Skocz do zawartości
miastowy

Mlody Rolnik - paranoja z powierzchnia gospodarstwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Jak wiemy by zostac beneficjentem programu Mlody Rolnik trzeba spelnic kryterium posiadania gospodarstwa o wielkosci wiekszym niz srednia wielkosc gospodarstwa w wojewodztwie.

 

Średnia wielkość gospodarstw w Polsce:

http://www.doradcaprow.pl/prow/Info---nie-tylko-PROW/Srednia-wielkosc-gospodarstw,207/

 

Województwo małopolskie: 3,71 hektara

Województwo podkarpackie: 4,38 hektara

Województwo warmińsko‑mazurskie: 22,68

Województwo zachodniopomorskie: 29,18

 

Srednia wielkosc gospodarstwa w Polsce to 9,91 hektara.

 

Powierzchnia użytków rolnych w przejmowanym bądź nabytym gospodarstwie nie może

być

- większa niż 300 ha;

- mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie, w którym położone jest gospodarstwo. W przypadku, gdy ta średnia dla województwa jest niższa niż średnia dla kraju, wówczas powierzchnia użytków rolnych w przejmowanym/nabytym gospodarstwie nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju;

 

 

Chyba nie powiecie iz jest to sprawiedliwe ?

 

Minimalna wielkosc gospodarstwa dla Mlodych Rolnikow z małopolskiego czy podkarpackie to 9.9 hektara (srednia krajowa), ale juz dla kolegi z zachodniopomorskiego to az 29 hektarow...

 

 

Przeciez nie ma szans by ktos nie majacy gospodarstwa rolnego kupil sobie 29 hektarow ziemii (koszta) :/ No ale moze jak jakis ograniczony i biedny jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dobrze, premia dla młodego rolnika jest dla MŁODEGO ROLNKA a nie dla cwaniaczków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no i dobrze, premia dla młodego rolnika jest dla MŁODEGO ROLNKA a nie dla cwaniaczków

a dlaczego jeden co na 10 ha dostanie premie a ja mając 23 mam nie dostać bo jestem z zachodniopomorskiego u nas 1 ha jest po 13 tys a w innych jest w podobnej cenie, dlaczego ja musze wydac jescze ponad 70 tys zeby dostać premie a taki co na 7 ha w małopolskim dokupi sobie 2 ha i dostanie taką samą premie. widoczniej są równi i równiejsi albo jak tak ma być to niech jescze bedzie podział na wysokość premi skoro w moim województwie ja musze mieć najwiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem takie małe zestawienie ile trzeba wydać żeby dostać premie MR zaczynając od zera hektarów.

pierwsza kolumna to ile wynosci średnia powierzchnia grunków w województwie, druga ile potrzeba zeby dostać premia, trzecia ile za 1ha w danym województwie, a czwarta to ile trzeba kasy wydać zeby dostać premie

Województwo średnia wielkość ile potrzeba cena ile kasy potrzeba

Gospodarstwa za 1ha żeby dostać MR

 

Województwo dolnośląskie 15,08 15,08 12 726 191908zł

 

Województwo kujawsko 14,65 14,65 20 449 299577zł

‑pomorskie

 

Województwo lubelskie 7,28 9,91 9 067 89853

 

Województwo lubuskie 19,34 19,34 6 390 123582

 

Województwo łódzkie 7,30 9,91 12 540 124271

 

Województwo małopolskie 3,71 9,91 13 233 131139

 

Województwo mazowieckie 8,36 9,91 13 583 134607

 

Województwo opolskie 16,86 16,86 11 018 185763

 

Województwo podkarpackie 4,38 9,91 6 657 65970

 

Województwo podlaskie 11,87 11,87 14 382 170714

 

Województwo pomorskie 18,30 18,30 15 356 281014

 

Województwo śląskie 6,53 9,91 13 083 129652

 

Województwo świętokrzyskie 5,31 9,91 7 118 70539

 

Województwo warmińsko 22,68 22,68 9 072 205752

‑mazurskie

 

Województwo wielkopolskie 13,37 13,37 20 396 272694

 

Województwo zachodniopomorskie 29,18 29,18 9 051 264108

 

Kraj 9,91 9,91 12 619 125054

 

Ceny pobrałem ze strony http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules/Announcement/ViewAnnouncement.aspx?ModuleID=1534&TabOrgID=1451&LangId=0&AnnouncementId=9270&ModulePositionId=2155

 

I gdzie tu sprawiedliwy podział jeden musi wydać prawie 300tys zł a drugi zaledwie 66tys. Albo by zrobili wszędzie średnią krajową albo niech policzą ile ma się ha i niech będzie to warte więcej niż średnia krajowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano dla tego że rolnictwo w każdum rejonie polski ma inna specyfike. Ja jestem warm-maz tu srednia jest dużo wieksza niz w reszcie kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawiedliwość nie jest w tym działaniu priorytetem jest nim natomiast stymulowanie inwestycji, wśród przejmujących gospodarstwa młodych rolników (a cwaniacy zdążyli wydzierżawić grunty z ANR nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów, dla chcącego nic trudnego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ano dla tego że rolnictwo w każdum rejonie polski ma inna specyfike. Ja jestem warm-maz tu srednia jest dużo wieksza niz w reszcie kraju.

ja jestem z zachodniopomorskiego i w tej chwili posiadamy 23ha i musze dokupić przynajmiej 7 ha czyli w tej chwili spełniam warunki dla pozostałych 15 województw ale nie w moim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkałbyś w mazowieckim, miał 3 ha i tez by nie pasowało. Pomyśl co by było jak cały kraj by miał taka sama pow. min. np 20 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak komus nie pasuje ze za duzo hektarow musi miec to zawsze mozesz kupic grunt w innym wojewodztwie, z tym ze tam gdzie malo ziemi ceny od razu sa wyzsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten co przejmnie 4 ha i ten co 29 ha obaj dostaną taką samą premie.... Polska Sprawiedliwość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie tu sprawiedliwosć? to niech też wielkosć premi bedzie zróżnicowana tak samo jak wymogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no i dobrze, premia dla młodego rolnika jest dla MŁODEGO ROLNKA a nie dla cwaniaczków

 

A na jakiej podstawie twierdzisz ze ja (lub inni nie posiadajacy odpowiednio duzo ziemii) to sa od razu cwaniaczki ?

 

No chyba ze mowisz na swoim przykladzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem nie powinno być żadnych premii dla młodego rolnika. Ktoś przejął gospodarstwo kilka lat temu to nie dostał żadnej premii i było dobrze... W polskiej rzeczywistości tą kasę to faktycznie zgarną cwaniaczki...

Ja, jeśli miałbym dzisiaj przejmować gospodarstwo, to chyba nie dla premii..., przymusu nie ma-nie chcesz to nie bierz tych hektarów ojcowizny...

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanko

Jak to wyglada z tym młodym rolnikiem bo z tego co sie orietuje to od 3 marca przyjmuja wnioski od rolnikow ktorzy maja juz ziemie a od lipca maja przyjmowac od tych ktorzy dopiero ziemie pozyskaja. Prawda to bo przynajmniej tak jest napisane na stronie arimr to oficjalne oswiadczenie ale czy starczy kasy?? I jeszcze jedno. Dochodza mnie słuchy ze od przyszłego roku ma byc tak ze mlodego moge dostac tylko w tedy gdy np starszy odejdzie na rente strukturalna prawda to??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co w dwoch tematach piszesz posty. spokojnie spokojnie do rana twoje watpliwosci ktos rozwieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"I jeszcze jedno. Dochodza mnie słuchy ze od przyszłego roku ma byc tak ze mlodego moge dostac tylko w tedy gdy np starszy odejdzie na rente strukturalna prawda to??"

Idz do wróżki ona będzie wiedziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no i dobrze, premia dla młodego rolnika jest dla MŁODEGO ROLNKA a nie dla cwaniaczków

 

A na jakiej podstawie twierdzisz ze ja (lub inni nie posiadajacy odpowiednio duzo ziemii) to sa od razu cwaniaczki ?

 

No chyba ze mowisz na swoim przykladzie ?

podaje przykład:

1

przy podpisywaniu weksla, urzednik opowiedział mi jak to para z Warszawy dostała po dziadku "gospodarstwo", jak dobrze pamietam 4,5 ha. Podzieli je miedzy siebie i każde z nich wystąpiło o przemie.

2

swego czasu, jeżdząc po polsce spotkałem się z taką sytuacją, jak pewien "młody rolnik" zaraz po otrzymaniu gosp. po ojcu dostał ową premie i zainwestował ją w Passata i wioskowy sklep. . .

 

Dla tego jestem zdania że premia dla młodego rolnika powinna być zastawiona takimi obostrzeniami, że skożystają z niej tylko ci co naprawde zaiwestują ją w rozwój swojego gospodarstwa.

 

 

z resztą, z dopłatami powinno być tak samo, może skończyła by się sprawa z "rolnikami" z Marszałkowskiej.

 

miastowy - co sie tak denerwujesz? masz cos na sumieniu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też jestem za tym zeby ograniczyć dostep ludzią którzy z ziemia maja mało wspólnego ale chodzi mi tylko o to czemu jeden wezmie premia za 10ha a drugi musi mieć ponad 20 albo 30ha. pozatym to tą kase musisz wydać na rolnictwo przez 5 lat 70 %, to nie dasz rady wydać prawie 10 tys na rok, u mnie sam zakup nawozów to 20 tys rocznie nei mówiąć juz o środkach ochrony roślin czy u sługach zwiazanych z rolnictwem, ja tą kase wydam w ciagu jednego roku. Patrząc z drugiej strony i tak bym musiał wyłożyć tą kase z własnej kiedzeni a tak zostanie mi 50 tys w kieszeni i planuje za rok starac sie o PROW na nowego zetora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...