Skocz do zawartości
kiecha3

bycie rolnikiem a praca (ZUS)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem zupełnie zielona w sprawach podatków i innych przepisach i w związku z tym mam pytanie. Jestem właścicielem kawałeczka ziemi (1,5ha) od kilku lat, lecz początkowo się uczyłam dziennie, a teraz pracuję (pracodawca płaci ZUS). Czy istnieje możliwość abym była rolnikiem - płaciła KRUS- i nadal pracowała? Nie znam się totalnie na tym i proszę o pomoc.

 

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech ktoś napisze jakąs odpowiedź bo ja może za parę lat będe w takiej samej sytuacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie można byc jedocześnie płatnikiem ZUS oraz KRUS jednocześnie, przy stałej pracy można dobrowolnie ubezpieczyc się w KRUS i odprowadzac częśc składki (ale ARiMR nie uznaje tego za podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli rolnik pracuje i składki wszystkie płaci w ZUS, a tak naprawdę żona prowadzi gospodarstwo, które nie jest na nią i ona jest ubispieczona w KRUS, czy w takim przypadku mogą skorzystać z działaniń inwestycyjnych PROW oraz kredytów preferencyjnych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli właściciel gospodarstwa ma wykształcenie rolnicze a jest ubezpieczony w ZUS-ie to może skorzystać z PROW czy SPO, jeśli nie ma wykształcenia musi ubezpieczać się w KRUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym przypadku żona wystepuje o wszelką pomoc i nie ma problemu, a jeśli istnieje współwłasność majątkowa to jest takim samym właścicielem jak druga połówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żona musi być właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa, jeśli nie jest to nie ma mowy o żadnej pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli właściciel gospodarstwa ma wykształcenie rolnicze a jest ubezpieczony w ZUS-ie to może skorzystać z PROW czy SPO, jeśli nie ma wykształcenia musi ubezpieczać się w KRUS

Mam wykształcenie rolnicze i pracuje(ZUS). to czy mogę skorzystać z programu młody rolnik grzie wymagany jest KRUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wykształcenie rolnicze i pracuje(ZUS). to czy mogę skorzystać z programu młody rolnik grzie wymagany jest KRUS

 

TAK jeśli spełniasz wszystkie wymagania i przez 3 lata będziesz opłacał KRUS w przeciwnym razie na wsparcie liczyc nie można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. widzę ze z tego PROWu raczej nie będę mógł skorzystać. wszędzie wymagany jest ten KRUS!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkoda. widzę ze z tego PROWu raczej nie będę mógł skorzystać. wszędzie wymagany jest ten KRUS!!!!!!

 

jedyna nadzieja w restrukturyzacji KRUS i ujednoliceniu stawek z ZUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnikom to raczej nie wyjdzie na dobre.a wracając do tematu ,to jestem zły ze nie mogę z korzystać z tego programu.przy tak małym areale jaki posiadam i braku produkcji zwierzęcej trudno związać koniec z końcem,a tym bardziej inwestować bez pomocy z unii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo widzisz tak naprawdę to ten program jest tak przygotowany żeby mogli korzystac z niego rolnicy którzy utrzymuja sie wyłącznie zgospodarstwa i jest to gospodarstwo dobrze dające sobie radę w obecnych już warunkach. słabe gospodarstwo któremu cięzko jest sie utrzymać w obecnej sytuacji w rolnictwie i tak nie skorzysta z tych środków bo dla niego pomimo 50% zwrotu poniesionych kosztów to i tak duża inwestycja nie jest na miarę jego sił. gospodarstwa które jest stac na skorzystanie z takiej pomocy zrobią ogromny krok do przodu przez co bardzo cieżko będzie znimi konkurować pokuszę sie nawet o stwierdzenie ze ich już sie " nie dogoni" dla nas mniejszych rolników może jest to smutne ale niestety taka jest prawda. Unia popiera silnych i ich dotuje . daj boże zeby to sie zmieniło bo czarno widze obraz polskiego rolnictwa! moim zdaniem gospodarstwo poniżej 20 ha nie ma szans na rozwój. tylko wegetacja niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek087 masz rację, ale o tym wiedziano już grubo przed wejściem Polski do UE. Mój znajomy jeździł do Norwegii w czasach studenckich do gospodarstwa rolnego kilkusethektarowego, którego właścicelem był lekarz.Skupił szereg małych farm i sam dojeżdżał ze stolicy co jakis czas sprawdzić, czy trzódka dobrze się miewa.

Małe gospodarstwa mają szansę przy zrzeszaniu sie w spółdzielnie, grupy producenckie lub nawet stowarzyszenia producentów. Zawsze to "w kupie" raźniej. Nie wiem jakie są Wasze zapatrywanie na temat ekologii (na tym forum jest taki temat ale oblegają do malkontenci - niestety, w każdym razie mnie się wydaje, że produkcja ekologiczna ma sens.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się dowiedziałem pracując i płacąc ZUS nie płaci się KRUS-u? Powiedziano mi że z podjęciem pracy należy zgłosić się do KRUS-u i zawiesić płacenie składki - mam nadzieję że tak można bo nie sprawdzałem jeszcze.

 

A teraz zasadnicze pytanie czy jeżeli zostanę płatnikiem ZUS a będę dalej posiadł gospodarstwo i nie płacił KRUS to czy mogę składać wnioski o płatność obszarowa??

A jeżeli nie to czy osoba która widnieje w agencji jako mój pełnomocnik (ale jest rencistą) może za mnie złożyć??

 

Bo mam nadzieję że mogę złożyć, w końcu ziemia będzie uprawiana?

 

Chyba to Państwo nie jest tak gł**** i nie podłoży mi kolejnej kłody pod nogi że będąc rolnikiem nie mogę podjąć pracy "nazwijmy to rządowej". Co prawda poniżej wyczytałem iż można dobrowolnie płacić KRUS ale Agencja i tak tego nie uwzględni.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płatności bezpośrednie będą przyznawane nawet płatnikowi ZUS (jeśli został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów) problem pojawi sie dopiero w przypadku starań o środki związane z działań objętych PROW 2007-2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płacę tylko ZUS i korzystałem z SPO. Nikt nie robił mi z tego powodu żadnych trudności, ale ja z wykształcenia jestem technikiem rolnictwa i gdybym nie miał tego wykształcenia to SPO podobno bym nie dostał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja płacę tylko ZUS i korzystałem z SPO. Nikt nie robił mi z tego powodu żadnych trudności, ale ja z wykształcenia jestem technikiem rolnictwa i gdybym nie miał tego wykształcenia to SPO podobno bym nie dostał.

 

Ja tez płacę ZUS i korzystałem i korzystam z SPO chociaż nie mam wykształcenia rolniczego tylko wyższe ekonomiczne. Z tego co wyczytałem i wiem wykształcenie rolnicze jest wymagane przy programie Młody Rolnik, do innych programów SPO wystarcza (przynajmniej w moim przypadku) 3 letni staż pracy w gospodarstwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam gospodarstwo rolne kilkuhektarowe ale nie jestem ubezpieczony w KRUS czy mogę podjądź legalną pracę byc ubezpieczonym w ZUS i jednocześnie posiadać gospodarstwo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bycie ubezpieczonym w ZUS nie koliduje z posiadaniem gospodarstwa rolnego oraz czerpaniem wszystkich z tym związanym dobrodziejstw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bycie ubezpieczonym w ZUS nie koliduje z posiadaniem gospodarstwa rolnego oraz czerpaniem wszystkich z tym związanym dobrodziejstw

 

czyli rozumiem że posiadanie gospodarstwa rolnego przeze mnie nie będzie przeszkodą dla mojego przyszłego pracodawcy jeżeli ten będzie mnie chciał zatrudnić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem że posiadanie gospodarstwa rolnego przeze mnie nie będzie przeszkodą dla mojego przyszłego pracodawcy jeżeli ten będzie mnie chciał zatrudnić???

 

taka interpretacja mojej wypowiedzi jest już niestety nadinterpretacją

 

posiadanie gospodarstwa rolnego nie jest przeszkodą do podlegania ubezpieczeniu społecznemu w ramach ZUS, natomiast dla pracodawcy może to być istotna przeszkoda (lecz nie ze względu na samo ubezpieczenie ale na zaangażowanie pracownika w produkcję rolniczą) mimo wysokich kwalifikacji pracownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko.

 

Moi rodzice przekazali mi gospdoarstwo rolne trzy lata temu. Dzięki temu moja matka otrzymuje teraz rente strukturalną. Ja natomiast muszę przez pięć lat trzymać to gospodarstwo i nie zmieniać jego powierzchni (na mniejszą).

 

Do dzisiaj zlikwidowałem praktycznie całą produkcję (miałem krowy mleczne) i zostało mi tylko trochę bydła. Za dwa lata mam zamiar już całkowicie zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa.

 

Ale nie o tym chciałem rozmawiać. Chodzi o ty czy mogę podjąć normalną pracę i nie będą się czepiać renty strukturalnej mojej matki (czy nie będzie to podstawa do jej cofnięcia) i czy muszę automatycznie przejść na ZUS czy może jest od tego jakiś wyjątek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregoff, najlepiej spójrz w umowę, którą podpisałeś i którą podpisała Twoja mama. Z tego co sie orientuję powinienieś prowadzić gospodarstwo przez pięć lat od momentu wypłaty renty. Natomiast o wszelkie szczegóły najlepiej pytać w ARiMR - prawo zmienia sie jak w kalejdoskopie i co nowy minister to nowe pomysły. Niestety. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gregoff, najlepiej spójrz w umowę, którą podpisałeś i którą podpisała Twoja mama. Z tego co sie orientuję powinienieś prowadzić gospodarstwo przez pięć lat od momentu wypłaty renty. Natomiast o wszelkie szczegóły najlepiej pytać w ARiMR - prawo zmienia sie jak w kalejdoskopie i co nowy minister to nowe pomysły. Niestety. Pozdrawiam

 

Tak. Trzeba przez pięć lat. Pytanie jest czy jak znajdę pracę to automatycznie zostaje uznany za kogoś kto nie prowadzi takiego gospodarstwa? Przecież ziemi się nie pozbyłem...

 

Rozumiem, że jeśli jednak bym mógł podjąć pracę to automatycznie po jej podjęciu czy podpisaniu umowy muszę się zgłosić do KRUS aby wstrzymali mi płacenie składek i pracodawca musi zacząć opłacać ZUS czy może są od tego jakieś wyjątki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...