Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 15:49 Czw 4 Cze 2020

Cena brojlera
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 261, 262, 263 ... 2376, 2377, 2378  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Drobiarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Żeldrob1

PostWysłany: 21:31 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda i rzeczywiście wylęgarnie póki co jak ktoś odmawia nie martwią się bo zamówień mają w pip. Ale...... zobaczymy co będzie się działo kiedy ptaszki będą przebijały skorupkę , a hodowca zadzwoni i powie , że w związku z bardzo niskimi cenami skupu żywca niestety odmawia wstawienia . I co ? Pozostanie oddać innemu hodowcy ( jeżeli takiego znajdą ) w nadziei , że coś zapłaci lub jak za hitlera - do gazu . Oczywiście piszę tu o "wolnym rynku" bo ci którzy mają umowy to i mają w zapisach kary za brak odbioru więc albo odmówią przed nastawieniem jaj , albo zapłacą karę co przy obecnych cenach jest i tak mniejszą stratą niż po sprzedaży żywca Confused Wytwórnie pasz jak wcześniej napisałem przymierzają się do podwyżek , a ceny żywca przy poziomie zamówień mają gdzieś. W Wipaszu mówi się nawet o swoistej reglamentacji ponieważ zamówień czasami więcej niż mocy przerobowych . I znowu ale...... komóreczka windykacyjna już pracuje na zwiększonych obrotach , a za 2-3 miesiące będzie się "gotować" !!! Pewne jak w banku !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
R2

PostWysłany: 20:54 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wylęgarnie też
Powrót do góry
leon330

PostWysłany: 20:27 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co mieszalnie mają się brać za cokolwiek, kiedy w listopadzie wstawione 130 mln szt? Rekord rekordów, paszalnie tylko ręce zacierają
Powrót do góry
R2

PostWysłany: 20:26 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aktualnie po cichu i w pośpiechu gromadzi się towar w wielkich chłodniach składowych na sprzedaż po nowym roku. Pięknie przygotowany kupiony za grosze przyniesie fortuny eksporterom a lokalni biznesmeni z RPA Kuwejtu Itp kupią sobie też coś ładnego. KRD odtrąbi ponowny sukces polskiego drobiarstwa i że znów wychodzimy na prostą. Mieszalnie otworzą nowe lśniące linie a ubojnie zachęcą do rozwoju nowych dzielnych inwestorów w branży. Maj 2019 natchnie wszystkich nadzieją.
Powrót do góry
R2

PostWysłany: 20:12 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

R2 napisał:
Wytłumaczcie mi jedno, zawsze posr.ni sa hodowcy. Wylęgarnie mieszalnie pasz i duże ubojnie rysują tylko słupki i mają wszystko tam gdzie się kolonoskopię robi .
Jak głęboki kryzys z brakiem żywca musi być aby mieszalnie wzięły się za temat możliwości powrotu mączek mięsnych. Przecież to podstawowa broń w konkurencji o koszty wytworzenia kg żywca również tego którego z Polski chcemy wywozić na rynki gdzie można produkować i handlować drobiem wytworzonym bez zachowania norm obowiązujących producentów w UE.
A jak widać wojna Polsko Ukraińsko Brazylijska będzie trwać hujo.o że jedynymi ofiarami będziemy my.
Medox pisze o tym od lat nasze organizacje nie w stanie nic zrobić a może i nie chcą. Dobrze poustawiane etety w funduszach promocji mięsa zapewniają spokuj tym którzy się na tym pasą. ile jest tej kasy? 14 milionów złotych ? ktoś wie???
NORMY UNIJNE PRODUKCJI DROBIU OBOWIĄZUJĄ TYLKO PRODUCENTÓW ŻYWCA NA TERENIE UE!!! Więc jak my chcemy konkurować z Ukrainą czy Brazylią na rynkach zewnętrznych ?
Jeżeli nikt tego nie ruszy to po potędze Polskiego drobiarstwa zostanie pył i dotyczy to również mieszalni i wylęgarni.
Hodowcy są tylko najciemniejszym elementem tej układanki i wszyscy mają tego świadomość. Więc tym razem może niech kryzys trwa jak najdłużej i dotknie głęboko mieszalnie wylęgarnie ubojnie może wtedy razem wreszcie staniemy po jednej stronie barykady? Najłatwiej zawsze opluwać hodowców.
Oczywiście zadecyduje jak zwykle rynek. Obnażenie dwulicowości fałszu hipokryzji Unii Europejskiej która pozwala wprowadzać mięso produkowane bez spełnienia bardzo wysokich norm i trucia własnych obywateli jest możliwe przez akcję wywołaną oddolnie wspieraną przez cały przemysł.
No cóż kiedy przemysł wciąż nie traktuje nas jako partnerów tylko jako głupich (często słusznie) wyrobników jak krowę którą trzeba zacielić wydoić a na koniec podać do komornika i sprzedać z kopytami.
Może jedyna nadzieja we Francuzach.
Powrót do góry
leon330

PostWysłany: 19:48 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś rzeczywiście myśli o jakimś proteście to ja jak najbardziej angażuje się w to, jak coś pisać śmiało na priv...
Powrót do góry
j p

PostWysłany: 19:33 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potrzebny jest nowy Lepper , który uczyniłby radykalne kroki ,ale taki się już nie znajdzie.
Powrót do góry
Żeldrob1

PostWysłany: 19:20 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cyt: " Tylko rozdrobniony sektor daję nadzieję na lepsze jutro" , " Cos o co powinniśmy takze dbać to małe ubojnie ktorych jest dużo na poludniu. Ci nas po prostu ratuja przed kłanianiem sie duzym ubojniom. Uratowanie malych to powinien być nasz priorytet" .

No to poproszę o "przepis" na dbanie o małe ubojnie Shocked Shocked Shocked
Zrozumcie w końcu , że wszystkim sterują politycy i biznes , a oni gdzieś mają małych!!! Wolny rynek? A teraz jest jakiś wolny rynek? No chyba , że mamy na myśli - wolno mi hodować i nikt mnie nie przymusza Laughing Małe ubojnie za chwilę całkowicie stracą odbiorców na rzecz cedrobów , wipaszu , konspolu ....... bo to między innymi oni mają "przywilej" obracać importem , ale oczywiście nie za darmo. Zawalą rynek na wiele miesięcy tanim gów.nem , poczekają aż ten "wolny rynek" pierd...lnie całkowicie i przejmą handel w całym kraju. Zamiast pierdo...lić banialuki powinniśmy kupić tira "ukrainy , brazylii" i dzisdiaj walić tym padłem każdego z rządu , który pojawia się w sejmie. A Ardanowskiego wytarzać w kurzym gnoju. A my co robimy? Idziemy potulnie "na rzeź" jak barany!
Ech..... gdzie ci drobiarze z lat 80,90-tych pełni wigoru , licznie protestujący przed inwazją amerykańskiego szajsu??? Wtedy nie trzeba było długo namawiać bo każdy czuł , że jego być albo niebyć ... Dzisiaj??? Szkoda klepania w klawiaturę bo jak widzę nawet cena 1 zł. poniżej kosztów niczego nie uczy!!!
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 19:05 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza tym, tak jak piszą koledzy, to wolny rynek powoduje, ze na kontrakcie jest czasem opłacalna cena, bo tylko on ciągnie cene w góre, dziekujcie więc wszem i wobec, że jest, bo jak wolny rynek padnie, to bat i pół miski ryżu z hali na 40tys. Ze 100tys może miska.
Dwudziestek nie będzie w ogóle, co już się dzieje. Do tego prowadzi ten rozwój. Bedzie jak w wielu krajach, w których hodowcy to niestety niziny społeczne i biedota. Myślę, ze kwestia 10lat maksymalnie
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 18:59 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeldorbie drogi, wszystko co piszesz to prawda. Nie mam pomysłu na systemowe usprawnienia, ponieważ uważam, że to niemożliwe , żeby systemowo zapewnić opłacalność tej produkcji.
Jest najprostszy i wg mnie jedyny możliwy sposób zapewnienia opłacalności , który działa zawsze i za każdym razem. Ograniczenie ilości towaru na rynku. Stąd uważam , że na początek należy zawalczyć z największym przekrętem i hipokryzją UE w zakresie żywności tzn dopuszczaniu do swobodnego obrotu towaru produkowanego w oparciu o rzeczy za które u nas grozi prokurator
Powrót do góry
benfer

PostWysłany: 16:16 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LUSZYN napisał:
benfer napisał:
Nawiązując do waszych propozycji cen minimalnych to powiem że to nierealne . Kontraktacje jak najbardziej. No ale czy ma to znaczyć że nie macie umów kontraktacyjnych? To jesteście frajerami!!!! Obecnie jestem w trakcie zdawania, mam zagwarantowaną cenę ministerialną na poziomie 3,2-3,3 i wcale mi was nie żal, powiem jeszcze raz: JESTEŚCIE FRAJERAMI!!!!
pewnie pasze i pisklaki też masz zagwarantowane Laughing NA PRZEWŁASZCZENIE Question oj cielaku-wcale mi cię nie żal

Paszę i pisklęta kupuję tam gdzie wynegocjuję najlepszą cenę. Potrafię też tą paszę wybełtać co mi obniża koszty ok. 150 zeta na tonie w zamian mam zdrowe i dobrze wyrośnięte stado w przeciwieństwie do ciebie, widać że znasz to z autopsji
Powrót do góry
benfer

PostWysłany: 16:11 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeldrob1 napisał:
Medox moim zdanie pierdo....sz głupoty Evil or Very Mad Cena minimalna nie , kontrakty z miską ryżu w perspektywie ,etc.,etc.... Co to ma być? Piszesz ciągle o sprawdzaniu importu i sprawach z tym związanych i........ tak w zasadzie to o niczym innym Evil or Very Mad Nie piszesz o jakichkolwiek rozsądnych propozycjach stabilizacji branży w skali makro i oczywiście w perspektywie wielu lat. Każdego masz ża idiotę, a jego pomysły za demagogię. Jak ostatnie 3 lata wskazują ustawy , rozporządzenia są na pstryknięcie palcem więc o jakich latach procedur piszesz???? Papierologia? Laughing Jedne umowy zastępujęmy drugimi i .....ot cała papierologia Mr. Green Zapomniałeś jak pisałem o rygorystycznym przestrzeganiu terminów płatności ( 14 dni ) w odniesieniu do produkcji rolnej ( w szczególności mięsnej ) z uwagi na krótki i finansowo chłonny okres produkcji ? Pisałem o wielu innych rzeczach , które wg mnie mogłyby ustabilizować branżę , ale na producentów drobiu nakładałyby pewien kaganiec. Twoje określenie "zamordyzm" w odniesieniu do tego o czym pisałem jest dowodem na to , że niestety nie myślisz perspektywicznie i nie masz żadnego pomysłu poza ........słowami krytyki i takim tam pierduszeniem o bzdetach - nic konkretnego . Kluczową sprawą w tym całym bałaganie jest to , że nie ma branży jako monolitu i czy to PO , czy SLD , czy `Pi`S doskonale o tym wiedzą . A kto będzie się liczył z marginesem ? Nikt !!! Doszło już do tego , że minister rolnictwa ~NIE CHCE się spotkać z drobiarzami i oficjalnie w mówi , że nie możemy konkurować z Ukrainą czy Brazylią ponieważ mamy inne koszty. Wg niego świat potrzebuje 2 rodzajów żywności - taniej czyli byle jakiej jakości to dla 99% ludzi i ekologicznej , ale drogie i tu widzi szansę dla polskich drobiarzy Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Największy , europejski producent ma teraz produkować ekologiczną żywność tylko komu ją sprzeda? Jak widać Ardanowski dał jasny sygnał; , że dla większości hodowców to koniec drobiarstwa w Polsce bynajmniej za rządów PiS Twisted Evil No i pytanie - jaki jest cel niszczenia części polskiego drobiarstwa? Kasa dla rządzących i wycięcie konkurencji dla "swoich" firm. Poza tym nie trzeba być żadnym "gieniusiem" żeby wiedzieć kiedy ludziska krzyczą i chcą zmiany rządu - kiedy są głodni!!! Tak było za Gomułki i Gierka wiec kaczor wyciągając wnioski z historii karmi Polaków tanim , importowanym syfem tylko po to żeby nie krzyczeli iż są głodni , a przy urnach na nich głosowali . Okraszają to dodatkowo wszelkimi plusami i mamy wszystko jak na tacy.
Napisałem , że jestem w każdej chwili gotowy na protest i co ? Zero jakiegokolwiek odzewu . Nie Łudźmy się - samo nic się nie zmieni i bez porządnego potrząśnięcia arogantami z sejmu i senatu większość z nas zlikwiduje produkcję. Dzisiejsza polityka rządu jest ukierunkowana tylko na te firmy , które są w stanie zagwarantować rządzącej partii środki finansowe. Może zapytajmy przetwórców korzystających z importowanego drobiu ile kasy przekazują dla PiS- u i być może fundacji związanych z rydzykiem? Myślę , że co niektórym włosy stanęłyby dęba.,
Przykro to napisać , ale własny rząd , który powinien dbać o swoich producentów tak naprawdę ich niszczy w imię "sondażowych słupków" , a drobiarze siedzą jak cipy , kwilą w mankiety , wyżywają się na ubojniach i pozwalają rządzącym na zagładę ich życiowego dorobku. Już napisałem - powinniśmy zrobić Paryż bis ( tylko kto i kim) !!!

Jaki ty jesteś "mundry"!!! Za każdej ekipy tak się działo a ty sprowadzasz wszystko do jednej opcji OMG!!!!! Posłuchaj co się mówi o drobiarzach w kręgach rolniczych to zrozumiesz dlaczego nikt z tej branży nie pójdzie strajkować albo dlaczego nikt z nami w ministerstwie nie chce gadać. ??????
Powrót do góry
benfer

PostWysłany: 16:00 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksiaze napisał:
Dawno nic nie pisałem, ale widzę że koledzy z kontraktacji nie doceniają siły wolnego rynku. Módlcie się żeby istniał jak najdłużej! Bo jak słusznie pisze medox dziś godzicie się na 3,2 a jutro może na 3,1. Bo w drugą stronę to nie działa jak nabudujecie jeszcze 5 % więcej obiektów. Aż w końcu staniesz się stróżem na już nie własnej fermie
Hodowcy z wolnego rynku to jedyna najbogatsza część tego hodowców. Taka jest prawda panowie i panie. Kogo z was stać żeby wyhamować hodowlę powiedźmy na dwa cykle hodowlane? Nikogo z was nie stać! Więc trochę pokory dla tych hodowców. Bo tylko zwyżka na wolnym rynku cenowa daje wam kartę przetargową w negocjacji umów na pańszczyźnianych warunkach.

A kolega widzę hazardzista, to może lepiej bezpośrednio do kasyna tam przynajmniej nie ładnie pachnie Wink
Powrót do góry
benfer

PostWysłany: 15:55 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Re: benfer Odpowiedz z cytatem

Miron6592 napisał:
Wiadomo że mamy umowę ,która nic nie daje poza tym ze daje czas na wycofanie się z rynku .
Mi chodzi by pogadać o umowie która zapewni spokojny sen i normalna prace a to że takiego rozwiązania do tej pory nie ma wcale nie świadczy że nie morze być wprowadzone .

Marzenie ściętej głowy!!! Wyobraź sobie co by się działo jakby wprowadzili cenę minimalną?! Wtedy byłby dopiero bum budowlany.
Powrót do góry
benfer

PostWysłany: 15:52 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Re: Do medox Odpowiedz z cytatem

Miron6592 napisał:
Jak byś mi napisał jak się pisze poprawnie skrócona nazwę podatku od wartości dodanej’

No to teraz się wyrównało. Powiedz ile razy w ciągu ostatnich lat w sezonie trafiła się taka hossa i cena ponad 4 zeta? A tak w nawiasie też mam tylko jeden obiekt i sobie radzę i właśnie zaczynam budowę ... domu Wink Na pohybel frajerom!!!!
Powrót do góry
predator&obcy

PostWysłany: 15:01 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

medox napisał:
Predzio, Ty sie lepi martw, żeby się żadan ptak nie zesrał przelatując i nie przyniósł ptasiej grypy w tej sytuacji, bo w obecnych realiach- 1.80netto i 30-40% tego co jest na hali do lasu
to jest prawda . ale czym się przejmujesz . KONSTYTUCJA . na pogrzebie .Czyli my wszyscy jesteśmy do bani . putin to jest gość.
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 13:37 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na niedziele 2.60netto w bardzo wielu miejscach Trzeci raz mówię- tylko kosa na sztorc.
Powrót do góry
medox

PostWysłany: 13:22 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety ta masa która teraz powoduje taki korek i spadek ceny wstawia bezpośrednio przed Świętami i pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem, żeby to odwołać jest za pózno, bo kury w aparatach, więc czeka ich podobny kanał następnym rzutem.
Po Nowym Roku bezpośrednio wstawień też full. Jest sporo odwołań wstawień w drugiej połowie stycznia, tylko co to zmieni, może tyle, że sprzedazą po 2.90 zamiast po 2,70
Powrót do góry
ksiaze

PostWysłany: 10:27 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kuń napisał:
Cos o co powinniśmy takze dbać to małe ubojnie ktorych jest dużo na poludniu. Ci nas po prostu ratuja przed kłanianiem sie duzym ubojniom. Uratowanie malych to powinien być nasz priorytet.

Dokładnie tak jak piszesz. Tylko rozdrobniony sektor daję nadzieję na lepsze jutro. Trzoda już od kilkunastu lat jest na kolanach ale ostatni miesiąc to już dobicie leżącego. Oby tylko z nami tak nie było....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Kuń

PostWysłany: 09:35 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2,75- 2,8
Powrót do góry
Kuń

PostWysłany: 09:34 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cos o co powinniśmy takze dbać to małe ubojnie ktorych jest dużo na poludniu. Ci nas po prostu ratuja przed kłanianiem sie duzym ubojniom. Uratowanie malych to powinien być nasz priorytet.
Powrót do góry
Kuń

PostWysłany: 09:31 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksiaze napisał:
Dawno nic nie pisałem, ale widzę że koledzy z kontraktacji nie doceniają siły wolnego rynku. Módlcie się żeby istniał jak najdłużej! Bo jak słusznie pisze medox dziś godzicie się na 3,2 a jutro może na 3,1. Bo w drugą stronę to nie działa jak nabudujecie jeszcze 5 % więcej obiektów. Aż w końcu staniesz się stróżem na już nie własnej fermie
Hodowcy z wolnego rynku to jedyna najbogatsza część tego hodowców. Taka jest prawda panowie i panie. Kogo z was stać żeby wyhamować hodowlę powiedźmy na dwa cykle hodowlane? Nikogo z was nie stać! Więc trochę pokory dla tych hodowców. Bo tylko zwyżka na wolnym rynku cenowa daje wam kartę przetargową w negocjacji umów na pańszczyźnianych warunkach.

Mądre. Ale nie wszyscy rozumieją ze wolny rynek to zbawie aby nie zrobic z nas wyrobników na zasadach Cedrobu czy Animexu.
Powrót do góry
ksiaze

PostWysłany: 09:12 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
R2

PostWysłany: 08:56 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wytłumaczcie mi jedno, zawsze posr.ni sa hodowcy. Wylęgarnie mieszalnie pasz i duże ubojnie rysują tylko słupki i mają wszystko tam gdzie się kolonoskopię robi .
Jak głęboki kryzys z brakiem żywca musi być aby mieszalnie wzięły się za temat możliwości powrotu mączek mięsnych. Przecież to podstawowa broń w konkurencji o koszty wytworzenia kg żywca również tego którego z Polski chcemy wywozić na rynki gdzie można produkować i handlować drobiem wytworzonym bez zachowania norm obowiązujących producentów w UE.
A jak widać wojna Polsko Ukraińsko Brazylijska będzie trwać hujo.o że jedynymi ofiarami będziemy my.
Medox pisze o tym od lat nasze organizacje nie w stanie nic zrobić a może i nie chcą. Dobrze poustawiane etety w funduszach promocji mięsa zapewniają spokuj tym którzy się na tym pasą. ile jest tej kasy? 14 milionów złotych ? ktoś wie???
NORMY UNIJNE PRODUKCJI DROBIU OBOWIĄZUJĄ TYLKO PRODUCENTÓW ŻYWCA NA TERENIE UE!!! Więc jak my chcemy konkurować z Ukrainą czy Brazylią na rynkach zewnętrznych ?
Jeżeli nikt tego nie ruszy to po potędze Polskiego drobiarstwa zostanie pył i dotyczy to również mieszalni i wylęgarni.
Hodowcy są tylko najciemniejszym elementem tej układanki i wszyscy mają tego świadomość. Więc tym razem może niech kryzys trwa jak najdłużej i dotknie głęboko mieszalnie wylęgarnie ubojnie może wtedy razem wreszcie staniemy po jednej stronie barykady? Najłatwiej zawsze opluwać hodowców.
Oczywiście zadecyduje jak zwykle rynek. Obnażenie dwulicowości fałszu hipokryzji Unii Europejskiej która pozwala wprowadzać mięso produkowane bez spełnienia bardzo wysokich norm i trucia własnych obywateli jest możliwe przez akcję wywołaną oddolnie wspieraną przez cały przemysł.
No cóż kiedy przemysł wciąż nie traktuje nas jako partnerów tylko jako głupich (często słusznie) wyrobników jak krowę którą trzeba zacielić wydoić a na koniec podać do komornika i sprzedać z kopytami.
Może jedyna nadzieja we Francuzach.
Powrót do góry
filuś

PostWysłany: 08:54 Pią 7 Gru 2018    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

olejcie to i nie puszcie tych poematow bo szkoda czasu .tudzka dzis po 3,8 .odmawiajcie masowo wstawien bo lepiej nie bedzie z brazyli podobno kg mozna dostaz po 40 centow w porcie i przetworstwo wiecie co robi a brazylia czysci tylko magazyny z lata .opuszczajcie to forum co robi polski zwiazek ktory was promuje
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Drobiarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 261, 262, 263 ... 2376, 2377, 2378  Następny
Strona 262 z 2378

Skocz do: