Skocz do zawartości
gesiarz

Choroby drobiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem tu nowa i proszę o poradę doświadczonych hodowców.

Odchowuję stado ( kilkaset ) młodych kurek niosek, 12 tyg.

Ok. 3 tyg.temu kury ( chyba ) przewiało, zaczęły charczeć i trzepać głowami. Szczególnie słyszalne odgłosy przy zgaszonym świetle i wyciszeniu stada.

Podałam Doxy RW, uspokoiło się na kilka dni, a potem znowu wszystko wróciło ze zdwojoną siłą. Podałam ponownie Doxy, ale bez większych rezultatów.

Kury straciły energię, zaczęły posiadywać po kątach, charczały i niektóre jakby kwiczały. Pojawiły się upadki. U weterynarza po sekcji stwierdzono kolibakteriozę i zalecono Enrobioflox + Nefri-Pain. Padło jeszcze kilkanaście sztuk w czasie leczenia, ale były to głównie słabeusze siedzące po kątach. Leczyłam pełne 6 dób.

Ogólnie kury wydają się być lepsze, ale ciągle brakuje im energii i mniej się ruszają. Wodę spijają w normie, jedzą też bardzo dobrze.

Niestety zrobiło się mokro na ściółce mimo codziennego zaścielania słomą. Nie wiem, czy to efekt podawania leków czy kolejny problem?

Trzykrotnie w trakcie kuracji robiłam oprysk na ściółkę Pol-leną i tym samym specyfikiem myłam poidła i paszowniki.

Nie wiem czy mam czekać, bo kury powinny dojść do siebie takiej antybiotykoterapii, czy nadal coś je męczy i jeszcze raz udać się do weterynarza po inny specyfik. ?

Z kolibakteriozą mam pierwszy raz do czynienia i nie wiem czego się spodziewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyglada na ILT trzeba zaszczepic je szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle,że kury przez padnięciem siedziały po kątach, osowiałe, coraz lżejsze, z nastroszonym piórem i nie miały sił chodzić. Nie wyglądało to na uduszenie. Po Enro uciszyło się na kurniku, pojedyncze sztuki jeszcze "psikają".

Martwią mnie mokre odchody i te obniżona energia, chociaż dziś, po zaświeceniu mocniejszego światła część kur podfruwywała po kurniku czyli prawidłowa reakcja. Ale to ciągle nie jest jeszcze to ....

Chyba nie ILT/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Bardzo prosze o pomoc,bo juz nie wiem co mam robic zajęlam sie hodowlą kur niosek,rok czasu szło b.dobrze,niosą się (100szt),mam zbyt na jaja. Z uwagi na to ze mamy wolne miejsca,postanowilismy kupic jeszcze 200. Mialy byc dochowane przez znajomego hodowce do 16tyg tak jak poprzednie ale niestety okazalo sie,ze musi nam je sprzedac wczesniej. Wiec kupilismy 8tyg kurczaki. Miesiac czasu chowaly sie super i nagle zauwazylam slady biegunek. Kurczaki staly sie osowiale,bez energii,z zamknietymi oczami probowaly schowac sie w kąt. Dostaly antybiotyk,weterynarz patrząc na kupy,stwierdzil kokcydiozę. Oczywiscie stare kury rowniez dostaly,karencja na jaja byla. Po antyb biegunka dalej byla. Wypisal kolejny sulfatyd czy cos ale juz tylko kurczakom. Przez tydz nie padla zadna,biegunka dalej byla. Zmienilam weterynarza,ten z kolei,zrobil sekcje,stwierdzil cos bakteryjnego,wirusowego,wiec antybiotyk,nazwa cos na F. Nie padaly 4dni,i nagle 3 znowu i tak lacznie sumując 60poszlo a ja zalamuje rece moze ktos byl w takiej syt,albo zna sie na rzeczy,blagam pomozcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej niech weterynarz pobierze wymazy i zrobi antybiogram. Strzelanie do bakterii z kapiszonów oprócz czyszczenia twojej kieszeni nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo jak zaczeło sie to w 11 a 12 tygodniu to jest to ilt trzeba szczepic szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,po 8 tyg nie byly juz szczepione. A lekarz twierdzi ze jest juz na to za pozno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ilt to jest wirus ktory atakuje krtan,gina w wyniku uduszenia a moje kurczaki maja biegunke koloru jasno brazowego. Zrobilismy im wybieg,maja sucho i czysto,rwieza wode non stop a mimo tego cos sie z nimi dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...