Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat. W zeszłym roku skorzystaliśmy z dofinansowania na płytę obornikową i zbiornik, a dokładniej mój ojciec. I tu pojawia się problem: w umowie pisze że rolnik korzystający z pomocy nie może zmniejszyć powierzchni gospodarstwa przez 5 lat. W tym roku chcieliśmy przepisać część ziemi na mnie abym mógł skorzystać z premii dla młodego rolnika. Czy ktoś z was ma taką sytuację i jak to wygląda od strony przepisów?

 

problemu nie ma jeśli zgodzi się ARiMR, więc trzeba złożyc prośbę i uzasadnic utrzymaniem żywotności gospodarstwa powyżej 4 ESU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam dylemat. W zeszłym roku skorzystaliśmy z dofinansowania na płytę obornikową i zbiornik, a dokładniej mój ojciec. I tu pojawia się problem: w umowie pisze że rolnik korzystający z pomocy nie może zmniejszyć powierzchni gospodarstwa przez 5 lat. W tym roku chcieliśmy przepisać część ziemi na mnie abym mógł skorzystać z premii dla młodego rolnika. Czy ktoś z was ma taką sytuację i jak to wygląda od strony przepisów?

 

ja też tak myslałem ale po pierwsze ta płyta po drugie nie wiem czy zostało by wystarczajaco dużo pola co do dorosłej sztuki ( dyrektywa azotowa), po 3 cie żebym miał 4 su też musiał bym prowadzić chodowle w prawdzie mamy drugą oborę dla młodzieży, ale juz ten 3 lata krus do opłacania całkiem mnie zniechęcił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mam dylemat. W zeszłym roku skorzystaliśmy z dofinansowania na płytę obornikową i zbiornik, a dokładniej mój ojciec. I tu pojawia się problem: w umowie pisze że rolnik korzystający z pomocy nie może zmniejszyć powierzchni gospodarstwa przez 5 lat. W tym roku chcieliśmy przepisać część ziemi na mnie abym mógł skorzystać z premii dla młodego rolnika. Czy ktoś z was ma taką sytuację i jak to wygląda od strony przepisów"

 

 

Po pierwsze na płytę i zbiornik tzn na działanie dostosowanie do standardów UE inaczej DSU nikt nie podpisywał umowy, były tylko decyzje. Po drugie przy DSU nie ma żadnych zobowiązań do prowadzenia działalności rolniczej po zakończeniu inwestycji przez okres 5 lat. Coś się chyba pomyliło lub nie doczytało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie się dowiedziałem, iż rolnik przekazujący następcy grunty przed wydaniem decyzji (przez ARiMR) w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich (za rok 2007) zgodnie z rozporządzeniem nie może otrzymac tychże płatności; czy słyszeliście może o takim numerze i może wiecie jak to obejśc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym projekcie do programu ułatwianie startu młodym rolnikom,

NIE MA juz zapisu o uregulowanej służbie wojskowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli spelnione zostana wszystkie warunki do otrzymania doplat przez przejmujacego ( akt notarialny itd..) przed wydaniem decyzji o przyznaniu doplat to doplaty dostaje przejmujacy. Proste.

 

Fajnie mieli mlodzi rolnicy w 2004-6. 1ha ziemii !!!! kpina w bialy dzien, jak caly ten prow z z lat 2004-2006.

Teraz jest lepiej bo sa wreszcie ograniczenia.

Granica zywotnosci powinna zostac nawet podniesiona, zeby dac szanse tym ktorzy naprawde chca gospodarwowac, bo jest malo pieniedzy.

Nie zrozumcie mnie zle ale nalezy zmniejszac ilosc gospodarstw w polsce i te najmniejsze likwidowac. Maja pozostac te towarowe.

Na poczatek nalezy zaczac od zmiany definicji rolnika i gospodarstwa rolnego.

1ha to nie jest zadne gospodarstwo rolne, jesli nie prowadzi dzialow specjalnych. Minimum 10ha. Ci co sa w krus powinni pozostac a nowi powinni juz miec takie ograniczenie. Inaczej z tej chorej sytuacji gdzie 1,5mln ludzi jest rolnikami nie wyjdziemy nigdy i podatnicy caly czas beda dokladac do krus. Krus musi zostac zmieniony bo w tej formie jest przechowywaniem wielu cwaniakow i kombinatorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli spelnione zostana wszystkie warunki do otrzymania doplat przez przejmujacego ( akt notarialny itd..) przed wydaniem decyzji o przyznaniu doplat to doplaty dostaje przejmujacy. Proste.

 

istotnie bardzo proste tylko, że wniosek o dopłaty złożył w maju przekazujący grunty a przed wydaniem decyzji (najwcześniej w grudniu) przestanie byc posiadaczem tych gruntów i właśnie tu pojawia się problem, gdyż trzeba byc posiadaczem gruntów do dnia wydania decyzji aby otrzymac do nich płatnośc bezpośrednią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche nielogicznie piszesz. Tego nie mozna obejsc ani w jedna ani w druga strone.

Jesli przejmujacy ( wszystkie grunty- nie w czesci) ma akt notarialny w reku to powinno mu zalezec aby szybko zglosic to do arimr, jesli jest to przed wydaniem decyzji o przyznaniu decyzji aby jemu sie nalezala. Jesli nie zdazy to dostanie poprzedni wlasciciel i to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Troche nielogicznie piszesz. Tego nie mozna obejsc ani w jedna ani w druga strone.

Jesli przejmujacy ( wszystkie grunty- nie w czesci) ma akt notarialny w reku to powinno mu zalezec aby szybko zglosic to do arimr, jesli jest to przed wydaniem decyzji o przyznaniu decyzji aby jemu sie nalezala. Jesli nie zdazy to dostanie poprzedni wlasciciel i to wszystko.

 

właśnie sęk w tym, że dopłat nikt nie dostanie i tu jest problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde nie wiem o co Ci chodzi. Jak to nikt nie dostanie?

Czyli ani przekazujacy ani przejmujacy? nieprawda, dostaje na pewno jedna ze stron jak pisalem wczesniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi pewnej sytuacji:

 

Wraz z mężem 20.10.2006 r. odziedziczyliśmy gospodarstwo rolne po moich rodzicach. Chcemy je powiększyć i unowocześnić, dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na ciągle odwlekane uruchomienie programu „Młody Rolnik” i innych programów pomocy gospodarstwom ze środków unijnych. Na szkoleniu ARiMR dowiedzieliśmy się jednak, że na dzień dzisiejszy nie możemy uzyskać pomocy z żadnego programu. Premia dla młodego rolnika jest przeznaczona dla rolników posiadających gospodarstwo rolne nie dłużej niż 12 miesięcy. Natomiast, aby ubiegać się o pomoc z tytułu modernizacji gospodarstw, należy mieć wykształcenie rolnicze lub staż pracy. Opłacam KRUS od roku a więc do stażu mi brakuje, a uzupełnienie wykształcenia dopiero rozpocznę.

 

Czujemy się pokrzywdzeni, gdyż bezpośrednio po przejęciu gospodarstwa nie mogliśmy się ubiegać o premię dla młodego rolnika gdyż ARiMR wstrzymała już przyjmowanie wniosków a obecnie, gdy zacznie przyjmować to o kilka dni będziemy za długo właścicielami gospodarstwa.

 

Automatycznie, gdy nie zostaniemy uznani za młodych rolników zamyka nam się droga ubiegania o pomoc z innych działań PROW 2007-13 gdyż wymagają one już w chwili ubiegania się posiadania np. zbiornika i płyty gnojowej, która jak wiemy kosztuje i nie jesteśmy w stanie jej sami sobie sfinansować.

 

Pytanie tylko dlaczego przez fakt, że ARiMR tak długo zwlekała z wprowadzeniem programu Młody Rolnik my czyli młodzi rolnicy (spełniający wszystkie warunki aby nimi być) mamy zostać pokrzywdzeni. Od chwili przejęcia gospodarstwa byliśmy gotowi złożyć wniosek na program Młody Rolnik, ale na początku ARiMR nie chciała go przyjąć a teraz nie przyjmie, bo minął rok….

 

Czy to nasza wina?

 

 

 

Dziękuję za wszelką pomoc

 

 

 

Małgorzata Opalińska,

 

woj. świętokrzyskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przepisy sa nieublagane. Wszystkie te przedstawione sprawy sa prawdziwe. W Waszej sytuacji nastapil splot niekorzystnych wydarzen. Nie dosc ze w ministerstwie sie opieprzaja, to jeszcze wydaja kretynskie rozporzadzenia w ktorych sa wewnetrzne sprzecznosci. Prawda jest okrutna i obawiam sie ze nic nie da sie zrobic w Waszej sytuacji.

Ja tez chcialbym o rok wczesniej skonczyc szkole i zeby moj tato byl urodzony 2 lata wczesniej niz jest. Same te fakty to wymierna strata dla mnie kilkudziesieciu tysiecy zlotych. I co ja poradze. Jednym sie poszczesci innym nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi pewnej sytuacji:

 

Wraz z mężem 20.10.2006 r. odziedziczyliśmy gospodarstwo rolne po moich rodzicach. Chcemy je powiększyć i unowocześnić, dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na ciągle odwlekane uruchomienie programu „Młody Rolnik” i innych programów pomocy gospodarstwom ze środków unijnych. Na szkoleniu ARiMR dowiedzieliśmy się jednak, że na dzień dzisiejszy nie możemy uzyskać pomocy z żadnego programu. Premia dla młodego rolnika jest przeznaczona dla rolników posiadających gospodarstwo rolne nie dłużej niż 12 miesięcy. Natomiast, aby ubiegać się o pomoc z tytułu modernizacji gospodarstw, należy mieć wykształcenie rolnicze lub staż pracy. Opłacam KRUS od roku a więc do stażu mi brakuje, a uzupełnienie wykształcenia dopiero rozpocznę.

 

Czujemy się pokrzywdzeni, gdyż bezpośrednio po przejęciu gospodarstwa nie mogliśmy się ubiegać o premię dla młodego rolnika gdyż ARiMR wstrzymała już przyjmowanie wniosków a obecnie, gdy zacznie przyjmować to o kilka dni będziemy za długo właścicielami gospodarstwa.

 

Automatycznie, gdy nie zostaniemy uznani za młodych rolników zamyka nam się droga ubiegania o pomoc z innych działań PROW 2007-13 gdyż wymagają one już w chwili ubiegania się posiadania np. zbiornika i płyty gnojowej, która jak wiemy kosztuje i nie jesteśmy w stanie jej sami sobie sfinansować.

 

Pytanie tylko dlaczego przez fakt, że ARiMR tak długo zwlekała z wprowadzeniem programu Młody Rolnik my czyli młodzi rolnicy (spełniający wszystkie warunki aby nimi być) mamy zostać pokrzywdzeni. Od chwili przejęcia gospodarstwa byliśmy gotowi złożyć wniosek na program Młody Rolnik, ale na początku ARiMR nie chciała go przyjąć a teraz nie przyjmie, bo minął rok….

 

Czy to nasza wina?

 

 

 

Dziękuję za wszelką pomoc

 

 

 

Małgorzata Opalińska,

 

woj. świętokrzyskie.

 

Niech pocieszeniem będzie to że nie tylko wy jesteście w sytuacji że w

żaden sposób nie można skorzystać z funduszy unijnych nie licząc dopłat.

Moja sytuacja jest inna i mimo że prowadze gospodarstwo dość duże

(nie mylić z wielkie) też nie mogę skorzystać . życie czasem zaskakuje

pozytywnie może w niedalekiej przyszłości uda się WAM skorzystać.

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to wykroili jeszcze lepszy numer http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2007,nr,200/poz,1443,rozporzadzenie-ministra-rolnictwa-i-rozwoju-wsi-w-sprawie-szczegolowych-warunkow.html

 

Dopuszcza się przyznanie pomocy osobie fizycznej, która przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym nabytym:

 

1) w drodze spadku lub

 

2) w drodze darowizny przed ukończeniem 18 roku życia, lub

 

3) w drodze darowizny po ukończeniu 18 roku życia w trakcie nauki:

 

a) w systemie dziennym w szkole ponadgimnazjalnej, z wyłączeniem zasadniczej szkoły zawodowej i trzyletniej szkoły specjalnej lub

 

b) w systemie dziennym w dotychczasowej szkole ponadpodstawowej, z wyłączeniem szkoły zasadniczej, lub

 

c) na uczelni - wyłącznie w trakcie stacjonarnych studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich

 

- pod warunkiem, że nie miała przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego, przy czym nauka trwała nie dłużej niż do 26 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"osiągnąć nadwyżkę bezpośrednią z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równą co najmniej 4 ESU (Europejska Jednostka Wielkości Ekonomicznej) i nie mniejszą niż wartość nadwyżki bezpośredniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;"

 

o co lata bo nie kumam? w dniu złożenia wniosku tez musze miec 4ESU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"osiągnąć nadwyżkę bezpośrednią z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równą co najmniej 4 ESU (Europejska Jednostka Wielkości Ekonomicznej) i nie mniejszą niż wartość nadwyżki bezpośredniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;"

 

o co lata bo nie kumam? w dniu złożenia wniosku tez musze miec 4ESU?

 

to już chyba wniosek o płatnośc a 4 ESU należy osiągnąc od razu, chyba, że jest się już rolnikiem (ale w tym wypadku to sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana) to 4 ESU należy osiągnąc w dniu złożenia wniosku i ta wartośc nie może spaśc w ciągu 5 lat (tzn, że początkowa wartośc jest wielkością minimalną, poniżej której nie mozna zejśc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mozna opłacić KRUS WSTECZ?JAK TO MOZLIWE?POZDRAWIAM

 

KRUS wstecz opłacic można, ale po szczegóły zapraszam do KRUS tam dowiesz się wszystkiego (a nadwyżki składek im nie grożą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sęk w tym ze byłem juz w KRUS-ie i nikt nie słyszał o czyms takim...moze ktos napisze cos wiecej?pozdrawiam

 

no sprawa wygląda tak, iż składkę na pewno można opłacic wstecz za domownika (było to przydatne przy rentach strukturalnych), ubezpieczyc jako rolnik wstecz można się natomiast tylko wtedy, gdy spełniało się wcześniej warunki określone w ustawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tym przekazaniem gospodarstwa w drodze spadku lub przekazaniem w trakcie nauki ? jeśli dobrze łapie to kto z tego skorzysta sierota!!!!!!!!! albo ten kto sie aktualnie uczyyyyyy!!!!!!! przecież to chore!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
właśnie się dowiedziałem, iż rolnik przekazujący następcy grunty przed wydaniem decyzji (przez ARiMR) w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich (za rok 2007) zgodnie z rozporządzeniem nie może otrzymac tychże płatności; czy słyszeliście może o takim numerze i może wiecie jak to obejśc?

 

jest jeden warunek przejmujący musi mieć już gospodarstwo, składa wniosek o dopłaty bezpośrenie na siebie i nie ma problemu, kiedy ojciec przechodził na rentę strukturalną w swoim wniosku wpisałam jego działki i wziełam całą kasę jaka się należała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeden warunek przejmujący musi mieć już gospodarstwo, składa wniosek o dopłaty bezpośrenie na siebie i nie ma problemu, kiedy ojciec przechodził na rentę strukturalną w swoim wniosku wpisałam jego działki i wziełam całą kasę jaka się należała

 

właśnie problem jest taki, iż beneficjent programu "ułatwianie startu młodym rolnikom" nie może byc rolnikiem przed złożeniem wniosku, czyli pobierania dopłat niestety odpada i tak czy inaczej już jest troszeczkę za późno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Troche nielogicznie piszesz. Tego nie mozna obejsc ani w jedna ani w druga strone.

Jesli przejmujacy ( wszystkie grunty- nie w czesci) ma akt notarialny w reku to powinno mu zalezec aby szybko zglosic to do arimr, jesli jest to przed wydaniem decyzji o przyznaniu decyzji aby jemu sie nalezala. Jesli nie zdazy to dostanie poprzedni wlasciciel i to wszystko.

 

właśnie sęk w tym, że dopłat nikt nie dostanie i tu jest problem

 

 

 

i oto chodzi chcą ograniczyć ilość gospodarstw w Polsce w ministertwie pracują nad od lat żeby zmniejszyć po prostu dla nich jest za dużo gospodarstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i oto chodzi chcą ograniczyć ilość gospodarstw w Polsce w ministertwie pracują nad od lat żeby zmniejszyć po prostu dla nich jest za dużo gospodarstw.

 

ograniczanie transferów dla polskiej wsi nie przyczyni się raczej bezpośrednio do zmniejszenia ilości gospodarstw i pytanie czy taka polityka ma sens; moim zdaniem bardziej sensowne jest ograniczenie wsparcia skierowanego do małych gospodarstw i ewentualne wspieranie pozarolniczego ich rozwoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...