Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ojciec na mnie przepisał gospodarstwo, została przyznana renta strukturalna. Słyszałem ze jeśli ktoś "życzliwy" podkabluje do ARiMR że ojciec mi pomaga, czyli przyłapią go na gorącym uczynku to zostanie mu renta cofnięta. Czy to prawda? Słyszeliście o takich przypadkach, czy to bujda na resorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojciec jak najbardziej może ci pomagać, byleby nie było tak,że tylko on pracuje w gospodarstwie a ty np. pracujesz gdzieś za granicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wieże w to.U nas jest jeden rencista KRUS który w żniwa usługowo kombajnuje całe dni i nikt się go nie czepia,a przecież jest chory.Twój ojciec jak ma strukturę to jest zdrowy, to dlaczego miał by nie pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto zabroni człowiekowi pracować, jedynym warunkiem jest by nie osiągać dochodów z rolnictwa,a nie zakaz pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to sa wasze sugestie, czy jesteście tego pewni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem tego pewna, zresztą na stronie ARiMR napisano:

 

Wypłatę renty strukturalnej zawiesza się w całości, jeżeli:

 

1) uprawniony do renty strukturalnej jest zatrudniony lub wykonuje inną pracę zarobkową podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;

 

2) uprawniony do renty strukturalnej lub jego małżonek podejmie prowadzenie działalności rolniczej, jako właściciel (współwłaściciel) lub posiadacz (współposiadasz) gospodarstwa rolnego.

 

Osobiście znam kilku rencistów strukturalnych, którzy pozbyli się kłopotu przekazując gospodarstwa dzieciom i zasuwają teraz na nich dla czystej przyjemności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dla czystej przyjemności czy raczej z przyzwyczajenia

Raczej z przymusu, bo te "dzieci" pracują na swój własny rachunek, z 50 tysiącami na koncie z agencji, kręcą własny interes i mają gdzieś gospodarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko w związane z rentami.

Czy aby zlozyc wniosek nalezalo miec te min.3ha ( chodzi o przekazanie synowi wiec nie liczona jest sredni z woj.) przez okres 5 lat przed zlozeniem wniosku, czyli posiadac faktycznie min.3ha juz 25.06.2002 r?

 

Coś nie mogę tego znaleźć w rozporządzeniu a wiem, że chyba coś takiego bylo wcześniej.

Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Czy w dniu zlozenia wniosku nalezy miec ukonczone 55lat, czy moze z chwila wydania decyzji przez arimr.

Czyli np.to,ze ukoncze 55lat w dniu 29.06.2007 obliguje mnie do zlozenia wniosku dopiero w tym dniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje za odpowiedz.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Czy w dniu zlozenia wniosku nalezy miec ukonczone 55lat, czy moze z chwila wydania decyzji przez arimr.

Czyli np.to,ze ukoncze 55lat w dniu 29.06.2007 obliguje mnie do zlozenia wniosku dopiero w tym dniu?

Oczywiscie, ze po skończeniu 55lat, czyli właściwie w dniu30.06.2007r. We wszystkich urzedach jest tak samo.

Jeśli obawiasz sie, ze przez te kilka dniu pula pieniedzy na renty strukturalne zostanie wykorzystana, to ja proponuję odnajdź znajomości w BP i "złóz" wniosek, zeby sobie w razie czego trzymał kolejkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, niestety znajomosci nie mam, ale i tak nie zalatwialbym sprawy w ten sposob. Jednak zgadza sie, jestem pelen obaw czy chociaz do 2 lipca bedzie mozna skaldac wnioski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ma powiększyc rolnik swoje gospodarstwo skoro ukoniczył 50 lat i ma następce.ktury za 5 lat ukoniczy szkołe i mugłby przejac gospodarstwo juz powiekszone ,a ziemia jest za tuz za miedza ,no i koniec marzeń o powiększeniu a morze i następcy.Dzieki panie Leper.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie (jeden urz edas muwi tak a inny inacze) czy jeżeli mój Tata weżnie na nowy prow np ciągnik to czy za 5 lat będzie mógł przejść na "strukturę" zakładając że jeszcze będą??? bo niby można przekazać zabowiązania na następcę (tak było np z płytami i zbiornikami), ale jest też w przepisach że nie można kożystać z 2 programów. jak to jest z tą rętą??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy numer to byl dzis w BP - kupe ludzi odeszlo z kwitkiem, myslac ze wystarczy oswiadczenie o stazu pracy w gospodarstwie swoich 30 letnich pociech, ktore nie sa ubezpieczone w krus i nie maja wyksztalcenia rolniczego. Takie oswiadczenie nagminnie preparowano i dlatego teraz zrobili z tym porzadek.

Z tym akurat sie zgadzam, bo ile bylo takich rencistow ostatnio co to niby przechodzili na rente a dzieci w ogole w gospodarstwie nie bylo - praca za granica itd...

 

A ja mam kolejne pytanko, czy przepisane gospodarstwo musi miec 3ha uzytkow rolnych, czyli gruntow uzytkowanych rolniczo, a nie powerzchni gospodarstwa ogolem?

I kolejna kwestia, czy te 3ha UR musi byc "swoje" czy mozna uzupelnic pow. UR do 3ha z dzierzawy.

 

I tym razem z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No, niestety znajomosci nie mam, ale i tak nie zalatwialbym sprawy w ten sposob. Jednak zgadza sie, jestem pelen obaw czy chociaz do 2 lipca bedzie mozna skaldac wnioski

"nie załatwiałbym sprawy w ten sposób"-oznacza, ze jesteś obywatelem w 100% praworządnym, który nigdy nie zniżyłby się do załatwienia sprawy w sposób przeze mnie proponowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiązaniem wykształcenia mógła być eksternistyczna- szkoła średnia np: na ppr ale nabór jest już prawdopodobnie zamknięty.

Podobno wktótce mają się zmienić zasady uczenia się w szkołach rolniczych- eksternistycznie

Wielu rolników składa wnioski pomimo iż następcy nie posiadają stażu pracy- udowodnionych krusem- licząc na to iż zmienią się przepisy.

Rent strukturalnych ma starczyć na 1/5 zainteresowanych więc przepisy moim zdaniem nie zmienią się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najlepszy numer to byl dzis w BP - kupe ludzi odeszlo z kwitkiem, myslac ze wystarczy oswiadczenie o stazu pracy w gospodarstwie swoich 30 letnich pociech, ktore nie sa ubezpieczone w krus i nie maja wyksztalcenia rolniczego. Takie oswiadczenie nagminnie preparowano i dlatego teraz zrobili z tym porzadek.

 

Mylisz się bo można też powiedzieć że są "pociechy", które zawsze podchodziły z niechęcią do rolnictwa, a jakimś tam przypadkiem skończyły agrobiznes czy mechanizacje rolnictwa. I teraz po skończeniu szkoły też o gospodarstwie np. rodziców w ogóle nie myślą i nie mają zamiaru się tym zajmować, ale dla renty dla rodzica mogą to gospodarstwo bez problemu "przejąć".

 

Cierpią niestety młodzi ludzie, którzy wybrali inny zawód, ale z chęcią w gospodarstwie pomagają od dziecka i chcieli by teraz to gospodarstwo przejąć!. Niestety obecne wymagania blokują im taką możliwość.

 

Powiedziała mi Pani w Agencji żeby poczekać, może w najbliższym miesiącu się coś zmieni. I mówiła także o możliwości potwierdzenia przez rodziców pracy w gospodarstwie. I na to liczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rozwiązaniem wykształcenia mógła być eksternistyczna- szkoła średnia np: na ppr ale nabór jest już prawdopodobnie zamknięty.

Podobno wktótce mają się zmienić zasady uczenia się w szkołach rolniczych- eksternistycznie

Wielu rolników składa wnioski pomimo iż następcy nie posiadają stażu pracy- udowodnionych krusem- licząc na to iż zmienią się przepisy.

Rent strukturalnych ma starczyć na 1/5 zainteresowanych więc przepisy moim zdaniem nie zmienią się.

Przy takich wymaganiach, to nic dziwnegoi ze niewielu się załapie na RS, ale też na MR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie to wykształcenie wszystko załatwiło. Ja skończyłem Politechnike Białostocką (wydział mechaniczny). teraz pracuję w zawodzie.Ale cały czas pomagam rodzicom w pracy a ostatnio to nawet zastanawiam sie nad przejeciem gospodarstwa i jego rozwojem, Ale jakie mam szanse na udział w różnych projektach? - żadne. I ten nierówny start mnie zniechęca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś pracuje, jest ubezpiueczony w ZUS, uczy się itp itd

i z mocy ustawy nie może być ubezpieczony jako domownik

(więć jak ma przedstawić zaświadczenie o stażu pracy)

jeśli dodatkow nie ma wyksztąłcenia nie może być następcą w RS

- to na pewno musi się zmienić kwestia czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż, pozostało mieć nadzieję na zmianę w ustawie. tylko czy ona bedzie? jakie są cele obecnych rozporządzeń? echhh ten kraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu sie tak bulwersujecie, do 13 lipca zolozono 4400 wnioskow - limit kolo 7000 na 2007r, do konca lipca po zawodach wiec co maja zmieniac jak i tak kupe osob spelnia warunki. Wyszli z zalozenia ze jak syn pracuje poza gospodarstwem i jest w zus to niech tam bedzie nadal bo w ten sposob poswieca malo czasu na prace w gospodarstwie i mu sie nie nalezy przejecie za rentke dla Taty. Wszystko na ten temat. Trzeba bylo sie uczyc w zawodzie jesli mialo sie plany na przejecie. O nieplaceniu krusu juz nie wspomne bo wszyscy tacy gospodarze ktorzy nie placa na pelnoletnie dzieci nieuczace sie krus powinni byc sciagani z mocy prawa - jest ustawa i w niej jak byk. Masz jeden z drugim 14 dni na zgloszenie do krus. Przepisy dla mnie sa jasne i dzieki temu choc troche likwiduja patologie z poprzedniej edycji, gdzie masowo wyludzano renty a dzieci po swiecie rozjechane!!!! I niech nikt nie pisze ze rolnika nie stac - stac stac!!! Kazdy rolnik taki biedny? Nic sie nikomu w mojej wsi nie oplaca, dasz nawet 15zl/godz tez sie nie oplaca, nieroby jedne, tylko daj i daj za free. Oczywiscie nie wszyscy. Krus to 80zl miesiecznie na lebka wiec smieszna kwota. Sa doplaty i na pewno na krus by sie znalazlo ale po co? A teraz macie po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób składa wnioski pomimo iz następcy nie nie spełniają kryteriów w powiecie w którym pracuje tachch wniosków na RS jest ponad 60%.

Można opłacać krus jako domownik i byc np w stanach wiele osób tak robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...