Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ano właśnie. W PROWie znalazłem pojęcie sadu tradycyjnego. Dopłata do już istniejącego wynosi 2100zł. Koszt założenia 2485zł.

 

Pytania: jak rozumiec pojęcie "sad tradycyjny" ?

Jakie są wymagania czy ograniczenia z tym związane ? Z tego co czytam to nie wymaga on ekocertyfikatu, więc jakby mniej formalności biurokratycznych.

 

Jak założyc sad tradycyjny ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sady tradycyjne

 

- Stary sad tradycyjny zawiera co najmniej 12 drzew powyżej 20 lat, reprezentujących nie mniej niż 8 odmian.

- Sad odnawiany, obejmujący drzewa stare i młode- uzupełniające wypady powinien zawierać łącznie nie mniej niż 20 drzew reprezentujących co najmniej 10 odmian.

- Sad tradycyjny nowo zakładany obejmujący drzewa młode powinien zawierać co najmniej 20 drzew reprezentujących nie mniej niż 10 odmian.

- Aleja przydrożna lub śródpolna obejmująca nie mniej niż 15 drzew reprezentujących co najmniej 8 odmian i nie krótsza niż 100 m.

- W sadzie tradycyjnym udział odmian starych, nie może być mniejszy niż 60%.

- Odmiany rozmnożone na silnie rosnących podkładkach, (np. jabłoni na siewkach Antonówki, gruszy na siewkach gruszy kaukaskiej, śliwy na siewkach ałyczy, czereśnie na siewkach czereśni ptasiej, wiśni na siewkach antypki lub czereśni ptasiej) prowadzone jako wysokopienne drzewa o minimalnej wysokości pnia 1,20 m, w rozstawie nie mniejszej niż 4 x 6 m i nie większej niż 10 x 10 m.

- Wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak: cięcie sanitarne drzew i prześwietlające korony nadmiernie zagęszczone, usuwanie odrostów i samosiewów, bielenie pni drzew starszych i zabezpieczanie pnie młodych drzew przed ogryzieniem przez gryzonie, utrzymanie ogólnego porządku w sadzie.

 

 

Proponowane płatności:

 

 

Uprawy sadownicze – sad już istniejący – 2100 PLN

Uprawy sadownicze – koszt założenia sadu tradycyjnego – 2485 PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że w całym tym "sadzie tradycyjnym" jest jeden haczyk, jak się właśnie doczytałem.

Mam 7.5 ha pola, chcę tam założyc sad tradycyjny, a dopłatą jest objęte jedynie 0.4 ha !!!

 

Po co w ogóle taka dopłata... robią tylko ludziom wodę z mózgu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...