Skocz do zawartości
mariusz_farm

dopłaty bezpośrednie 2007

Rekomendowane odpowiedzi

Tak Mariusz ten nonsens to prawda. Główną zasadą korzystania z dopłat do roślin energetycznych jest przeznaczenie całej rośliny na cele energetyczne - więc i słoma i niestety ziarno. Daj sobie lepiej spokój z pszenicą na cele en. JPO+UPO+ONW(jeśli masz) wyjdzie chyba bardziej opłacalnie. Pamiętaj, że jeszcze ew. sprzedasz słomę oraz ziarno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradca 1 - a z czego to wynika, że w przypadku zadeklarowania działki jako UPO z rośliną trawa/ motylkowa muszę działkę przez 5 lat utrzymywać w tej postaci, co się stanie jeżeli ją sprzedam a nabywca posadzi tam las lub zasieje zboże? A czy jeżeli rożliny były zasiana wcześnij i poprzedni właściciel brał dopłaty załóżmy przez 2 lata to ja muszę utrzymywać to UPO przez 3?HELP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sofix: Nie nie nie... UPO nie masz obowiązku trzymać 5 lat. 5 letni okres dotyczy TUZ. Wystarczy, że w tym roku skreślisz TUZ na tej działce i masz problem z głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zinterpretujecie taki zapis na stronie agencj w dziale sankcje:

-jeżeli w danym roku rolnik nie zadeklaruje we wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych wszystkich gruntów rolnych będących w jego posiadaniu, a różnica pomiędzy całkowitym obszarem zadeklarowanym we wniosku a obszarem wykazanym łącznie z całkowitą powierzchnią działek niewykazanych wynosi więcej niż 3% wykazanej powierzchni, całkowita wysokość płatności bezpośrednich należnych temu rolnikowi za ten rok będzie pomniejszona nawet do 3% w zależności od wielkości niezgłoszonego obszaru,

 

Dziś złożyłem wniosek i trochę się martwię że jest źle. Całość rozgrywa się o kolumnę 12 w tabeli VI. Pracownik agencji powiedział że w tej kolumnie mogę ale nie muszę wpisywać użytków rolnych nie zgłoszonych do żadnej pomocy finansowej gdyż jeśli bym wpisał a suma powierzchni wpisanych w kolumnie 12 przekroczyła by 3% sumy powierzchni z kolumny 10 otrzymał bym sankcje w postaci zmniejszenia dopłat nawet o 3%. Jestem w kiepskiej sytuacji bo mam około hektara starego sadu który rzaczej nie kwalifikuje się do JPO bo rośnie tam troszkę krzaczków i odstępy pomiędzy drzewami są bardzo duże

więc go nigdy nie zgłaszałem do dopłat.Niestety jeśli bym go wpisał do kolumny 12 to dałoby to różnicę pomiędzy kolumną 12 a 10 około 6% i zgodnie z interpretacją pracownika agencji nałożyli by mi sankcje. Więc poradził mi że bezpieczniej będzie nie wpisywać tego sadu. Dodam że sad ten widnieje w ewidencji gruntów jako sad, czyli defakto grunt rolny.

Zadzwoniłem więc na infolinię agencji ale tam nawet nie słyszeli o sankcji którą przytoczyłem na początku i wogóle nie chcą tego interpretować. Skierowali mnie do kieronika agencji a więc będę się musiał do niego wybrać po weekendzie.

Moim zdaniem nie można karać sankcjami jeśli ktoś wpisze w kolumnie 12 grunty rolne o powierzchni większej niż 3% gruntów z kolumny 10, ponieważ dopłaty były i są dobrowolne, a więc w jednym roku mogę złożyć wniosek na cąłą powierzchnię a w drugim roku na pół i nikt nie może mnie za to ukarać. Wydaje mi się więc że interpretacja pracownika agencji jest zła.

Z tego zapisu wynika (tak mi się wydaje) że jest na odwrót jeśli ktoś w kolumnie 12 nie zadeklaruje wszystkich gruntów rolnych nie zgłoszonych do żadnych programów pomocowych a różnica pomiędzy kolumną 10 a gruntami niewykazanymi w kolumnie 12 a będącymi w ewidencji gruntów gruntami rolnymi łącznie z wykazanymi w w kolumnie 12 da więcej niż 3 % powierzchni wykazanej w kolumnie 12 wtedy będą nałożone sankcje. A to dlatego ponieważ agencja obliguje nas do podania wszystkich gruntów rolnych.

Podam przykład:

Zgłaszaliśmy 10 ha łącznie działek rolnych do dopłat. Łącznie w ewidencji gruntów mamy 12 ha gruntów rolnych. Dwóch hektarów nie zgłaszaliśmy z różnych powodów np. stary sad zakrzaczony, powierzchnia pod materiałami budowlanymi, droga która ma powyżej 2 metrów szerokości lub ogródek mniejszy niż 10 ar. itd. Jeśli w tym roku wpiszemy w kolumnie 12 tylko 1 ha użytków nie zgłoszonych do żadnych programów pomocowych to pozostanie nam jeszcze 1 ha niezgłoszonych ale widniejących w ewidencji gruntów jako grunt rolny. Czyli podliczamy:

w kolumnie 12 wpisujemy 1 ha

w kolumnie 10 wpisujemy 11 ha poniważ do tych 10 ha doszedł nam 1 ha gruntów niezgłaszanych

i teraz matematyka:

11 ha + 1 ha = 12 ha

Grunt rolny wykaznay w kolumnie 10 + grunt rolny nie wykazany co daje nam 12 ha i ta powierzchnia różni się od powierzchni wykazanej w kolumnie 10 o 1 ha. Czyli ta róznica daje nam 100 % powierzchni wykazanej w kolumnie 12 no i wtedy są właśnie sankcje bo ta róznica powinna wynosić maksymalnie 3 %.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat??.

 

Ale się rozpisałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie apropos dopłat bezposrednich.

chcę kupić gospodarstwo 3ha (grunty rolne). 2ha sa teraz uprawiane przez terazniejzego wlasciciela. Chcialabym w przyszlosci wykorzystac gospodarstwo pod dzialalnosc uslugowa (pensjonat dla koni). terazniejszy wlasciciel chcialby cos na tej ziemi uprawiac jesli nic nie bede z nia robic w przyszlym roku. Prosze o rade co najlepiej zrobic? Czy na wiosne zrobic łąkę, a jesli tak to czy lepiej pastwisko ( mam do dyspozycji 2 konie) czy łąkę. A może dać komuś do uprawy ziemię, a samemu starac sie o dopłatę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to czy zrobisz łake czy pastwisko aby dostac dopłaty bezposrednie PZ musisz miec przezuwacze a konie nimi nie sa a czy bedzie to łaka czy pastwisko zalezy od Ciebie i od tego ile pracy chcesz włozyc a jesli chodzi o 2 czesc pytania to wydaje mi sie ze to juz musisz okreslic sama co chcesz robic czy chcesz uprawiac ta ziemie bo jesli nie to szkoda zeby lezało odłogiem niech inni skorzystaja a dopłaty jak sie z dzierzawca dogadasz i tak wezmiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki. hmmm, z tego co slyszalam , to jednak konie z powrotem są w łasce. niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się płatność PZ przysługuje również dla posiadaczy koni (ale tylko tych zarejestrowanych w Polskim Stowarzyszeniu Hodowców Koni) - była nowelizacja w tej sprawie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam nie doczytałem powinienem był dokładniej sprawdzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu:

Kupiłem w lutym tego roku 24 h ziemi, na 15 h ziemi złożyłem wniosek o dopłaty , a na pozostałe 8 mój brat ( umowa dzierżawy zawarta pomiędzy nami). Jestem zmuszony w tym roku sprzedać te swoje 15 ha i teraz nie wiem co z dopłatą, którą chcę otrzymać. Gdzieś znalazłem przepis że przechodzi na nowego właściciela, jeżeli sprzedam ziemię przed otrzymaniem decyzji.

Proszę o pomoc jak najlepiej załatwić sprawę, gdyż z uwagi na czas musiałem opuścić cenę i utrata dopłaty do totalna porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok w ARIMR trwa krótko mówiąc od decyzji do decyzji Możesz sprzedać ale z tą osobą która kupuje zrób umowę dzierżawy W punkcie czas trwania dzierżawy wpisz DO MOMENTU OTRZYMANIA DECYZJI Takie rozwiązanie proponował mi pan z Agencji Oni niby to tolerują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieuję! Wydaje się to być jedynym sensownym rozwiązaniem, tylko nie wiem czy taką umowę gdzieś muszę rejestrować? A może nic nie zgłaszać agencji o sprzedaży, tylko nie wiem czy nie będę musiał zwrócić jak się dopatrzy w przyszłym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowy nigdzie nie potwierdzaj po co robić sobie koszty wystarczy spisać między sobą Jeżeli będziesz mieć umowę dzierżawy to nie trzeba informować agencji Będziesz musiał oddać ONW jeżeli było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ONW było, ale kupiec twierdzi ze dalej będzie uprawiał i złoży stosowne oświadczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

decyzja już jest tak od tygdnia ARIMR Leszno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już na początku poprzedniego tygodnia dostałem. Ciekawe kiedy pieniążki wpłyna na konto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas zwykle od decyzji do wyplaty mijalo okolo miesica. Czyli decyzja z polowy grudnia a wyplata kolo 15stycznia. Ci co maja ONW dostaja pozniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...