Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś miałem to pszenżyto i teraz, żeby mnie nawet przpiekali gorący żelazem to nie posieję! Jesli chodzi o plon to yłem zachwycony, ale jeśli chodzi o zbiór to myslałem,że krew mnie zaleje! Trzeba czekać do września, żeby sie dobrze młóciło, inaczej dużo pozostanie w kłosach. Inna sprawa, że mój kombajn jest już mocno wysłużony.

Uprawę pszenżyta jarego polecam osobom, które maja dużą powierzchnię zasiewu zbóż i żniwa rozciagaja im się w czasie. Wtedy mogą poczekać aż ono dobze dojrzeje bez obawy,że sie wysypie. Jeśli chcesz uprawiać jakieś pszenżyto to najlepiej ozime. sam uprawiam i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety za późno pojechałem do centrali i tylko takie mieli a w tym roku cięzko o zboże ile siałeś na hektar ja kupiłem 1,8 ile Ci wydało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile siałem to niepamiętam, bo było to jakies 4 lata temu. Ale nie ma co z tym przesadzać. Myśle,że nieco ponad 2/ha to będzie w sam raz ( nie więcej niż 2,5). A jeśli chodzi o plon to calkiem nieźle. W granicach 5,5-6t/ha (nie licząc tego co zostalo w kłosach ). Na moich glebach jest to wynik porównywalny z pszenicą ozimą. Pszenżyto ozime natomiast plonuje lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde pszenżyto jare się ciężko młóci , ja mam nowe klepisko i cepy , szczelina jak najmniejsza i jest ok sieje Wanad , Cargo chciałem w tym roku kupić Dublet ale nie mogłem dostać

 

Trzeba siać go jak najwcześniej , najmniej 200 kg /ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem siejecie kwalifikowanym materiałem siewnym, czy składaliście już wniosek do ARR o dopłatę do materiału siewnego? Jak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam zamiar zasiac w tym roku ha ale jarego jeszcze nie sialem u siebie kiedy zaczynacie je siac w moich stronach nic jeszcze nie sieja gleba ciezka glina jakie dajecie nawozenie pod kozen pod nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem najlepszym pszenżytem ozimym jest FIDELIO nie ma w sobie równych przynajmniej w moich okolicach ta odmiana zawsze najlepiej plonuje i nie tylko ja sie do niego przekonałem a siałem też woltario, zorro,ale to kiszka a jare to jeszcze gorzej plonuje tak że samego nie sieje tylko dodaje do owsa żedy nie wyległ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenżyto jare i owies? A kiedy to kosisz? Bo jak owies jest do koszenia to pszenżyto jeszcze się nie nadaje a zanim pszenżyto dojdzie to się owies wysypie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tamtym roku nie było problemu wmiare to sie zgrało zobaczymy jak będzie w tym roku ale u mnie pszenżyta jare i owsy kosi sie na końcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My owies już od kilku ładnych lat kosimy na samym początku. Nawet przed pszenicami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to unas kolejność jest następująca jęczmienie oz. jary,pszenica ozima,pszenżyto ozime,pszenica jara i na końcu owsy i pszenżyta jare

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moim zdaniem najlepszym pszenżytem ozimym jest FIDELIO nie ma w sobie równych przynajmniej w moich okolicach ta odmiana zawsze najlepiej plonuje i nie tylko ja sie do niego przekonałem a siałem też woltario, zorro,ale to kiszka a jare to jeszcze gorzej plonuje tak że samego nie sieje tylko dodaje do owsa żedy nie wyległ

fidelio miałem ale magnat jest lepszy grupsze ziarno i bardziej podobne do pszenicznych ziaren

 

 

a co do składania wnosków to już otrzymałem odowiedz że dostanę dopłate z ARR do materiału kwalifikowanego a instrukcje są na www.arr.gov.pl

 

niestety dowiedziałem się z ODR ze jeżeli się bierze ze swojego zboża to trzeba uiścić opłate dla producenta odmiany

http://www.magazynfarmerski.pl/news/uprawy-4.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiam pszenżyto na połowie swojego areału i z dotychczasowych doświadczeń mogę powiedzieć że najlepszą odmianą z dotychczas uprawianych jest Fidelio. Pierwszy raz w tym roku zasiałem Grenado które bardzo dobrze plonuje w Niemczech, wygląda nieżle , ale jaki będzie plon okaże się w żniwa. Jeżeli decydujecie się na siew pszenżyta to wybierajcie tylko odmiany niskie czyli karłowate które najlepiej plonują,jest ich parę oprócz tych dwóch są jeszcze Magnat,Woltario. Odmiany średnie i wysokie wymagają większych nakładów finansowych i są bardziej zawodne.Chyba że ktoś uprawia na słomę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj skosiłem 6 ha woltaria wilg.11,5 % a plon ok.20-21ton ,takiej porazki jak gospodarze to jeszcze nie miałem.Było spore nawożenie ,dwa opryski na grzyba no ale cóż brak deszczu wiosną dal się we znaki.Cena jaka mi proponuja to 43 zl brutto.ch**j wie czy śmiać sie czy płakać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak Ci kasa nie potrzebna to ja bym proponowal przetrzymac przez zime w 2006 np pszenzyto bylo po zniwach po 330 zl a na wiosne po 620 sprzedalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wim jak pszenżyto sypie w mojej okolicy ale z tego co mówili znajomi to z żyta jak 1t z ha uleci to będzie sukces. Dobrzę że nie mam żyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o kase ,problem jest taki że mam ok 30 ton starej pszenicy i miejsce w magazynach mam tylko na ok 50 ton ,całą ta ilość chce zapełnic pszenicą a jęczmien i pszenżyto musi iść do zyda.Co do plonów to pszenica mewa dała mi ok.45 q z ha a jeczmien jary annabel ok 30 q.Ch**nia i toz grzybnią totalna PORAZKA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj młóciłem pszenżyto odmiany Fidelio i Grenado plon na poziomie 5.5 t z ha.No cóż mogło by być trochę lepiej ale z uwagi na susze jaka była u nas to i tak dobrze względem zbóż jarych w których może być tragedia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to u was naprawdę słabo sypią to jak ja koszę z wujkiem po ludzich to przężyta średnio dawają 4 tony i to na piątej kalsy ziemi a oni to mało co pryskają tylko coś tam nawozu posieją np w czoraj na kawałku 3h ukosiłem trzy pełne zbiorniki bs ale takie że ażmi się klapy otworzyły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wim jak pszenżyto sypie w mojej okolicy ale z tego co mówili znajomi to z żyta jak 1t z ha uleci to będzie sukces. Dobrzę że nie mam żyta :

 

A ja miałem żyto na 4 i 5 klasie ale przewaga 5 i jestem zadowolony bo dało mi 4,7 tony /ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pszenzyto polecacie na 4 klase ziemii. Mam woltario(w tamtym roku kupione z centrali) i nie narzekam ale chcialbym jeszcze inna odmiane ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moderato ponizej 7t/ha nie schodzi tylko wieksze ryzyko ze sie polozy. Duza tolerancja na zakwaszenie gleby. Mam 2 rok i jestem zadowolony i to bardzo. Naprawde polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...