Skocz do zawartości
Alberto

Późny siew zboża

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że nie możemy zasiać zboża ( co drugi dzień pada i mamy mokro na polu) szykuje się późny siew zboża, jak najpóźniej sialiście jare zboże ? Raz sialiśmy owies 30 kwietnia a sąsiad 5 maja plon był oki ale były dobre warunki później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z racji tego że nie możemy zasiać zboża ( co drugi dzień pada i mamy mokro na polu) szykuje się późny siew zboża, jak najpóźniej sialiście jare zboże ? Raz sialiśmy owies 30 kwietnia a sąsiad 5 maja plon był oki ale były dobre warunki później.
pozny siew skraca okres wegetacji, a tym samym pogarszaja sie warunki tworzenia biomasy (wszystko tworzy sie w pospiechu) bo przeciez jak sie siew opozni to nie przesunie sie terminu zbioru... a poza tym beda problemy z jarowizacja i moze byc w tym roku duuzo słomy (biomasy) a mały plon ziarna... heh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wiosce był taki gospodarz, co siał zawsze w maju [mimo dobrych wcześniejszych warunków], a kosił pod koniec sierpnia, albo na początku września Trudno powiedzieć jak to wpływało na plon bo dochodzi jeszcze kwestia nawożenia, ale tak źle mu nie sypało z tego co widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie na wiosce był taki gospodarz, co siał zawsze w maju [mimo dobrych wcześniejszych warunków], a kosił pod koniec sierpnia, albo na początku września Trudno powiedzieć jak to wpływało na plon bo dochodzi jeszcze kwestia nawożenia, ale tak źle mu nie sypało z tego co widziałem.

ale w jednym roku trafisz ze bedziesz miał lepszy plon a w drugim gorszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nie da się przewidzieć co będzie, ale jak nie można wjechać w pole to sie nie pospieszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego roku siałem jeczmień jary 1-2 maja i plon był lepszy od tego sianego pod koniec marca. wszystko zalezy od opadów w czasie nalewania ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem takim optymistą u mnie pozny siew =gorszy plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej kwestii nikt mnie nie przekona... spoznienia sa niewybaczalne... duzo zalezy od mikroklimatu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto opozniac siewu tak samo jak z oziminami nie warto jakies eksperymenty z siewem pod koniec pazdziernika albo listopad co to za wynalazki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w zeszlym tygodniu to nie pozno . Przyjmuje do wiadomosci ze jak sie ma duzo arealu to ciezko jest sie wyrobic i to zrozumiale . Ogolnie wtedy trzeba poczynic spore inwestycje w sprzet albo szukac sily roboczej a najlepiej jedno i drugie a jakl sie zacznie to juz farma sie robi normalnie FIRMA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zasieje jak wjade w pole mam zaprawioną pszenice na 1ha, zobaczymy jak bedzie rosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do opóźnień siewu to praktyka jest taka, że pszenica jara mocno negatywnie reaguje na opóźnienia siewnu znacznie lepiej jeśli sytuacja nas zmusza do późnego terminu siewu wybrać owies lub mieszanke z udziałem owsa. Zawsze można o ile komuś to odpowiada zasiać kukurydze o ile jest czym ja zebrać....Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Przyrodzie nic nie ginie. Zazwyczaj jest tak - że jeśli Przyroda nie pozwala wejść w terminie przez nas określanym za optymalny sama potem reguluje termin wzrostu roślin i ich zbioru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno zbożem które najgorzej reaguje na opóźniony siew jest owies straty są około 1dt na dwa dni opóźnienia tak przynajmniej twierdza uczeni ja nie robiłem doświadczeń to nie wiem ale owies wysiałem 15 marca czyli optymalnie tylko co z tego jak jest sucho to i tak nie urośnie ładny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można posiać nawet początkiem maja ale potem muszą być dobre warunki to urośnie a tu jak susza to nawet prawidłowy siew w terminie nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moich stronach mówią "po św. Wojciechu zostaw zboże w miechu" i raczej się się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...