ha ziemniaków a nie dziś bo co pszenca potrzebuje takiego poplonu ?

 

siejesz jare zboże które z regółu plonuje 20% mniej wiec masz plon na starcie mniejszy

 

ale cóż takie czasu dobrze ze nawóz w cenie sie trzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pochwal sie ile kosztuje wyprodukowanie takie poplonu ?

 

szkoda ze trochę nie możesz podkręcić tempa jak by to plonowało 2 raz w roku i zebrać by z tego plon to było by inaczej

 

tak poza satysfakcja z ładnej kultury na Polu masz nie wiele ale i o to warto dbać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ ansu

pod co ten ładny poplon? czeka do wiosny czy już jesieną go zlikwidowałeś, widzę że duzo próchnicy z niego bedzie a co zatym zwiekszy sie pojemność wodna gleby w przyszłości. U mnie tylko facelia była ładna w tym roku bo łubin troche za późno zasiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego jak by o próchnice w glebie chodziło to byś uprawiał na przemienię trawy na gruntach ornych nic tak poziomu próchnicy nie podniesie

 

a ilosc wody w próchnicy glebowej to sa jakieś części promila w stosunku do potrzeb w ciągu roku

 

moim zdaniem najlepiej perz zasiać udaje sie dosc dobrze i dobrze chelatuje składniki a ile próchnicy powstanie po nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednej działce został tylko zwałowany wszystko czeka do wiosny na siew buraków Ma zalety i wady: chroni przed erozją, wysychaniem, zapływaniem, chwościkiem...... ale tydzień później można wejść w pole bo mokro, swoje zje i odda z nawiązką -inwestycja na przyszłość.

W tym roku planuję słonecznik + groch + Facelia + coś... bez rzodkiewki bo za bardzo rośnie we wczesnym siewie, -początek września jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie na innej działce mieszanka od góry: facelia, gorczyca, rzodkiew oleista

Korzeń znacznie głębiej jak warstwa uprawiana niestety urywa się trzeba by wykopać by sprawdzić dokąd sięga

 

 

 

poplon-facelia-gorczyca-rzodkiew-oleista_30_90_386854.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siejesz gorczycę i rzodkiew jako poplon czy rzepak też uprawiasz w głównym plonie , bo te rośliny to licho służą rzepakowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepaku nie sieję, taki poplon nie orany to pewnie siedlisko chorób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na jednej działce został tylko zwałowany wszystko czeka do wiosny na siew buraków Ma zalety i wady: chroni przed erozją, wysychaniem, zapływaniem, chwościkiem...... ale tydzień później można wejść w pole bo mokro, swoje zje i odda z nawiązką -inwestycja na przyszłość.

W tym roku planuję słonecznik + groch + Facelia + coś... bez rzodkiewki bo za bardzo rośnie we wczesnym siewie, -początek września jak najbardziej.

 

 

a kiedyś to mało brakowało abym w buzie dostał . Pewnie ze polon poprawia strukturę gleby każdej im lepsza tym działanie jest większe bo więcej korzeni wytworzy i więcej masy

 

Cieszę sie ze juz są ludzie który widzą ze polon to i problemy żle dobrany a dlaczego sa zle dobrane a no dlatego ze brakuje wiedzy na świecie i w Polsce bo nikt nie wpadł do tej pory by poprawiać strukturę poplonami skoro to jest tak kosztowne .To mi sie kojarzy z nawadnianiem poł rolniczych pewnie ze podnosi plony ale koszt nawadnia jest dużo wyższy niz wartość produkcji rolniczej

 

Dlatego panowie moim zdaniem gleby klasy V i VI dużo lepiej wyłączyć z produkcji i posadzić las niż siać na nich poplony w celu podniesienie żyzności tych gleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tak panowie szczerze czy głupsze rozwianie było by dać dopłatę do uprawy kukurydzy która w uprawie na ziarno zapewne lepiej działa strukturotwórczy na glebę niż jęczmień jary i taki poplon jak przedstawił Ansiu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na gleby słabę gryke która glebie zrobi wiele dobrego = co prawda zamiast glicerofosfatem stare pokosówki odremontować i tak to zbierać

 

pewnie ze mozna groch próbować czy bobik kto to uprawiał wie jakie to jest trudne w uprawie ile chorób ile szkodników a plon nie pewny a cena na to to dopiero loteria

 

 

nie ma co z tym zrobić to na polon który ma poprawić strukturę to jest robota bez sensu

 

ile masy jest z buraków ale co daliśmy sie wydmuchać jak zwykle na cenie

 

ile jest masy nawet z żyta w wysokiej kulturze ale co interwencja przypadkiem na rynku żyta ustała jak polska do uni wstapiła co za przypadek

zwykle tak jest ze bogatszy biednego dmucha jak chce i kiedy chce i tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...