Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 23:20 Sob 19 Paź 2019

Żywienie krów mlecznych
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SILWER105

PostWysłany: 23:00 Nie 15 Sty 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam w związku z klopotliwym stosowaniem witamin wpadlo mi w oko ciekawe rozwiązanie (link)
Mam pytanie do osób ktore to już stosują jak to sie sprawadza i czy po zastosowaniu tego poprawiło się zaopatrzennie krówek w skladniki mineralne?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomasz0859

PostWysłany: 22:33 Pon 2 Sty 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rasa NCB tylko w SHiUZIe, jest na rasy zachowawcze.
Proponuję dowiedzieć się więcej u przedstawiciela z regionu lub w Bydgoszczy
Powrót do góry
tekmie

PostWysłany: 22:10 Pon 2 Sty 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Też kiedyś się o to pytałem,to odpowiedział że nie dysponuje nasieniem tej rasy.Ale podejrzewam że na zamówienie można sprowadzić.Tu np. jest strona to można poczytać http://inseminacja.internetdsl.pl/?rasa-polska-czarno-biala,90 lub poszukać o rasach zachowawczych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kopik

PostWysłany: 21:31 Pon 2 Sty 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy ,mój inseminator zapytany o rasę NCB mówi tą rasą nie dysponuje.Czyżby zachłyśnięcie się HF-em wykończyło naszą ?
Powrót do góry
kalisk

PostWysłany: 09:03 Sro 21 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam żywe drożdże 1026 ts . witaminy z ckrina . Naprawde warto sprawdzić
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
trojan

PostWysłany: 19:07 Pon 5 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomasz0859 napisał:
I myślę, że na tych wzajemnych impertynencjach zakończyliśmy temat.
To miało być forum hodowców a nie blog Radia Maryja.
Nie na darmo mówią gdzie 2 Polaków tam 3 zdania.
Przecież każdy z nas, zapisując się do tego forum miał nadzieje, że czegoś się nauczy, czegoś nowego się dowie, wymieni poglądy. Nawet pokłóci się o pewne sprawy przedstawiając swoje doświadczenie albo wizje - wszystko w imię dobra hodowli bydła mlecznego.
Widzę, że trzeba sobie trochę odpuścić. Confused
Pozdrawiam forumowiczów. Tomasz

A Ty co taki rozjemca... Chłopaki wymieniają się pogladami troche ostro ale w granicach przyjetych w "chłopskich" dyskusjach. Przynajmniej ciekawie było.....
Pozdrowienia dla Panów Skoczka i limousine
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 23:32 Sob 3 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I myślę, że na tych wzajemnych impertynencjach zakończyliśmy temat.
To miało być forum hodowców a nie blog Radia Maryja.
Nie na darmo mówią gdzie 2 Polaków tam 3 zdania.
Przecież każdy z nas, zapisując się do tego forum miał nadzieje, że czegoś się nauczy, czegoś nowego się dowie, wymieni poglądy. Nawet pokłóci się o pewne sprawy przedstawiając swoje doświadczenie albo wizje - wszystko w imię dobra hodowli bydła mlecznego.
Widzę, że trzeba sobie trochę odpuścić. Confused
Pozdrawiam forumowiczów. Tomasz
Powrót do góry
limousine

PostWysłany: 20:17 Sob 3 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:
Przez szacunek do uzytkowników forum...i SAMEGO SIEBIE..proponuje wikipedie ..i znaczenie słow sponsoring oraz degenerowac.....i wtedy dopiero czytanie postów i wypowiadanie sie ....to tyle w temacie...p.s..dzentelmeni nigdy nie rozmawiaja o pieniadzach i widac ze musisz sie jeszcze DUZO UCZYC

Wikipedia - krynica mądrości dla ćwierć-inteligentów (opanowanie czytania ze zrozumieniem to jednak poziom wyzej)
No comment Mr Jumper
Really, you are every inch a gentleman
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 16:28 Sob 3 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przez szacunek do uzytkowników forum...i SAMEGO SIEBIE..proponuje wikipedie ..i znaczenie słow sponsoring oraz degenerowac.....i wtedy dopiero czytanie postów i wypowiadanie sie ....to tyle w temacie...p.s..dzentelmeni nigdy nie rozmawiaja o pieniadzach i widac ze musisz sie jeszcze DUZO UCZYC
Powrót do góry
limousine

PostWysłany: 12:07 Sob 3 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miałem nie odpisywać - szczególnie Panu Skoczkowi i tego posta nie kieruję do niego bo jak stwierdził nie zniża się do pewnego poziomu...... Ale przez szacunek dla kilku kolegów hodowców ( tomasz, darekka, technik rolnik, janusz plewa, zenon) którzy na tym forum prezentują rzetelną wiedzę a nie hodowlane zabobony, przepracowali wiele lat w tym zawodzie piszę :
nie mam nic do żadnej rasy - hodujcie co chcecie - każdy odpowiada za to zrobi. Należy tylko pamiętać że dziś produkcja mleka to jest tylko działalność gospodarcza która ma przynosić określony dochód. W związku z tym jest też rynek na produkty (w tym tzw genetykę) i usługi (w tym tzw doradztwo, nauka). Jak na każdym rynku firmy nastawione są wyłacznie na zysk - nie dajcie się robić w ch... a.
PS Panie Skoczek vel wielokropek ( to tak a propos Pańskiej pisowni 0
Nie jestem zainteresowany Pana ofertą na obuwie firmowe w którym Pan i Pańska rodzina chodzicie. Gumofilce z Białorusi made in China to może Pan sprzedawać u siebie na wsi w celu podreperowania domowego budżetu. Jak sam Pan stwierdził z czegoś trzeba "degenerować" te zyski......
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 21:36 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma rację darekka. U jednych będzie to 6 a u drugich 4 tysiące.
Może prościej by było powiedzieć że koszty pasz w całym tym interesie to nawet 80% wszystkich kosztów. Jak pasiesz pół roku to wyjdzie mniej a jak masz alkierz całoroczny- to drożej. Jak masz robota to drożej a jak zwykłą przewodówkę (nie chciał bym wrócić do konwiówki) to taniej.
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 20:36 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szwajcarzy maja 40 % populacjii szwyców i 35% simentalerów......jak widac da sie:)............Tomaszu wiem ze profesorowie sa na usługach róznych firm....ale 1.10 to wyliczenia nie tylko Kowalskiego i ale wielu innych duzych firm produkujacych mleko......choc wiadomo ze to sie waha w dosc duzym stopniu.....np...bo wiem ze u mnie wychodzi nawet 50 gr u najsłabszej krowy..a 90 u najlepszej...w moim rejonie tez jest bardzo nisko natomiast w rejonach mlecznych litr wychodzi drogo..i jest to uzaleznione od wielu czynników..na 15 gospodarst mlecznych w mojej wsi tylko ja stosuje witaminy..i dodatki bialkowe.....natomiast nikt tego nie robi.....i powiedz mi Tomaszu jak to sie dzieje ze oni zarabiaja na produkcjii mleka....maja mieszanki miedzyrasowe....natomiast stado 30 krów h-f ciagle pozycza pieniadze bo nie moze wyrobic???..stosujac rózne potrzebne dodatki...i co smieszniejsze moi sasiedzi nie stosujac ich nie maja problemów np..z zacieleniem.....a u tego pana z h-f co rok 6...7 krów wyjezdza z obory........Wracajac do ncb.....gdyby były prowadzone prace hodowlane to napewno wydajnosc byłaby wyzsza ale jak zaprzestano to skad ma byc duza wydajnosc???..choc sa gospodarstwa które były pod ocena ..i tam ncb osiaga naprawde dobre wyniki......przykład WOJ LUBElSKIE.... tam nainizsza wydajnosc rasy ncb to okołoi 7200 l....ale to temat morze....zalezy tez od mentalnosci człowieka..przyzwyczajenia..itd...no i przedewszystkim ksiag hodowlanych bo głownie o to chodzi i wielu ludzi po to by znalesc sie w czołowce krów ocenianych zrobi wszystko!!!!....2 lata temu w małopolsce były wywindowane wyniki oceny....a dzis przodujace gospodarstwa nagle spadły o 2 - 3tys litrów mleka:)....dlaczego???....bo zootechnik za flaszke im dopisywałSmile..albo byłem w kilku oborach gdzie było np 40 krów...a patrze w wynikach tych krów ma 17!!!!!!!!!...wiec czy ta ocena jest tak wiarygodna????????????.....albo moje przypadki....a było ich juz kilkanascie gdzie wynik wyszedł 16 mln komórek.....a na TOK ich nie było wcale:)......powracajac jeszcze do ncb....to jak wyliczył Instytut Zootechniki opłacalnosc tej rasy jest juz przy wydajnosci około 4000 lit.....
Powrót do góry
darekka

PostWysłany: 20:33 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomasz0859 napisał:

Na moje liczenie wychodzi około 6000 liitrów mleka na koszty, reszta to kasa na życie, inwestycje etc

I tu są właśnie różnice. U jednego jest to 6000 litrów, u innego 4000 , a jeszcze inny ma 2000, bo latem na nieurzytkach sąsiadów pasie.
Jeden żyje tylko z mleka inny ciągnie dwie trzy rzeczy aby się nie utopić jak się zmienią ceny. Są tacy co inwestują 3 mln w oborę z robotami, a są tacy, którzy doją konwiówką i dają jeść taczką i widłami. Każdy z nich jednak żyje, lepiej albo gorzej. Często jest nawet tak, że ten mniejszy bez kredytów i rozwoju pracuje mniej i nie ma dużo mniej kasy, która mu zostaje. I każdy ma prawo do wyboru swojej drogi. Ale wszyscy dążymy do pewnego optimum, które w warunkach każdego pozwolą na większe zyski. Stąd tak ważne są te dyskusje z różnymi punktami widzenia, aby każdy mógł coś się nauczyć dowiedzieć i wybrać coś co mu pozwoli więcej zarabiać, łatwiej żyć, być ze swojej sytuacji bardziej zadowolony.
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 19:02 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój post był do limousine.
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 18:42 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:
na ostatnim spotkaniu z prof,...Kowalskim mowił iz jesli sie nie wykorzystuje potencjału tych fabryk mleka to po co je chodowac???....zmienic rase i bedzie wiekszy zysk....i praca nie tak wymagajaca...a jesli juz chodzi o zysk to prfesor Kowalski wyliczył iz wyprodukowanie litra mleka kosztuje 1.10

Skoczku - bądź na kilku wykładach Pana profesora pod rząd kiedy płacą mu różne firmy na swoich spotkaniach - a chyba zmienisz zdanie.
Co do kosztów produkcji mleka - jeżeli koszty są na 1,1 to skąd tak wielu hodowców ma kasę na inwestycje. Jak policzysz koszty produkcji mleka po kosztach produkcji pasz to wynik jest diametralnie różny od tego co podajesz za panem profesorem. Na moje liczenie wychodzi około 6000 liitrów mleka na koszty, reszta to kasa na życie, inwestycje etc
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 14:41 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

limousine napisał:
tak idiotycznego naginania kilku danych z wyników kontroli uzytkowości w celu potwierdzenia swoich teorii dawno nie czytałem. Do tej statystyki dorzuć jeszcze 1 (słownie jedną ) moją krzyżówkę limousine z haefem którą doję aktualnie w czwartej laktacji a w trzeciej dała 9231 kg mleka za 305 dni. Czy to znaczy że jest to aktualnie najbardziej mleczny genotyp w Polsce (jak się mają do niej pozostałe rasy???) Człowieku - manipulujesz danymi nic z nich nie rozumiejąc. Trzeba brać pod uwagę jeszcze wielkość populacji, ilość obór pod oceną warunki utrzymania itd. Jedna obórka rasy szwedzkiej w Polsce to za mało by robić takie proównania. Co do reszty to szkoda nawet dyskutować. Jeśli tak fascynują was niewiarygodnie lepsze rasy od hf typu montbeliarde, a z naszych rodzime rasy to proszę bardzo. Kup i dój. Sprzedaj w roku od nich po 4000 - 5000 l mleka i powiedz swoim dzieciom że nie masz dla nich na chleb i buty bo musisz popierać polskie wspaniałe rasy. Żenada...........

A ty Skoczek póżniej wytłumacz swoim dzieciom dlaczego Polska ściąga wołowine z Argentyny, zboże z Ukrainy a Tobie grosze płacą.
Wytłumacz im także, że patriotyzm to idotyzm bo to się nie opłaca...
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 13:25 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzimo DARREKE to nie był to frontalny atak na Tomasza tylko zywa dyskusja:)....i przedstawiłem fakty....zreszta to nie tylko moje zdanie bo na ostatnim spotkaniu z prof,...Kowalskim mowił iz jesli sie nie wykorzystuje potencjału tych fabryk mleka to po co je chodowac???....zmienic rase i bedzie wiekszy zysk....i praca nie tak wymagajaca...a jesli juz chodzi o zysk to prfesor Kowalski wyliczył iz wyprodukowanie litra mleka kosztuje 1.10.....a jesli moja mleczarnia tyle płaci za mleko???..a najlepsza w moim rejonie 1.15....to jaki jest sens chowania h-f jesli nie ma zysku???..natomiast rasa ncb jest o wiele tansza bo produkcja litra mleka kosztuje 70- 80 gr......i nawet gdyby h-f dał 20 tys litrów to i tak nie bedzie zysku bo wszystko wejdzie w niego...zreszta wieksza wydajnosc to tez wyzsze koszty utrzymania....natomiast jak widac u ncb ten zysk jest!!......Tomaszu panuje zabobon ze ncb daja 3-4 tysiace litrów....ale to nieprawda bo sa stada nawet chyba w pomorskim gdzie wydajnosc stada siega 10 tys.....wiem napewno ze w podlaski ponad 8 tys....choc nie wiem jaka jest srednia w polsce..natomiast u mnie jest to około 7 tys......i jest wiele stad na podobnym poziomie.....ja mam mozliwosc obserwcji..tej rasy..i hf....bo stoja obok siebie.....mam tez kartke i długopis....wiec widze co sie opłaci a co nie.....Najlepsza krowa w woj..dała ponad 16 tys litrów ale zyła tylko 2 laktacje....natomiast pare lat tem kupiłem krowe ncb o dzwiecznej nazwie Malina:).jest to najgorsza krowa w stadzie ale ja trzymam i nadal bede trzymał bo jest opłacalna!!..daje 3.500 litrów....zyje juz 10 laktacjii.....wiec dała wiecej w zyciu niz h-f...co rok zdrowe ciele.....inseminacja tylko raz za drugim razem bo pózno przyjechal.....no i doplata co rok 1140 zł.......profesor Kowalski mowi iz wychów jałowki to 3.500zł......a mam tez krowy ncb które daja około 10 tys...i 8 tys.....i sa w 7 i 8 laktacjii.....ale moze przejdzmy do przedsiebiorstwa pana Rosvelta z Usa liczacego 30 tys krów......który to pan zaplodnił 25 % poglowia montbeliarde......a do 2030 ma byc całe stado wymieszane......CZY ON JEST IDIOTĄ?????..czy tez umie liczyc???...kolejna ferma słynnego Franka Pineiro....3 tys sztuk i 20 % mieszanki....a w Polsce przedsienbiorstwo Danmis jesli dobrze napisałem około 200 krów h-f sprzedane a zakupione montbeliardy....na podkarpacju 150 sztuk....i wiele innych....czy oni degeneruja straty???....czy tez umia liczyc???....wszystko zmierza w tym kierunku i taki jest trend....tylko ze zanim to zauwaza niektórzy hodowcy to znowu beda 100 lat za murzynami....Kazdy ma prawo chowac takie krowy jakie mu pasuja....zreszta wystarczy spojrzec na wyniki oceny kiedys gdizie byłó tylko kilka ras....a dzis jest ich kilkanascie.....Jesli chodzi o Limousine to sa pewne granice dyskusji i nie zamierzam znizac sie do tego poziomu...a raczej bym powiedział iz dla fanatyków to jest miejsce przed siedziba Radia Maryja lub na corocznej pielgrzymce do Czestochowy.....p.s...jakby co to buty zasponsoruje...FIRMOWE:)
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 21:14 Czw 1 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:
Skoro masz mercedesy a pomykasz syrenka:)....bo wydajnosc 8000 l.... jak na hf jest kiepska....wiec cos jest nie tak....piszesz ze zapładniasz najwyzsza genetyka swiatową

Sorry, ale nie piszę, że zapładniam nalepszą genetyką. Wspominałem tylko, że jak kupowac to tylko najlepsze. Prawie wszystkie pierwiastki inseminuję testowymi - zgodnie z zasadami. Buhaje z hodowli obcych to raptem 35%. Głównie na jałówki bo moge ustawić jednego buhaja na całą stawkę jałówek. U nas niestety w większości to nie możliwe. I jak biorę buhaja na jałówki z importu to z zasady są to naprawde porody łatwe. U nas NIE. Uczciwość wielu z tych co mają ocenę ma sporo do życzenia a przecież opieramy się na danych które pochodzą z obór ocenianych.
"Moja dziewczyna" z oceny robi prawie u wszystkich rolników rejestr zdarzeń a powinien to na bieżąco robić hodowca. Większośc wpisów pochodzi z tego co powie hodowca. Jak się cieliła, jaki był duży cielak i często się mówi byle co. Jeżeli pod oceną było by nie 25 a 75% dane były by bardziej wiarygodne - a teraz często "krzywa gaussa" ma nietypowy rozkład.
Zresztą gdzieś buhaje z rodzimej hodowli powinny być testowane. Tylko jak przyjąc przewagi jak niektórzy kryją prawie 100% testami a ich wydajnośc jest w granicach 5 tys.
Co do wydajności. Ile ciągnąc zależy od wielu czynników. Moim zdaniem średnia z obory w granicach 8 tysięcy jest najbardziej ekonomiczna. Od tych 10-11 są Ośrodki Hodowli Zarodowej (Ty ani ja nie kupimy tego co oni w takich cenach). Często też indywidualni rolnicy to osiągają bo przede wszystkim CHCĄ. Tylko zawsze coś za coś. Trzeba sobie wypośrodkować.
Ile jest obór, które mają po 9-10 tysięcy i jak by nie kryli od lat sexami nie miały by swojego materiału na remiont stada. Zresztą ile bydła mlecznego przyszło do Polski. Mając 2 mln krów nie jesteśmy w stanie zapewnić materiału na remont stada tylko kupujemy z Europy.
Co do ras krajowych. Ci co mają rasę zachowawczą robią to dla kasy. Nie mam danych ile dały nczb w ub roku. ale podejrzewam że w granicach 4 tysięcy ( te z oceny). Są obory z 7-8 tysiącami ale liczy się średnia i ona jest pod zdechłym psem.
Co do mieszanek międzyrasowych - to nie jest hodowla tylko chów .
Mam połówkę jerseja z hf w 3 laktacji. Stoi tylko dlatego, że się zaciela za strzałem, jest "milusińska" a;le nie pasuje do reszty krów. Teraz w kontenerze zamiast jerseja na 3-4 krycie mam SRB i NRF - ale nie chowam potomstwa, sprzedaję je tym co się tym bawią. Ja ratuję laktację.
Powrót do góry
darekka

PostWysłany: 20:27 Czw 1 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoczku
Cieszę się, że wykopałeś już tę marchew i powróciłeś na forum.
Stanę jednak w obronie Tomasza. Nie to, że w temacie zasadniczym czyli czy warto robić pójło czy nie, ale w Twojej interpretacji danych.
Tomasz nie pisze nigdzie, że jego krowy dają 8 tys. Jedyne co pisze to, że TMR ma na 8,5 tys. Wnioski wyciągasz za daleko idące.
Tomasz ma zdecydowanie rację, że jeżeli mówimy o profesjonalnej hodowli h-f to trzeba się opierać o rozwiązania już istniejące i wyciągać jak najwięcej, a nie tylko wydawać jak najmniej. Nie zawsze jest tak, że jak zmniejszysz koszty to zwiększysz zysk. W rachubę wchodzi jeszcze ilość, czas, ceny itd.
Bądź obiektywny i patrz na wszystko. Ten frontalny atak jest zupełnie nie potrzebny.
A to, że się nie zgadzacie to nawet dobrze bo można spojrzeć z różnych punktów widzenia i to jest akurat dobre.
Powrót do góry
limousine

PostWysłany: 19:55 Czw 1 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak idiotycznego naginania kilku danych z wyników kontroli uzytkowości w celu potwierdzenia swoich teorii dawno nie czytałem. Do tej statystyki dorzuć jeszcze 1 (słownie jedną ) moją krzyżówkę limousine z haefem którą doję aktualnie w czwartej laktacji a w trzeciej dała 9231 kg mleka za 305 dni. Czy to znaczy że jest to aktualnie najbardziej mleczny genotyp w Polsce (jak się mają do niej pozostałe rasy???) Człowieku - manipulujesz danymi nic z nich nie rozumiejąc. Trzeba brać pod uwagę jeszcze wielkość populacji, ilość obór pod oceną warunki utrzymania itd. Jedna obórka rasy szwedzkiej w Polsce to za mało by robić takie proównania. Co do reszty to szkoda nawet dyskutować. Jeśli tak fascynują was niewiarygodnie lepsze rasy od hf typu montbeliarde, a z naszych rodzime rasy to proszę bardzo. Kup i dój. Sprzedaj w roku od nich po 4000 - 5000 l mleka i powiedz swoim dzieciom że nie masz dla nich na chleb i buty bo musisz popierać polskie wspaniałe rasy. Żenada...........
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 20:43 Sro 30 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No własnie Szwedzi maja swoja rase..Francuzi tez....Norwegowie..itd.....przykładów mozna by mnozyc a nasze pasibrzuchy z federacjii dały nasze rasy na odstrzał...i dopiero dobrze ze Instytut Zootechniki sie opamietał bo wygineły by calkowicie.....i pytam dlaczego?????....Tomaszu a teraz dam Ci przykład na to ze te Twoje mercedesy chyba sie zatarły ....bo wcale nie sa najlepsze .....gdyz według przecietnych wydajnosci rodzimej federacjii..na pierwszym miejscu jest rasaSZWEDZKA CZERWONA która dopiero raczkuje o wydjnosci 7639 l nastepnie rasa MONTBELIARDE 7291...i dopiero Tomaszu te mercedesy 7098......a teraz dołozyc wiek uzytkowania i inne i widac jak na dłoni kolosalna róznice!!!....a swoja droga dlaczego Tomaszu nie ma zadnego Tomasza wsród ocenianych krów w Pomorskim???.hmm dziwne bo tam mieszkasz:)i piszesz ze masz ocene:)
Powrót do góry
Technik rolnik

PostWysłany: 17:54 Sro 30 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomaszu coś mi tu śmierdzi...
Znam róznych rolników i zazwyczaj jest tak, którzy mowia ze u nich wszystko jest oh, ah a zwlaszcza oplacalnosc to najczesciej klamia. Nie mowie, ze tak jest w twoim wypadku ale moze poporstu troche zbyt wszytsko koloryzujesz.

Jak bedziemy dalej likwidowac nasze rodzime rasy zaprzestajac ich postepu genetycznego np. polska czerwona,. bialogrzebieta to zostanie nam tylko importowac hf z zagranicy nabijajac pieniedzmi farmerow zachodnich i podporzodkowujac sie wszystkim dookola.
Kto nam wmowil,ze musimy produkowac duzo, skoro i tak wszyztskiego nie zjadamy?
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 17:07 Sro 30 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro masz mercedesy a pomykasz syrenka:)....bo wydajnosc 8000 l.... jak na hf jest kiepska....wiec cos jest nie tak....piszesz ze zapładniasz najwyzsza genetyka swiatową....to ja sie pytam gdzie ta wydajnosc???....i po co kupowac te mercedesy skoro sie ich nie wykorzystuje????....dla mnie smieszne......bo takie wydajnosci to ja uzyskije po swoim byku!!!..tzw dzikim.....a po sztucznym sa nizsze niewiedziec czemu????.i gdzie ta genetyka???.....jak byk z pierwszej piatki zmniejszył mleko mojej krowie......no tak..teraz powiesz ze złe zywienie:).....ale to bzdury ...POdejscie Tomaszu mamy rzeczywiscie rózne bo ja mam gospodarskie..a TY???....hmm..alfa i omega nigdy nikt nie bedzie i mnie tez daleko do tego.....a swoja wiedze Tomaszu czerpe nie z zabobonów.....tylko z nauki.....aczkolwiek trzeba eksperymentowac bo jesli tego nie zrobimy to wszystko nam wmówia.....i dlatego rolnik nie bedzie nigdy zbyt madry...albo madry po szkodzie....a jesli chodzi o drinki poporodowe to pisałem Ci ze nie jest to mój wymysł.....a po drugie dlaczego uwazasz ze mój jest zły???....dziwne..czy stosowałes go kiedys?????..zeby móc cos powiedizec na ten temat???..NIE!!..wiec daj mi Tomaszu jakies konkretne argumenty!!!..a nie tylko Twoje słowa....bo jak zauwazyłem nigdy ich nie dajesz:)......Najłatwiej wszystko zrzucic na karb zywienia lub niewiedzy rolnika......wiec nie propagowac h-f tylko inne rasy mniej wymagajace...a bardziej opłacalne
Powrót do góry
tomasz0859

PostWysłany: 21:57 Wto 29 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To Skoczku mamy dwa różne podejścia do sprawy. Ja nie chcę być alfą i omegą. To jest tak jak dziś z oponami zimowymi - zmieniasz sam bo Ci szkoda tych 5 dych?. albo nowoczesy ciągnik-sam naprawiasz?
Przez moje lata trochę się nauczyłem - nie znasz się na tym to nie kombinuj. Są mądrzejsi od Ciebie.
Kiedyś jak "pomykałem" Syrenką czy Maluszkiem sam robiłem wszystko. Dzis pomykam audiczką i nie robię w niej nic poza sprzątaniem. 270 tysięcy na budziku i cała moja robota to podjechać pod dystrybutor i ją zalać. Syrena po 50 tysiącach już kaszlała, Maluch też. A tu nie robiłem nic poza zawieszeniem bo wiemy jakie mamy drogi, szczególnie na wsiach.
Jeszcze 8-10 lat temu jak było 6 tys od krowy nie było problemów z ketozą, kwasicą. Dziś jak pierwistki leją po 8-9 tys niestety już są.
I niech mi nie mówi nikt, że jak krowa daje 9-10 tysięcy robi tak samo jak kiedyś dawały mu 5.
Dawkę mam na 8,5 tysiąca ( mix 1 na 35 litrów a mix 2 na 25 litrów) ale co zrobię jak krowy chcą dać 10? Żryć im nie dam??????
Zdarza mi się często jeździć po "świecie" i wiem, że tam jest ścisła specjalizacja. I może dlatego mają średnią wydajność po 8-9 tysięcy a nie jak u nas 4810 (średnia w kraju wg GUS). Oceniane ( a jest ich raptem 25%) dają prawie 7 tysięcy. Tak więc do świata ogółowi producentów mleka trochę jeszcze brakuje.
Nie dziwmy się, że 70 albo i 80% buhajów w inseminacji to importy. Mają lepszą genetykę populacyjną niż my, bo wielu hodowców kryje jeszcze "dzikami".
A przecież "nasze" buhaje wcale nie są gorsze. Trzeba tylko nauczyć się karmić porządnie krowy. Ale to już wyższa szkoła jazdy.
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 21:26 Wto 29 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie czytałem jeszcze top agrar....ale te składniki chyba trudno spotkac????....w płynie sa dostepne lecz suszone nie spotkałem:)....
Kamil to sie miesza w 10 litrów wody..i daje krowie do picia a potem dolewa sie kolejne wiadra aby wszystko wylizała...zazwyczaj wypija 4 wiadra wody
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Następny
Strona 2 z 12

Skocz do: