Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące przepisu na kiszonkę z żyta możę ktoś z Państwa wie jak to się robi i byłby łaskaw się ze mną swją wiedzą podzielić.

Z góry pięknie dziękuję. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokosić, podsuszyć, zebrać jak spadnie waga żyta o conajmniej połowę w taki sposób jaki jest mozliwy w gospodarstwie( prasa, przyczepa zbierająca, sieczkarnia), zwieź w pryzmę i szczelnie okryć lub owinąć baloty. Dodatki do kiszenia możesz dodać ale nie koniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EWENTUALNIE w ostatecznosci mozna to zrobic jednoetapowo, tj. pojechac odrazu ORKANEM lub podobnym scinaczem, sieczkarnia i ciac prosto z pnia na przyczepy. Potem to juz wiesz pryzma , silos , udeptanie , okrycie szczelne...

Niestety, tym sposobem jakosc troche gorsza. Lecz zwierzeta tez jedza. Wazne by robic kiszonke przed wykloszeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 2. za dużo włókna wtedy jest

ad 1 pewnie zbyt duża wilgotność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1 To masz wtedy GPS czyli kiszonkę.

ad.2 Mniej chetnie zjadana chyba że pójdzie na TMR(wóz paszowy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj skończyłem robić żyto 116 bel dość ciężkie bo MF 255 z 16 belami na 2 - 4-ro tonówkach stawał dęba i musiałem z tyłu za przyczepa pchać

 

wcześniej robiłem żyto w pryzmach ale w beli jest o niebo lepsze

 

 

Teraz zastanawiam się czy posiać przed obornikiem nawozy czy po orce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem kiszonke 3 dni temu, całe szczęście przed deszczem, ale na pryźmie i co dziwne żadnych soków nie puszczała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka ja robilem pierwszy raz na pryzmie tzn. ujezdzilem,przykrylem czarna folia i przyrzucilem ziemia kiedy bede mogl otwierac i zadawac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
siemka ja robilem pierwszy raz na pryzmie tzn. ujezdzilem,przykrylem czarna folia i przyrzucilem ziemia kiedy bede mogl otwierac i zadawac
Myślę że już możesz sprubować ale jak mosz czym karmic to możesz jeszcze poczekać ze 2 tygodnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możecie mi powiedzieć jaką barwę ma ta gotowa kiszonka i jaki zapach bo ja jestem laikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
siemka ja robilem pierwszy raz na pryzmie tzn. ujezdzilem,przykrylem czarna folia i przyrzucilem ziemia kiedy bede mogl otwierac i zadawac

Mała rada do żyta dodaj pszenrzyta poprawi smakowitość i zapach kiszonki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dłgo powinno sie zakiszac kiszonkę z owsa na pryźmie i czy mozna przykryc przeźroczysta folią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałabym się dowiedzieć kiedy się kosi żyto na kiszonkę i po ilu dniach się zwozi na pryzmę, w tym roku chcę zrobić po raz pierwszy taką kiszonkę czy ktoś mógłby mnie podszkolić z góry dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chciałabym się dowiedzieć kiedy się kosi żyto na kiszonkę i po ilu dniach się zwozi na pryzmę, w tym roku chcę zrobić po raz pierwszy taką kiszonkę czy ktoś mógłby mnie podszkolić z góry dziękuje i pozdrawiam
Czym chcesz zbierać to żyto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żyto to mam zamiar zbierać przyczepą samozbierającą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
żyto to mam zamiar zbierać przyczepą samozbierającą
To musisz skosić przed wykłoszeniem się żyta podsuszyć i zbierać dobrze ubić i przykryć szczelnie folią i ziemią .Czy ta przyczepa ma noże ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyczepa ma noże ,więc żyto trzeba pociąć ?,a ile dni ma schnąć na polu po wykoszeniu , czy już czas kosić to żyto ,bo parę kłosów już znalazłam,jak wykosze za wcześnie to się zakisi ,proszę o odpowiedż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przyczepa ma noże ,więc żyto trzeba pociąć ?,a ile dni ma schnąć na polu po wykoszeniu , czy już czas kosić to żyto ,bo parę kłosów już znalazłam,jak wykosze za wcześnie to się zakisi ,proszę Cię Kamil 23 o odpowiedż bo więcej chyba nikt nie napisze pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znalazłaś już parę kłosów to możesz już kosić żyto podsusz tak ok dwóch dni .To bardzo dobrze że przyczepa ma noże nie będzie problemu z wybieraniem kiszonki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ubiegłym roku zbierałem przyczepą 2 dni po skoszeniu i kiszonka była rewelacyjna. Wtedy świeciło słońce więc wyschło nawet za bardzo, oczywiście niczym nie przetrząsałem.

 

Tylko przed zbiorem zgrabiłem po 2 pokosy na jeden wałek zgrabiarką karuzelową - tak jest lepiej gdyż materiał wtedy układa sie w poprzek do linii noży i jest lepiej cięty niż np po popularnym pająku.

 

A koszone było już wykłoszone, natomiast zaleca się ścinać tuż przed wykłoszeniem - wtedy ponoć ma najwyższą wartość. U mnie też widzę że już kłos wychodzi, w czwartek zamierzam pokosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez kosze w czwartek a zbieram w sobote .zobaczymy jak sie uda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że Macie co kosić bo u mnie to nie ma co, zrobiło się rzadkie a wywaliło na wielkość gumiaków Miałem w tym roku zostawić na ziarno, ale jak patrzę na ten ,,bujny łan" to chyba skoszę, bo wątpię żeby wróciło się za kombajn a tak to będę miał maaasę kiszonki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...