Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

W którym roku od otrzymania tych 50 tysi gospodarstwo ma osiągnąć 4 su?

Czy tą połowe kasy którą mam zainwestować w gospodarstwo moge wydać na zakup ziemi od sąsiada, lub zakup używanego ciągnika (np. od ojca )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 ESU to prawdopodobnie od samego początku trzeba osiągnąc, za grant można również zakupic nieruchomości rolne natomiast maszyny tylko takie, które mają zakres zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowalnych w ramach działania

„Modernizacja gospodarstw rolnych”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mogą to być używane maszyny? Np. gdyby ojciec przepisał mi 9 ha i niby sprzedawał mi młodziesz tak żebym miał ze 12 sztuk a jemu zostały by krowy wtedy miał bym te 4 su, dostał bym premie, a co z pracą poza gospodarstwem czy mógł bym jednoczesnie pracować jako nauczyciel?

Wolał bym rozwiązanie żeby przepisał mi ze 2 ha a reszte bym dokupił na kredyt młody rolnik, napewnoi trzeba mieć na starcie 4 su?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nowe PROW nie będzie można używanych maszyn i z tego co wiem, to nie mógłbyś pracowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba tylko przez pierwszy rok nie mógł bym pracować potem normalnie mógł bym iść do pracyhyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,to jak w końcu jest z tymi warunkami otrzymania premii MR??Trzeba miec wykształcenie rolnicze albo staz w gospodarstwie (jako domownik,nie właściciel) potwierdzone ubezpieczeniam w KRUS?Przed złożeniem wniosku o MR nie można przejąć gospdarstwa,tylko po złżeniu wniosku i otrzymaniu potwierdzenia??Prosze o odpowiedź,bo jak czytam ten temat to w końcu nic z tego nie wiem bo każdy pisze inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby kto ma odpowiedzieć Ci na to pytanie. Zadaj je za trzy miechy to może dowiesz się czegoś konkretnego bo do tej pory warunki w projekcie rozporządzenia zmieniały się kilkakrotnie. Na szczęście większość z nich była sensowna czy wręcz niezbędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większośc warunków będzie zgodna z tymi w projekcie rozporządzenia, tak więc wykształcenia ani stażu miec nie trzeba, lecz trzeba je uzupelnic w ciągu 3 lat, gospodarstwa lepiej nie przejmowac zanim warunki nie będą jasne,

 

Chochlik23 płatnikiem ZUS nie można byc przez rok od otrzymania wsparcia (pozostaje jednak kilka możliwości) a co do wielkości gospodarstwa to musi by ono większe niż średnia w województwie (i nie mniejsze niż średnia krajowa), gruntów nie można zakupi z linii kredytowej dotowanej przez ARiMR, gdyż jest to jeden z warunków do spełnienia (iż nie korzystało sie jeszcze ze wsparcia UE ani też krajowego w kwestii rolnictwa oczywiście)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby dostac premie MR trzeba mieć opłacany krus przez 3 lata jako domowini ale gdy w tym czasie sie uczysz i masz opłacany krus przez rodziców to na młodego rolnika to za mało, chyba ze masz wykształcenie technik rolnik, tą kase musisz wydać na gospodarstwo przez 5 lat minimalnie 25 tys. musi być udokumentowane, możesz za to kupić nawozy i środki ochrony roślin czyli jak masz 25 ha to juz w pierwszym roku wydasz tyle co potrzeba, jeszcze jest jakiś problem z wojskiem ale to jeszcze jest do wyjaśnienie. teraz jest tak że najpierw sie starasz o premie a później przejmujesz gospodarstwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aby dostac premie MR trzeba mieć opłacany krus przez 3 lata jako domowini ale gdy w tym czasie sie uczysz i masz opłacany krus przez rodziców to na młodego rolnika to za mało, chyba ze masz wykształcenie technik rolniko

 

podleganie ubezpieczeniu społecznemu jako domownik jest konieczne tylko i wyłącznie gdy liczy się jako staż pracy w rolnictwie (nie jest to warunek konieczny i jest w pewnym sensie substytutem odpowiedniego wykształcenia rolniczego i uzupełnieniem posiadanego wykształcenia) jednak można uzupełnic swoje wykształcenie w okresie 36 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ile wynosi średnia krajowa i średnia w lubelskim powierzchnia gospodarstwa?

 

województwo lubelskie 7,15 ha, kraj 9,57ha,

 

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=49&id1=0&id2=1

 

z tym, że w projekcie rozporządzenia minimalna wymagana powierzchnia gospodarstwa "młodego rolnika" musi przekraczac tylko średnią wielkośc w danym województwie a krajową nie koniecznie (np w przypadku województwa lubelskiego) z tym, że musi by mniejsza niż 300ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem twierdzenie, że udokumentować wydatkowanie premii MR na inwestycje w gospodarstwie można załatwić fakturami na nawozy i środki chemiczne kandyduje do nagrody "bzdura roku". Od kiedy zakup środków produkcji to inwestycja gieniuszu?? Za inwestycje można uznać za to np. drogę dojazdową, modernizację budynków inwentarskich, płyta, maszyny itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moge sie ubiegac o premie dla MR? w tym roku skonczylem technikum (nierolnicze) i mm zamiar isc do policealnej (2 lata) zrobic technika rolnika. ojciejc oczywiscie jest rolnikiem i ja jestem ubiezpieczony w krusie od dawna. zeby dostac premie to musze miec 4 ESU i minimalna wielkosc gospodarstwa tak? czy cos jeszcze? co mozna w biznesplanie napisac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy moge sie ubiegac o premie dla MR? w tym roku skonczylem technikum (nierolnicze) i mm zamiar isc do policealnej (2 lata) zrobic technika rolnika. ojciejc oczywiscie jest rolnikiem i ja jestem ubiezpieczony w krusie od dawna. zeby dostac premie to musze miec 4 ESU i minimalna wielkosc gospodarstwa tak? czy cos jeszcze? co mozna w biznesplanie napisac?

 

możesz się ubiega o premię jeżeli tylko spełniasz wszystkie warunki, wykształcenie należy uzupełnic w ciągu 36 miesięcy od dnia otrzymania wsparcia, w Twoim przypadku ubezpieczenie w krusie jako domownik od co najmniej 3 lat rozwiązuje kwestię wykształcenia i jego uzupełnienie nie będzie konieczne, a aby otrzymac grant poza wielkością 4 ESU i odpowiednią ilością gruntów rolnych należy spełnic szereg innych warunków jednak te są najważniejsze, a co do biznesplanu to proponuję zwrócic się o pomoc do ODR albo lepiej do prywatnego doradcy, gdyż szkoda czasu na samodzielne jego sporządzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy projekt PROW są już zmiany odnośnie programu "ułatwianie startu młodym rolnikom" i w końcu wyjaśniła się kwestia powierzchni gospodarstwa (chociaż o ile sobie przypominam to w poprzednim projekcie PROW był identyczny zapis)

 

Przejmowane gospodarstwo:

1) ma powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia w danym

województwie i nie większą niż 300 ha; jeżeli średnia wojewódzka jest niższa

niż średnia krajowa, wówczas obowiązuje średnia krajowa;

 

Beneficjent:

4) co najmniej 70% kwoty premii wykorzysta na cele związane z rozwojem

gospodarstwa, zgodnie z założeniami biznesplanu;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

średnia powierzchnia gospodarstwa w zachodniopomorskim wynosi 28ha, maszczeście obowiązuje mnie średnia krajowa bo juz myślałem ze bedzie musiał ojciec dokupić 5ha, a średnia krajowa wynosi około 12ha, a kase można wydać również na nawozy i środki chemiczne więc w ciągu 5 lat napewno i tak wydam tą kase.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbulwersował mnie zapis o średniej powierzchni. Czy ktoś w MRiRW słyszał o działach specjalnych Można prowadzić przecież np. uprawy wysokonakładowe na 10 ha i będą one bardziej opłacalne niż np. 50 ha żytka

Osobiście prowadzę dział specjalny od października 2006 i bardzo liczyłem na premię gdyż potrzeby inwestycyjne na najbliższe 5 lat określam minimum na 200 tys. W projekcie raz działy były uwzględnione, innym razem nie. Huśtawka nastrojów, której nikomu nie życzę. Idę się napić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
średnia powierzchnia gospodarstwa w zachodniopomorskim wynosi 28ha, maszczeście obowiązuje mnie średnia krajowa bo juz myślałem ze bedzie musiał ojciec dokupić 5ha, a średnia krajowa wynosi około 12ha, a kase można wydać również na nawozy i środki chemiczne więc w ciągu 5 lat napewno i tak wydam tą kase.

 

czy to jest interpretacja ARiMR?? (Przejmowane gospodarstwo:

1) ma powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia w danym

województwie i nie większą niż 300 ha; jeżeli średnia wojewódzka jest niższa

niż średnia krajowa, wówczas obowiązuje średnia krajowa);D a tak poważnie to na przyznanie wsparcia nie powinna miec wpływu powierzchnia użytków rolnych, lecz wartośc ESU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

Jak to w końcu jest z tą powierzchnia. Będę miał ok 8ha, w moim woj. średnia to ok 7,2ha a średnia krajowa jest wyższa coś ok chyba 10ha, więc co? jestem już na starcie wykluczony?? to co z rolnikami w województwach południowej Polski i innych co średna ich jest niższa od średniej krajowej?? Czyli ok 50% Polaków została "olana"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Szlag mnie po prostu trafia!!!!!!!!!!!!!!!!! Z poprzedniej puli roz.....yli kasę na oszustów, którzy nie mieli nic wspólnego z rolnictwem a teraz takie cyrki!!!!!!!!!!!!!! Co za kraj - jedno WIELKIE BAGNO!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

system przyznawania wsparcia ma ograniczyc ilośc powstających/przejmowanych gospodarstw o powierzchni użytków rolnych zaniżającej średnią krajową dlatego (jest to minimum), a co do wykluczenia to nikt nie jest wykluczony, a wymaganą powierzchnię można osiągnąc zakupując dodatkowe grunty lub dzierżawiąc je od ANR (do 9,57ha dużo nie brakuje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w nowym Prowie chodzi o to aby gospodarstwa rolne przypominały gospodarstwa w Unii, czyli żeby nie było pseudo godpodarstw rolnych o powierzchni 1 do 5 ha tylko duże gospodarstwa najlepiej od 10 do własnie 300 ha, program ma na celu i z tym sie całkowicie zgadzam aby były to gospodarstwa o dużej powierzchni ktore są w stanie sie utrzymać. Dlatego też jestem za tym aby mali gospodarze posprzedawali swoje grunty i zajeli się inna pracą a nie brali zasiłki bo nie sa w stanie sie utrzymać z 1 ha ziemi.

Dzieki temu z 1,5 miliona gospodarstw rolnych w Polsce powino być z 500 tyś i tak co roku mniej oczywiście zakładając powierzchnie do 300 ha co oczywiście powinno być zmienione w nastepnych latach.

W gospodarstwach powinna byc produkcja towarowa na rynek polski i zagraniczny a nie tylko na przejadanie w gopodarstwie rolnym ponieważ rozwój gospodarstwa do niczego nie prowadzi i żdane dotacje dla takich gospodarstw nie pomogą , jest to jawne marnotrawienie pieniedzy na ktore wszyscy Polacy płacą składke w postaci składki rcznej płaconej przez Polskę.

Także drodzy rolnicy miejcie to na uwadzę że w wasze gospodarstwa nie inwestuje tylko Unia ale też wszyscy Polacy pracujący poza rolnictem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok rolnikas, całkiem mądrze prawisz ale zapewniam Cię, że super efektywne ekonomicznie gospodarstwo może mieć nawet 1/5 średniej krajowej powierzchni. Oczywiście nie mówimy tu o tradycyjnej uprawie ziemi. Możnaby przyjąć rozwiązanie na podstawie ESU lub powierzchni. Jak nie masz ha to musisz mieć np. 10 czy 15 ESU. Wówczas nie byłoby problemów, niedomówień i prób kombinowania. A tak według projektu rent można przejąć gospodarstwo o powierzchni 1 ha I gdzie tu logika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o tym zapisie: (tekst cytowany z najnowszego projektu)

 

§ 21

W 2007 r. o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie osoby, o których mowa w § 4.

 

Czyli:

§ 4

1. Pomoc przyznaje się osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku prowadzi działalność rolniczą, jednakże nie dłużej niż 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

 

Tak więc, kto nie jest właścicielem gospodarstawa (tzn. przed złożeniem wniosku o MR) to może zapomieć o premii w tym roku!!!

Co proponujecie robić? Czekać, czy przepisywać gospodarstwo i składać wniosek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...