Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ustalilem ze tego rumianka najlepiej bedzie usunac przy pomocy herbicydu Lontrel 300 SL jednak z w instrukcji pisze

 

- kukurydza.

Środek stosować po wykształceniu przez rośliny kukurydzy drugiej pary liści.

-Zalecana dawka: 0,35-0,5 l/ha.

 

zatem czy to znaczy ze obecnie nic nie robic z tym rumiankiem co juz troche wyrosl na polu tylko przeorac a Lontrel rozlac dopiero jak kukurydza pusci druga pare ?

 

czy ten herbicyd zastosowac profilaktycznie z jeszcze jakims aby zabezpieczyc sie przed innymi potencjalnymi chwastami ?

 

zalatwiam juz nawozy bo udalo mi sie wreszcie znalezc sklep gdzie maja wszystko na miejscu dlatego prosilbym o porade o kolejnosc wysiewu, fosforanu amonu, soli potasowej, mocznika gdyz nie prawdopodobnie nie uda mi sie zdobyc siewnika takiego co by rozrzucil fosforan

 

czy bronujecie rowniez od siewu do wschodow ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

telemachu ,kiedy to pole było zaorane ? w tamtym roku na zimę ? to jest podstawowa rzecz, najlepiej te chwasty pryśnij teraz roundapem energy ,albo oraj wybór należy do ciebie zależy ile tego chwastu jest, jak jest 10 -30szt na m2 to opryskaj a jak więcej tzn jest zielona łąka to trzeba zaorać ,chodzi o to żeby można było siać siewnikiem a przed sianiem czymś uprawić ?,najlepiej poproś o pomoc jakiegoś doświadczonego rolnika sąsiada.Musisz posiać nawozy a potem ich przemieszać z glebą jakąś broną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie w okolicy to spółdzielnie zaczeły siać 10 dni temu

meczyli na siłe w deszcz zeby skońńczyć kawałek

wczoraj i przedwczoraj to samo sąsiedni PGR

ja tez miałem jechać we wtorek na usługę ale deszcz padał

ze swoją poczekam do piątku soboty

 

nie wiem ile wziąść za siew ?

siewnik Becker z podsiewaczem i dokładny siew ( wolna jazda )

myślałem 120 za ha

120 to spoko

u mnie gość z podsiewaczem JD6400 bierze 100zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to trzeba zaorać ,chodzi o to żeby można było siać siewnikiem a przed sianiem czymś uprawić ?,najlepiej poproś o pomoc jakiegoś doświadczonego rolnika sąsiada.Musisz posiać nawozy a potem ich przemieszać z glebą jakąś broną.

 

ok, dzieki pole zostanie dobrze przeorane, do tej pory bylo mokro i nie mozna bylo wyjechac ale teraz wszystko sie ruszy, sam nie moge byc tam na miejscu obecnie wiec wykonanie powierzylem znajomemu rolnikowi jednak on uprawial zwykle zboza i musze go instruowac przez telefon odnosnie kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to na dolnymslasku zaczyna juz stonka kukurydziana "szalec".A jak tam u Was ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie [centrum] objawów stonki jeszcze nie zaobserwowałem, ale rok temu pojawiła się omacnica.... Obawiam się że w tym roku może dać się już niezle we znaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mesurol skutkuje przeciw dzikom, a może lepij hukinol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam pytanko

Ponieważ pierwszy raz sieję kukurydzę na ziarno chciałem o coś zapytać.W czwartek zasiałem na próbę 5 ha,klasaIIIa, siew limegrain2244. Gościu który mi siał powiedzial że ma ustawione na 85tys/ha. Jak się jednak okazalo na koniec, po zważeniu tego co zoateło i po przeliczeniu wyszło tylko 75tys szt na ha. Dodam, że siewnik którym siał jest bardzo dokladny, a nasiona były zaprawione dodatkowo mesurolem

Czy 75 tys to nie za mala obsada na hektar?

Co o tym myślicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy mesurol skutkuje przeciw dzikom, a może lepij hukinol

Mesurolu nie znam a hukinol u mnie się sprawdza(stosowałem przez dwa lata)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mesurol odstrasza dziki i ptaki a przede wszystkim chroni przed wczesną ploniarką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile płacicie za sianie kuku lub ile bierzecie za sianie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biore 120zł/ha ale zalezy od powieżchni, jak jest więcej to cena do negocjacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak naprawdę to nie piec tylko nagrzewnica, czyli ogrzewa powietrze. Kupiłem we wrześniu 2006 i zapłaciłem ok 100 tys. brutto, zwrot vatu ok. 20 tys, SPO ok 48 tys czyli tak naprawdę mnie kosztował ok 32 tys. Zwrócił mi się w tym sezonie, bo w poprzednim była nędza a nie kukurydza.

 

szopen72 a czy mógłbyś zdradzić jakie jest średnie zużycie słomy w tonach na 10t kukurydzy o średniej wilgotności. I jaką masz moc nagrzewnicy na jaka pojemność suszarni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moze mi ktoś doradzic jaki nawóz siać przed siewem kukurydzy i w jakich ilościach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy moze mi ktoś doradzic jaki nawóz siać przed siewem kukurydzy i w jakich ilościach ?

 

ja osobiscie robie tak:

wywoze gnojownik (20-30t/ha) i gnojowke na pole i na drugi dzien zruszam to kultywatorem zeby wymieszac z ziemia zeby azot sie nie ulotnil, nastepnie dzien przed siewem rzucam troszke moczniku (100-150kg/ha) i male bronowanie albo odrazu orka na 15-20cm, nastepnie przed siewem rano rzucam grantar (150-200kg/ha) i wyruszam agregatem zeby dobrze wyrownac i ubic pole (ja mam plug rabewerka ktory dobrze kruszy ziemie wiec tylko raz agregatem robie zeby nie bylo bryl).. a pozniej samo sianie . dzien po sianiu pryskalem Azoprimem i pozniej 14-21dni po jeszcze raz pryskalem (zalezy od chwastow) i tyle bylo pryskania herbicydem.Po 4tygodniach pryskalem wspomagacza: Insol z domieszka mocznika(1kg/400litrow) i po 2miesiacach gdy jeszcze mozesz wjechac ciagnikiem z opryskiwaczem na pole drugi raz wspomagacz jakis z borem i potasem... i to wszystko. Ja w ubieglym roku mialem 15przyczep/ha (4,5tonowka z przystawkami)

 

Jezeli masz siewnik z dozownikiem nawozu mozesz rzucic moczniku z 100kg/ha pod orke i 100kg/ha w siewnik... kolega tak robi i nawet dobrze mu schodzi ale ja sie trzymam swojego sposobu. Kazdy ma swoj sposob i swoje przyzwyczajenia, ja zrobilem po swojemu i jakos wychodzi od 3lat.Jezeli chodzi

o nawozy mozesz pod orke rzucic co masz, np sol potasowa saletrzak polifoske jezeli nie dawales gnojownika.Na dzierzawie w ubieglym roku bez gnojownika wrzucilem 150kg mocznika 150kg soli i 100kg saletrzaku pod orke a na wierzch grantar ::) mam nadzieje ze jakos podpowiedzialem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy moze mi ktoś doradzic jaki nawóz siać przed siewem kukurydzy i w jakich ilościach ?

 

ja osobiscie robie tak:

wywoze gnojownik (20-30t/ha) i gnojowke na pole i na drugi dzien zruszam to kultywatorem zeby wymieszac z ziemia zeby azot sie nie ulotnil, nastepnie dzien przed siewem rzucam troszke moczniku (100-150kg/ha) i male bronowanie albo odrazu orka na 15-20cm, nastepnie przed siewem rano rzucam grantar (150-200kg/ha) i wyruszam agregatem zeby dobrze wyrownac i ubic pole (ja mam plug rabewerka ktory dobrze kruszy ziemie wiec tylko raz agregatem robie zeby nie bylo bryl).. a pozniej samo sianie . dzien po sianiu pryskalem Azoprimem i pozniej 14-21dni po jeszcze raz pryskalem (zalezy od chwastow) i tyle bylo pryskania herbicydem.Po 4tygodniach pryskalem wspomagacza: Insol z domieszka mocznika(1kg/400litrow) i po 2miesiacach gdy jeszcze mozesz wjechac ciagnikiem z opryskiwaczem na pole drugi raz wspomagacz jakis z borem i potasem... i to wszystko. Ja w ubieglym roku mialem 15przyczep/ha (4,5tonowka z przystawkami)

 

Jezeli masz siewnik z dozownikiem nawozu mozesz rzucic moczniku z 100kg/ha pod orke i 100kg/ha w siewnik... kolega tak robi i nawet dobrze mu schodzi ale ja sie trzymam swojego sposobu. Kazdy ma swoj sposob i swoje przyzwyczajenia, ja zrobilem po swojemu i jakos wychodzi od 3lat.Jezeli chodzi

o nawozy mozesz pod orke rzucic co masz, np sol potasowa saletrzak polifoske jezeli nie dawales gnojownika.Na dzierzawie w ubieglym roku bez gnojownika wrzucilem 150kg mocznika 150kg soli i 100kg saletrzaku pod orke a na wierzch grantar ::) mam nadzieje ze jakos podpowiedzialem:)

 

jezeli chodzi o wspomagacze to potrzeba kukurydzy: boru cynku i manganu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skomplikowana uprawa.....

Jaki Macie pogląd na nawożenie wyłącznie dozownikiem (zero nawożenia przedsiewnego) u nas jedni tak robią (duży areał i brak czasu a efekty ku

mojemu zdziwieniu mają dobre) i sobie chwalą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest jedyna metoda na obniżenie kosztów tylko precyzyjne nawożenie i ochrona jest przyszłością w produkcji roślinnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie ma obiektywnych badań na temat wzrostu plonu lub innych korzyści z siewu nawozy przy nasionach. Wszystko co do tej pory to tylko słowa firm a żadnych konkretów. Ja sieję siewnikiem bez podsiewacza a wo takim samym Opitma z podsiewaczem i nie widzę różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy siewie rzędowym nawozu w kukurydzy spokojnie można o 20-30% obniżyć dawkę NPK bez straty w plonie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...