Skocz do zawartości
Czessi

Rury melioracyjne.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Byc moze to akurat niewlasciwe miejsce na mój problem ale nie wiem w której kategorii go umiescic. Niedawno dokupilem kawalek ziemi aby powiekszyc ogród. Nowa czesc ogrodu znajduje sie jednak nizej, na poziome łąk i jest dosc podmokla, zwlaszcza w czesie czestych opadów. Kupilem rury do melioracji ø80 mm nie mam jednak pojecia jaka powinna byc optymalna glebokosc czyli odleglosc od górnej scianki rury do powierzchni ziemi. Z odprowadzaniem nadmiaru wody nie bede mial problemu bo niedaleko jest staw gdzie jego lustro jest znacznie nizej niz powierzchnia mojego ogrodu.

Bardzo prosilbym o pomoc.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich

Czessi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej znajdz jakieś ujście wody( rów, inne dreny) i do niego się podłącz. Żęby czasem woda ze stawu nie cofała ci się. Jak głeboko: tak aby uzyskać spad. Jak już wykopiesz zanim zasypiesz okryj rórki drenaskie jakimś materiałem przepuszczalnym może być słoma aby nie zamulało za szybko dernów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za pomoc. Z drugiej strony ogrodu mam rów wiec sie lepiej tam "podlacze."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylot może bez obaw być w stronę stawu, byle PONAD lustro wody.

Nie wiem jakie rury kupiłeś, ale żeby to spełniało swoją rolę to powinien to być peszel (rura perforowana), chyba że jest ceramika.

Zakopać głębiej - wtedy dren zbiera z większej powierzchni,(o ile się nie mylę 80 cm szer zbiera na 5,5m w lewo i prawo - więc dreny co 11m [tak jest u nas na polach])

Słomy nie polecam - zgnije i przestanie działać. Najlepszy jest oczywiście żwir (i to od dołu jak i od góry). Jeśli nie masz taiej możliwości kup włókninę drenarską, owiń nią peszel, a jak dasz od góry dwie warstwy tylko na dobre wyjdzie.

Co kilka lat sprawdź wylot, wykoś trawę, zgrab liście.

Jeśli ma tam być sad lub rosnąc drzewa warto nad drenem nasypać z 10cm ziemi i położyć warstwe izolacyjną (kiedyś dawało się papę- ale w dobie folii możliwości są ogromne) - zapobiega to wrastaniu korzeni w dreny i zatykaniu ich.

 

Miłych robótek ziemnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak znajeść poniemiecki drenarki? bo wczoraj jak orałem to na polu sie utopiłem ciągnikiem i ledwo co mnie na 2 ciągniki wyciagneli, na odcinku 5 metrów nawet nie można iść jest normalnie bagno, przypuszczam że gdzieś jest tam rurka zapchana i taki pas jest wzdłuż drogi, czy jest jakiś sposób żeby drenarki znaleść poza rozkopywaniem całego pola?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz znaleść fachowca melioranta. Jak się zna to ci pokaże wszystkie dreny na polu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam mapy spolki drenarskiej ale zeby poszukac pojedyncze saczki czy tez zbieracz to bez kopania niestety sie nie da............

 

zeby to naprawic trzeba odkopac dreny ale 20 metrow blizej i probować je przepychac - jezeli odkopiesz to podmokle miejsce to napewno w blocie nie zamontujesz z powrotem dobrze tych drenow, a wykop napelni sie caly woda

Zakrety czesto sie zapychaja......

Jak zakladali dreny to wykorzystywali uksztaltowanie terenu wiec zbieracz bedzie w najnizszym miejscu na polu.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak znajeść poniemiecki drenarki? bo wczoraj jak orałem to na polu sie utopiłem ciągnikiem i ledwo co mnie na 2 ciągniki wyciagneli, na odcinku 5 metrów nawet nie można iść jest normalnie bagno, przypuszczam że gdzieś jest tam rurka zapchana i taki pas jest wzdłuż drogi, czy jest jakiś sposób żeby drenarki znaleść poza rozkopywaniem całego pola?

Najlepiej znajdź jakiegoś fachowca. Umnie są tacy dwaj co z tego żyją. Mają takie oko że 1- 2 metry wykopiesz w prawo lub w lewo i drena musi być. Jak się dobrze przyjrzysz to można niekiedy zauważyć jak lecą. Ci moi "spece" mają takie druty 1,5m z rączką w kształcie T a ten dłuższy na końcu ma taki grot że lepiej wchodzi w glebę. Jak natrafią na dreny i mocniej uderzą to słychać takie puste uderzenia i po wyciągnięciu na grocie jest troszkę dreny o czerwonym kolorze coś jakbyć uderzył w cegłę. Najlepiej szukaj przed miejscem gdzie jest błotko tak po środku. Jak natrafisz na drenę to wpychaj drut w stronę błota. A co miałeś tam zasiane. U mnie wiosną tego roku były problemy na rzepakach. Normalnie pozatykały zbieracze. Co dziene sączki nie tylko te o większych przekrojach. Sugeryją pomuc sobie jakimś ładowaczem do kopania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcześniej była tam pszenica ozima niedalego jest stawek, też szukałem drenu za pomocą T szukałem około 2 godzin na odcinku 10 matrów wbijałem co 5 cm niekiedy trafiałem na kamienie ale nic nie znalazłem bede musiał pozyczyć ostrówka i troche pokopać zrobie raz i bede miał spokój na kilka lat,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakich głebokościach mozna znaleść rurki melioracyjna poniemieckie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, ale gdzieś tak 50 cm i głębiej. Przynajmniej u mnie, właśnie jestem z tym na bierząco Zobacz tyle lat od założenia i ciągle działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś udało mi sie znaleść rurki ale ich wylot jest 40cm pod poziomem wody w stawie do którego jest odpływ i narazie nei mam szans na ich naprawe a wiem ze napewno są pozarywane bo pare lat temu szukali u nas ropy i szczelali dynamitem żeby coś wykryc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wyglądało moje pole po szukaniu melioracji poziom wody znajduje sie 30 cm od powierzchni

804d54dc156b496dm.jpg

f71df70a0228ef16m.jpg

75dc821b814d5864m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...