Skocz do zawartości
zibisdz

Wapnowanie pola

Rekomendowane odpowiedzi

chcialbym sie dowiedziec jakiego rodzaju wapna uzywacie do wapnowania pol 5-6 klasy ? dolomitowego czy moze lepiej tlenkowo-weglowodanowego ? bo jedni mowia tak a drudzy tak z tego co sie orientuje to dolomitowe koesztuje 80 zl za tone a tlenkowe 60 zl za tone czekam na porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile trzeba takiego lub takiego wapna rozwieść na 1ha??MNie też przydałoby się wapnowanie bo na niektórych polach już skrzyp zaczyna szaleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posieje po 4 tony na kazdy ha, lejkiem do ktorego wchodzi 400kg czyli 10 kursow po polu mnie czeka ale jeszcze na wapno nie wiem jakie sie zdecydowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje "wygląda jak piasek" powodzenia w sianiu lejkiem heehheeh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie mam numeru telefonu ale masz po 60 zl jak bierzesz cala wywwrotke 27 ton a nie 1 tone. dlaczego zyczycie mi powodzenia z tym wysiewem lejkiem nie wiem o co chodzi moj sasiad tak robi, co walek napedowy nie bedzie mial sily rozrzutu o co biega kurde ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu bedzie cięzko siać jak bedzie choć trochę wilgotne, sąsiad u mnie też miał tlenkowe deszcz padał a ten nie przykrył a później nie mógł "piastem" wysiać bo sie tak zapychało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o wapnie z cukrowni, ja już przez 2 lata sypie po około 10t/ha?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co sądzicie o wapnie z cukrowni, ja już przez 2 lata sypie po około 10t/ha?????

bez przesady 10t/ha zniszczysz pole u nas gościu ma 3 klasie gleby przewapnował i od 10 lat na plon poniżej 4ton pszenicy, ja takie wapno co roku sieje po 2 tony tylko nie pod ziemniaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory

Źle sformułowałem co roku tylko nie na to samo pole, ja myślę że co 4 lata to trzeba by powtarzać na tym samym polu.

Dwa lata temu posiałem taką dawkę a w tym roku miałem plon 6t/ha pszenicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktos podpowie jak w najprostrzy sposob można sprawdzić zawartość PH w glebie. Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o te 8,70 poprostu sie wogóle nie oriętuje w jaki sposob mozna by bylo to zbadać a może jest jakieś urzadzonko ktore można kupić bo wolałbym miec swoje i zbadać te pH jezeli cos takiego można kupic to poprosze o namiary.Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to jak znajdziesz zestaw roślin wskaźnikowych zakwaszonej gleby np. szczawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tymi namiarami za 6 dych

 

Łoj Kmicic - aleś pytanie walnął. Kwasomierz Helliga (to to z aukcji) wbrew pozorom jest urządzeniem dosyć dokładnym (jak na nasze potrzeby). Ale prócz poznania odczynu ważne jest jego wyregulowanie czyli w większości przypadków wapnowanie, więc po kolei:

1. badanie odczynu

2. określenie czy masz glebę lekką, średnią czy ciężką

3 spojrzenie do tabel - ile wapnia (CaO)

4 wybór wapna

5 określenie dawkia wapna (ilość potrzebnego tlenku wapnia / zawartość wapnia w wybranym nawozie).

 

mam nadzieję, że odpowiedziałem na resztę nie zadanych pytań.

Miłej roboty bo czasu niewiele a przynajmniej u nas na wapno trzeba trochę poczekać bo to sezon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz kwasomierz zamówiony tak wiec będe próbował zbadac z góry dzieki za informacje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamietaj, ze niezaleznie czy okreslasz pH sam czy dajesz glebe do zbadania w stacji chem-rol, probke pobierasz tak samo. Tzn. nie mozesz wziac grudki ziemi z jednego miejsca i badac ja w kwasomierzu.

Popatrz na pole i zastanów sie czy gleba na całej powierzchni jest mniej wiecej jednolita. Jesli tak to przejdz po calym polu i pobierz w kilkunastu miejscach małe probki z warstwy ornej (przekroj gleby na glebokosc ok 20 cm). Wymieszaj to dokladnie i dopiero z tak przygotowanej próbki wez małą ilosc do kwasomierza.

 

 

Dzieki za podpowiedz kwasomierz zamówiony tak wiec będe próbował zbadac z góry dzieki za informacje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie mam takie pytanie odnośnie wapnowania. Moje pola nie były wapnowane co najmniej 20 lat albo nigdy, kupiłem rozsiewacz rcw3 piast i zamówiłem wapno węglanowe. Wiem że najlepiej byłoby siać po żniwach ale nie chce czekać cały rok z sianiem. Mam też obornik którego nie mogę przetrzymywać. Pole mam potalerzowane. Czy jak wywiozę teraz na pole obornik, przyoram go a następnie rozsieję wapno i potraktuje to agregatem przedsiewnym to będzie to jakoś miało sens?? Bo na obornik lub przed obornikiem nie chce bo to chyba najgorsza opcja, bo ziemia na pewno kwaśna a już za późno na pożniwne wapnowanie. proszę o poradę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam panowie mam takie pytanie odnośnie wapnowania. Moje pola nie były wapnowane co najmniej 20 lat albo nigdy, kupiłem rozsiewacz rcw3 piast i zamówiłem wapno węglanowe. Wiem że najlepiej byłoby siać po żniwach ale nie chce czekać cały rok z sianiem. Mam też obornik którego nie mogę przetrzymywać. Pole mam potalerzowane. Czy jak wywiozę teraz na pole obornik, przyoram go a następnie rozsieję wapno i potraktuje to agregatem przedsiewnym to będzie to jakoś miało sens?? Bo na obornik lub przed obornikiem nie chce bo to chyba najgorsza opcja, bo ziemia na pewno kwaśna a już za późno na pożniwne wapnowanie. proszę o poradę

 

- jak byś nie zrobił, będzie dobrze - twoja gleba potrzebuje wapna jak wampir krwi. Ja na twoim miejscu rozsiał bym wapno potalerzował i dał obornik przed orką siewną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,czy ktoś orientuje się co do jakości wapna posodowego z Mątw/Inowrocławia?rozrzuciłem tego 3,5t/ha na sciernisko po facelii.

ph nieznane,ale przy ostatnim badaniu jakieś 3 lata temu wahało się w przedziale 4.0-4.6.......i jescze jedno ile ono ma % CaO???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...