Skocz do zawartości
Reptor

Oświetlenie na halach produkcyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie ponieważ zbliżam się do końca rzutu i zacząłem się zastanawiać nad zmianą oświetlenia obecnie posiadam żarówki "energooszczędne" aczkolwiek znacznie spadły ceny żarówek ledowych które z tego co mi wiadomo charakteryzują się bardzo niskim apetytem na prąd, stąd moje pytanie czy ktoś stosuje bądź stosował takie oświetlenie jak to się przekłada na chów i czy nie występują jakieś komplikacje przy tym świetle no i czy strumień światła zostaje zachowany taki jak występował przy "normalnych" żarówkach. Z góry dziękuje za odpowiedz. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesowałem się trochę ledami do kurnika. Lampa ok 150zł ale jak dla mnie miała niekorzystne rozłożenie światła - mocnym strumieniem świeciło do przodu i dużo słabiej na boki (mierzyliśmy luxomierzem ). Zdecydowałem, że zostaję przy żarówkach energoszczędnych 20W z allegro za 6-7 złotych sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Interesowałem się trochę ledami do kurnika. Lampa ok 150zł ale jak dla mnie miała niekorzystne rozłożenie światła - mocnym strumieniem świeciło do przodu i dużo słabiej na boki (mierzyliśmy luxomierzem ). Zdecydowałem, że zostaję przy żarówkach energoszczędnych 20W z allegro za 6-7 złotych sztuka.

 

Dziękuje za odpowiedz właśnie chodziło mi rozprowadzenie światła no ale skoro cena jest tak wysoka a wydajność nie jest korzystna więc nie ma sensu się wpędzać w koszty pozostaje czekać na inne metody zmniejszenia poboru prądu jeszcze raz dziękuje za informacje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnoscie oświetlenia, myśle nad zmiana oświetlenia ze zwykłych zarówek na takie długie świetlówki. Zastanawiam się czy zastosować białe standardowe zarówki czy moze zastosowac w kolorze niebieski i zielony albo moze same zielone. Może ktoś posiada takie i móglby mi pomoc w wyborze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas świetlówki wszystkie w kolorze ciepła biel. Wydaje mi się, że mamy kurze zapewnić światło jak najbardziej podobne do naturalnego. Oczywiście mówię o reprodukcji. Na eksperymenty bym się sam nie odważył, bo efekty mogłyby być nieprzewidywalne. No chyba, że ktoś już ma jakieś doświadczenia z zabawą w kolory w kurniku. Też jestem ciekawy wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie odnoscie oświetlenia, myśle nad zmiana oświetlenia ze zwykłych zarówek na takie długie świetlówki. Zastanawiam się czy zastosować białe standardowe zarówki czy moze zastosowac w kolorze niebieski i zielony albo moze same zielone. Może ktoś posiada takie i móglby mi pomoc w wyborze.

 

Jeśli chodzi o kolor światło to zgadzam się z przedmówcą , do tego dodam że niebieska kategorycznie nie wychodzi w grę gdyż kura nie widzi tego koloru przynajmniej w pewnych skalach i skutkowało by to zerowym przyrostem i praktycznie brakiem nieśności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brojler też nie widzi światła niebieskiego. W ogóle każdy drób ma z tym problem. Dlatego też zwróć uwagę, że nie masz w kolorze niebieskim ani poidełek ani karmników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem przy nioskach tradycyjne żarówki na ledy. Działają już 1,5 miesiąca i na razie wszystko OK. Ledy światło białe ciepłe, diody równomiernie rozłożone również na boki w starych kloszach trochę jakby pryzmatycznych lekko na czerwono pociągnięte.

Trochę za wcześnie powiedzieć, że te ledy się z całą pewnością nadają na cały cykl produkcyjny, ale starsza kura akceptuje to światło i jest jakby taka spokojniejsza, zanikł zupełnie kanibalizm.

Koszt żarówki 16,40 netto. Zwrot inwestycji 2 m-ce z samej różnicy w poborze prądu. Nie wspomnę, że od tego czasu nie muszę codziennie latać z drabiną po kurniku i wymieniać spalone żarówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po 4 miesiącach mogę potwierdzić, że ledy się sprawdziły. Kury niosą dobrze . W dodatku działają jak kondensator i skompensowałem nimi bierną indukcyjną wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i po 4 miesiącach mogę potwierdzić, że ledy się sprawdziły. Kury niosą dobrze . W dodatku działają jak kondensator i skompensowałem nimi bierną indukcyjną wentylatora.

 

Dobrze wiedzieć że ktoś nareszcie spróbował. Pytanie teraz tylko czy na brojlera podziała tak samo jak na reprodukcję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i po 4 miesiącach mogę potwierdzić, że ledy się sprawdziły. Kury niosą dobrze . W dodatku działają jak kondensator i skompensowałem nimi bierną indukcyjną wentylatora.

 

Dobrze wiedzieć że ktoś nareszcie spróbował. Pytanie teraz tylko czy na brojlera podziała tak samo jak na reprodukcję?

 

może podać mi ktoś stronę albo sklep gdzie kupował te żarówki ledowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego rafał , jestem ciekaw jak liczysz zwrot inwestycji w 2 miesiące?

Philips 11w energoszczędna kosztuje w sklepie internetowym 4,50 zł pewnie można kupić taniej.

 

Zyskujesz 4,5 watt oszczędności. Biorąc pod uwagę cenę prądu 0,70 zł z kw/h

to oszczędzasz 0,00455 zł na godzinie świecenia ,przyjmując 16 godzin światła oszczędzasz około 7 groszy dziennie.

11,50 zł róznicy w cenie zakupu na 7 groszy dziennie oszczędności to 164 dni.

Niestety ledy też lubią się zepsuć. I wtedy cały plan bierze w łeb.

 

Nie potępiam żeby nie było,ale uważam że oszczędności były by tylko wted kiedy ledy będą bez awarii, ale nie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wcześniej miałem tradycyjne 40W. Biorąc pod uwagę, że wymieniałem ok. 10 szt. na 2 tygodnie to może nawet szybciej się zwróciły. Do tej pory żadna się nie spaliła, tylko jedna straciła światło z jednej strony, ale akurat od ściany to nie przeszkadza. A energooszczędne to mi tak z pół roku chodziły, a bledły jeszcze szybciej. Pewnie dlatego że w kloszu, ale na kurniku musi być klosz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi,nie musi. Zależy jak na to patrzeć. Jak masz zwykłe żarówki klosz chronił przed ewentualnym pożarem. A czyścić musisz tak samo klosz jaki żarówkę eco bez klosza. Te żarówy eco z marketu po 2 zł wytrzymywały ze 2 miesiące. Teraz kupuje powiedzmy "markowe" i wytrzymują mi rzut nioski. Jak ledy jeszcze stanieją to napewno będę stosować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich odpowiedników używacie 40W czy 90W bo cenowo też jest różnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej wspomniałem 40W. Tylko klosze przyciemnione czerwoną farbą kredową. Jak białe to max. 25-15W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ci powiem własnie żeby sobie ogarnąć takie klosze do lamp przyciemnianie warto sobie ogarnąć ten temat i sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...