Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 19:45 Nie 12 Lip 2020

Kanibalizm u świń
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Pasze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Felix
Gość

PostWysłany: 21:10 Sro 30 Lis 2005    Temat postu: Temat postu: Kanibalizm u świń Odpowiedz z cytatem

Parę punktów, które należy wziąć pod uwagę w przypadku kanibalizmu, trochę obserwacji itp:

- zadawanie słomy (jeżeli to możliwe) 2-3 razy/dzień obniża kanibalizm.
- częściej obserwuje się kanibalizma na rusztach niż na pełnej podłodze.
- zwiększenie liczby tuczników powyżej 5szt./miejsce paszowe zwiększa kanibalizm.
- mieszanie źródeł prosiąt w tuczu zwiększa kanibalizm
- Obecność chorób oddechowych (PRRS, Pleuropleumonia, Mykoplazmy itp) zwiększają kanibalizm.
- wzrost grubości tłuszczu grzbietowego (P2) zmniejsza kanibalizm
- jeżeli obserwujemy wzrost śmiertelności poodsadzeniowej pow 2,5% możemy spodziewać się wzrostu kanibalizmu w późniejszym tuczu.

co robić:
- eliminować prowodyrów (oddzielne kojce), dezynfekuj uszkodzenia!
- czy wszystkie smoczki działają i czy maja prawidłowy wypływ wody/minutę
- sprawdź czy zmieniłeś ostatnio dostawcę paszy, premixu itp ...
- sprawdź czy w kojcu nie jest za ciasno i czy mają one swobodny dostęp do paszy.
- nie mieszaj zwierząt w trakcie tuczu
- sprawdź czy dobrze działa wentylacja, czy kojce są suche i czyste i czy temperatura odpowiada wiekowi zwierząt, porze roku i obsadzie?
- zainstaluj "zabawki" w kojcu: łańcuchy, piłki, butelki pet do zabawy itp

Jak coś mi się jeszcze przypomni to napiszę. Pamiętam, że kiedyć zauważono, że obecność dojrzałego knura obniża kanibalizm i walki w kojcach w tuczu. Zrobiono nawet experyment i gdy transportowano tuczniki do rzeźni na dalsze odległości wkładano na samochód wybrakowanego knura - i te partie tucznika walczyły mniej ... ciekawe prawda?
Powrót do góry
Bartosz
Gość

PostWysłany: 21:16 Nie 13 Lis 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też robiłem podobnie ale na krutką metę po jakimś czasie znowu powtórka z histori. Wina paszy raczej nie bo ja wszystkie pasę tą samą paszą a 1 kojec wojujw a reszt nic. Zanomy z LNB mówił mi że konbinowali wszystkiego nawet enzymu dostawały spały jak spiące królewny a jak się pobydziły to dalej swoje. Moim zdaniem ma to podłoże "psychiczne" żartuje ale chętnie się dowiem co jest grane.[/quote]
Grześ mysle ze w twojej wypowiedzi jest sporo racji a dokładnie chodzi mi o "podłoże psychiczne" ponieważ w moim gospodarstwie problem kanibalizmu nie istniał do czasu az zachcialo mi sie zmiany rasy z polska biała zwisłoucha (pbz) na rase wielka biała polska (wbp) i od tego momentu sie zaczelo po dsadzeniu od maciory do 2-3 tygodni spokój po tym okresie prawdziwa rzeź niewiniątek nie mówie tu o gryzieniu sie pojedynczych sztuk ale o zameczaniu i zjedzeniu osobnika a nawt kilku sztuk w ciagu tygodnia, zaprzestalem lonczenia kilku miotów ale nic to nie dalo w tym okresie nie dochodzilo do zmiany paszy, zaczolem eksperymentowac z paszami innych producentów i nic, w koncu zupelnie przypadkowo w rozmowie z weterynarzem dowiedzialem sie ze rasa wpb oprocz wielu zalet ma jedna mala wade jest agresywna, wczesniej zauwazylem agresywne zachowanie u macior ale nie przykladalem do tego wagi sprawdzilem to nie bylo to latwe malo na ten temat sie pisze i jest to prawda.
Wchwili obecnej po radykalnej wymianie materialu matecznego przypadki gryzienia sie pojedynczych sztuk zdażają sie ale sporadycznie
Powrót do góry
wjacek

PostWysłany: 16:56 Nie 13 Lis 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hans napisał:
Kiedyś jakis zywieniowiec wspominał o dodatku soli kuchennej 0,5 kg /t
Ale nalezało by ta informacje jeszcze gdzieś sprawdzić.

Sól kuchenną dodaję jak nie mają apetytu to pomaga (szczególnie gdy pasiesz na mokro).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
hans

PostWysłany: 21:45 Sob 12 Lis 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś jakis zywieniowiec wspominał o dodatku soli kuchennej 0,5 kg /t
Ale nalezało by ta informacje jeszcze gdzieś sprawdzić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
wjacek

PostWysłany: 16:02 Czw 10 Lis 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odrzyk Takie zabawki są dobry ale na, krótką mete jak już się im znudzi to dalej robią swoje. Starsi ludzie używali skwarki wymieszane z denaturatem podobno to pomagało ale nie wypróbowałem nigdy. Może pomagało bo były zalane i spały.
Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
ODRzyk

PostWysłany: 12:27 Czw 10 Lis 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyczyny:
1. Futer (=żarcie=pasza)
2. Ciasno.

Ew. metoda zwalczenia skutku (lecz niestety nie przyczyny) to zawieszenie jakowyś zabawek (łańcuch, puste butleka plastikowa z klikoma ziarnami grochu.

P.S. Zapewne jeszcze stado innych w/(nie)w przyczyn Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grześ

PostWysłany: 12:08 Nie 23 Paź 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wjacek napisał:
Ja stosuję dość drastyczną metodę. Obserwuję takiego gnojka i robię mu ciach ostrym nożem na ryjku + denaturat. Ryj mu opuchnie i nie myśli już o grysieniy bo go to boli.
Uwarzam, że kanibaliz to skutek niewłaściwego doboru składu pasz.

Też robiłem podobnie ale na krutką metę po jakimś czasie znowu powtórka z histori. Wina paszy raczej nie bo ja wszystkie pasę tą samą paszą a 1 kojec wojujw a reszt nic. Zanomy z LNB mówił mi że konbinowali wszystkiego nawet enzymu dostawały spały jak spiące królewny a jak się pobydziły to dalej swoje. Moim zdaniem ma to podłoże "psychiczne" żartuje ale chętnie się dowiem co jest grane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wjacek

PostWysłany: 23:26 Sob 22 Paź 2005    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja stosuję dość drastyczną metodę. Obserwuję takiego gnojka i robię mu ciach ostrym nożem na ryjku + denaturat. Ryj mu opuchnie i nie myśli już o grysieniy bo go to boli.
Uwarzam, że kanibaliz to skutek niewłaściwego doboru składu pasz.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 22:28 Pią 21 Paź 2005    Temat postu: !! Odpowiedz z cytatem

u mnie zdaża się że 1 lub 2 gnojki potrafią odgryzać ogony nie ma na nie rady można cudować jedyne wyjście to je odizolować od reszty. dziwne że są to osobniki razem przebywające od urodzenia co zrobić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mpz
Gość

PostWysłany: 20:15 Sro 14 Wrz 2005    Temat postu: Kanibalizm u świń Odpowiedz z cytatem

Kto spotkał się z sytuacją, że po wyleczeniu biegunki w grupie warchlaków nastąpił natychmiastowy efekt gryzienia się wyleczonych sztuk. Question
Powrót do góry
mpz
Gość

PostWysłany: 23:25 Czw 25 Sie 2005    Temat postu: Kanibalizm u świń Odpowiedz z cytatem

Interesują mnie wszystkie przypadki kanibalizmu u świń. Nie ukrywam, że pracuję w firmie paszowej ale nie ważne w jakiej. Chodzi o zebranie danych, które pozwolą ten problem skutecznie rozwiązywać. Być może, że w wielu przypadkach będę mógł pomóc,ale liczę też na wasze doświadczenia w tej kwestii Idea Exclamation Question
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Pasze Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do: