Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 03:28 Pon 22 Paź 2018

Agrolok
Cena brojlera
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 2059, 2060, 2061 ... 2098, 2099, 2100  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Drobiarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zbig

PostWysłany: 08:51 Pon 20 Lis 2006    Temat postu: Re: DDD Odpowiedz z cytatem

Avilo napisał:
Jak widać "demokracja to nie ściema" Smile
Wyjaśnij co masz na myśli pisząc o demokracji!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avilo

PostWysłany: 00:51 Pon 20 Lis 2006    Temat postu: DDD Odpowiedz z cytatem

Jak widać "demokracja to nie ściema" :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
HEKTOR

PostWysłany: 00:29 Pon 20 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kol napisał:
An- dlaczego sam nie nie zmniejszysz produkcji. Dziwnie gadasz. Racja budują lecz nie wszyscy i wszystkich nie szufkadkuj w ten sposób. A może Ty sam jesteś tym "złym" i wyżywasz się na innych, bo pobudowałeś kilka hal a tu na rynku d.u.p.a. i nie ma z czego spłacać kredytu. O zysku nie ma co mówić, a miało być tak fajnie. Agro- racja. Import, import i do tego detal.

kol jestes tu jeszcze
Powrót do góry
kol

PostWysłany: 00:20 Pon 20 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

An- dlaczego sam nie nie zmniejszysz produkcji. Dziwnie gadasz. Racja budują lecz nie wszyscy i wszystkich nie szufkadkuj w ten sposób. A może Ty sam jesteś tym "złym" i wyżywasz się na innych, bo pobudowałeś kilka hal a tu na rynku d.u.p.a. i nie ma z czego spłacać kredytu. O zysku nie ma co mówić, a miało być tak fajnie. Agro- racja. Import, import i do tego detal.
Powrót do góry
Agro

PostWysłany: 22:43 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małopolska 2,10- 2,15 brutto
Powrót do góry
Agro

PostWysłany: 22:40 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzie kiedy wy wreszcie przestaniecie gadać o nadprodukcji i tego typu rzeczach? Czy nikt nie widzi co stało sie na przełomie trzech ostatnich lat na rynku ubojni drobiu? Mówicie że jeden czy drugi wybudował 5 lub 10 kurników i teraz nie możemy sprzedać kurczaków w normalnych cenach. Przecież prawie każda ubojnia zwiększyła swoje moce ubojowe. Znam wiele takich które parę lat temu biły po 3 tyś sztuk a dziś biją po 30 albo 60 tyś sztuk/ dobę. Zacznijcie wreszcie zwracać uwagę że ani rzekoma nadprodukcja ani nieprzychylność ubojni nie jest powodem naszych problemów. Jedyny istotny powód to import i to nie lewgo ale kontraktowanego kurczaka z Brazylii i reszty krajów gdzie koszty produkcji są o wiele niższe i czy nam sie to podoba czy nie nigdy nie sprostamy tej konkurencji. To co możemy zrobić i najgorsze jest to że nie możemy zrobić szybko jest stworzenie mocnego ogólnopolskiego związku hodowców który by miał siłę przeciwstawić się lub przynajmiej ograniczyc import kurczaków i wogóle drobiu z krajów o których wszyscy wiemy. W tym naszym biznesie obracamy tak ogromnymi pieniędzmi ( mówie tu o hodowcach, wytwórniach pasz i ubojniach i wylęgarniach), że z powodzeniem byłoby nas stać na to żebyśmy stworzyli lobby drobiarskie i sami chronili nasz rynek - jest tylko jeden problem my umiemy tylko narzekać i biadolić no i jeszcze się obrażać ( napewno zaraz ktoś mi tu nawtyka peręsłów) i dlatego nic sie długo jeszcze tu nie zmieni.
Powrót do góry
daro

PostWysłany: 21:12 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaka cena na kaszubach Question
Powrót do góry
Zbig

PostWysłany: 17:53 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No w temacie jajecznym jest zapytanie o budowę kurnika. Kolega Gall podaje link do firmy ZAWBUD , która buduje hale drobiarskie . Ta firma ma na swojej stronie listę referencyjną - policzyłem , że tylko w roku 2005 i 2006 realizowani 10 budów ferm drobiarskich . Ile takich firm jest w skali kraju? A ilu hodowców wybudowało fermy swoimi siłami? Jestem przerażony i porażony głupotą polskich drobiarzy! Tak przez roczek żeby cena za żywiec utrzymała się na poziomie max. 2,00 brutto to może do tych durnych łbów by dotarło , że żołądki polskich konsumentów z gumy nie są!!! A banki niech w cholerę zabierają te kurniki i sprzedają za 1/5 ceny np. na końskie stajnie za . Głupi drobiarzyna niech idzie pod most i żre trawę . Proponuję pomału przechodzenie na wegeterianizm bo jak tak dalej pójdzie to nawet na brazylijską ćwiartkę bankruta drobiarza nie będzie stać . No zawsze może z lepperowego stołu dostać jakieś kosteczki do obgryzienia albo po kosteczkach Very Happy
Powrót do góry
An

PostWysłany: 17:11 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, jeszcze jedno. Nie bredzę i nie mam takiego zamiaru. O tym jak działa gospodarka, gdzie "ustala się jaki powinien być poziom marży np. + 50%, kto ile ,gdzie i czego powinien wyprodukować" możesz się przekonać drJanusz, jak przeniesiesz swoje obiekty na Kubę lub do Korei Pn..Mimo wszystko, nie życzę Ci tego. Jeżeli skrót przed imieniem oznacza to co powinien, to doktorat masz chyba z teologii, albo "innych pobożnych życzeń". Przepraszam za ton, ale wkurzają mnie ci wszyscy głupio-mądrzy naprawiacze branży.
Powrót do góry
An

PostWysłany: 17:00 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem dlaczego admin usuwa słowo " h.u.r.t.o.w.a."
Powrót do góry
An

PostWysłany: 16:58 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź na Twoje pytania jest tylko jedna: bo tak właśnie działa wolny rynek. Nikogo nie obchodzą koszty produkcji, ani punkt widzenia rolnika.Jedynym powodem dla którego towar może drożeć, jest tylko jego brak lub przynajmniej czasowy niedobór. Ograniczenie marży (słowo zostało usunięte) lub detalicznej wymusza tylko i wyłącznie konsument, który wybiera gdzie może taniej kupić. Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi tego samego towaru drożej dla kaprysu, czy z powodu solidarności branżowej. Powtarzam: to jest wolny rynek i im prędzej trafi to do świadomości hodowców, tym szybciej branża wyjdzie z kryzysu. Praw ekonomii nawet socjalizm nie zdołał zmienić, tym bardziej nie uda się to nam, hodowcom. To może bolesna prawda dla wielu z nas, ale niestety prawda.i
Powrót do góry
drjanusz

PostWysłany: 14:52 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

An napisał:
Przeciwko czemu Opole chce protestować? Gospodarce rynkowej, czy własnej głupocie ? Niska cena wynika z nadprodukcji. Nie dajmy sobie wkręcić, że jest inaczej, że rozkłada nas import itp. bzdury. Dla uważnie śledzących rynek, jest zupełnie jasne, że mimo wzrastającego eksportu (ponad 140.000 ton) notujemy w dalszym ciągu wzrost produkcji krajowej na poziomie, którego nasz rynek nie jest w stanie wchłonąć. Kłania się temat ciągle przewijający się na forum, tzn. niekontrolowane budowy nowych kurników. Przez niekontrolowane rozumiem tu brak analizy zapotrzebowania rynku, brak umów na zbyt itd. Potem taki oszołom miota się po rynku za 2,00 zł i klnie na wszystkich i wszystko dookoła. On jeden nie jest winny, bo przecież wyprodukował żywiec, więc teraz inni powinni mu go ubić,sprzedać i czystą gotówkę przelać na konto. A państwo powinno zapewnić ochronę granic, wysokie ceny skupu i gwarancje zysku. Łeb w komunie niektórym z nas pozostał. A propos Opola, czy pamięć mnie zawodzi, czy to u Was stwierdzono skarmianie zakazanych mączek? To także wspomaga nasz rynek, czyniąc hasło "zdrowy drób" pustym sloganem. Nie , kochani, nie protest, ale pokorne uderzenie sie w piersi i ograniczenie dalszego wzrostu produkcji jest receptą na dalsze spadek cen. Można jedynie poprzez wspólne działania podjąć temat ograniczenia podaży piskląt, bo na oszołomów chcących tuczyć bez względu na wszystko nie ma i nie będzie siły. W myśl przysłowia :"głupich nie sieją, oni sami się rodzą". Nie wiem dlaczego, ale w naszej branży ten odsetek urodzin jest znacznie wyższy. Dość już biadolenia, zwalania winy na innych. Ograniczcie w końcu produkcję i na tych działaniach się skupmy, a nie oczekujmy od innych niemożliwego. Pozdrowienia!

Człowieku co TY bredzisz?????? Powiedz mi jedno dlaczego detal sklepowy stoi na tym samym poziomie a producenci dostają jałmużne ????????Masz jakiekolwiek rozeznanie o produkcji od strony rolnika???Rozumiem że przetwórstwo ponosi koszty ale powinno to być w powiedzmy max+ 50% ceny zakupu a nie w paru setkach. Społeczeństwo nie ma SIŁY NABYWCZEJ-jesteśmy zbyt ubodzy gro z nas żyje na granicy nędzy(mam pare takich osób w swoim otoczeniu-i nie jest to ich bezpośrednia wina).
Na całym cywilizowanym świecie państwo chroni rolnictwo u nas wręcz odwrotnie!!!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
An

PostWysłany: 13:36 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeciwko czemu Opole chce protestować? Gospodarce rynkowej, czy własnej głupocie ? Niska cena wynika z nadprodukcji. Nie dajmy sobie wkręcić, że jest inaczej, że rozkłada nas import itp. bzdury. Dla uważnie śledzących rynek, jest zupełnie jasne, że mimo wzrastającego eksportu (ponad 140.000 ton) notujemy w dalszym ciągu wzrost produkcji krajowej na poziomie, którego nasz rynek nie jest w stanie wchłonąć. Kłania się temat ciągle przewijający się na forum, tzn. niekontrolowane budowy nowych kurników. Przez niekontrolowane rozumiem tu brak analizy zapotrzebowania rynku, brak umów na zbyt itd. Potem taki oszołom miota się po rynku za 2,00 zł i klnie na wszystkich i wszystko dookoła. On jeden nie jest winny, bo przecież wyprodukował żywiec, więc teraz inni powinni mu go ubić,sprzedać i czystą gotówkę przelać na konto. A państwo powinno zapewnić ochronę granic, wysokie ceny skupu i gwarancje zysku. Łeb w komunie niektórym z nas pozostał. A propos Opola, czy pamięć mnie zawodzi, czy to u Was stwierdzono skarmianie zakazanych mączek? To także wspomaga nasz rynek, czyniąc hasło "zdrowy drób" pustym sloganem. Nie , kochani, nie protest, ale pokorne uderzenie sie w piersi i ograniczenie dalszego wzrostu produkcji jest receptą na dalsze spadek cen. Można jedynie poprzez wspólne działania podjąć temat ograniczenia podaży piskląt, bo na oszołomów chcących tuczyć bez względu na wszystko nie ma i nie będzie siły. W myśl przysłowia :"głupich nie sieją, oni sami się rodzą". Nie wiem dlaczego, ale w naszej branży ten odsetek urodzin jest znacznie wyższy. Dość już biadolenia, zwalania winy na innych. Ograniczcie w końcu produkcję i na tych działaniach się skupmy, a nie oczekujmy od innych niemożliwego. Pozdrowienia!
Powrót do góry
Zbig

PostWysłany: 11:53 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tasin napisał:
zbórz .
Wow! Widzę , że nie tylko z matematyką i ekonomią , ale także i ortografią języka polskiego masz problemy . Tasin wróć do szkoły Embarassed
Powrót do góry
Tasin

PostWysłany: 11:44 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A cóż można powiedzieć na ten post?? Powiadomię prezesa związku Zachodniopomorskich Hodowców Drobiu, powiem mu o co chodzi, potem zrobimy zebranie i zdecydujemy czy się przyłączamy. Ale myśle że to wielce prawdopodobne.
A swoją drogą ciekawa jestem czy hodowcy zdecydują sie przez 2 dni nie oddawać drobiu?? Pewnie z 80 % tak, a może nie aż tyle, bo to właściwie teraz przy tej cenie jest tak że wielu hodowców wolnorynkowych ma przetrzymany drób, że z pocałowaniem w rękę oddają kury. Chyba że miałaby tylko stanąć sprzedaż świeżego i mrożonego drobiu, no wtedy to może by coś dało. Ale na to muszą zgodzić się nasze "kochane" ubojnie. Trzeba by było dokładnie przemyśleć strategię takiego strajku i razem z nami ramię w ramię muszą stanąć ubojnie, inaczej myślę że na niewiele to wszystko się zda.
Może gdyby ta utopijna wersja się powiodła w kraju zauważono by w końcu jak ważną częścią przemysłu jesteśmy. Ile dajemy miejsc pracy, ile zbórz pochłania hodowla drobiu itp, itd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
medox

PostWysłany: 10:19 Nie 19 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żadnych komentarzy do postu poniżej?A może czas rzeczywiście coś zrobić bo pisanie przez garstkę osób na forum niczego nie zmieni.
Zresztą,po co cokolwiek robić, jest fajnie tylko żeby było jeszcze fajniej to cena powinna być 1.80-2.00 brutto przez powiedzmy najbliższe pół roku albo i rok i ani na moment nie powinna przekroczyć 2.00.Może co po niektórym dało by to do myślenia,szczególnie budującym w nieskończoność.
Ja jestem za taką opcją więc chyba nie przystąpię do związku ale wszyscy którzy chcą coś zmienić powinni coś rzeczywiście zrobić[/list]
Powrót do góry
aks_sc

PostWysłany: 18:40 Sob 18 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

=red][/color]UWAGA Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation [color
Wojewódzki Związek Hodowców Drobiu w Opolu zwraca się z prośbą do wszystkich organizacji działających na terenie kraju , skupiających drobiarzy , oraz prywatnych osób i podmiotów , prowadzących produkcję drobiarską , zainteresowanych jak najszybszym zorganizowaniem dynamicznego i efektywnego KRAJOWEGO związku drobiarskiego o kontakt na adres: aks_sc@interia.pl , kendziorg@interia.pl . Jesteśmy przygotowani merytorycznie , mamy dobrych prawników . Poddajemy też pod rozwagę przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej polegającej na wstrzymaniu w całym kraju , dostawy drobiu rzeźnego i jaj konsumpcyjnych przez okres 2 dni . Zarząd WZHD Opole
Powrót do góry
kol

PostWysłany: 23:58 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Vitor-prawdobodobnie mam rację. Od 15 nie było żadnych postów. Albo Koledzy już mają dość tego całego gnoju, chociaż przy tej cenie to nawet gnój nam nie zostaje bo inni nam go wezmą. Za darmo. Na razie cześć!!
Ps. Inni to paszarnie, ubojniaki, etcra, etcra.
Powrót do góry
vitor1

PostWysłany: 15:12 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kol - racja. Cześć.
Powrót do góry
vitor1

PostWysłany: 15:09 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Medox nie szufladkuj w sposób uproszczony ludzi jeżeli ich doświadczenia i sposób myślenia są Ci obce. Myśl konstruktywnie a nie pogłębiaj różnic. Wolnorynkowe ubojnie tylko się cieszą czytając nasze spory.
Owszem oddawałem kiedyś też do dużych zakładów-jednego z potentatów na naszym rynku, ale zrezygnowałem bo było właśnie tak jak mówisz, że non stop cena minimalna nawet kiedy na rynku było lepiej. Uważam, że jak nie pasuje to trzeba szukać, a jak się nie znajdzie to się wycofać, albo zmienić branżę albo koncepcję na życie. Znam np. taką ubojnię, która nigdy nie podpisze z hodowcą konkretnej umowy na odbiór żywca z ceną minimalną z datą odbioru z harmonogramem wstawień na cały rok bo ma wszystkich w d... . Nie ma kredytów bo kredytują ją hodowcy jak będzie chciała to będzie biła a jak się nie opłaci to nie będzie biła, a hodowca w tym czasie niech się martwi co zrobić z kurczakami w 6 tygodniu, a chętnych hodowców do współpracy i tak ma wbród - to jest sposób na życie !
Wytłumacz dlaczego tak jest ?
Powrót do góry
kol

PostWysłany: 14:48 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy. Dużo tu jest dyskusji o kontraktacjach. Racja, Lecz moim zdaniem to jest tylko wierzchołek góry lodowej. 80% tego co psuje nam krew to p.o.j.e.b.a.n.a polityka naszego nie kochanego rządu. 1- wojna polityczna z Rosją przekładająca się gospodarczo na brak eksportu na ich rynek, 2- polityka celno-importowa. Z Brazylii zalewa nas drób tani, karmiony mączkami, nafaszerowany antybiotykami. W takiej brazylii soja rośnie na podwórkach farmerów i do tego ciepły klimat. My nie możemy produkować bez ogrzewania.Brak jakiej kolwiek polityki celnej. Wolno sprowadzić wszystko w dowolnej ilości, bez ochrony własnego rynku. A po 3- niski kurs euro. Przy cenie 3,8 za eu bardziej opłaca się sprowadzić niż wysłać. Były produkcje bez kontraktacji, na żywioł. Każdy wstawiał gdzie chciał, kiedy chciał i ile chciał, i jeżeli te trzy punkty polityki miały ręce i nogi, to jakoś to było. A teraz mamy szambo. Jeżeli nie mam racji to proszę poprawcie mnie, chętnie wysłucham. Warmińsko-Mazurskie na dzisiaj 2,00 netto. Pozdrawiam, bo puki co tylko to nam zostało.
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 14:03 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja znam inną rzeczywistość-trzymanie się cen z kontraktacji jak na rynku 3.70 i obniżanie ceny kontraktacyjnej jak spada na rynku poniżej tej ceny.No ale coż....może rzeczywiście na forum pojawili sie ludzie z działu zakupów dużych zakładów
Powrót do góry
vitor1

PostWysłany: 12:18 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To że ubojnia robi kasę to oczywiste - patrz mój poprzedni post. Kontraktacja nie koniecznie z dużymi zakładami, bo to zależy od skali produkcji którą masz. Ja mam 150 tyś szt i dlatego partnerem dla mnie jest ubojnia która w krótkim czasie odbierze taką ilość bez względu na koniunkturę na rynku. Może mam szczęście a może to wynik dobrej jakości żywca, dużej ilości, bliskiej odległości od ubojni a może negocjacji, a może wszystkiego po trochu, ale przez kilka lat jak z nimi współpracuję to najniższa cena jaką uzyskałem to 2,50 netto kiedy wolny rynek płacił poniżej 2 zł, a najwyższa 3,40 netto kiedy na rynku było w porywach do 3,70. Sami pomyślcie czy warto mi szukać czegoś lepszego i czy mam podstawy by tę sytuację chwalić. Muszę też powiedzić, że nie zawsze było tak pięknie. Dawniej też sprzedawałem do innych zakładów na zasadzie wpisania w zeszyt terminu odbioru, ale przeważnie kończyło się tym, że w okresie hossy ubojnia wyrywała mi kurczaki w 5 tygodniu, a jak był dołek to musiałem przetrzymywać drób do 8 tygodnia i jeszcze codzień dzwonić czy aby szanowna ubojnia nie zmieniła planów. A o terminowym spływie pieniędzy nie było mowy, nie wspomnę ile kasy utopiłem bo ubojnia padła. Podsumowując szanowni koledzy drobiarze, jesteśmy po tej samej stronie barykady. Ja przeszedłem swoje i nie życzę tego Wam dlatego przekazuję własne doświadczenia szczerze tak jak jest. Jeżeli ktoś ma inne zdanie to możemy dalej dyskutować bez wzajemnego obrażania się. Ważne, by dojść do konstruktywnych wniosków by żyło się nam lepiej. Pozdrawiam.
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 10:58 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vitor1 napisał:
Nie zmieniam zdania i nadal uważam, że tylko ścisła kontraktacja z ubojnią co terminów i cen może wyregulować rynek. Pewnie, że nie ma co się spodziewać od razu kokosów ale ja innej drogi nie widzę. Jeżeli ubojnia ma podpisany kontrakt z hodowcą na cenę minimalną np. 2,50 to choćby się zesrała to nie sprzeda tuszki poniżej kosztów produkcji uwzględniających żywiec po 2,50 ale żeby to zadziałało to ubojni pracujących w ten sposób musi być przeważająca ilość na rynku (najlepiej wszystkie ale to nierealne). Dopuki jest wolny rynek to zawsze będzie płacz i to płacz hodowców a nie ubojni, bo znam takie ubojnie które cenę żywca ustalają na podstawie ceny oferowanej przez hurtownię za tuszkę, a nie tak jak powinno być, że cena sprzedaży uzależniona jest od kosztów a w tym ceny zakupu żywca.
Przepraszam, że być może chaotyczna jest moja wypowiedż, ale szczerze mówiąc wk........ mnie te ciągłe narzekania hodowców którzy wstawiają na pałę bez konkretnej umowy i to oni psują rynek, bo ciągle polują na dobrą cenę. Pozdrawiam.

A ja uważam ,że rynek psuje podpisywanie przez hodowców umów na 2.50.Myślę,że gdyby jeden z drugim zobaczył jaką kasę zarabia na was zakład (cena żywca,ceny paszy i piskląt,waga,klasyfikacje itp,itd) to bym wam szczęki spadły na ziemie bo nawet do głowy wam nie przychodzi pewnie ile to jest!
Powrót do góry
hybro2

PostWysłany: 10:35 Pią 17 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

R2 napisał:
tuszki 3,4-3,9 netto a jakie ceny zywca?

Jeszcze w srodę tuszka była po 3.3 netto.Podnoście ceny żywca bo nikt tego za was nie zrobi a jak tuszka zdrożała to są sprzyjajace warunki.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Drobiarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 2059, 2060, 2061 ... 2098, 2099, 2100  Następny
Strona 2060 z 2100

Skocz do: