Skocz do zawartości
Klak

Dopłaty do poplonów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ma małe gospodarstwo rolne i zastanawiałem sie nad poplonami zimowymi, słyszałem ze unia wspiera takie inicjatywy. Mam związane z tym pytanie gdzie mogę znaleźć info o tych dopłatach a jeśli nie to proszę mnie tutaj poinformować: min. jakie warunki i jaka wielkość dopłat do ha????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzies na stronce www???Hektar zyta jako poplon==>czyli zyto jako poplon??/ A nie moze byc np. wyka bądź seradela, ewentualnie esparceta siewna??? tylko nie wiem czy te wymienione przeze mnie wytrzymaja przez zime???

Mi zalezy na tym aby na polu po zbozach zasiac cos z motylkowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ładnie pięknie pokazane, tylko jest małe ale ( chyba to wynika z braku znajomości tematu) , wszystkie linki prowadzą do PROWU za lata 2004-2006, natomiast od przyszłego roku bedzie obowiązywać nowy PROW, nowe stawki, nowe pakiety i wszystkie mozliwości a nie jak dotychczas tylko wszystko było możliwe w strefach.

Pierwszy raz wniosek bedzie mozna złożyć w przyszłym roku. Termin jeszcze nie znany ze wzgledu na brak rozporzadzenia w tym temacie, a co za tym idzie nie wiadomo jakie będą stawki płatności za dany wariant.

Po pierwsze rolnik juz musi wiedziec co chce miec w gospodarstiw prowadzone,

po drugie musi czekać cierpliwie na wprowadzenie nowego PROWU ,

po trzecie doradca rolnośrodowiskowy musi mu zrobić plan rolnośrodowiskowy na 5 lat,

po czwarte trzeba złozyć wniosek do BP ARiMR odzielny druk ale identyczny jak wniosek obszarowy - nie mozna we wniosku obszarowym pisać JPO i UPO samo tylko np. JPO, RS- pszenica ozima - 2 ha , to samo we wniosku rolnośrodowiskowym.

po piate nie mozna scalać grup upraw- logiczne

 

a póxniej dostanie decyzje i pieniadze po roku( luty - marzec, żeby nie było zdziwienia że jeszcze pieniądze na konto nie wpłynęły) , ale poplony musi zasiać bezwzglednie do 20 września danego roku i muszą byc na polu do 1 marca nastepnego roku.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy program RS dopiero w przyszłym roku. Dokładnego terminu niestety na chwilę obecną brak. Kasa zdecydowanie mniejsza - jeśli chodzi o popularny wariant ochrona gleb i wód. rośliny jare - bodajże 360zł, żyto lub inne - 380zł.

Termin siewu oczywiście do 30 września.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie: gdyz interesuje mnie doplata do poplonow (jakie sa stawki za co siane??) i kto moze sie o nia ubiegac i kiedy skladac papierki na ten rok?? prosze o pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam mam pytanie: gdyz interesuje mnie doplata do poplonow (jakie sa stawki za co siane??) i kto moze sie o nia ubiegac i kiedy skladac papierki na ten rok?? prosze o pomoc:)

 

Poplonem może być praktycznie każda roślina ozima lub jara

Do ozimych będzie ok 400zł/ha do jarych ok 20 zł więcej.

Teoretycznie wnioski można składać od 15 marca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam mam pytanie: gdyz interesuje mnie doplata do poplonow (jakie sa stawki za co siane??) i kto moze sie o nia ubiegac i kiedy skladac papierki na ten rok?? prosze o pomoc:)

 

Poplonem może być praktycznie każda roślina ozima lub jara

Do ozimych będzie ok 400zł/ha do jarych ok 20 zł więcej.

Teoretycznie wnioski można składać od 15 marca

 

czyli kazdy moze skladac?? a co najlepiej siac na poplon?? ja np chcialbym posiac gorczyce i ile jest doplaty do tego?? i propos czy pszenica zimowa tez sie liczy do poplonow??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenica ozima może być poplonem, ale w plonie głównym w roku następnym ani pszenica ozima ani jara nie może wystąpić w plonie głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszenica nie jest poplonem, może być natomiast żyto tylko trzeba je zaorać wiosną, poza tym stosuje się klasyczne poplony np. gorczyca. Wszystkie zboża ozime są natomiast liczone do powierzchni pokrytej roślinnością w zimie, musi być jej co najmniej 33%. Dopłata przysługuje tylko do poplonów, które trzeba zaorać wiosną. Nie można ich np. skosić.

Generalnie chodzi o to żeby w zimę mogły sie zwierzątka u nas posilać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opłaca się robić poplony szczególnie w słabym płodozmianie, jest kasa za poplon i poprawiasz strukturę gleby i zdrowotność zbóż. Są też minusy, na suchych stanowiskach orka wiosenna nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ja robię gorczycę i po jej zaoraniu sieję kukurydzę albo jęczmień. Trzeba terz jak wszędzie ciąć koszty, ja sieję poplony siewnikiem rzutowym na gruberze, jednocześnie uprawiam, sieję i jeszcze dodaję saletry żeby szybciej rozłożyć słomę i gorczyca była bujniejsza.

Teraz mam zamiar wejść w rolnictwo zrównoważone, płodozmian i inne wymagania i ok 400zł do ha na wszystkie grunty i do tego dalej poplony.

Trzeba doić unię ile się da żeby przeżyć!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na czym polega rolnictwo zroznowazone?? jezeli ktos moze mi to wytlumaczyc gdyz jestem ciemny na ten temat... moje gg 1889640

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś sie pochwali, ze dostał dopłate do poplonow czy nie ma jeszcze takich :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj mieli ostayeczny termin na wypłatę i nic. Jutro rano będę w ARiMR i będzie wesoło. Podobno jest nowy kierownik, jeszcze się z nim nie poznałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam do końca lutego termin jak wiekszośc rolników w okolicy i nic niesłychac żeby wypłacali, a wszystkim na raz raczej niewypłaca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w ARiMR i przycisnąłem szefa, na pewno będę miał do końca lutego a za nieterminowość piszę wniosek o odsetki karne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
opłaca się robić poplony szczególnie w słabym płodozmianie, jest kasa za poplon i poprawiasz strukturę gleby i zdrowotność zbóż. Są też minusy, na suchych stanowiskach orka wiosenna nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ja robię gorczycę i po jej zaoraniu sieję kukurydzę albo jęczmień. Trzeba terz jak wszędzie ciąć koszty, ja sieję poplony siewnikiem rzutowym na gruberze, jednocześnie uprawiam, sieję i jeszcze dodaję saletry żeby szybciej rozłożyć słomę i gorczyca była bujniejsza.

Teraz mam zamiar wejść w rolnictwo zrównoważone, płodozmian i inne wymagania i ok 400zł do ha na wszystkie grunty i do tego dalej poplony.

Trzeba doić unię ile się da żeby przeżyć!!!

 

No i będziesz już w połowie drogi aby zastać rolnikiem ekologicznym, a się z rolników ekologicznych śmiejesz. Również doimy unie na 790zł do ha i jeszcze na dodatek nie dajemy zarobić wielu innym co żyją z gospodarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ekologia tylko zdrowy rozsądek i liczenie.

Po pierwsze zawsze robiłem poplony, nawet jak za to nie płacili, tylko że ja wysiewam gorczycę z saletrą a to już chyba nie ekologia. Po drugie jak płacę to trzeba ich doić.

Od tego roku wchodzę w rolnictwo zrównoważone, jutro mam szkolenie. Tylko że w moim przypadku to nie ekologia bo stosuję głównie nawozy sztuczne i to w dużych ilościach i inną chemię (dużo eksperymentuję z opryskami).

Wchodzę w to bo przy niewielkich nakładach mogę prawie podwoić dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...