Skocz do zawartości
Technik rolnik

Przejęcie gospodarstwa- co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisałem i to co podkreślił Stanisław11 każdy przypadek jest osobny i trzeba brać go indywidualnie.

Podobnie w uzasadnieniu SN jest kilka wątków, które mogą podważyć lub przyznać zachówek dla rodzeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moja mama przechodzi na rente krusowską i jest problem z ziemia tzn został jeszcze tylko 1h do przepisania ktory rodzice zostawili dla mnie gdyz jest to dobre miejsce na przyszle dzialki budowlane, jednak musza to szybko przepisac. Ja chce te ziemie ze wzgledu na sentyment i oczywiscie przyszly biznes zwiazany z ta ziemia lecz mam kilka obaw po pierwsze mieszkam od kilku lat w Irlandii, chce wrocic za kilka lat i zaczac pracowac w zawodzie ,,nie rolnictwo,, rownoczesnie mam zamiar prowadzic DG w zwiazku z tym mam pytanie jak to mozna pogodzic. Z tego co wiem 1ha trzeba bedzie opłacac krus ale czy bede mogl rowniez pracowac i prowadzic DG? Czy moglby mi ktos to troszeczke wyjasnic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli musisz przejąć tą ziemię to się nie wahaj.

Jeśli mając ziemię rozpoczniesz prowadzenie DG to przestajesz płacić KRUS - nie jesteś objęty z mocy ustawy. Możesz jedynie opłacać wypadkowo-społeczne składki (ok 75 zł/kwartał). Nic Ci nie może stanąć na przeszkodzie, że mieszkasz poza granicami kraju w chwili obecnej.

Jednak jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego gminy nie ma ujęte, że będą to działki budowlane to może być kłopot z ich płynną zamianą na takowe. Ponadto przeznaczenie ziemi rolnej pod budownictwo wymaga tzw. odrolnienia i opłat związanych z zaprzestaniem działalności rolniczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, nie wiecie, czy jeśli mój tata przepisze gospodarstwo na moją siostrę, to mam jeszcze prawo do jakiejś jego części?, nadmieniam, że pracowałem na nim i byłem ubezpieczony w KRUS-e przez ten czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli przepisze na twoją siostrę to będzie ziemia twojej siostry, a ty możesz się obejść smakiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...