Skocz do zawartości
Wladislaw

Dopłaty bezpośrednie 2008

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronach ARiMR wyczytałem, że rozsyłane są już spersonalizowane wnioski na dopłaty 2008 rok. Dostał to już ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero dziś dostałem decyzję za 2007 rok

 

Na nowe wnioski to mamy jeszcze sporo czasu. Bardziej zaintrygował mnie artykuł na PPR'ku że dopłaty mają być uzależnione od przestrzegania płodozmianu tzn. zboża 3 lata i czas na zmianę. Ciekawe od kiedy te trzy lata będą liczone. Bo jak od 2005 to mamy pozamiatane . . . . . . . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie dostałam...

A zmiany dotyczące płodozmianu wprowadzono w październiku 2007 zdaje się więc powinny obowiązywać od 2008, tylko skoro wpisuje się grupę upraw bez konkretnego zboża to kto to sprawdzi bez corocznej kontroli na miejscu???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj dostałem decyzje o ONW ale dopłaty jeszcze nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te płatności zwierzęce są naliczane czy to jast tylko jakiś mit wogóle są te płatności za ubiegły rok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja też nie dostałam...

A zmiany dotyczące płodozmianu wprowadzono w październiku 2007 zdaje się więc powinny obowiązywać od 2008, tylko skoro wpisuje się grupę upraw bez konkretnego zboża to kto to sprawdzi bez corocznej kontroli na miejscu???

No tak, przy samej "obszarówce" nie bardzo wiadomo, ale... Zauważ, ze okopowe mają zazwycaj JPO, bez dopłaty uzupełniającej, tak samo oleiste przemysłowe. No ciekawe, ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dostalem dzisiaj.a nie mam jeszcze nawet decyzji za ubiegly rok.jak zwykle poprawki ale przedtem tez mialem i kasa byla w grudniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja też nie dostałam...

A zmiany dotyczące płodozmianu wprowadzono w październiku 2007 zdaje się więc powinny obowiązywać od 2008, tylko skoro wpisuje się grupę upraw bez konkretnego zboża to kto to sprawdzi bez corocznej kontroli na miejscu???

No tak, przy samej "obszarówce" nie bardzo wiadomo, ale... Zauważ, ze okopowe mają zazwycaj JPO, bez dopłaty uzupełniającej, tak samo oleiste przemysłowe. No ciekawe, ciekawe...

a co z kukurydzą i motylkowymi dla nich przewidziane jest oznaczenie upo . kto sprawdzi że niebyło zmianowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"kto sprawdzi że niebyło zmianowania " - odpowiedź prosta Agencja, na załączniku graficznym będzie wpisaywana przy działce rolnej nazwa uprawy, a potem to bedzie wprowadzane do ich systemu informatycznego, także sprawdzą.

Myslę, że prawdziwy rolnik sobie z tym poradzi gorzej z pseudorolnikami którzy tyko by kasę chcieli wyciągnąć bez brudzenia rączek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko tylko wam odpowiem, że sprawa zmianowania 3 letniego będzie obowiązywać od 2008r. Jak narazie wiadomo, że gatunek zboża ma być wpisywany na zdjęciu - na działce rolnej - rysowanej. /Trwają rozmowy czy czasem nie pisać tego we wniosku - jak robią ci z RS poplony/.

Tak więc okazuje się że pierwotny wniosek z 2004r. wcale nie był taki zły - tylko ktoś musiał sie wykazać głupotami. PZ będą płacone ale na samym końcu.

Generalnie nie ma co się jeszcze zabierać za próbę wypełniania wniosków, bo planowane są kolejne zmiany - na dzień dzisiejszy już są pewne zmiany.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że zmiany będą. Chyba nikt w to nie wątpi? (i nie wiem, jakiego emotka tu wkleić).

Na razie nie wczytuję się, ale zauważcie że na załacznikach trzeba pisać uprawę, to chyba w celu ułatwienia pracy kontrolera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co roku są zmiany w dopłatach,

z doświadczenia wiem iż zmiany, interpretacja genialnych przepisów będzie dopiero w połowie lub pod koniec kwietnia dlatego raczej lepiej jest złożyć wniosek jak najpóżniej .

Przypomnijmy sobie co było z nieaktualnym rodzajem użytków, łąkami trwałymi, powierzchnią ewidencyjno gospodarczą-itp

Wydaje mi się iż zmianowanie to elementy crossa i można je obejść np stosując nawożenie organiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co roku są zmiany w dopłatach,

z doświadczenia wiem iż zmiany, interpretacja genialnych przepisów będzie dopiero w połowie lub pod koniec kwietnia dlatego raczej lepiej jest złożyć wniosek jak najpóżniej .

Przypomnijmy sobie co było z nieaktualnym rodzajem użytków, łąkami trwałymi, powierzchnią ewidencyjno gospodarczą-itp

Wydaje mi się iż zmianowanie to elementy crossa i można je obejść np stosując nawożenie organiczne.

Z pierwsza częścią zgadzam się w 100%, ale ostatniego zdania nie rozumiem. Mógłbys napisać bardziej szczegółowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze miesiąc temu rolnicy wykreślali pomyłkowo wpisane rowy, oczka wodne z wniosków o dopłaty teraz będą mogli je prawdopodobnie dołączyć do wniosku.

Pisząc "obowiązkowym" zmianowaniu w dopłatach bezpośrednich zastanawiałem się czy to genialny wymysł naszych krajowych uczonych czy uczonych w Brukseli

W mechanizmie zasady wzajemnej zgodności (cross comiliance) która wchodzi częściowo prawdopodobnie od 2009 r w rozdziale dobra kultura rolna jest punkt dotyczący Utrzymywania poziomów substacji organicznej gleby poprzez zastosowanie odpowiednich środków Normy mówią o płodozmianie złożonym z conajmniej 3 upraw w przypadku nie spełnienia w/w założeń rolnik opracowywuje plan który poprawia bilans azotu zastosowanie nawożenia organicznego,przyoranie resztek pożniwnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem papiery na 2008 a żadnej decyzji na 2007 tylko przysłali pismo o jakieś oświadczenie do roślin energetycznych.

A jak to jest z kukurydzą na kiszonkę można pisać ją jako PZ jak ma się zwierzaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2007 to juz historia, dzisiaj dostałem nowy na 2008.

Zmiany we wnioskach, zmianowanie , w koncu przeciez trzeba szkolic rolnikow by ewoluowali w wiadomo obranym kierunku, ku swietlanej przyszłosci UE.

Kuku na kiszonkę to zawsze było UPO, PZ to tylko trawy TUZ na łące i zadeklarowane na 5 lat na polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja dostałem papiery na 2008 a żadnej decyzji na 2007 tylko przysłali pismo o jakieś oświadczenie do roślin energetycznych.

A jak to jest z kukurydzą na kiszonkę można pisać ją jako PZ jak ma się zwierzaki?

 

Za dużo masz ha i przez to nic jeszcze nie dosyałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 20 ha a nie dosteałem bo rośliny energetyczne system nalicza na końcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam 20 ha a nie dosteałem bo rośliny energetyczne system nalicza na końcu

 

PZ i ONW też system nalicza na końcu zawsze trzeba mieć jakąś wymówke przez grudzień dostało 600 tys rolników a kolejne 600 tys dostanie przez 6 miesięcy śmiech na sali..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem w grudniu doplaty na PZ i na ONW mam 10 ha ale ojciec na ponad 30 ha i wlasnie przyszlo na konto za PZ i ONW . Dostalem tez wniosek na 2008r ale tylko mapka jest moja , ci to maja burdel w tej agecji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważajcie, wnioski na 2008r były drukowane znacznie wcześniej i nie naniesiono na nich zmian,jakie rolnicy dokonywali w ostatnich miesiącach, np słynne rowy, których już dawno na polu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uważajcie, wnioski na 2008r były drukowane znacznie wcześniej i nie naniesiono na nich zmian,jakie rolnicy dokonywali w ostatnich miesiącach, np słynne rowy, których już dawno na polu nie ma.

 

aby dostać dopłaty obszarowe do rowów( często kilka groszy) należy ten rów wykaszać, dbać o urządzenia melioracyjne - tak mi się wydaje

pytanie czy warto starać się o te dopłaty,

a może lepiej zgłosić rowy jako nieużytki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uważajcie, wnioski na 2008r były drukowane znacznie wcześniej i nie naniesiono na nich zmian,jakie rolnicy dokonywali w ostatnich miesiącach, np słynne rowy, których już dawno na polu nie ma.

 

aby dostać dopłaty obszarowe do rowów( często kilka groszy) należy ten rów wykaszać, dbać o urządzenia melioracyjne - tak mi się wydaje

pytanie czy warto starać się o te dopłaty,

a może lepiej zgłosić rowy jako nieużytki.

Nie, nie, nie o to mi chodziło. Agencja wzywała rolników jakoś tak na jesieni do licznych poprawek i o tym pisałem np. Kiedyś dawno, dawno temu był sobie rów (obojętnie melioracyjny czy też nie) i ciągnął się w poprzek wielu, wielu dzialek. dzisiaj po tym rowie śladu nie ma, a rolnicy na całości swoich ziem posiadają grunty orne obsiewne najczęsciej zbożem. Problem w tym, ze ów nieistniejący rów to działka geodezyjna posiadająca swój numer, więc nasze (czyli rolników) działki ewidencyjne i rolne nie łaczą się ze sobą i nie tworzą jednej zwartej działki rolnej (np.A), bo dzieli je ...nieistniejący rów. Trzeba było działkę np. A rozbić na 2 działki rolne np. A i AB lub jak w moim przypadku odjac od działki A kilka arów. Nowe wnioski na 2008r były wygenerowane znacznie wcześniej i te zmiany nie zostały naniesione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Moi" rolnicy, niektórzy dostali decyzje, inni częściowo pieniądze. Natomaist wiem też, że i wnioski w edycji 2008 już pojawiają się "w zagrodach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...