Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 05:18 Pon 18 Lis 2019


otywacja do oszczędzania pieniędzy dla kobiet z EU

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Unia Europejska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maurycy_zDołączył: 24 Paź 2019
Posty: 2

PostWysłany: 12:05 Czw 24 Paź 2019    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pawkos napisał:
Chciałbym się tego wszystkiego nauczyć, ale gdzie mogę znaleźć więcej szczegółowych informacji?


@pawkos Możesz szukać porad Michała Szafrańskiego, jest tam dużo ciekawych wskazówek odnośnie oszczędzania, warto popatrzeć - w sumie nie zaszkodzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maurycy_zDołączył: 24 Paź 2019
Posty: 2

PostWysłany: 11:58 Czw 24 Paź 2019    Temat postu: MGArchitekci Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy i długi artykuł, ale czy na temat? Nawiązując do punktu: Architekt bo my z żoną cenimy sobie fachowe podejście i profesjonalizm, dlatego gorąco i z całego serca polecam to biuro projektów: MGArchitekci Bo zrobili nam świetną aranżację wnętrz domu, więc ostatnio nawet ludzie się schodzą całej gminy i pytają, niby to drobnostka ale jak cię widzą tak cię piszą, tyle w temacie pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
pawkosDołączył: 14 Lip 2015
Posty: 2

PostWysłany: 13:18 Czw 16 Lip 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym się tego wszystkiego nauczyć, ale gdzie mogę znaleźć więcej szczegółowych informacji?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
editorDołączył: 21 Wrz 2013
Posty: 1

PostWysłany: 08:14 Sob 21 Wrz 2013    Temat postu: otywacja do oszczędzania pieniędzy dla kobiet z EU Odpowiedz z cytatem

Byłabym zachwycona, gdybyś:

  • • Nauczyła się odczytywać wyciąg z konta i bilansować jego strony.
  • • Przestała płacić za podstawowe usługi bankowe.
  • • Zrozumiała różnicę między rachunkiem bieżącym a rachunkiem oszczędnościowym.
  • • Doceniła fakt, że rachunek oszczędnościowy to kamień węgielny bezpieczeństwa finansowego.
  • • Upewniła się, że oprocentowanie twojego rachunku oszczędnościowego jest możliwie najwyższe.
  • • Zastosowała plan comiesięcznego automatycznego inwestowania, aby zgromadzić oszczędności pozwalające pokryć wydatki na życie do ośmiu miesięcy.
  • • Otworzyła rachunek oszczędnościowy tylko dla siebie, jako uzupełnienie rodzinnego konta oszczędnościowego.


Każdy architekt powie wam, że budynek będzie tak mocny, jak fundamenty, na których spoczywa. Podobnie jest z finansami. A to oznacza, że musimy zacząć od upewnienia się, że sprawujesz pełną kontrolę nad swoimi podstawowymi kontami, bieżącym i oszczędnościowym. Z naciskiem na słowo „kontrola". Założę się, że wiele z was ma i rachunek bieżący, i rachunek oszczędnościowy, ale to nie oznacza, że naprawdę rozumiecie zasady ich działania, że naprawdę macie najkorzystniejsze rozwiązanie ani że naprawdę wiecie, jak zarządzać obydwoma kontami w taki sposób, aby wiedzieć - nie zgadywać, leczwiedzieć- że będziecie mogły w danym miesiącu zapłacić wszystkie rachunki i odłożyć wystarczającą ilość pieniędzy, aby pokryć nieprzewidziane, a niezbędne wydatki finansowe.

Tak więc cały ten miesiąc poświęcony jest bankowości. Najpierw poznamy tajniki rachunku bieżącego, a później przejdziemy do rachunku oszczędnościowego.


Rachunek oszczędnościowy

Teraz, gdy już wiemy, jakie powinno być konto bieżące i jak z niego korzystać, pora przejść do drugiego filaru bezpieczeństwa finansowego, jakim jest rachunek oszczędnościowy. W wypadku konta tego typu nie ma ryzyka utraty choćby grosza, a bank płaci odsetki za przetrzymywanie pieniędzy w depozycie.

Istnieje wiele różnych instrumentów oszczędnościowych, które występują pod różnymi nazwami w zależności od tego, czy otwierasz konto oszczędnościowe w banku, w funduszu inwestycyjnym, czy też w domu maklerskim. Na przykład rachunek depozytowy rynku pieniężnego (money market deposit account, MMDA), nazywany także rachunkiem rynku pieniężnego (money market account, MMA), który można otworzyć w domu maklerskim, to w zasadzie konto otwarte w koncie - co oznacza, że otwierasz rachunek maklerski i w jego ramach masz opcję pozwalającą przetrzymywać i oszczędzać pieniądze. Rachunek maklerski.

który obejmuje rachunek rynku pieniężnego, daje znacznie więcej możliwości niż samo oszczędzanie: pozwala na rozmaite lokowanie kapitału, m.in. w akcje, obligacje, jednostki funduszy inwestycyjnych, certyfikaty depozytowe, a nawet złoto. Zwykłe konto oszczędnościowe otwarte w banku nie daje zazwyczaj możliwości korzystania z tych i innych produktów inwestycyjnych.

Pamiętaj o różnicy między kontem bieżącym a kontem oszczędnościowym

Chcę bardzo jasno postawić jedną kwestię: rachunek bieżący nie jest rachunkiem oszczędnościowym, a rachunek oszczędnościowy nie jest rachunkiem bieżącym. Powinnaś założyć konta obu rodzajów, ale przede wszystkim musisz zrozumieć, że mają one różne zastosowania. Jak już to wyjaśniłyśmy, na koncie bieżącym trzymasz pieniądze potrzebne na pokrycie comiesięcznych wydatków takich jak kredyty hipoteczne oraz opłaty czynszowe. Czy będzie to gotówka wypłacana z bankomatu, czy też przelewy, którymi płacisz rachunki - pieniądze pochodzą właśnie z konta bieżącego. To największe udogodnienie w usługach bankowych, ponieważ możesz posłużyć się pieniędzmi w dowolnym momencie - czy to wypłacając je z bankomatu, czy wykonując przelew - choć w zamian trzeba pogodzić się z faktem, że rzadko konta bieżące jednocześnie zapewniają dobre oprocentowanie zgromadzonych na nich środków pieniężnych.

Konto oszczędnościowe jest zwykle nieco mniej wygodne niż konto bieżące. Mogą występować ograniczenia, na przykład co do liczby bezpłatnych wypłat czy też minimalnej kwoty wypłaty, ale bank oferuje wyższą stopę oprocentowania zgromadzonych środków niż na typowym koncie bieżącym. Te niewielkie ograniczenia nie powinny stanowić problemu, ponieważ konto oszczędnościowe nie służy do zarządzania codziennymi wydatkami - te pokrywa się z konta bieżącego.

W jaki sposób konto oszczędnościowe pomoże zrealizować ratunkowy plan oszczędnościowy

Konto oszczędnościowe umożliwia gromadzenie pieniędzy, a przez to daje poczucie bezpieczeństwa. Wiesz, że w sytuacji, gdy nagle przyjdzie ci zapłacić duży rachunek, poradzisz sobie z tym bez konieczności zaciągnięcia pożyczki lub uciekania się do karty kredytowej. To z konta oszczędnościowego wypłacasz 1800 zł, aby zapłacić mechanikowi za naprawę zepsutego samochodu. To z konta oszczędnościowego wypłacasz 2500 zł, aby zapłacić za leczenie dziecka, którego nie obejmują świadczenia ubezpieczenia zdrowotnego (lub na które czekałabyś miesiącami w państwowej służbie zdrowia). Twój fundusz gotówki na czarną godzinę to jednocześnie siatka bezpieczeństwa, która nie pozwoli ci wpaść w panikę w razie nagłej utraty pracy, ponieważ będziesz wiedziała, że masz na koncie oszczędnościowym kwotę pozwalającą pokryć podstawowe wydatki na życie aż do chwili, gdy znajdziesz nową posadę. 1 to dzięki kontu oszczędnościowemu będziesz mogła zakończyć zły związek i przeprowadzić się do własnego mieszkania. Jeśli pieniądze na czarną godzinę przechowujesz na rachunku bieżącym, popełniasz kosztowny błąd. Znacznie więcej zarobisz, trzymając awaryjne fundusze na lepiej oprocentowanym koncie oszczędnościowymi.

Jak działa oprocentowanie

Kiedy mówię o zarabianiu pieniędzy poprzez posiadanie konta, mam na myśli to, co instytucje finansowe płacą za przechowywanie w depozycie twoich pieniędzy. Opłata ta jest skalkulowana jako stopa oprocentowania. Oprocentowanie bywa różnie nazywane; najczęściej używa się terminów stopa procentowa, stopa dochodu i roczna stopa zwrotu. Są to nieco różniące się wersje tego samego podstawowego pojęcia oznaczającego, ile zarobisz na pieniądzach zdeponowanych na swoim koncie. Dotrzymuję obietnicy, że będzie łatwo, prosto i przyjemnie, nie nalegam więc, byś poznała niuanse każdego terminu. W zamian chcę, abyś skupiła się na jednym: na rocznej stopie zwrotu (RSZ). Zawsze, gdy przeglądasz prospekty reklamowe lub ulotki zachęcające cię do otwarcia konta oszczędnościowego, zwracaj baczną uwagę na roczną stopę zwrotu. To najlepsza miara tego, co naprawdę zarobisz. Porównując konta oferowane przez różne instytucje, pytaj zawsze o roczną stopę zwrotu, tak abyś miała rzeczywiste porównanie.

Wybierz najwyższą roczną stopę zwrotu

Jak już wspominałam, większość oprocentowanych kont bieżących ma niewielką stopę zwrotu - zwykle mniej niż 1%. Zyskujesz na wygodzie, tracisz na możliwości zarabiania. Porównaj sama: niektóre internetowe konta oszczędnościowe miały na początku 2008 r. roczną stopę zwrotu w wysokości ok. 5%.

Wiem, że procenty nie wszystkim przemawiają do wyobraźni, przekształćmy więc je na złotówki. Jeśli masz 2000 zł na koncie bieżącym o rocznej stopie zwrotu w wysokości 1%, w ciągu roku z oprocentowania uzyskasz łącznie 20 zł. Jeśli wpłacisz te 2000 zł na konto oszczędnościowe, uzyskasz roczną stopę zwrotu w wysokości 5%, co da z oprocentowania 100 zł. Spora różnica, prawda?

Ostateczny wniosek: na koncie bieżącym powinnaś trzymać tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujesz na zapłacenie comiesięcznych rachunków i wydatki gotówkowe. Pieniądze na czarną godzinę powinny znajdować się na koncie oszczędnościowym, gdzie możesz na nich zarabiać. Siła nie płynie z samego oszczędzania, ale z oszczędzania pieniędzy na koncie, które gwarantuje najwyższy możliwy zysk.

Własne konto oszczędnościowe

Każda kobieta powinna mieć własne konto oszczędnościowe, całkowicie odrębne od wszelkich innych kont oszczędnościowych, których jest współwłaścicielką wraz z mężem, partnerem, rodzicem, dzieckiem itd. Nie trzeba ukrywać tego konta przed kimkolwiek. Nie ma nic wstydliwego czy podejrzanego w gromadzeniu własnych oszczędności. Zasługujesz na to, by mieć całkowicie własne zabezpieczenie finansowe, które daje świadomość, że możesz na nim polegać na wypadek nagłej, osobistej potrzeby.

Ile musisz oszczędzić

Konto oszczędnościowe, które służy jako rezerwuar gotówki w sytuacjach awaryjnych, powinno zawierać środki pozwalające pokryć wydatki na życie przez co najmniej osiem miesięcy. Odnosi się to zarówno do par, jak i samotnych kobiet. Staram się zachować jak najdalej posuniętą ostrożność, aby uchronić cię przed poważnym pogorszeniem sytuacji finansowej. Przykładowo, im wyższe zajmujesz stanowisko, tym dłużej w razie utraty posady może potrwać znalezienie pracy o porównywalnych zarobkach. Duże środki na koncie oszczędnościowym to także zabezpieczenie przeciwko niespodziewanym rachunkom za usługi medyczne - smutną prawdą jest fakt, że jedną z najczęstszych przyczyn bankructwa konsumenckiego w Stanach Zjednoczonych są niezapłacone rachunki za usługi medyczne.

Jak już pisałam, kobiety, które pozostają w związkach, potrzebują dodatkowego rachunku oszczędnościowego tylko i wyłącznie na własne nazwisko. Na tym oddzielnym koncie powinno znajdować się tyle pieniędzy, aby pokryć przynajmniej trzymiesięczne wydatki na utrzymanie. Nie chciałabym, aby jakakolwiek kobieta pozostawała w związku tylko dlatego, że czuje się złapana w finansową pułapkę; własne konto oszczędnościowe jest twoją gwarancją wolności. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiała z niego skorzystać, ale siła pły nie z wiedzy, że je masz, na wszelki wypadek.

Jeśli więc miesięcznie wydajesz na życie 3000 zł i jesteś osobą samotną, powinnaś mieć na koncie oszczędnościowym przynajmniej 24 000 zł jako fundusz rezerwowy. Jeśli pozostajesz w związku, na koncie rodzinnym powinna znajdować się kwota 24 000 zł, a na twoim koncie osobistym - 9000 zł.

Jak najlepiej uporać się z zasilaniem obu kont? Ja osobiście dzieliłabym wypracowane oszczędności równo na pół. Tak więc jeśli miesięcznie oszczędzasz 200 zł, 100 zł trafia na twój własny fundusz awaryjny, a 100 zł na fundusz rodzinny. Wiem, żc może się to wydawać samolubne, ale jest rzeczą niezwykle ważną, byś wiedziała, że masz pieniądze tylko i wyłącznie na własny użytek. Nie oznacza to, że nie kochasz swojej rodziny; musisz po prostu zrobić to dla siebie samej. Każda para powinna stworzyć system oddzielnego oszczędzania pieniędzy. W rozdziale traktującym o zobowiązaniach i związkach wyjaśnię, dlaczego również osoby pozostające w związku powinny umówić się, że po pokryciu wszelkich wspólnych zobowiązań finansowych dzielą się pieniędzmi pozostałymi na koniec miesiąca i dają sobie nawzajem swobodę dysponowania nimi: mogą wydać je lub odłożyć według własnej woli. Osobiście radzę kobietom - zwłaszcza niepracującym matkom - by wykorzystywał)' swoją część nadwyżki pieniężnej, pozostałej na koniec każdego miesiąca, do budowy własnego funduszu gotówki na czarną godzinę. I nie chodzi tu o kwestie zaufania; chodzi o to, czego faktycznie potrzebujesz, aby czuć się osobą naprawdę niezależną, naprawdę silną pod względem finansowym.

Zdaję sobie sprawę, że wiele z was nie ma oszczędności choćby na osiem tygodni, nie mówiąc już o ośmiu miesiącach, ale niech was to nie zniechęca. Klucz do sukcesu? Zobowiązać się i zacząć oszczędzać tyle, ile się da, co miesiąc. Osiągnięcie celu może potrwać rok, trzy lata albo nawet dłużej. Jeśli jednak robisz wszystko, co w twojej mocy, aby stale odkładać pieniądze, działasz jak osoba silna, panująca nad swoim losem.

Oszczędzaj z pomocą autopilota

Najlepszym sposobem gromadzenia środków na koncie oszczędnościowym jest skorzystanie z następującej usługi: upoważniasz bank prowadzący rachunek bieżący, aby co miesiąc automatycznie przekazywał z niego pieniądze na rachunek oszczędnościowy lub rachunek rynku pieniężnego. Obydwa rachunki wcale nie muszą znajdować się w tym samym banku. Skorzystanie z systemu automatycznego przelewu stawia oszczędzanie jakby nieco poza twoim zasięgiem i - spójrzmy prawdzie w oczy - jest to całkiem sprytne posunięcie. Nie musisz pamiętać o tym, by wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe, ale jednocześnie nie możesz sobie pozwolić na grzech zaniechania, gdybyś pewnego pięknego miesiąca miała większą ochotę wydawać, niż oszczędzać. Uruchamiając usługę comiesięcznego automatycznego przelewu pieniędzy, praktycznie zmuszasz się do oszczędzania.

W Polsce opcję automatycznego przelewu oferują na razie tylko nieliczne banki, które wymagają wtedy otwarcia rachunku oszczędnościowego w ramach konta osobistego. Innym wyjściem będzie więc złożenie dyspozycji zlecenia stałego w banku, który prowadzi rachunek bieżący.

Tylko od ciebie zależy, ile będzie wy nosić kwota odkładana co miesiąc. Tylko ty wiesz, na jakie miesięczne oszczędności możesz sobie pozwolić. Proszę tylko, abyś okazała sobie szacunek: nie zbywaj samej siebie wymówką, że nie stać cię na żadne oszczędności. Może trzeba będzie coś poświęcić, z czegoś zrezygnować. Jeśli jednak chcesz uzyskać finansowe zabezpieczenie w postaci znacznych środków na rachunku oszczędnościowym, musisz przyjrzeć się poważnie swoim wydatkom i znaleźć obszary do wprowadzenia cięć, a dzięki temu pieniądze na wpłaty na konto oszczędnościowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Unia Europejska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach