Skocz do zawartości
leszek04061

co uprawiać na 20 hektarach

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem gdzie są takie ceny cieląt, ale daj namiar, bo ja płace 2 razy tyle od cycka

 

Ja tylko tak słyszałem,że można po tyle kupic cielęta.Napewno są to Polskie czarno-białe a nie np. Limousine czy inne rasowe.

 

Jesli masz jakieś propozycje ile hektarów by starczyło to pisz.Jak najlepiej żywić byki?Cięgle siano dawać to wiem,a kiszonke np rano i wieczorem czy jak?Podkreślam,że jestm zielony w hodowli opasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
objętościowa to np śruta

Mi się wydaje, że śruta to pasza treściwa, a objętościową jest siano...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buhaj ma racje 100% siano, kiszonka to pasze objętościowe natomiast śruta to pasza treściwa!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruta to pasza treściwa

siano, słoma to pasza obiętościowa sucha

kiszonka, sianokiszonka to pasza obiętościowa soczysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz sobie małego cielaka jak prosto od krowy to musisz zacząć od preparatu mlekozastepczego i to wysoko białkowego bo taki osesek 4 dniowy potrzebuje pełnowarościowego mleka, jak skończy tydzień to wprowadzasz paszę trściwą, może to być mieszanka dla cieląt, gnieciona zierna zbóż lub kukurydzy, nawet zwykła śruta jęczmienna, potem zaczynasz dawać siano, jak skończy trzy miesiace możesz przestać dawać mu mleko, chociaż już wcześniej możesz zacząć ograniczać jego ilość, na mleku oczywiście szybciej rośnie, 2 miesięcznemu cieleciu można sropnoiwo zadawać kiszonki, doskonałą paszą dla takich osobników są też suszone wysłodki, oczywoście rozmoczone, i tak stopniowo coraz więcej papu, a po 1,5 roku masz dużego byczka do sprzedaży, dużo kiszonek, a z pasz treściwych najtaniej wychodzi śruta jęczmienna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzięki bardzo mania za opisanie całego procesu "produkcji" byczka A mam jeszcze takie pytanie,czy za 18 miesięcy byk osiągnie wagę 800kg??Czy może dopiero po 24 miesiącach tką wage osiągnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej kup takiego trochę odchowanego niewiele większe pieniądze a dużo kłopotu mniej zwłaszcza jak zaczynasz i masz niewielkie pojęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mniej więcej ile by wyszedł taki odchowany??Masz racje,dla poczatkującego cos ,mniej kłopotliwego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jak się targujesz, jakiej rasy czy byczek czy jałówka tak na oko w wadze ok 80 - 100 kg jakieś 600 - 800 zł przynajmniej u mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początku najwięcej zależy od tego jaki się urodził i jaki ma apetyt w póżniejszym okresie byczki troche szybciej rosną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takiego odchowanego jak mówisz,to od razu karmić śrutą,sianem,sianokiszonka?Kurna sory,że tyle pytań ale chcę miec jakieś rozeznanie przed rozpoczęciem hodowli choć jeszcze do tego daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci jak jest u mnie: cielak się rodzi pierwsze co to siara jak tylko jest w stanie ustać na nogach. następnie jest przenoszony innego kojca tam jeżeli sobie radzi to od razu jest uczony pić z korytka (żadkość) częściej jest pojony ze smoczka aż się nie nauczy pić normalnie (koryto) ma stały dostęp do siana i paszy z ziarnami zbóż kukurydzy i granulatem ale tym zaczyna interesować się po ok miesiącu. Na tym etapie musisz uważać żeby nie przekarmić go mlekiem - jak nie jesteś pewien lepiej żeby był niedojedzony. następny etap - waga ok 120 -150 kg zamiast mleka woda i dochodzi kukurydza, która staje się paszą główną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

waga jaką osiągnie byk zależy od rasy i intensywności opasu, 700 kg po 1,5 roku u hf to dobry wynik, zdaża się, że taki 13 miesięczny waży 600 kg, z mieszańcami ras mięsnych mozna osiągnąć lepsze wyniki, ale cielęta są droższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
waga jaką osiągnie byk zależy od rasy i intensywności opasu, 700 kg po 1,5 roku u hf to dobry wynik, zdaża się, że taki 13 miesięczny waży 600 kg, z mieszańcami ras mięsnych mozna osiągnąć lepsze wyniki, ale cielęta są droższe

Takie przyrosty jakie podajesz to chyba jeśli cielak siedzi 6 miesięcy pod krową, bo ja całe życie hoduje bydło, dodaje koncentraty, śruty i inne pierdoły i nie ma możliwości żeby takie patany rosły. Oddawałem ostatnio piemontesa, który miał 20 miesięcy i ważył 750 kg. Jeśli cielak byłby tak długo pod krową, to nie zaprzeczam, ze moze osiągnąć zbliżoną wage do takich jak ty podajesz, ale nie jeśli zaraz po ocieleniu jest zabrany od krowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zwykły byk czarnobiały ma dobre przyrosty??To może lepiej byki trzymać 2 lata i wtedy sprzedac jak będzie wazył z 800kg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cena dobra dla mnie to jest ta pierwsza A jałowki i byki osiągają jednakową wagę?
Jeśli nie myślisz zostawiać na krowy to absolutnie nie kupuj jałoszek, bo przy sprzedaży są dużo tańsze od buchajów i przeważnie gorzej przyrastają. To co zaoszczędzisz przy kupnie cielaka potem wielokrotnie stracisz. Jałówki rosną mniejsze, bo byka spokojnie uchowasz do około 800 kg, a jałówki raczej nie.

 

HF też bardzo dobrze przyrastają, ale są tańsze przy sprzedaży ze względu na u mięśnienie.

 

Lepiej byłoby kupić większe cielaki, ale trudniej takie kupić i raczej bez mleka lub preparatu mlekozastępczego się nie obejdzie.

 

Jeszcze jak trzymasz do 2 lat, to uważaj na zęby, bo czasem kupcy grymaszą gdy ma więcej niż 4 zęby stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marrrcin, byczki w moim przypadku to produkt uboczny hodowli bydła mlecznego, część byczków sprzedaję zaraz po urodzeniu, a część odchowuję sama, nie siedzą pół roku pod krową tylko odrazu są zabierane, bo zależy mi na mleku i przez pierwsze dwa tygodnie dostają 6 litów mleka krowiego dziennie potem preparat mlekozastępczy i normalne jedzenie, podałam wagę jaką osiągaja, czy chesz w to wierzyć czy nie to już nie mój problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyslałem,że jeżeli kiszonkę stosuje się głównie przy krowach mlecznych (mleko), to może nie robiłbym kiszonki z kukurydzy,tylko sianem i większą ilością śruty bym karmił i od czasu do czasu ziemniaków bym sypnął??Co wy na to,bo u mnie jest jeden koleś co chowa 5 byków i karmi sianem,śrutą i ziemniakami?Moim zdaniem przyrosty też byłyby dobre,bo śruta to pasza treściwa w końcu I jeszcze co do areału... Jesli dobrze sypałbym nawozy i woził wiosną gnój na łąkę to 4ha łąki starczyłoby chyba i 4ha zbóż (nawożone też solidnie).Napiszcie czy mój pomysł byłby dobry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tylko tyle ja mam 25 ha w tym 18 ornych i 4 ha łak i rocznie sieje ok he kukurydzy i to wystarczy mi na utrzymanie

4 macior

ok 80 tuczników

3 krowy które ssą 4 cielaki

13 sztuk opasów w różnym wieku i 3 jałówki

wiec jak masz 20 ha ziemi to przy dobrym kombinowaniu bedziesz miał tyle co ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kukurydza to bardzo wydajna pasza, na jedną sztukę dużą wystarczy 20-25 arów rocznie, to oczywiście teoria zawsze trzeba mieć zapas na wszelki wypadek i jest to pasza to chowu intensywnego, a samo siano to raczej chów ekstensywny, jednak sam musisz popróbować i robić tak żeby było dobrze, jak pisze kolega niżej jak dobrze pokominujesz to wyjdziesz na swoje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

intensywnie dajesz "dużo" jesć i jedzenie treściwe (szybki przyrost maszy)

ekstensywnie sianko słoma ... zwierzaczki rosną wolniej

prościej to wytłumaczyć na uprawie jak na hodowli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...