Skocz do zawartości
flaber14

Czy ktoś mi w końcu wyjaśni jak to jest...

Rekomendowane odpowiedzi

z tymi gospodarstwami ekologicznymi?? Nie wiem czy dobrze to nazywam ale chodzi mi o takie coś:

otóż czy ten manewr który chciałbym zrobić to nazwać jako ekologia czy zalicza się to do programu rolno środowiskowego.

Chodzi o to że słyszałem iż w starym programie było takie coś iż poprzez rezygnację ze środków chemicznych (nawozy, opryski) w uprawie zbóż i traw dostaje sie podwójne dopłaty i czy to prawda że takie coś będzie i teraz??

 

I pytanko takie to co należy w takim wypadku stosować żeby to żiarno urosło bo na gruntach które ja posiadam jeżlei nie podsypię saletry mej kochanej to mi nawet jedne ziarenko nie wzejdzie, a obornika to aż tyle nie posiadam. Grunty to IV klasa.

 

Proszę wyjaśnijcie mi to bo w tej mojej kochanej agencji to się nic nie mogę dowiedzieć, albo jakiegoś linka jak i co należy uprawiać i jak nawozić glebę żeby było dobrze.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z tymi gospodarstwami ekologicznymi?? Nie wiem czy dobrze to nazywam ale chodzi mi o takie coś:

otóż czy ten manewr który chciałbym zrobić to nazwać jako ekologia czy zalicza się to do programu rolno środowiskowego.

Chodzi o to że słyszałem iż w starym programie było takie coś iż poprzez rezygnację ze środków chemicznych (nawozy, opryski) w uprawie zbóż i traw dostaje sie podwójne dopłaty i czy to prawda że takie coś będzie i teraz??

 

I pytanko takie to co należy w takim wypadku stosować żeby to żiarno urosło bo na gruntach które ja posiadam jeżlei nie podsypię saletry mej kochanej to mi nawet jedne ziarenko nie wzejdzie, a obornika to aż tyle nie posiadam. Grunty to IV klasa.

 

Proszę wyjaśnijcie mi to bo w tej mojej kochanej agencji to się nic nie mogę dowiedzieć, albo jakiegoś linka jak i co należy uprawiać i jak nawozić glebę żeby było dobrze.

 

pozdrawiam

 

Musisz najpierw udać się do twojego ODRu, tam tobie powinni żetelnie wszystko obiaśnić.

Potem radził bym odwiedzić kilka gospodarstw ekologicznych aby dowiedzieć się z praktycznej strony co i jak.

 

Dotacje oprócz tych bezpośrenich, oraz ONW(jak je masz) będziesz również otrzymywał te z pakietu rolnictwo ekologiczne w planie rolnośrodowiskowym.

Wynoszą one w okresie 2 letniego przestawiania ok.850zł, a jak otrzymasz certyfikat to dostanież bodajże 50 zł mniej , tyczy to się gruntów ornych.

 

Gospodarstwo ekologiczne nie używa ŻADNYCH syntetycznych środków do produkcji. Czyli nawozów sztucznych, oprysków, syntetycznych dodatków paszowych oraz GMO(głównie soja).

 

Jeśli chcesz zbierać dobre plony to bez motylkowych wieloletnich(lucerna, koniczyna i ich mieszanki z trawami) to nawet nie myśl, że się tobie uda.

Groch i łubin nie zpewnią tobie wystarczającej ilości azotu w glebie po sobie,oczywiście są w płodozmianie ekologicznym jak najbardziej porządane.

Płodozmian musi być co najmniej czteroletni, ja jednak polecam sześcioletni-siedmioletni z dwu-trzyletnią uprawą motylkowych wieloletnich. Stanowisko po motyl.wielo. pozostawia ok.150-200kg czystego azotu co gwaratuje tobie rewelacyjne plony jak na warunki ekologiczne, przez conajmniej dwa-trzy lata.

Jeśli masz małą hodowle, to napewno będziesz miał problem co zrobić z taką ilością użtków zielonych przemiennych. Możesz: sprzedać temu co ma bydło, kompostować, rozdrabniać i zostawiać na polu.

Nawożenie oczywiście obornik i kompost oraz bardzo popularna w eko. mączka bazaltowa, która dostarczy tobie niezbądnych makro i mikroelementów.

Fosfór i potas jeśli zrobisz badania glebowe i są braki móżesz za pozwoleniem jednostki certyfikującej uzupełnić odpowiednim nie syntetycznym nawozem.

 

Przykładowy płodozmian na twoje gleby:

1.Owies na oborniku/poplon z gorczycy - 2.Jęczmień z wsiewką motylkowych wieloletnich - 3.Urzytek zielony - 4.Urzytek zielony(kompost) - 5.Pszenica(np.Orkisz)/poplon z gorczycy - 6.Jęczmień+groch past. - 7.żyto

 

Jeś chodzi o hodowle to najlepiej mieć bydło z racji płodozmianu, ale świnki jak najbardziej też możesz hodować.

W okresie dwu letniego przestawiania musisz dostosować gospodarstwo do warunków eko.(nie możesz w tym czasie sprzedawać w jakości eko.)

Musisz zapewnić zwierzętą odpowiednie wybiegi, dobrostan itd. Na to są odpowiednie normy. Jeśli chodzi o pasze to są bodajże dwie wytwórnie pasz i dodatków mineralno-witaminowych eko są w Polsce.

 

Pozdrawiam i zapraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JDG

 

Bardzo ale to bardzo wielkie dzięki

teraz wiem już mnie więcej na czym ten bajerek polega

 

jeszcze raz dzięki i powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochrzaniłem z dotacjami 680 zł w okresie przestawiania a 600zł z certyfikatem do G.O.

Tak ja dostaje, ale jestem w "starym" planie rolnośrodowiskowym, obecnie jest chyba zmiana na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pochrzaniłem z dotacjami 680 zł w okresie przestawiania a 600zł z certyfikatem do G.O.

Tak ja dostaje, ale jestem w "starym" planie rolnośrodowiskowym, obecnie jest chyba zmiana na plus.

 

W ramach nowego PROW 790zł/ha z certyfikatem, 840zł/ha w okresie przestawiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mniemam te kwoty które mi podaliście to są brane jako dodatkowa płatność do tej którą już mam - tak??

 

czyli jak ja to widzę:

w tej chwili powinienem dostać np do trwałych użytków zielonych 1004 zł bo to 2 strefa itp i teraz jak by dobrze poszło to do tek kwoty dostanę następne +-800 zł do hektara - czy tak? czy może źle to rozumuję

 

i jeszcze jedno ile kosztują nasionka na poplony znaczy łupin i coś w tym stylu?? gdzie to mogę sprawdzić w necie jakąś fajną stronkę z cennikiem bym prosił tak dla orientacji??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dopłaty co podałem są do gruntów ornych, do TUZ sa mniejsze ile to nie wiem, teraz jest jakiś jeszcze dodatek do max 10 ha TUZ jak ma się krowy, sam się w tym już gubię.

 

Czyli dostaniesz to co dostajesz + dotacja ekologiczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby przystąpić do rolnictwa ekologicznego należy zgłosić się do jednostki kontrolującej (w google rolnictwo ekologiczne). Następnie wypełnić wniosek do upatrzonej jednostki kontrolującej, jednocześnie wysyłając wniosek do jednostki certyfikującej informacje w internecie. Należy wcześniej tak ja pisał JDG odwiedzić gospodarstwa ekologiczne, aby dowiedzieć się jak to działa i do jakiej jednostki kontrolującej złożyli papiery. Jednostka pobiera opłatę za kontrolę w gospodarstwie, w zależności od powierzchni gospodarstwa, część tych pieniędzy zwracana jest przez ARiMR (koszty transakcyjne).

Płatność wg projektu na lata 2007-13 jest 12 wariantów ze zróżnicowaną płatnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież można zacząc również od wizyty w lokalnym ODR.

Tam powinni wszytko wytłumaczyć, powiedzieć gdzie są najbliższe gosp. eko, pomóc w uzupełnieniu planu rlnośrodowiskowego, polecić jednostke certyfikującą, kiedy są szkolenia itd. Więc moim zdaniem tak jest najprościej.

Nieznam tylko innych ODR ale ten u mnie jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm a da sie uprawiac buraka cukrowego na takim gospodarstwie?? zamiast srodkow ochrony pewnie graczka w ruch a za nawoz czym zastapic?? i ile lat trwa takie przeksztalcanie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie by można tylko po co, wyprodukujesz buraka ekologicznego a cukrowni eko brak. Chyba, że zaczniesz te swoje buraki przerabiać i wyprodukujesz z nich eko cukier.

Przestawianie obecnie trwa dwa lata i w tym czasie nie możesz sprzedawać nic jako ekologiczne. Po dwuch latach jak przejdziesz pozytywnie kontrole to dostaniesz certyfikat, który pozwala już tobie sprzedawać produkty w jakości eko.

Krótko o płodozmanie i nawożeniu już pisałem wcześniej poczytaj sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ekologiczne użytki zielone mogą być położone na terenie zalewowym rzeki, którą spławia się produkty ropopochodne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeką płyną produkty ropopochodne , przecież to jest niedopuszczalne

Łąka pokryta ropą , to żadna łąka tylko teren skażony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko niech kissmy wytłumaczy na czym polega to spławianie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem tylko Wisłę na myśli, ogólnie zastanawiam się czy tereny zalewowe mogą być wykorzystane jako użytki ekologiczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miałem tylko Wisłę na myśli, ogólnie zastanawiam się czy tereny zalewowe mogą być wykorzystane jako użytki ekologiczne

 

Z tego co wiem wodę z Wisły piją w Warszawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dostał już ktoś dopłaty ekologiczne za okres od 1 marca 2007?do kiedy muszą być na kontach bankowych,decyzje dostałam na początku lutego,jak to jest z tymi ekologicznymi dopłatami w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze takie małe pytanko czy mając moje gospodarstwo (8ha) płyta obornikowa jest konieczna wraz ze zbiornikiem na gnojowicę czy coś takiego (a jeżeli tak to kiedy przed złożeniem wniosku czy mogę do tego dojść)??

 

P.S. czy mógłby mi ktoś podać linka do jakieś stronki gdzie mógłbym znaleźć jak wygląda zrobiony plan rolno-środowiskowy?? a może koleżanka barbara20021 podesłała by mi skan ja to wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez jeszcze płyty nie mam.kontroleży w tym roku nie pytali o nie,wcześniej niby miały do 2008 być ale to zniesiono.pewnie i tak nas to nie minie.co do planu rolnośrodowiskowego,to jest to dość opasłe dzieło z różnymi przeliczeniami ,ilością zwierzat no i najważniejsze -planem działania na najbliższe 5 lat,mój ci nic nie da-musisz się udać do odr i muszą ci zrobić taki plan albo znajdż kogoś prywatnie(nie wystarczy żeby miał uprawnienia- musisz sprawdzić czy mają go u siebie na liście w arimr ,czy plan zrobiony przez taką to osobę ,będzie przez nich honorowany)plan jest dla ciebie,i w momencie składania wniosku masz go mieć,ale w praktyce nie musisz kopii składać w agencji,ani nie chcą go nawet oglądać.ale kontrol z arimr może póżniej sprawdzać zgodność działania z planem(w trakcie też można plan zmieniać ale przez tego kto go zrobił)jesli jeszcze coś chcesz wiedzieć -chętnie odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie dzięki barbara20021

 

co do reszty to masz ode mnie wiadomość na privie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, czytam z zaciekawieniem i powiedzcie mi czy: na dzierzawie moglbym uprawiac sobie buraczki zwyczajnie i ta dzierzawa by nie byla brana do tej gospodarki eko?? i drugie pytanie: zakup wyslodkow (mokrych/suchych) dla krowek moze byc czy nie w takim gospodarstwie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE WIEM DOKŁADNIE JAK JEST TERAZ ,BO TO CO ROZPOŻĄDZENIE TO INACZEJ -WYDAJE MI SIĘ ,ŻE JEST TAKA MOZLIWOŚĆ-WTEDY TA DRUGA DZIAŁKA BYŁABY CHYBA GOSPODARSTWEM KONWENCJONALNYM I NA PEWNO NIE MOGŁABY BYĆ UJĘTA W PLANIE ROLNOSRODOWISKOWYM-WIEM ŻE JEDNOSTKA CERTYFIKUJĄCA PYTA W UMOWIE CZY MASZ GOSP. KONWENCJONALNE-TO NIE DYSKWALIFIKUJE- ALE TAK DOKŁADNIE TO NIE WIEM- JA MAM CAŁE EKO.A CO DO WYSŁOTEK TO TEORETYCZNIE NIE MOŻNA ( TZN.MOŻNA DO 5% SUCHEJ MASY PASZOWEJ MIEĆ NIEEKOLOGICZNEJ- JAK MASZ ROŚLINOŻERNE) ALE W PRAKTYCE TO NIE MUSISZ O TYM WSPOMINAĆ,KONTROLA JEDNOSTKI CERTYFIKUJĄCEJ OBEJMUJE ZIEMIE POD WZGLEDEM NAWOZÓW I OPRYSKOW.JEŻELI BYŚ SPRZEDAWAŁ BEZPOŚREDNIO ŻYWNOŚĆ TO WTEDY MIAŁ BYŚ KONTROL TEJ ŻYWNOŚCI JAKO EKOLOGICZNEJ CZY NIE ZAWIERA NIEDOPUSZCZALNYCH SRODKÓW ALE TO NIE JEST KONTROL ANI Z ARIMR ANI Z JEDNOSTKI CERTYFIKUJĄCEJ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...