Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 01:28 Wto 19 Cze 2018

Agrolok
Cena brojlera
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 2072, 2073, 2074 ... 2083, 2084, 2085  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Drobiarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DM

PostWysłany: 11:06 Pią 2 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem gdzie ty kury chowasz w stodole czy w jakiejś szopie za domem że koszty masz takie wysokie.Jakbyś miał kurnik nowoczesny lub robrze zmodernizowany to wszystkie koszty nie mają prawa przekroczyć 2.4 zł.Jak kury ci często chorują to znaczy że nie potrafisz i ch chodować i powinieneś wziąć się za inną robote bo na tym polu jestęś cienias albo niedbaluch,może poprostu BRUDAS.Jak ci żal kasy na dobrze zrobioną dezynfekcje to takie masz efekty jak właśnie napisałeś.mimo tego życze ci lepszych zarobków jednak powinieneś poprosić kogoś o pomoc lub fachową porade .NARA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
żeldrob

PostWysłany: 10:35 Pią 2 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DM napisał:
Drobiarze piszcie tu lupiej ceny a nie jakieś śmieszne kalkulacje bez pokrycia bo z moich wyliczeń prawda leży po środku.Nie wiem czy dobrze spszedałem wczoraj kure,nie wiem bo nikt tu nie pisze o cenach tylko swoją radosną twórczość chce pokazać innym.Ja sprzedałem wczoraj po 2.9zł. i co wy na to.NARA. Shocked
Myslenie i zdanie godne MATOŁA!!! Śmieszne kalkulacje? Radosna twórczość? Nara? Co to jest? Dzieciniec czy co? 2,90 ?i dobrze ! Sprzedawaj nawet po 4 i pisz o tym wszędzie! Myślisz , że jak napiszesz , że sprzedałeś po 3 to rynek w całej Polsce zaraz zacznie płacić po 3 ? Kaszuby 2,50 netto i być może podejdzie . Na wczoraj nie było innej ceny. A co do kalkulacji to jest to kluczowa sprawa jeżeli chodzi o jakąkolwiek dochodowość . Właściwe liczenie WSZYSTKICH kosztów pozwala uniknąć śmiesznej sytuacji kiedy to myslimy , że zarabiamy , a w perspektywie 3-4 miesięcy okazuje się , że nia ma kasy . I to nie Drobimex , Drosed czy jakakolwiek inna ubojnia ma nam liczyć koszty i do tych swoich wyliczeń dopasowywać cenę żywca . Spróbujcie im wyliczyć ich koszty bez amortyzacji i wielu innych dupereli tak jak oni nam liczą . Rozpęta się taka dyskusja , że aż strach pomysleć .
Powrót do góry
DM

PostWysłany: 10:09 Pią 2 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drobiarze piszcie tu lupiej ceny a nie jakieś śmieszne kalkulacje bez pokrycia bo z moich wyliczeń prawda leży po środku.Nie wiem czy dobrze spszedałem wczoraj kure,nie wiem bo nikt tu nie pisze o cenach tylko swoją radosną twórczość chce pokazać innym.Ja sprzedałem wczoraj po 2.9zł. i co wy na to.NARA. Shocked
Powrót do góry
żeldrob

PostWysłany: 00:40 Pią 2 Cze 2006    Temat postu: Re: CENA BROJLERA Odpowiedz z cytatem

kaza napisał:
UPROSZCZONA KALKULACJA PAKIETU DROBIMEX
SREDNI CYKL - CZY JA DOBRZE LICZĘ ?

ZAŁOŻENIA I WERSJA 1,81-2,10

Ilośc wstawionych sztuk 100 000
Ilość dni chowu 40
Cena za kg żywca 2,60
Cena za kg paszy 0,775
Przewidywana waga 2,05
cena jedn pisklęcia 1,19
Waga ogólna zdanego żywca 197 825,00
Ilość zdanych szt 96 500
Ilość zużytej paszy 366 700,0
Zużycie paszy 3,80
Wartość zdanego żywca 514 345,00
Wartośc paszy 284 192,50
Koszty własne 70 000
Koszty -pisklęta 119 000

Saldo 41 152
To chyba żart ???
Moja kalkulacja:
1. Zakup piskląt 100000x1,19= 119000 / do zdania - 4% czyli 96000szt /
średnia waga ptakow 2,05 przy założonym zuzyciu paszy 1,75 czyli ilość zdanewgo żywca wynosi 196800kg. Straty transportowe i ubojowe średnio 3,o% co daje około 190800kg. żywca po 2,60 brutto = 496080PLN.
2. Zakup paszy - wg mojej kalkulacji czyli znacznie niższego zużycia paszy kwota około 267000PLN.
3. Doktor na 100tys. szt .- szczepienia IB i Gumboro oraz witaminy i srednio 1 leczenie - to jest kwota około 15000PLN
4. Opał na 100tys. sztuk to jakieś 12000PLN - delikatnie licząc
5. Koszty stałe - ubezpieczenia , paliwa , telefony , podatki , KRUS , praca najemna - obornik , łapanie , wiele innych drobnych związanych z produkcją - na 100tys. ptaków to jest okolo 60tys. PLN
6. Amortyzacja obiektów i sprzetu - tylko 5% wartości to jakieś 17tys. PLN

Łącznie koszty to kwota - 490000

Przychód ze sprzedazy wynosi 496080 czyli zysk ze 100tys. ptakow 6080PLN.

Ale jak zjedzą nie 1,75 , a 1,80 paszt to już musimy dołożyć 7500 czyli już jesteśmy " w plecy" . Ptaków zdechnie np. 5,5 % to już kolejne straty . Trochę bardziej bedą chorować i na same leki wydamy np. 10 tys. lub więcej / w końcu to stado 100tys. szt ./ - to kolejne straty . Jest zima i na opał trzeba wydać nie 12tys. , ale 20 tys. - to kolejny koszt .
I tak dojdziemy do kwoty 30-40tys. STRAT .
O jakim zysku możemy mówić?
Drobimex może tak sobie w taki samo sposób wyliczy koszty , dochód i zysk!!!! Trzy miesiące i ich NIE MA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powrót do góry
R2

PostWysłany: 22:33 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszty kosztami wszystko trzeba liczyc ale trzymajcie reke na pulsie, ubojnie szukaja kurczaka sa juz sklonni placic 3,,00 zl!!
Powrót do góry
kaza

PostWysłany: 22:06 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: CENA BROJLERA Odpowiedz z cytatem

UPROSZCZONA KALKULACJA PAKIETU DROBIMEX
SREDNI CYKL - CZY JA DOBRZE LICZĘ ?

ZAŁOŻENIA I WERSJA 1,81-2,10

Ilośc wstawionych sztuk 100 000
Ilość dni chowu 40
Cena za kg żywca 2,60
Cena za kg paszy 0,775
Przewidywana waga 2,05
cena jedn pisklęcia 1,19
Waga ogólna zdanego żywca 197 825,00
Ilość zdanych szt 96 500
Ilość zużytej paszy 366 700,0
Zużycie paszy 3,80
Wartość zdanego żywca 514 345,00
Wartośc paszy 284 192,50
Koszty własne 70 000
Koszty -pisklęta 119 000

Saldo 41 152
Powrót do góry
K6

PostWysłany: 20:15 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ubojnie zwiększją zamówiennia na następny tydzień, przewidują wzrost ceny nawet o20 gr.Aktualna cena, dolnośląskie, lubuskie 2,50-2,60zł netto,a małe ubonieo10gr wyżej.
Powrót do góry
Tasin

PostWysłany: 19:47 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja zrobiła się całkiem ciekawa. Więc pociągnę temat dalej, chociaż to chyba nie to miejsce. Otuż z moich obserwacji wynika, że hodowcy na moim terenie w większości przypadków poprzechodzili z "wolnego rynku" do dużych ubojni. I wiecie co wam powiem?? Pewnie gdyby tego nie zrobili to już by dzisiaj nie mieli dachu nad głową i spali by pod mostem (oczywiście w przenośni). Podobnie było ze mną. Ale to nie miejsce na uzewnętrznianie się.
Hodowcy ci pospłacali długi, odrobili straty które mieli dzieki "uczciwym" ubojenkom z "wolnego rynku" i hodują sobie spokojnie dalej. I faktycznie jeżeli wyhodujesz ładnego kurczaka to jest za co żyć a i na modernizację nawet niewielkiego kurnika zaczyna starczać. Banki inaczej na ciebie od razu patrzą i mają ochotę współpracować z takim hodowcą.
Większość osób które nie zdecydowały się na przejście do dużej ubojni niestety już nie hodują bo nie mają za co i nikt już ich nie zasponsoruje.
Są wyjątki oczywiście których znam osobiście, ale ci hodowcy operują gotówką lub przedpłatami, dzięki czemu negocjują sobie takie ceny pisklaka i paszy że inni terminowi hodowcy mogą sobie o tym tylko pomarzyć.
A jeśli chodzi o klasyfikację, to nie można zostawić ptaków ubojni i cześc. Trzeba na ubój jechac i sprawdzić auta czy dobrze wjeżdżają na wagę, sprawdzić klasyfikację i zawieźć dobrą kawę Wagowej.
Klasyfikacja wygląda w ten sposób, że idzie się z kierowniczką na taśmę i wybiera się sto sztuk najlepiej ze środkowego jakiegoś auta i liczy się sztuki z odleżynami, posiniaczone i ze złamanymi skrzydłami lub nogami. Dobry hodowca który pilnuje łapaczy nie bedzie miał tego więcej niż 3-4 szt z tych 100 sztuk sprawdzanych. I to jest właśnie % udziału 2 klasy.
A co do 9-tygodniowych kurczaków, to osobiście znam kilka przypadków, że hodowca współpracował z ubojnią kilka lat, mieli umowy ścisłe i takie tam i co?? I odebrali im w 8 lub 9 tyg. ...Sad Przykre to ale prawdziwe...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
medox

PostWysłany: 17:49 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tasin,wiesz tak naprawdę to ja bym to miał gdzieś ,że zbankrutuje połowe hodowcow na kontraktacji (w końcu mniejsza konkurencja)tylko boję się,że te kurniki przejmą duże zakłady i one będą mogły produkować pewnie tanio bo sami sobie ubiją a pisklaka wytargują sobie po 80gr a paszę po 700.
Ale naprawdę,nie chce się wymądrzać ani czynić komuś złośliwośći,ale naprawdę nie mogę uwierzyć w to ,że znajdują się tak naiwni ludzie ,którzy kupują np pisklaka po 1.10 jak normalna cena jest 0.90 bo ktoś z marketingu przyjechał ,ładnie zpaproponował jaki to super układ-zakład wszystko daje ,pasze ,kury,przyjedzie,zabierze,ubije ,zapłaci ,super żyć nie umierać tak fajnie ,że chyba aż hodowcy głupio że ktoś tyle dla niego robi.
A może zresztą ja się mylę, może da się zarobić przy pisklaku po 1.10 i paszy ponad 800 i cenie 2.60 i jeszcze klasyfikacji odrzutach itp.Ja bym nie potrafił w każdym razie, więc chylę czoła przed ludżmi którym ta sztuka się udaje.Oby tylko mieli wszystko dobrze policzone i byli pewni,że rzeczywiście zarabiają[/list]
Powrót do góry
żeldrob

PostWysłany: 13:19 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie do końca się z Tobą zgadzam . Umowy z mniejszymi ubojniami , ale tymi konkretnymi , również mozna podpisać dość ścisłe . Mankamentem jest oczywiście brak ceny , ale co do terminu odbioru to jeżeli ktoś na stałe współpracuje i hoduje dobre ptaki poslizgi w odbiorze 3-4 dni są do przyjęcia . 9 tygodni? Może tak , ale pewnie w odniesieniu do hodowców , którzy dopiero po wstawieniu zgłaszają do ubojni, że za 3-4 tygodnie bedą mieć żywiec . Od takich wcale bym nie odebrał! Zresztą duże też przesuwają . Klasyfikacja 4 % dwójki - co to znaczy? Co mieści się w tej dwójce? Ja wiem jedno , że zarówno mały jak i duży ptak mają swojego kupca. I w sklepach to widać . A czemu nie piszesz ile WIS-owcy odrzucają na taśmie? Miałem kiedyś wątpliwą przyjemność współpracować z Golpaszem w Sławnie . To co wypisywała młoda pani lek. wet . robiąc odrzuty z taśmy wołało o pomstę do nieba! Robili co chcieli , odrzucali ile chcieli . Jak jeszcze byłem na uboju jakoś to było , ale jak mnie nie było tragedia . Golpasz nie jest odosobnionym przypadkiem . Tak jest wszędzie! A może kiedyś przeważ gdzieś kontrolnie swoje ptaki , które jkdą do ubojni. Zobaczysz jakie wyjdą różnice!!! Evil or Very Mad Może lepiej nie waż bo walniesz na serce Confused W jednym masz bardzo dużo racji - płatności . Są ubojnie , które za punkt honoru stawiają sobie platność za żywiec a termninach ustalonych z hodowcą - do 30 dni , ale są też i takie , które mają to w nosie! Na Kaszubach taki najbardziej dobitnym przypadkiem jest pan R.Pranczk . Długi wobec hodowców idą w miliony!!! I pewnie nie do odzyskania bo wydzierżawił ubojnię kuzynowi i sam nie bije . Lindrob Kwasowo - nastepny kwiatek . Zalewo też ma ogony . Nawet te ubonie z najnowszego rankingu / np. Piórkowscy / też są dla hodowców bandytami finansowymi . Jak to zmienić? Nie wiem . Może Sasza by pomógł , bo polskie przepisy i sądy mają to gdzieś!
Powrót do góry
Tasin

PostWysłany: 12:07 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak mówiłam każdy wybiera sam, dla kogo ma hodować. Czy ma być to duża ubojnia z ciężką polityką klasyfikacyjną, ale z gwarancją odbioru żywca. Czy "wolny rynek", gdzie nie odbiera się żywca na czas i kurczak stoi na fermie zamiast 6 tyg- 9 tyg, przez które trzeba go nadal żywić i koszt paszy nie wynosi wtedy niestety 70 000 zł tylko grubo ponad 100 000 przy 20 000 szt. A po za tym jeśli potrafi się wychodować ładnego kurczaka, bez odleżyn, siniaków i połamanych skrzydeł, to 2 klasy jest bardzo mało max. 4 %. Aha i jeszcze jedno. Owszem na wolnym rynku można wychodować dużego kurczaka, mieć tonaż, często wyższą cenę i hodowca skacze pod niebo że zarobi, a po 3 latach wysyła komornika po SWOJE pieniądze bo sam ich ściągnąć nie może. I co fajnie?? Nie sądzę, a każdy kto hoduje od lat doskonale wie jak to jest prosić się o swoje ciężko zarobione pieniążki.
Powrót do góry
żeldrob

PostWysłany: 11:59 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2 grosze mówisz!!! No to powiedz jeszcze po ile pisklak i pasza? Jak jest różnica na korzyść wolnego rynku bo jest spora! Napisz jeszcze o klasyfikacjach , odrzutach i innych cudach , które zawsze się dzieją jak cena niska , a jakoś się nie dzieją jak cena wysoka!!! W małych ubojniach też nas walą , ale to co robią w dużych jest i niebo gorsze . Reasumując : cena pisklaka z wolnego rynku przy niskiej cenie żywca wynosiła około 75-80 gr netto bez szczepień - brutto poniżej 90 gr. , cena paszy brutto ok. 750 . Prąd i inne koszty takie same . Nic dodać , nic ująć!
Powrót do góry
Tasin

PostWysłany: 11:44 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Kontraktacja Odpowiedz z cytatem

medox napisał:
A pasza 2tyg. temu 10zł do góry a od wczoraj kolejne 15zł.
Chciałem jeszcze na chwile powrócić do kontraktacji,otóż chyba powinniście sprawdzić wasze saldo w ubojni bo przy cenie 1.10 za pisklaka i growerze po ponad 800 a cenie 2.60 to za chwilę się okaże ,że musicie oddać ubojni kurniki a i tak nie wystarczy na spłatę zadłużenia.I to nie jest złośliwość z mojej strony naprawdę!!!!!!
Taką kontraktację to niech sobie wsadzą głęboooko ,bardzo głębooooko

Co do Kontraktacji, to każdy wybiera co lubi. Jedni lubią toto-lotka, a inni grę w brydża. Kwestia wyboru i każdy wybór ma dwie strony te dobre i te złe. Ale tak szczerze mówiąc, to należałoby prześledzić średnią cenę kurczaka przez 3 kolejne lata na tzw. wolnym rynku i w ścisłej kontraktacji. Okazuje się że duże ubojnie i ich średnia cena była wyższa od rynkowej o 2 gr. Może to nie wiele, ale jeżeli ktoś produkuje dużo, i policzy sobie te 3 lata, no to wychodzi całkiem nie zła sumka. A oprócz pieniędzy ma się gwarancję odbioru żywca na czas i kurczak nie stoi na fermie do 8 czy 9 tyg, bo i takie przypadki na wolnym rynku się zdarzają. Dzięki temu można spać spokojnie, a nie martwić się że ptaki przejadły i nikt nie chce wziąć potworów które ważą po 3-3,5 kg.
Powrót do góry
żeldrob

PostWysłany: 11:43 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

medox napisał:
Chciałem jeszcze na chwile powrócić do kontraktacji,otóż chyba powinniście sprawdzić wasze saldo w ubojni bo przy cenie 1.10 za pisklaka i growerze po ponad 800 a cenie 2.60 to za chwilę się okaże ,że musicie oddać ubojni kurniki a i tak nie wystarczy na spłatę zadłużenia.I to nie jest złośliwość z mojej strony naprawdę!!!!!!
Medox - bracie jesteś jednym z niewielu , którzy potrafią liczyć!!! Ile ja się narozpisywałem o kosztach produkcyjnych bezpośrednich i tych pośrednich Confused Również o tej nie liczonej przez nas amortyzacji obiektow i sprzętu . Dlaczego wszyscy inni liczą sobie wszystko , a my mamy nie liczyc? Bo tak pozwoliliśmy , że duże ubojnie do kosztów bezpośrednich doliczą nam 10 gr. i uważają , że robią nam łaskę! Tylko jak czytają , że hodowca sprzedał po 2,20 i zarobił 5tys. to jakoś nie dziwię im się , że tak z nami jadą! Na tym portalu jestem od samego początku i pierwszy post jest mój więc wiem co piszę i co napisali inni. Masz 100% racji! Przy takich cenach kontraktacji kurniki już w dużej mierze są własnością ubojni - tylko hodowcy jeszcze o tym nie wiedzą Crying or Very sad Zrobią Shocked takie oczy jak ubojnia powie , że mają natychmiast rozliczyć się z paszy i pisklaka . A tu ups... Brakuje kilkadziesiąt tysięcy . W trakcie produkcji płatność popycha płatność , ale gdyby zrobić postój i chciceć się wyzerować to 6-=7- % drobiarzy jest BANKRUTAMI!!!!
Na własne życzenie- więcej umów po 2,50 i duże ubojnie nie muszą budować swoich kurnikow . Za rok przejmą te zadłużone od hodowców!!!
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 08:43 Czw 1 Cze 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Tasin

PostWysłany: 20:48 Sro 31 Maj 2006    Temat postu: Cena Drobimexu Odpowiedz z cytatem

W Drobimexie 2,55 zł lub 2,60 zł jeśli bierzesz paszę z pakietu w 100%. Ale to chyba wszyscy wiedzą. Aha i spadła cena pisklaka w Drobimexie o 5 gr. W tej chwili w pakiecie jest Felpasz i Merka. Prowadzone są rozmowy z Golpaszem i pewnie z innymi firmami ale nie wiem jakimi. Jesli ktos wie proszę o info.
Powrót do góry
pesan

PostWysłany: 10:22 Sro 31 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie cen wiem od pracownika drosedu. My nie hodujemy drobiu. Obsługujemy hodowców i mamy z nimi bardzo dobry kontakt. Często mówią po ile zdają żywiec stąd też nasze informacje. Wolny rynek proponował dziś mojej klientce 2,45zł netto. (lubelskie) Pozdrawiam

Yon napisał:
Masz na myśli DROSED ... ? Średnia krajowa z dużych zakładów pewnie jest tak jak mówisz - 2,40-2,50 netto. A po ile kupujesz pisklę i paszę z Drosedu. U mnie (Opolskie Z. Drob.) - żywiec 2.45 netto, pisklę 0.94

pesan napisał:
Na dziś zakłady siedlce płacą 2,5 netto, pdobno średnia krajowa z zakładów ( bez wolnego rynku) 2,45 netto
Powrót do góry
R2

PostWysłany: 10:10 Sro 31 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="STAF58"]
medox napisał:
STAF58 napisał:
jak warm -mazurskie na jutro mam zdanie,mają ptaki ? trzymać czy sprzedać

Trzymać,trzymać wszyscy przytrzymają to w przyszłym tygodniu spadnie
Sory ale przyszły tydzień mnie nie interesuje jak sie ruszy to i tak na dwa trzy dni, do końca tygodnia co się będzie działo! to mnie interesuje

no to sprzedawaj
Powrót do góry
STAF58

PostWysłany: 21:45 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="medox"]
STAF58 napisał:

Sory ale przyszły tydzień mnie nie interesuje jak sie ruszy to i tak na dwa trzy dni, do końca tygodnia co się będzie działo! to mnie interesuje
Powrót do góry
Yon

PostWysłany: 21:04 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz na myśli DROSED ... ? Średnia krajowa z dużych zakładów pewnie jest tak jak mówisz - 2,40-2,50 netto. A po ile kupujesz pisklę i paszę z Drosedu. U mnie (Opolskie Z. Drob.) - żywiec 2.45 netto, pisklę 0.94

pesan napisał:
Na dziś zakłady siedlce płacą 2,5 netto, pdobno średnia krajowa z zakładów ( bez wolnego rynku) 2,45 netto
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 20:01 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

STAF58 napisał:

Powrót do góry
R2

PostWysłany: 19:30 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tez slyszalem ze brak zywca a po 1 wyplaty i wiekszy ruch czas podnosic ceny!!
Powrót do góry
STAF58

PostWysłany: 19:23 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
DM

PostWysłany: 14:51 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małopolska, dzisiaj zdaje po 2.65 i bardzo szukają kury jutro pewnie po 2.7 .Z tego co wiem to w piątek 02.06.2006 cena może dojść do 3 zł,nara.
Powrót do góry
pesan

PostWysłany: 11:48 Wto 30 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Drobiarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 2072, 2073, 2074 ... 2083, 2084, 2085  Następny
Strona 2073 z 2085

Skocz do: