Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu miałem w tym roku grenado i pomimo suszy wydajność była na poziomie 5,5 tony z ha to jest lepsza nawet od fidelio które dotychczas plonowało u nas najlepiej.

darek- napisz jak będzie plonować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie mozna. ono bedzie tylko sie intensywnie krzewic a nie bedzie w zdzblo sztrzelac. u nas juz nie jeden sie oszukal zamias pszenicy jarej zimowol posial. Takie jest to kupywanie nasion na targu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zboże ozime mogło wydać nasiona musi musi działać na nie mróz (o ile dobrze pamiętam jest to jaryzacja). Jeśli posieje się ozime jako jare to roślina rozwinie się wegetatywnie, natomiast nie będzie rozwijać się generatywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaki Grenado ma pokrój ziarna bardziej pszeniczny czy żytni

Na wygląd żytni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarowizacja pszenicy trwa ok 20-60 dni ,zyta 30-50 a jęczmienia.ozimego ok10-25 dni.Proces ten zachodzi w temp ok 2 st.celsjusza.Jarowizacja dla przykładu jęcz.jarego trwa 1-5 dni w temp 5-10 st.Dzieki temu procesowi nastepuje wykłoszenie i wydanie nasion dlatego nie ma sensu siać ozimego wiosna choć wydanie nasion w szczególnosci przez j.oz. nie jest niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek zasiałem pszenżyto Moderato i Sorento 210 kg/ha. Obydwie odmiany są na jednym polu (kl III), i zobacze które lepiej będzie sypalo. Cena materiału siewnego to 1500 zł za tone :/ Najbardziej ciekawi mnie to Moderato bo wielu już mi to polecało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosiłem koledze Moderato na 16 ha slabej gleby i dość ładnie plonowalo ,stosował on antywylegacz i ochronę srodkami przeciw chorobom grzybowym a plon sięgal 4 ton i przy 5-6 klasie gleby w monokulturze zbozowej wydaje mi se ze to świetny wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad zasiał żyto w styczniu bo pogoda była raczej jesienna a nie zimowa i wtopił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku planuje zasiać przenżyto Fidelio. Nie mam doświadczenia w tym temacie.Ile go się sieje /ziemia IV i V kl.i czy nie jest zbyt póżno- planuję siać w piątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klemens- Fidelio można siać w opóźnionym terminie ale trzeba zwiększyć wysiew do tych 230 kg na ha lub więcej, zależnie od wielkości nasion.Ja siejąc 29 09 miałem 217 na ha. To jest dużo jak na zalecaną normę wysiewu,ale należy wziąść pod uwagę wielkość ziaren które Fidelio ma największą pośród odmian pszeńżyta. Nie przesadzaj z terminem, zapowiadają wczesną zimę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bardzo wrażliwe jest pszenżyto jare na osiadanie ziemi

 

mam poplony i nie wiem jak szybko po orce wiosennej mogę siać biorąc pod uwagę że nie mam agregatu uprawowego tylko brony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocznik do liścia to już wyższa szkoła jazdy. Co prawda mniej ono reaguje niż pszenica, jednak w tym roku w warunkach suszy na mazowszu nie udalo się go zastosować bez przyżołknięcia plantacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzeci rok już sieję odmiane Moderato jak dla mnie super w ubiegłym roku sypała 5,5t/ha, wysiewałem 190kg/ha ale według mnie była za gęsta i w tym roku wysiałem 170kg/ha i ładnie się rozkrzewiła i jest ok wszystko na 4kl gleby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mocznika to stosuję go prawie zawsze i nawet przy temp 25oC nie mam poparzeń. Bo trzeba dodać siarczan magnezu najlepiej jednowodny. On chroni przed poparzeniami i jednocześnie poprawia wchłanianie azotu a mocznik chroni przed poparzeniami siarczanem i poprawia wchłanianie siarczanu. Każdy z nich osobno może poparzyć a razem nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory też tak robiłem, Zawsze mieszanina siarczanu z mocznikiem chociaż nie w temperaturze 25 st. Po tym roku jednak zacznę uważać bo zatężenie soku komórkowego w warunkach kiedy nie jest dostępna woda do jego rozcieńczenia skutkuje spadkiem plonu o 0,7 tony. bo taka była różnica pomiedzy polem pryskanym i niepryskanym (pozostałe warunki takie same) Wiem, że był to wyjątek, ale nie mam zamiaru powtarzać tego błędu jeżeli jeszcze raz będzie susza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dotkliwej suszy lepiej nic nie kombinować, trzeba podpędzać jak jest wilgoć!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie z mocznikowaniem roślin to już kilkanaście lat. Na początku były poparzenia roślin. Dziś wygląda to tak: jeśli planuję nawożenie z zastosowaniem mocznika /czynię to tylko przy pierwszym dawkowaniu i stężenie cieczy to 20% roztwór/.Dzień wcześniej napełniam zbiorniki z wodą dla jej pogrzania przez słońce i wówczas doskonale rozpuszcza się mocznik no i zero poparzeń. Stosuje to łącznie z aminopilikiem gold i tolurexem w ilości 3/4 dawki i siarczaniem magnezu.I jeszcze jedna uwaga dla młodych producentów. Zawsze wykonujemy zabiegi na rośliny suche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inną metodę bo przez noc nie ogrzeję 10 Tys litrów wody. Po prostu biorę ją z rzeki bo jest cieplejsza niż ze studni i przede wszystkim miękka i dodaję mocznik(temp spada) a potem magnez(temp rośnie)i jednocześnie oczyszczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam inną metodę bo przez noc nie ogrzeję 10 Tys litrów wody. Po prostu biorę ją z rzeki bo jest cieplejsza niż ze studni i przede wszystkim miękka i dodaję mocznik(temp spada) a potem magnez(temp rośnie)i jednocześnie oczyszczam.

 

szopen72- pogrzanie 6000 l w moim przypadku nie stanowi problemu bo beczki 3x2000 są w nasłonecznionej stronie i pomalowane na czarno a kiedy woda jest ciepła to tylko sypać mocznik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...