Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nasion jeszcze nie mam fizycznie, pewnie przywiozą w kwietniu. Z wielkością bywa różnie i spotkałem się z dwoma teoriami na temat wielkości nasion. Jedna mówi że większe nasiona mają więcej "pożywienia" dla rośliny na start a druga że to nie ma znaczenia. Nie wiem jak to jest naprawdę.

Ja preferuję raczej średnie nasiona, chociaż zdarzały się drobne ale przy odmianach o drobnym ziarnie(tzw. gołębiarskie). Za dużych nie lubię bo muszę dać proporcjonalnie więcej zużyć Mesurolu a to kosztuje.

Ile ważą twoje porcje? Spotkałem się rozpiętością od 17 do 32 kg za 80 tys. KWS ma zwykle ok15-20 za 50 tys. Najważniejsza jest siła kiełkowania, powinna być powyżej 95% a zdarzają się firmy które sprzedają towar o kiełkowaniu 85% i trzeba zwiększyć normę wysiewu o 10%!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matti ,nie podnoś za wysoko temperatury,mam piec na olej opałowy który ma palnik 100kw i raz kolega suszył kukurydzę ,ale zapomniał przestawić sterownik i wyschła w 6h ale wyglądała jak kawa.Moim zdaniem ważniejsza jest wydajność wentylatora, a im wieksza tym temperatura mniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

suszenie do 120 oC nie powinno robić szkody. Chyba że kukurydza ma pow. 35%, kiedyś suszyłem znajomemu, wydajność miał bardzo dużą (na kurzaku i nawozach) ale wilgotność ok40%. Nie traciła koloru przy suszeniu ale przy studzeniu robiła się brązowa. Próbowałem przy niższej temp. suszenia ale nie pomagało, myślę że przy takiej wilgotność zachodzą jakieś procesy z cukrami i stąd te problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie przy tym ,maks na sterowniku to 100 st c a wentylator jest osiowy czyli turbina o potęznych gabarytach.Ale ubaw miałem przedni ,fakt nie było tego dużo ale szkoda.Gośc połozył lage ,a ja nie zaglądalem.Zostawił na noc 60 l OP i rankiem to ujrzeliśmy.Podejrzewam ze piec pracował ok 6 h gdyż palnik przy max mocy ma zużycie 10l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to była porcjowa U mnie przez 6 godzin może przejść 9-12T. A tej mokrej którą suszyłem było ok 80T. Towar zabrał z powrotem i skarmił swoimi brojlerami. Mówił że poza wyglądem nic jej nie było i nic się z kurczakami nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas suszenia mamy 2 parametry ,temperaturę powietrza suszącego i temp.ziarna o ile można dać nawet 130st temp powietrza w drugiej fazie suszenia gdy wilgotność spadnie poniżej 20proc ,to temperatura ziarna nie może przekraczać 65stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto tak twierdzi? Ja bez problemów podgrzewam ziarno do 90oC i nie mam żadnych problemów. Rzepaku nie wolno podgrzać pow 65 oC!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś podgrzałem do 600 st ,ale w piecu co bo w pewnym miejscu na suszarni nie była przemieszana i spleśniała.Tez nie miałem problemów gdyż mam piec na miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Rekomendowane temperatury to: dla nasion oleistych 42 oC, siewnych 35-40oC, kukurydza 65oC". Rekomendowana to nie znaczy maksymalna.

"Jednak zasadniczo należy pamiętać aby nie przekraczać temperatury(powietrza) 100oC. Oczywiście nie dotyczy to kukurydzy. W jej przypadku normą jest temperatura 110 a nawet 130oC." Jak pogodzisz to stwierdzenie z poprzednim? Temperatura ziarna jest zwykle niższa od temperatury powietrza o 20oC więc przyjmują temperaturę ziarna gorącego 90-110oC i to jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nasion jeszcze nie mam fizycznie, pewnie przywiozą w kwietniu. Z wielkością bywa różnie i spotkałem się z dwoma teoriami na temat wielkości nasion. Jedna mówi że większe nasiona mają więcej "pożywienia" dla rośliny na start a druga że to nie ma znaczenia. Nie wiem jak to jest naprawdę.

Ja preferuję raczej średnie nasiona, chociaż zdarzały się drobne ale przy odmianach o drobnym ziarnie(tzw. gołębiarskie). Za dużych nie lubię bo muszę dać proporcjonalnie więcej zużyć Mesurolu a to kosztuje.

Ile ważą twoje porcje? Spotkałem się rozpiętością od 17 do 32 kg za 80 tys. KWS ma zwykle ok15-20 za 50 tys. Najważniejsza jest siła kiełkowania, powinna być powyżej 95% a zdarzają się firmy które sprzedają towar o kiełkowaniu 85% i trzeba zwiększyć normę wysiewu o 10%!

Moje opakowania sa 50tys nasion i jutro napisze ile ważą bo nie zwrociłem na to uwagi jutro będę coś wiecej wiedział bo gość co mi je przywiozł zadzwonił ze jutro o 9 tej bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co powiecie o odmianach NK BULL (syngenta) i Junak (Smolice) na kiszonke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję raczej średnie nasiona, chociaż zdarzały się drobne ale przy odmianach o drobnym ziarnie(tzw. gołębiarskie). Za dużych nie lubię bo muszę dać proporcjonalnie więcej zużyć Mesurolu a to kosztuje.

Ile ważą twoje porcje? Spotkałem się rozpiętością od 17 do 32 kg za 80 tys. KWS ma zwykle ok15-20 za 50 tys. Najważniejsza jest siła kiełkowania, powinna być powyżej 95% a zdarzają się firmy które sprzedają towar o kiełkowaniu 85% i trzeba zwiększyć normę wysiewu o 10%!

Dzisiaj wazyłem nasiona i waga ich wynosi 15.6kg /50tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matii tragedii nie ma, nasiona drobne ale w normie.

Kris Bulla nie siałem ale słyszałem od dużego hodowcy że to dobra odmiana(siał na ziarno). Co do Polskich to nie wiem bo nie sieję, mają za dużą zmienność cech bo to w większości niestabilne trójliniowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie ustawine redlice nawozowe wzglądem redlicy przy sekcji wysiewjącej , chodzi mi w jakiej odległości bo pare dni temu kupiłem siewnik Monosema i są różnie po ustawiane ,

 

jakie nawozy dajecie tylko P do podsiewacza a N i K normalnie rozsiewaczem czy inaczej , jakie dawki

 

Sieje ktoś Limagrain odmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione ok 5 cm od siebie. Jak sieje usługowo to przeważnie sieją saletre/mocznik ja stosuje Kemire corn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam ustawione ok 5 cm od siebie. Jak sieje usługowo to przeważnie sieją saletre/mocznik ja stosuje Kemire corn

Dziwne? powinien raczej pójść fosfór bo może by słabo dostępny przy niskich temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam ustawione ok 5 cm od siebie. Jak sieje usługowo to przeważnie sieją saletre/mocznik ja stosuje Kemire corn

Dziwne? powinien raczej pójść fosfór bo może by słabo dostępny przy niskich temperaturach.

 

chłopki roztropki sieja 300kg saletry. Na poczatku muslałem że taka dawka może uszkodzić młodą rośline. Ale widać kukurydza dużo wybacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szopen72 ty tylko siejesz P

 

Redlice na jednej głębokości macie ustawione ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawożenie rzędowe daje się 5cm głębiej i 5 cm obok rzędu nasion.Najlepiej 100-150kg fosforanu amonu,a mocznik i sól przed uprawą rozsiewaczem,lub jakaś kemira,ew polifoska koło 300kg/ha ,a azot mocznik albo rsm.Sam nie mam siewnika do kukurydzy ,to jak ustawić podsiewacz to można znaleźć w literaturze ma necie .Przymierzam sie do kupna jakiegoś niewyjechanego siewnika ,ile dałeś

za monosema ,który rok produkcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Monosema PNU rok 1987 dałem 10650 zł z przywiezieniem na podwórko , 6 rzędów troche będe musiał dołożyć tzn nowe łożyska w kólkach dociskowych , nowe opony do kół napędowych i łożyska na wałki

 

Ale co założe nowe to z tym już nie będzie problemu

 

Redlice są OK

 

Najwięcej na posiewaczu mogę nastawić 680kg/ha

 

U mnie teraz są na tym samym poziomie ustawione redlice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno ,jak zwie się żyd/firma co ci go przywiózł.znalazłeś może na necie ten siewnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym siewnikiem to był taki myk że sprzedałem sieczkarnie E-281C i gość co ją kupił pyta się czego sprzedajemy no i tak gadamy że w NH 6 rzędowy heder to przydałby się siewnik też 6 rzędów .

Za kilka dni dzwoni że jego znajomy sprzedaje , pojechaliśmy obejrzeli i kupili chciał 12500zł , konkretnym sprzetem przywiózł mi go na podwórko DF agrotronem 150.7

 

Na necie widziałem podobne siewniki ale droższe , w ANONSE patrzyłem i tez nic ciekawego a jak coś to daleko strasznie jechać

 

Nowy talerzowy 20000E netto - taka cena do negocjacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze tarcze, bo u mnie po ok 600 ha są do wymiany. A skad wiesz że najwięcej możesz wysiać 680 kg/ha??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...