Skocz do zawartości
belarus

Ocieplanie stropodachów

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę mi poradzić czym najlepiej i najtaniej ocieplić dach w oborze. Postawiłem 2 lata temu oborę bez stropu z drewnianym dachem pokrytym eurofalą.Obora jest uwięziowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem,ale to nie na moją kieszeń. Myślę,że najtaniej byłoby ocieplić styropianem. Wcisnąć go między krokwie i spokój.Nie potrzeba wtedy paroizolacji tylko zabezpieczyć przed gryzoniami i wróblami. Czy to dobry pomysł czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz zabespieczyć przed gryzoniami? Też mam taką oborę i w tym

roku zamierzam ,,wymienić dach" , pokryję blachą na drewnianej konstrukcji,

ale nie będe na razie ocieplać dachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam pojęcia jak zabezpieczyć przed gryzoniami,myślę,że przez zastosowanie jakiś siatek na okapie. Może dam podbitkę z płyt.Jeszcze nie wiem,dlatego mam nadzieję, że tu na forum ktoś mi doradzi.Jeśli chodzi o przykrycie obory blachą to jestem na sto procent pewien,że będzie się skraplała i jak nie ocieplisz to będziesz miał prysznic w oborze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zabezpieczenie styropianu są dwa sposoby, możesz na styropian położyć klej i powinno wystarczyć albo całość podbić szczelnie płytą OSB, nie chłonie wilgoci, nie namięka, jest bardzo twarda i wytrzymała. Zapomnij że wbijesz w nią gwoździa, mocuj wkrętami do gipsu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styropian na krokwie na to klej siatka ,klej i posmarować cerplastem Po jakimś czasie jak to wszystko się uformuje trzeba całość naokoło uszczelnić silikonem Ja tak mam i jest wszystko O.K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na począdku też byłem nastawiony na ocieplenie dachu , ale czytając

TOPAGRAR i inne takie gazety w których są zdjęcia i opisy obór nigdzie nie

widzę żeby były ocieplone ,jest tylko konstrukcja metalowa dachu i pokryte

blachą lub eurofalą,dlatego też zaczynam się zastanawiać czy warto wydać

kilka tysięcy na ocieplenie,w razie jak będzie źle to zrobię to w późniejszym

terminie.Często jestem w oborze u znajomego który ma ocieplony dach

płytą poliuretanową a w dachu są świetliki i tam TEŻ się skrapla para ,nie są

to może wielkie ilości ale wszystkie zakamarki są obrośnięte pleśnią , jest to

obora postawiona w lipcu.Stąd więc mam opory przed ociepleniem dachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłeś uwagę,że nieocieplone są obory wolnostanowiskowe? Tam nie ma znaczenia ile jest poniżej zera,krowy sobie swobodnie spacerują,poidło niezamarzające,wszystko OK. Ja również budując oborę nie ociepliłem dachu bo szkoda było pieniędzy ale jak ostatnio było u nas -11 i silny wiatr to temperatura w oborze spadła do - 4,mimo że spuściłem wodę z rur to i tak poidła mi zamarzły.Ale to trwało tylko 2 dni ,na szczęście.Nie wiem czy ocieplenie dachu uchroniłoby przed spadkiem temperatury,ale wydaje mi się,że ocieplenie zatrzymałoby ciepło wytworzone przez krowy , które zawsze idzie do góry i temperatura tak gwałtownie by nie spadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moja obora jest w "większości" wolnostanowiskowa tyle że są tam cielęta

od 0 do 1 roku.Jest kilka kojców więc jeżeli poidło zamarznie to wstawiam

wiaderko z wodą,wiadomo że wtedy roboty jest więcej ale zima nie jest

ostatnio uciążliwa .A wracając do tematu to w według ciebie w

wolnostanowiskowej prysznica nie ma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaka będzie wentylacja.Tak jak już pisałem w oborze wolnostanowiskowej nie ma znaczenia jaka będzie temperatura ,ponieważ najważniejsza czynność DÓJ odbywa się w innym pomieszczeniu, a krową nie przeszkadza temperatura minusowa (byleby nie było przeciągów). Dlatego nie bacząc na temperaturę można zwrócić większą uwagę na wentylację, przez zastąpienie okien kurtynami,zastosowanie otwartej kalenicy,po prostu można pozwolić sobie na zastosowanie większej ilości otworów. Jednak uważam, że jeśli rezygnuje się z izolacji to najlepsza jest eurofala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zwróciłeś uwagę,że nieocieplone są obory wolnostanowiskowe? Tam nie ma znaczenia ile jest poniżej zera,krowy sobie swobodnie spacerują,poidło niezamarzające,wszystko OK. Ja również budując oborę nie ociepliłem dachu bo szkoda było pieniędzy ale jak ostatnio było u nas -11 i silny wiatr to temperatura w oborze spadła do - 4,mimo że spuściłem wodę z rur to i tak poidła mi zamarzły.Ale to trwało tylko 2 dni ,na szczęście.Nie wiem czy ocieplenie dachu uchroniłoby przed spadkiem temperatury,ale wydaje mi się,że ocieplenie zatrzymałoby ciepło wytworzone przez krowy , które zawsze idzie do góry i temperatura tak gwałtownie by nie spadła.
po sąsiedztwie mam dwie obory wiązane bezstropowe i ocieplone mimo to w takich warunkach jak opisujesz zamarzła woda w rurach i poidłach. nawet zamknięcie klap przy świetliku nic nie zmieniło bo powietrze tak się rozłożyło że ciepłe poszło w góre a pół metra od posadzki cały czas było poniżej zera. wiatr robi swoje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...