Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ph masz odpowiednie, a co do nawozu to już twoja wola lub raczej kieszeń, ja zastosowałem plifoskę 5 w ilości 600kg/ha, a następnie na tym polu na drugi rok sieję pszenicę pod którą już nic nie daję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o nawozie Kemira Power 5 10 25 podobno dobry pod rzepak tak 350 kg/ha. Zapomniałem dodac że siarka na tym polu jest niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kemira jest jednym z najlepszych nawozów pod rzepak, gdyż zawiera małe ilości azotu i jest stosunkowo tania, niestety do mnie nie zdążyła dojechac i trzeba będzie rozsiac po siewie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja też w tym roku posieję Nelsona na próbę jakieś 3 ha bo na tyle jest jednostka.

masz racje ja mialem californium i nelsona , californium sypala o 1 tone mniej od nelsona .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kemira jest jednym z najlepszych nawozów pod rzepak, gdyż zawiera małe ilości azotu i jest stosunkowo tania, niestety do mnie nie zdążyła dojechac i trzeba będzie rozsiac po siewie

Do mnie też nie dojechała bo zabrakło im mączki fosforytowej i musieli kilka dni pauzować dziwne taki przestój podczas największego popytu ale cóż najlepszym się zdarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój rzepaczek już ładnie wychodzi na słoneczko

ps

do mnie także nie dotarła kemira

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko? Jeśli rozwiozłem obornik kurzy (w dość dużej ilości) i do tego powapnowałem, to należy na jesieni dać jeszcze jakieś nawozy, bo planowałem na wiosnę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wapnowałeś obornik - i to w dodatku kurzy -, przecież tego się nie robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! Mam problem z rzepakiem. Wysiałem go za małą ilość na hektar. Dokładnie 1.85kg/h. Przyczyna źle ustawiony siewnik. Zalecana dawka to 3 do 4kg/h. Czy ktoś może wie co w takiej sytuacji zrobić? Może dosiać tyle ile brakuje? Proszę o szybką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jaka to odmiana, 1,85kg daje około 37 roślin na m2, jeśli wschody będą dobre nie masz się czym przejmować, gdy na wiosnę będzie oki wystarczy mu przykoksować a sam zdziwisz się. Jeśli chcesz zobaczyć jaki rzepak dał mi plon 2t/ha to mogę wysłać zdjęcie, nasiona tego rzepaku reklamowałem (podobno przesuszyli go i stracił siłę kiełkowania). Wszystkie koszty uprawy mi zwrócili dlatego warto było go zostawić, na żniwa nie żałowałem tej decyzji (obsada 5-10 roślin na m2 czyli około 0,25-0,5kg/ha).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosiej drugie tyle na tych samych ustawieniach tylko jak najszybciej najlepiej nastepnego dnia lub tego samego ale to raczej odpada już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odmian Casoar. Więc już nie wiem czy dosiewać czy tak zostawić. jeśli chodzi o nawożenie to wporządku można na wiosnę dać więcej ale problem wschodów, niewiadomo ile z tego co posiałem wzejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pryskałeś to czym, jaka jest wilgoć ziemi ? Ale myślę aby uzbroić się w cierpliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zeszłym sezonie na ok 30 ha również wysialiśmy ok 2kg/ha ale dosiewaliśmy rzepak rozsiewaczem nawozów (nasiona były wymieszane chyba z kemirą) i efekt był bardzo dobry przy niewielkim koszcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że nie tylko mnie błąd taki spotkał z ustawieniem siewnika. Ja poradziłem sobie z tym problemem tak, że posiałem drugi raz tymi samymi ustawieniami. A błąd mój polegał na tym że po wysianiu kwalifikowanych nasion pojechałem na drugie pole gdzie siałem ,,pirackią'' Californię i nie zrobiłem próby kręconej tylko przestawiłem na ,,troche więcej''. No a te nasionka wolniej śmigają z siewnika i prułem drugi raz po tym samym. Sąsiad się pytał co ja robie??? to mu powiedziałem że wczoraj siałem żeńskie nasiona a dzisiaj męskie No wiecie nowa Hybryda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos z lubelaskiego siał juz rzeapak? kiedy najlepiej to zrobic na tym terenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem z podkarpackigo, ale wydaje mi się że to już trochę za późno, u nas optymalny termin to od 15 do 25

PS, co się dzieje gdy ktoś posiał za dużo rzepaku na ha??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy powiedzcie jak ustawić starego poznaniaka na rzepak, tak żeby wysiał 3.5kg/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakładasz rolki do rzepaku i jazda 3,5kg bedzie ciężko ustawić ale ustawiasz 7kg zamykasz co drugą lejke i jazda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to witajcie w kubie ja na początku wysiałem ok 5 kg na 2,5 ha bo siewnik byl źle ustawiony, potem dopiero po prawidlowym ustawieniu wysialem jeszcze raz i wyszlo cos kolo 12 kg na 2.5 ha .Już wschodzi i dobrze bo zmima ma przyjsc w tym roku szybko , bociany odlatuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to będzie ustawienie w skrzyni? Bo ja mam jeszcze starą skrzynię - nie bezstopniową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to witajcie w kubie ja na początku wysiałem ok 5 kg na 2,5 ha bo siewnik byl źle ustawiony, potem dopiero po prawidlowym ustawieniu wysialem jeszcze raz i wyszlo cos kolo 12 kg na 2.5 ha .Już wschodzi i dobrze bo zmima ma przyjsc w tym roku szybko , bociany odlatuja

To ja w tym roku zaczołem odwrotnie pomyliłem ilość obrotów korby z kołem przy próbie i wyszło mi 5,5 kg/ha na pierwszym kawałku ale zrobiłem korektę na 3,5 kg i zobaczymy ile wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiajac siewnik pod rzepak zawsze lepiej pare razy kolkiem wiecej pokrecic , bo tylko wtedy można precyzyjnie ustawic siewnik ja wysiewam 2,80 na h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od tego momentu zawsze będe robił próbe kręconą na wszystko. A u nas w Lubelskim termin siewu jest do 24 sierpnia.

Sieje niezbyt nowoczesnym poznaniakiem ale tym już ze skrzynką bezstopniową i nigdy nie wierze mu w to co tam piszą w tabeli wysiewu. Zawsze trzeba pokręcić. Jedynie do czego się podporządkowuje to ustawienia zastawek na taki ząbek jak piszą i ustawienie dźwigni zamykającej dno. A skrzynke reguluje bazując na masie ziaren z próby kręconej.

 

A u nas w Lubelskim termin siewu jest do 24 sierpnia.

Jeszcze jedno! Podstawa to dokładna waga elektroniczna. Warto sobie kupić, nawet na sam rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wychodzi (próba kręcona) na polu, ja zakładam rynienki pod sekcje wysiewające j ujeżdźam 100 - 200 m siewnikiem i póżniej waże nasiona. Tak najlepiej jest ponieważ koło idzie inaczei jak dostaje opór ziemi. I nigdy nie musze póżniej dosiewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...