Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie 20 zł za balota robił właściciel słomy. ja przewaznie robie sam a w zamian gruberuje pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie jak za słome płacą ci co robią podkłady pod grzyby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie wiecie jak za słome płacą ci co robią podkłady pod grzyby?

 

w tychach Kania od 80zł/t i sam sobie przyjedzie w zimie płacili około 120-150zł/t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie czytał. img010ib7.jpg

 

Każdy bedzie mógł sobie przekalkulować kiedy i za ile opłaca sie sprzedać słome

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chcę się wymienić z sąsiadem.On bierze moją słomę , a ja od niego obornik.Jak według Was rozliczyć tę transakcję bezgotówkowo? Ile powinien dać obornika za słomę pszenną z 10ha?
słoma za obornik bez zadnych dopłat, obornik jest dużo lepszy od słomy pozostawionej na polu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile można oczekiwać tonażowo słomy z hektara pszenicy, owsa i jęczmienia ?? Tak pi razy drzwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na swoim przykładzie to od 2 do 5 ton słomy ale to zależy od plonu ziarna

I od zastosowania antywylegacza bo można pszenice skrócić o 30%. co wiąże sie z ilością słomy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np do ściółki do świń Ja uszereguje to tak: żytnia, jęczmienna, pszenżytnia...długo nic....pszenna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jęczmienna dla trzody? Moim zdaniem jęczmiennej nie wolno dawać świnkom. Lepsza jest pszenżytnia i pszenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
np do ściółki do świń Ja uszereguje to tak: żytnia, jęczmienna, pszenżytnia...długo nic....pszenna

 

znaczy pszenna najlepsza ??????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie Odwrotnie...Moim zdaniem pszenna najgorsza a najlepsza żytnia (dobrze chłonie wilgość i jest znacznie dłuzej sucho i czysto)

 

Co do słomy jęczmiennej to kilka miesięcy temu redakcja trzody chlewnej mi odpowiedziała w następujący sposób:

http://www.trzoda-chlewna.com.pl/index.php?&opcja=2958

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po ile teraz mogę wziąć za hektar słomy przennej nie skracanej woj mazowieckie ok ciechanowa? a może jakiś chętny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę cenę słomy w żniwa-ok. 100 zł i koszty prasowania i zwózki to ok 30-40 zł/T. Przy dobrej słomie może być w zależności od kombajnisty i odmiany 5T a może być 3T. Wychodzi że możesz wziąć od 90 do 200 zł/ha w zależności od ilości i przede wszystkim od zainteresowania czyli popytu. A ten ostatni zależy od rejonu i paru innych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jeśli chodzi o słomę jęczmienia jarego to jedynie dla bydła może być przeznaczona, bo ma b. małą wodochłonność i dla trzody to szkoda roboty bo efekt na ściółkę zerowy , a przeżuwacze wykorzystają ją do bilansowania dawki paszowej w włókno. W sprawie ceny to pojawili się u mnie ludzie, którzy chcieli płacić po 20zł za belę którą sami sobie zrobią własnym sprzętem, czyli ok 20zł x 30szt. na 1ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie a myśleliście o tym że zbierając słomę z pól robicie sobie pustynię na polu na własne życzenie dotyczy się to posiadaczy gleby od 4a w dół ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesądzę że tak zaraz będzie pustynia. Nawet jaby dosłownie całą słomę wywieść z pola to jakaś tam ilość obornika + poplon napewno więcej pomoże niż pocięcie słomy i zaoranie jej. Bardziej szkodliwe jest pozostawianie "gołej" ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś była dyskusja na ten temat i wyliczałem przyrost próchnicy przy kukurydzy na ziarno rzepaku i spadek przy zebraniu słomy przez dwa lata. Efekt końcowy u mnie jest na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jaki jest przyrost próchnicy po kukurydzy i rzepaku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik degradacji i reprodukcji materii organicznej wg Kundlera:

dla gleby średniej oleiste i zboża -0,53

kukurydza -1,4

strączkowe +0,35

trawy +1,05

słoma 1T +0,18

 

Jak doliczysz ilość pozostawionej słomy np. zbożowej to dodajesz 0,9 a przy kukurydzianej minimum 1,8 więc w bilansie wyjdzie przez 4 lata na plus.

To będzie obowiązywać wszystkich od 2009r Trzeba będzie opracowywać plan gospodarowania substancją organiczną i to będzie musiał robić doradca.

To są wymogi w ramach cross-compliance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szopen

jeśli możesz o tych współczynnikach napisz coś wiecej jak to czytać - np. zostawiam 4 tony słomy to ile mi przybywa itp.

pozdrawiam

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda tona słomy to 0.18 do przodu więc 4 tony to 0,72. Każde zboże zostawia co najmniej 5 t słomy bo liczy się nie tylko to czego nie zebrałeś ale też korzenie i to co przy samej ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...