Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zapomiałem jeszcze dopisać czy można jeszcze dawać antywylegacz na rzepak czy juz za późno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje i leje dopiero wczoraj udalo mi sie opryskac rzepak Mospilanem z Topsine m + jakas Sonata rzepakowa z ktora mialem problemy z rozpuszczeniem W rzpaku dopero rozluznia sie kwiatostan jak myslicie na drugi zabieg wystarczy tabukonazol czy cos innego Amistar, Pictor wg tego co Michal pisze to tabukonazol zostawic na jesien. ja chyba sie z nim zgadzam bo w tamtym roku nie bylo za dobrze po zastosowaniu go przy opadaniu pierwszych kwiatkow a robilem mieszanke Alert + Riza bylo do kitu ,zle mi doradzil sprzedawca, juz u niego nie kupuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co dajecie teraz na słodyszka? Nurella nie zaszkodzi pszczołom? do kwitnienia jeszcze trochę.

Nie ma obawy. Pszczoły naprawdę idą na rzepak jak jest ciepło i naprawdę mocno kwitnie. Wtedy czuć taki charakterystyczny zapach. Nurelką można jechać do początku kwitnienia właściwego a nie pośpiechów. Jak by tak było to nawet kilka dni temu byłoby już za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić nie karencję a prewencję. A niby jak można by było opryskiwać na pryszczarka? jedź smiało. U mnie jest dużo pszczelaży i nigdy nie miałem problemów, a wręcz od jednego dostaje słoik miodu jak koło niego mam rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzeba sprawdzić nie karencję a prewencję. A niby jak można by było opryskiwać na pryszczarka? jedź smiało. U mnie jest dużo pszczelaży i nigdy nie miałem problemów, a wręcz od jednego dostaje słoik miodu jak koło niego mam rzepak.

Racja, prewencja jest 3 dni.

Miodu to i ja dostaję sporo a pszczółki robią dobrą robotę, więc trzeba o nie dbać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się boicie o pszczoły to Maspilan. Ja jechałem 5 m od uli Nurelką na poczatku kwitnienia i nic się nie działo bo nawet pytałem pszczelarza. Tylko nie pryskałem bezpośrednia na drodze loty pszczół może z 10 metrów przed frontem uli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wszem wiadomo wiele preparatów będzie (już ma) zmienioną rejestrację. Pewien preparat (nieważne który, ale dużo takich) wyobraźmy sobie ma prewencję 48h dla pszczół, a w nowej rejestracji będzie 30dni. Rozmawiałem z działem technicznym producenta czy COKOLWIEK bedzie zmienione w preparacie, odpowiedź brzmi że NIC. Po prostu takie wytyczne i już. Odpowiedź dajcie sobie sami.

Inna bajka

Alert nie ma rejestracji w fazie opadania płatków rzepaku a miał - preparat fizycznie się nie zmnienił. Takich perełek będzie więcej. Aż się boję co nam zostanie z preparatów na przyszły rok, a że będzie ich mniej to pewnie i ceny podskoczą. Obym nie miał racji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakim skutecznym srodkiem mozna zwalczyc mak w rzepaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A za to jakie kwiatki wyjdą w papierach? Ja już w tym roku niczym nie będę pryskał kukurydzy bo primekstra już nie ma w sprzedaży. Ale się będą w ochronie roślin dziwili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska zasiałem pierwszy raz rzepak i się uczę uprawy tej rośliny. Takie pytanie ile razy pryskacie na słodyszka rzepakowego i w jakich terminach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zalezy od fazy rozwojowej rzepaku. W fazie zwartego pąka próg szkodliwosci to jeden słodyszek w pąku. W fazie luznego pąka ( tuz przed kwitnieniem ) próg szkodliwości to trzy słodyszki na jednym paku. Gdy rzepak zaczyna kwitnąć to zwalczanie słodyszka jest nie wskazane , poniewaz wtedy jest juz owadem pożytecznym ( zapylenie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ludziska zasiałem pierwszy raz rzepak i się uczę uprawy tej rośliny. Takie pytanie ile razy pryskacie na słodyszka rzepakowego i w jakich terminach.

to też zależy ile jest go na jednej roślinie najlepiej zastosowac zółte miski albo codziennie sprawdzać pąki i wtedy bedziesz wiedział czy pryskać czy jeszcze nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak wszem wiadomo wiele preparatów będzie (już ma) zmienioną rejestrację. Pewien preparat (nieważne który, ale dużo takich) wyobraźmy sobie ma prewencję 48h dla pszczół, a w nowej rejestracji będzie 30dni. Rozmawiałem z działem technicznym producenta czy COKOLWIEK bedzie zmienione w preparacie, odpowiedź brzmi że NIC. Po prostu takie wytyczne i już. Odpowiedź dajcie sobie sami.

Inna bajka

Alert nie ma rejestracji w fazie opadania płatków rzepaku a miał - preparat fizycznie się nie zmnienił. Takich perełek będzie więcej. Aż się boję co nam zostanie z preparatów na przyszły rok, a że będzie ich mniej to pewnie i ceny podskoczą. Obym nie miał racji.

Szanowny kolego mają trochę racji, bo znam osobę która pryskała w ubiegłym roku alertem pszenice w fazie dojżałości woskowej ziarna, ale karencja nie była utrzymana. Za wcześnie wykoszona albo za wczśnie opryskana.

Ale wniosek jes taki, że te osoby które były prz zsypie tej pszenicy dostali uczulenia i to wszyscy nawet ci co nigdy go nie mieli przy takiej pracy.

A przy innej pszenicy ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A za to jakie kwiatki wyjdą w papierach? Ja już w tym roku niczym nie będę pryskał kukurydzy bo primekstra już nie ma w sprzedaży. Ale się będą w ochronie roślin dziwili

A co powiesz na mieszanke lasso+azoprim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pryskałem rzepak na słodyszka w piątek a dziś jest ich tyle że ciarki przechodzą. Pryskałem mospilanem. co jaki czas pryskacie na te robaczki i czym. Bo jak to widzę to mnie szlak bierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie pryskałem rzepak na słodyszka w piątek a dziś jest ich tyle że ciarki przechodzą. Pryskałem mospilanem. co jaki czas pryskacie na te robaczki i czym. Bo jak to widzę to mnie szlak bierze.

Nie pacz na robaka tylko na pąki kwiatowe czy są pogryzione albo czy słodyszek siedzi w pąkach wtedy jest problem. Jak on sobie tylko jest a nie ma objawów żerowania to wszystko jest OK. Ba nawet podczas kwitniecia słodyszek jest porzyteczny bo zapyla rzepak. Nurelka i mospilan to preparaty z górnej pólki i muszą działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy rzepak który jest w fazie zwartego pąka a nanim są czarne robale (słodyszek) teraz prysnąć jakimś tanim środkiem a potem gdy już przekwitnie np. mospilanem czy też odwrotnie teraz przed kwitnienim mospilan a potem coś taniego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz Nurelka bo załatwi robaki (natychmiast) ewentualnie mospilan i kolejne naloty do 14 dni a potem mospilan lub inny na pryszczarka. Te tanie środki to szkoda na nie kasy. Bo efekt mizerny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Mospilanem to dziwna sprawa ponieważ niby z górnej półki, ale tak naprawdę nie działa lub działa może 2 lub 3 dni. Używałem też nurelki i było ok ale Mospilan moim zdaniem się nie sprawdza.

Pryskałem mospilanem w środę w poprzednim tygodniu a w sobotę była chmara słodyszka i to aktywnego,żerującego. Pomyślałem że jeszcze się przytruje ale w dniu wczorajszym oprócz aktywnego słodyszka miałem jeszcze sporo dziur w pąkach. Podobnie było rok wcześniej. Do du.. ten środek. A i warunki zastosowania oprysku były optymalne więc nie ma mowy żeby nie działał bo coś zrobiłem źle a nawet dałem dawkę jak na chowacza no i du.. będę musiał prysnąć dziś jakimś pyretroidem.

Czy ktoś z was ma dośwadczenie w reklamacji tego środka bo widzę że nie tylko u mnie nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie cos z tym Mospilanem jest nie tak bo u mnie też właściwie nie widziałem efektów działania.Pryskałem tydzień temu i najwyzej z dzień po oprysku było widać jakieś działanie a później z dnia na dzien było coraz gorzej i też będe musiał jechać z następna dawka ale juz napewno nie mospilnu, wole kilka razy jakims tanim środkiem prysnac ,Przynajmniej robale spadaja zaraz po oprysku i to wszystkie a po mospilanie nie wiem czy był taki okres żeby nie było wogóle robaczków . W zeszłym roku tez nie byłem zadowolony z tego środka chociaz jego działanie było lepsze niz w tym roku.

Ogólnie cos robią nas w ch... z tymi środkami ...... znajomy sprawdził Atlantis i każdym opakowaniu zamiast 200g było 180g przynajmniej tak pokazywała miarka dołaczana do środka, niestety nie miał tak dokladnej wagi aby to sprawdzić bo miarka napewno nie jest dokładna , również ten problem był z Grodylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile gramowe było opakowanie mospilanu, bo to ostatnio jeden z bardziej podrabianych środków, moze trafiliście na podróbke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero raczkuje w uprawie rzepaku, i co do mospilanu to chyba już więcej nic nie będę pryskał zero efektu. Nurelką jak prysłem to podziałało jak ta lala. Tak więc nie tylko ja miałem z nim problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przyszłym roku nikt nie bedzie pryskał mospilanem chyba ze bedzie miał u siebie w magazynie bo go od czerwca maja wycofać ze sprzredarzy na terenie polski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...