Skocz do zawartości
andrzej_10_66

komórki somatyczne w mleku

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wieczne problemy z komórkami somatycznymi w mleku . Czy macie jakieś sprawdzone metody na pozbycie się tego świństwa . Myślę że ten problem dotyczy wielu rolników , licze na spore zainteresowanie tym tematem wymiana metod walki może być ciekawa .Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn nadmiernej ilości komórek somatycznych w mleku jest mnóstwo , począwszy na żywieniu a skończywszy na bakteriach i wirusach . Nie podałeś żadnych bliższych danych więc nie można dać konkretnej odpowiedzi . Poczytaj trochę o tym problemie .

http://odr.zetobi.com.pl/zwierz/bydlo/bydl008.htm

http://www.agrosukces.pl/prod.%20zwierz_001.html

http://www.agrosukces.pl/prod.zwierz_021.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w dziale produkcja zwierzęca. Tam już zacząłem temat o mastitis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co dokładnie się dzieje?? czy nie możesz wylecztć jakiś krów czy może ogólnie wszystkie mają podwyższony poziom??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ANDRZEJ 10 66 ja też miałam kłopoty z komórkami spróbuj zastosować kupiony na lecznicy IMMODULEN (opis zastosowania na ulotce).Stosuję też codziennie UNIPREM 2,5 SOMAT firmy UNIPASZ z SIEMIATYCZ.Jak na razie komórki idą w dół,choć nie tak szybko jak w górę.Mnie pomogło życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz już leciwe stado i zniszczone ćwiartki wymion.

Jeśli zasuszasz po kilka krów za jednym razem to też komórki somatyczne idą w górę.

Wszelkie pasożyty wewnętrzne powodują znaczące wzrosty wskazań!

Przyczyn można by wymieniać mnóstwo - trzeba zawsze szukać przyczyny i to nie tylko w wymieniu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robern ma racje, ja musze 3 krowy na konserwy wysłać bo są już stare i mają duże somatyki, a jedna młoda ma uszkodzoną jedną ćwiartkę, nie doi się na nią i to może mieć wpływ na pozostałe 3 ćwiartki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - może mieć wrodzonego gronkowca - wtedy jedyną radą jest zrobienie autoszczepionki.

Będąc w Niemczech na praktykach często spotykałem się z zasuszaniem 1 ćwiartki mającej ciągłe problemy i pozostałe trzy dawały mleko w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla osób słabo zorientowanych jeżeli jest podejrzenie gronkowca pozbądz się krowy, ewentualnie odizoluj od stada bo sztuka z gronkowcem to źrudło zapaleń u innych sztuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gronkowiec to dość wredna bakteria, ale i bardzo specyficzna. Ta powodująca zapalenie wymion nie musi się przenosić na aparatach udojowych (ale może). Bardzo często krowy są uczulone na "własnego" gronkowca - wszak jest to bakteria stale przebywająca na powierzchni skóry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie może to być jeszcze upalna lub burzowa pogoda, która powoduje, że krowy są osłabione i nie nadążają z przyswajaniem mikroelementów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...