Skocz do zawartości
siwy77

Czym wysiać trawy

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba jednak skusze się na siew trawy ze zbożem siewnikiem zbożowym bo widziałem łąkę zasianą rozsiewaczem hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie każda roślina będzie konkurencyjna względem traw ale jeśli w odpowiednim czasie tą konkurencje przerwiesz masz sukces, jeśli zboże zostanie na kombajn to plonu spodziewaj się na następny rok bo masz ziarno i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośline konkurencyjną zetne jeszcze w tym samym roku co łąka będzie założona. A mam jeszcze takie pytanie bo łąk nigdy nie zakładałem... trawa ma lekkie nasiona i drobne i nie wiem jak dobrze ją wymieszać ze zbożem-na boisku zmieszać z pszenżytem czy w siewniku mieszać żeby trawa nie opadła na dół... I czy dobrym rozwiązaniem byłoby dodać do tej mieszanki nasiona sperzety-żeby siano z takiej łąki było treściwsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zboża są konkurencyjne na każdym etapie rozwoju - jeśli będzie sucha wiosna to co szybciej wzejdzie...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś zeby trawy wysiać na jesień?? Nie ma wtedy problemu z nadmierynym przesychaniem ziemi i pierwszy pokos wiosną masz w normalnym terminie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest bardzo dobry termin siewu. Jest czas żeby ziemię obrobić i przygotować, wilgotność zazwyczaj odpowiednia. Tylko trzeba pamiętać, żeby odrost przed zimą skosić i zebrać - inaczej wda się pleśń śniegowa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad 3 lata temu odnawiał łąkę od zera, po roundupie i talerzówce. Siał poznaniakiem ze zbożem, chyba mieszanką owsa i jęczmienia. Pamiętam, że siał dopiero w czerwcu bo wtedy nie dało się wjechać wcześniej, potem poszła susza i nie wyglądało to najlepiej, ale do jesieni ładnie wszystko wyrosło i skosił to w październiku. Nie wiem czy konkurencja zbóż jakoś ujemnie wpłynęła na skład runi, ale wzrokowo łąka jest bardzo ładna i dobrze rośnie, więc to chyba nie jest zła metoda.

 

Ja też chce w tym roku spalić taki podmokły dołek 0,7ha ale po drugim pokosie. Chciałem teraz bo i tak z tego pożytku nie mam [krowy nie bardzo jedzą i słabo rośnie] ale jest za mokro na grzebanie w ziemi, utonąłbym chyba na amen...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaletą jesiennego siewu jest to co pisał Robern a także brak jednorocznych

(ale bardzo agresywnych) chwastów .

A co do roślin ochronnych to było dobre kilkanaście lat temu przy małych

hodowlach i areałach a dzisiaj to zakrawa na ,,zabawę w uprawę".

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po żniwach chce zasiać,bo także zaraz po żniwach wstawiam ok. 10szt. opasów więc chcę,żeby do jesieni coś urosło i skoszę jak najpóźniej na siano;) a na wiosnę odpowiednia dawka azotu i łąka jak się patrzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
próbowałem na trzy sposoby

-rozsiewaczem nawozowym,mieszane ze zbożem, szybko ale trudno o równomierność

-zbożowym famarolem najpierw zboże potem wałowanie i siew czystej trawy i znów wałowanie, dobrze ale bardzo długo

-zbożowym trawa wymieszana ze zbożem najlepiej owsem i póżniej wał, jak zboże podskoczy to idą na to krowy i koszą z pnia, w zeszłym roku owies trzy razy chciał się wypławić i jesienią był jeszcze pokos lucerny bo to akurat siałem. moim zdaniem trzeci najlepszy

nie wydepczą tej wsiewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaletą jesiennego siewu jest to co pisał Robern a także brak jednorocznych

(ale bardzo agresywnych) chwastów .

A co do roślin ochronnych to było dobre kilkanaście lat temu przy małych

hodowlach i areałach a dzisiaj to zakrawa na ,,zabawę w uprawę".

 

Pozdrawiam.

 

Ja co roku sieje 12-15ha mieszanki traw z koniczyną razem wymieszne z jęczmieniem jarym w iliściach 100 kg jęczmienia i 30kg tej że miesznki.

Ważne aby siać to jak najpłycej 1-2cm i zawałować. czsami jest tylko problem z wymłuceniem jęczmienia bo koniczna może się z nim zrównać wysokością.

 

Raz zrobiłem na zasadzie siewu owsa w ilości również 100kg a po ok. miesiącu siew rzutowy trawy i wszystko ładnie powysychało poza owsem.(owies ma największe potrzeby wodne a jęczmień jary z kolei najniższe)

Zatem owies z wsiewką uda się tam gdzie jest dużo opadów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A napiszcie jakich traw mieszanki siejecie. Ja wybrałem kilka gatunków o dobrej wartości pokarmowej i wysokim plonie tylko nie wiem czy uda mi się je kupić n targu jak nie to w sklepie internetowym. Są to: wiechlina łąkowa,kupkówka pospolita,stokłosa bezostna,kostrzewa łąkowa i rajgras wyniosły. Ciekawe co powiecie,może głupota bawić sie w dobieranie gatunków hehe ale chce zalożyc wydajną i dobra łąkę,może podpowiedzi jakieś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmy nasienne "kładą głowę" żeby opracować dobre zestawy nasion i gwarantują wysoki stopień kiełkowania - a jaką masz pewność, że na targu kupisz nasiona o przyzwoitej sile kiełkowania...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sieje mieszanke kośną oraz pastwiskową zrobioną przez firme Rolnas jedynie

dodaje do nich troche więcej koniczyny czerwonej bądź lucerny do kośnej oraz koniczyny białej do pastwiskowej z racji, że nie używam nawozów azotowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wami co do tych nasion z targu,ale mój ojciec już nie i przekonuje mnie,że na targu taniej,ale ja sie nie daje i mowie,że jakość idzie w parze z ceną To jak myślicie,zamówić te nasiona które sam dobrałem czy kupić gotową mieszankę ( i to i to z firmy nasiennej)?

 

A z mieszanek to coś takiego np:

http://www.traw-rol.com.pl/opisy/trawrol.html

lub

http://www.rolimpexnasiona.com.pl/index.php?id=8&produkty_id=33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
próbowałem na trzy sposoby

-rozsiewaczem nawozowym,mieszane ze zbożem, szybko ale trudno o równomierność

-zbożowym famarolem najpierw zboże potem wałowanie i siew czystej trawy i znów wałowanie, dobrze ale bardzo długo

-zbożowym trawa wymieszana ze zbożem najlepiej owsem i póżniej wał, jak zboże podskoczy to idą na to krowy i koszą z pnia, w zeszłym roku owies trzy razy chciał się wypławić i jesienią był jeszcze pokos lucerny bo to akurat siałem. moim zdaniem trzeci najlepszy

nie wydepczą tej wsiewki?

jutro zrobię zdjęcie jak to wygląda i wstawię. raczej to deptanie ją zagęściło choć trochę się obawiałem bo jak chodziły ostatni raz to popadał nawet ładny deszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja od lat sieję trawę lejkiem do nawozów, z tym że trawę mieszam z nawozem PK i razem rozsiewam na wałowane pole. Połowe takiej mieszanki wzdłuż pola a połowę w poprzek. Po wysiewie brony i znowu wał - oczywiście tego samego dnia. Efekt gwarantowany, sprawdzone od lat - polecam.

 

A co myślicie o wyżej wymienionym sposobie mieszania traw z nawozami w lejku a pozniej walowani bo zastanawiam się nad takim sposobem wysiewu po 1 pokosie na zniszczonej łace torfowej. Łatwo jest w ten spsob ustalic dawke tylko nie wiem czy bliski kontaky z nawozami nie wplynie na oslabienie kielkowana nasion?

Jaka dawka mieszanki do podsiewu oraz ile wychodzi na hektar zlotych koszt zakupu trawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja od lat sieję trawę lejkiem do nawozów, z tym że trawę mieszam z nawozem PK i razem rozsiewam na wałowane pole. Połowe takiej mieszanki wzdłuż pola a połowę w poprzek. Po wysiewie brony i znowu wał - oczywiście tego samego dnia. Efekt gwarantowany, sprawdzone od lat - polecam.

 

A co myślicie o wyżej wymienionym sposobie mieszania traw z nawozami w lejku a pozniej walowani bo zastanawiam się nad takim sposobem wysiewu po 1 pokosie na zniszczonej łace torfowej. Łatwo jest w ten spsob ustalic dawke tylko nie wiem czy bliski kontaky z nawozami nie wplynie na oslabienie kielkowana nasion?

Jaka dawka mieszanki do podsiewu oraz ile wychodzi na hektar zlotych koszt zakupu trawy.

Nigdy nie próbowałem, ale raczej bezpieczne, bo nawozy PK sa bez porównania mniej agresywne niż azotowe. Dawaka nasion powinna być adekwatna do braków w runi łakowej - jesli na niezasiane pole sieje się około 40 kg nasion traw, to do podsiewu max 10 -20 kg na hektar to chyba z hukiem. Koszty....... ??????

Jesli chodzi o sposób wsiewu, to prosze nie naśmiewać się z wsiewu z rośliną ochronną - to się spokojnie sprawdza, trawa wschodzi, nawet ptrzy udziale owsa w roslinie ochronnej, tyle że właściwy zbiór jest przesunięty do roku nastepnego po wsiewie i raczej się nie opłaca w przypadku nastawienia na intensywna eksploatację łąk - wtedy lepiej wsiewać z balastem zboża wiosna, kosić w czerwcu i zbierać trawę już w tym samym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie 1ha łąki doszło do skutku. Zrobiłem to tak:

-orka ścierniska po pszenżycie (było bardzo wilgotno)

-wieczorem brona lekka wzdłuż

-na drugi dzień z rana brona ciężka w poprzek,ładnie się pole wyrównało

 

Siew.

 

Kupiłem taka mieszankę traw http://www.gazon.pl/product_info.php?cPath=126&products_id=567 w ilości 40kg i dokupiłem do tego jeszcze 10kg kupkówki. Trochę drogo ale myślę, że się zwróci (plon),bo nasiona z bazaru są niewiadomego pochodzenia i nie wiadomo co to właściwie za mieszanka. Zmieszałem te 50kg trawy ze 100kg pszenżyta=150kg. Wysiałem to w tejże ilości siewnikiem zbożowym. Miałem problemy z wysianiem odpowiedniej ilości ale jakoś dało radę. Wszystko ładnie sie wysiało. Następnie zawlekłem to ciężkimi bronami,na rędzinie innymi nic się nie zdziała jak ziemia choć trochę przesuszona. A na koniec przywałowałem to wałem gładkim ok 400kg. Czekam deszczu(podobno ma być) i rezultatów.

 

Mam nadzieje, że komuś się to przyda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem siew trawy wymieszanej razem ze zbożem (siewnikiem zbożowym) nie jest najlepszym sposobem (chociaż szybkim) ze względu na równomierność wysiewu.Same trawy , można by tak siać gorzej jest z nasionami małymi-owalnymi

(koniczyna ,lucerna itp.) ,które to prędzej przemieszczają się na dół skrzyni siewnika i pod koniec siania już ich tam nie ma.Swego czasu siałem sporo tz. GPS-ów i wszystkie drobne nasiona tak się właśnie zachowywały .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem innego sposobu na wysianie tej trawy. Rozsiewaczem nawozu odpada bo wiadomo jak lejek sieje a ręcznie to kto by ganiał po polu? Właśnie sprawdzałem czy drobne nasiona nie przemieszczały sie na dół i drobne owalne nasiona jakoś znajdowały sie na dole jak i u góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zakładałem kiedyś łąkę też siałem poznaniakiem z żytem, wiosną żyto ściąłem i łąka na parę lat była

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lejkiem da rade zasiać ja siałem w tym roku życice westerwoldzką MX1600

 

@MarcinC-360 po co dałeś tyle kupkówki jest ona bardzo konkurencyjna do innych traw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...