Skocz do zawartości
MarcinC-360

Jęczmień browarniany

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a ja ztroche innej beczki

jakie nawozenie zastosowac pod paszowy jeczmien jary? tzn ile i w jakiej formie polecalibyscie NPK?

A moze jeszcze ktos wie ile na wiosne żytko potrzebuje N na klasie IVa i b?- ze 40kg/ha wystarczy? myślę ze mocznik zmieszany saletrzakiem bedzie odpowiednią forma

bede wdzieczny za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólonie z saletrzakiem nie można mieszać mocznika., z saletrą mocznik wchodzi w reakcję i zaczyna ciec z rozsiewacza. Myślę że skoro saletrzak to chemicznie dokładnie to samo co saletra prawdopodobieństwo wytworzenia zupy w rozsiewaczu jest bardzo duże.

40 kg N to dawka na około 3 tony. Jeżeli chcesz otrzymać więcej dałbym w dwóch dawkach od 90 do 110 kg. Pierwsza dawka około 60 - 70 kg N. Musisz jednak liczyć się, z faktem, że taki łan trzeba wyregulować. Moddus w dawce 0,2 + 650 g czystego CCC w mieszaninie zapewni Ci stabilność źdźbła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jęczmień paszowy nawozi się według zasady 20 kg N na ha na każdą planowaną tonę ziarna. Fosfor 10 kg na tonę a potas od 19 do 24 kg. Dawkę azotu najlepiej podzielić na dwa razy. Pierwsza główna około 70% najlepiej przed siewem. Tutaj najbardziej lubię saletrzak bo jest idealny do mieszania z glebą. Przy takim nawożeniu też jednak trzeba użyć Moddusa. W jęczmieniu nieco później jednak niż w pozostałych gatunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na owies głuchy w jęczmieniu można stosować GRASP 250 SC.

Polecam - to bardzo dobry środek.

Dobry ale Syngenta wprowadza nowy herbicyd na owies głuchy we wszystkich gatunkach zbóż poza owsem (logiczne). nazwa środka to Axial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak. Nowy środek syngenty ale to nie znaczy że będzie tani. Syngenta nigdy nie wprowadziła nic nowego i taniego.

Jedynie z artea im sie udało nie przekrocz pulapu 100/ha. zawsdze syngenta dowali cenę i nie zdziwie sie jak ten axial bedzie wychodził 200zł/ha.

Nawet przedstawiciele syngenty na dniach pola mówili mi, że ich chemia jest dobra ale niestety droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Część plantacji rzepaku ozimego musze zlikwidować i chce na tym miejscu posiać jęczmien. Jesienią pryskąłem Butisanem, czy to może miec jakis ujemny wpływ na nowo posiany jęczmień? Czy musze na nowo orać ziemię, czy wystarczy sama uprawa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butisan to stosunkowo silny preparat i ma w/g mnie dość dlugie działanie(stosowałem tylko w kapuście) .Ja wykonał bym płytką orkę, gdyż sama uprawa słabo zniszczy pozostałości rzepaku a jęczmień należy do roślin wrażliwych na jakość uprawy i wymagający jej dużej staranności.Lekkie opoznienie siewu zniesie doskonale ,odpłaci za staranną uprawę, a lekki ubytek wilgoci z tym zwiazany jęczmień znośi najlepiej z wszystkich zbóż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zdecyduje sie chyba na łytką orkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz naprawde likwidowac ten rzepak? Wystarczy 25 do 30 roslin na 1m kw.rownomiernie rozmieszczonych. Pamietaj ze kto 2 razy sieje ten ani razu nie zbiera.Decyzja o likwidacji jest zawsze trudna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale musze. Ziemia jest golutka , z 5 roślin na metrze kw. tak więc nie ma co zostawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeczmien to dobre rozwiazanie bo ja kiedys posialem jary rzepak i to bylo niezabardzo blad arotechniczny . Tak wogule to siejecie juz jeczmiona?Bo ja jak sie tylko da to nie bede czekal .chyba juz nie wymarznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieje ktoś jęczmień na oborniku?

 

Gorczyce zostawiam na zime(pr.rolnośrodowiskowy) w marcu obornik i orka.

Ale plon w ubiegłym roku i 2 lata temu był katastrofalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pole nawożone obornikiem to złe rozwiazanie w wypadku zasiewu zboża ,jedz lepiej z kukurydza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dajecie na chwasty w jęczmieniu, szczególnie przytulia, przetaczniki, szarłat i chaber. Na owies głuchy dam Axial 0.3l/ha-80zł (Puma 0.8 wychodzi 100zł/ha)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co roku coś innego ale głównie w obrębie Mustang, Granstar strong i Lintur + chwastox. Szkoda, że Axiala ani Pumy nie można mieszać z herbicydami na dwuliścienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego nie można? Bo tak piszą na opakowaniu? Mieszałem Pumę i mam zamiar tak samo zrobić z Axialem, tylko najpierw pogadam z przedstawicielami Syngenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze specjalistą od doświadczeń i na podstawie badań Niemieckich stwierdził że Axial osłabia działanie Granstaru i Granstaru Strong nie mówiąc juz o środkach zawierających Dikambę

Polecił mi dwa opryski, najpierw na dwuliścienne i po 24 godzinach Axial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Pumy to sprawdziłem że można ją mieszać z Granstarem, nawet jest w zaleceniach i też z MCPA i 2.4D więc nie widzę problemów. Zastosuję Pumę 0.8 i Hemi Tribi 20g. i powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj przedstawiciela Bayer, tylko takiego mądrzejszego i też powie Ci, że najlepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu Pumy w pojedyńczym zabiegu.

Niemiecki Ralon czy angielska cheetah - odpowiedniki naszej pumy nie idą w mieszankach z regulatorami jak dikamba czy 2,4D. Tribenuron metyl może i tak ale też przy wyższych dawkach.

 

Porównaj profil fitotoksyczny obydwu preparatów i jeżeli lubisz swój jęczmień to wybierzesz Axial. W Anglii puma nie jest w ogóle zarejestrowana w jęczmieniu jarym i pszenicy durum ze względu na fito.

 

Lepiej chyba pojechać dwa razy niż poprzypalać. Jeżeli już się zdecydujesz na Pumę to uważaj na warunki pogodowe. W zeszłym roku przy ciepłej i suchej pogodzie na liściach jęczmienia zostały brążowe plamki po kroplach oprysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak będzie z czasem, przy ładnej pogodzie przez dłuższy czas będzie czas na dwa zabiegi a jak trzeba będzie szukać czasu na opryski to zaryzykuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowych informacji przekazanych przez specjalistę niemieckiego

Sprawdzone i skuteczne mieszaniny w zwalczaniu owsa głuchego w dawce 0,45 l/ha Axial + 1,35 l/ha Adigor to:

Kantor (florasulam - (część mustang)) + tritosulfuron (część mocarz)

DFF - (Diflufenican (Legato, Cougar) + Mecoprop

Husar

IPU + Ioxynil + DFF

Kantor

Starane

Starane Super

Metsulfuron WG

Flupyr + Metsulfuron

Tritosulfuron

Fenoxaprop + diclofop

MCPP-P (do 900 g sa/ha)

MCPA

IPU (do 1000g sa/ha)

 

Przy optymalnych warunkach można stosować z

Granstar

Metsulfuron + tifensulfuron

Kantor + Loredo

Amido + Jodosulfuron

 

Nie polecamy

RSM i wodne roztwory

Carfentrazon (aurora)

Bifenox

Cinidon - ethyl

Bentazon

ZOOM - (lintur)

Zaryzykuję i dam Axial i Granstar razem.

Z rozmowy wynikało adiuwant Adigor powoduje błyskawiczne wchłanianie i nie należy stosować w mieszaninach z dużym stężeniem Mocznika > 10% oraz z CCC i Modusem bo zboże stanie na zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tański z Syngenty przestrzegał kiedyś przed wysokimi dawkami Moddusa w jęczmieniu z Axialem. Podobno bezpieczna dawka w mieszaninie to 0,3 l Moddusa i CCC nie więcej niż 650 g czystego chlorku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że od kogo mam te niemieckie opracowania

Mimo wszystko sam bym tego nie wymyślił, on ma dostęp do ich doświadczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...