Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

czy można stosować w nawożeniu dolistnym mocznik , w jakim stężeniu i w jakich fazach . Interesuje mnie jak najwcześniejsze zastosowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie powyższego. Chciałbym przyśpieszyć zawiązywanie się bakteri brodawkowych ale mam problem , posiałem na polu o zbyt niskim PH i muszę jak najszybciej dostarczyć roślinie azot i molibden . jeżeli ktoś zna ten problem to byłbym bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz sie dowiedzialem ,mozna dodac 6 % macznika . Za tydzen napisze co z tego wyszlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasiuk32

 

Jakim środkiem pryskałeś w tym roku na chwasty? Doglebowo czy nalistnie i ile Cię kosztował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
basagranem 1 litr na ha , za 5 l dałem 490 zł .[/quote

 

acha , powschodowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z was zasiał kiedyś peluszke na poplon(zielony nawóz)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba posiać odmiany wysokie ,dające dużą masę . według mnie bardzo dobrajest odmiana Gryfit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile kg/ha? w jakiej rozstawie?jak pozno maksymalnie zeby przed zima zdązyło jeszcze urosnac wystarczajaco duzo zielonej masy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś z was zasiał kiedyś peluszke na poplon(zielony nawóz)??

Lepiej bobik bo nie wylega jak peluszka chyba że go potniesz talerzówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
basagranem 1 litr na ha , za 5 l dałem 490 zł .

 

Dałeś tylko 1 l/ha? Czy to podziałało? Przecież zalecane jest 2,5 - 3 l/ha. Chyba, że stosujesz dawki dzielone na małe chwasty.

Ja dałem niemal 3 l/ha, chwasty pięknie popaliło, nawet komosę białłą, która jest średniowrażliwa na Basagran. Za odpowiednik Basagranu, niemiecki środek AGRO - BENTAZON zapłaciłem 104 zł/l.

Wcześniej przez 6 poprzednich lat stosowałem Barox 460 SL( z wyjątkiem 2006 roku, kiedy dałem doglebowo Afalon Dyspersyjny 450 SC). Miał tą przewagę nad Basagranem, że zdecydowanie lepiej zwalczał komosę białą ze względu na dodatek MCPA do bentazonu oraz odchwaszczanie nim wychodziło taniej. Jednak gdy dawka Baroxu nieco przekroczyła 3 l/ha peluszkę zwijało.

Mimo, że odchwaszczanie Basagranem wychodzi chyba najdrożej to peluszka zdecydowanie najlepiej znosi ten środek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś z was zasiał kiedyś peluszke na poplon(zielony nawóz)??

 

Co roku sieje mi się sama na poplon. Część rozsiewa się podczas omłotu, część rozsypać pomogą ptaki. Jeśli zaraz po zbiorze wykonam podorywkę to z tego utraconego plonu wyrasta piękny poplon. Przy wysiewie w końcu lipca, ciepłym i wilgotnym sierpniu i wrześniu pod koniec września pojedyncze rośliny zaczynają już kwitnąć, czyli najwyższa pora na przyoranie.

Jeśli poplon ma być przyorany na zimę to myślę, że należałoby wysiać peluszkę około 20 sierpnia. Co do ilości proponowałbym około 250 kg/ha przy rozstawie rzędów według własnego uznania (tzn. tak jak zboże lub co druga rurka, różnie ludzie praktykują). Przewaga peluszki nad bobikiem jest taka, że nie wymaga takich mocnych gleb.

Ten poplon z peluszki przyoruję zwykłym grudziądzkim pługiem. Jak są problemy z dokladnym przykrywaniem to bronuję poplon przed orką zgodnie z kierunkiem przyorywania. I po problemie.

Kłopoty pojawiają się wtedy gdy jest suchy rok bo peluszka podobnie jak gorczyca "ciągnie" spore ilości wody i pług nie chce wchodzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w mieszankach ze zbożami stosowałem 2 litry chwastoxu exta wieczorem. Tylko rumiany zostawały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś z was zasiał kiedyś peluszke na poplon(zielony nawóz)??

 

Co roku sieje mi się sama na poplon. Część rozsiewa się podczas omłotu, część rozsypać pomogą ptaki. Jeśli zaraz po zbiorze wykonam podorywkę to z tego utraconego plonu wyrasta piękny poplon. Przy wysiewie w końcu lipca, ciepłym i wilgotnym sierpniu i wrześniu pod koniec września pojedyncze rośliny zaczynają już kwitnąć, czyli najwyższa pora na przyoranie.

Jeśli poplon ma być przyorany na zimę to myślę, że należałoby wysiać peluszkę około 20 sierpnia. Co do ilości proponowałbym około 250 kg/ha przy rozstawie rzędów według własnego uznania (tzn. tak jak zboże lub co druga rurka, różnie ludzie praktykują). Przewaga peluszki nad bobikiem jest taka, że nie wymaga takich mocnych gleb.

Ten poplon z peluszki przyoruję zwykłym grudziądzkim pługiem. Jak są problemy z dokladnym przykrywaniem to bronuję poplon przed orką zgodnie z kierunkiem przyorywania. I po problemie.

Kłopoty pojawiają się wtedy gdy jest suchy rok bo peluszka podobnie jak gorczyca "ciągnie" spore ilości wody i pług nie chce wchodzic.

 

 

pod jare i pod ziemniaki zostawiam na zimę , do wiosny wszystko ładnie zmurszeje . wystarczy kultywator i można siać i sadzić . Po tym stanowisko jak marzenie.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja w mieszankach ze zbożami stosowałem 2 litry chwastoxu exta wieczorem. Tylko rumiany zostawały.

 

nigdzie nie słyszałem o zastosowaniu chwastoxu w peluszce. Czy nie choruje i męczy się .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
basagranem 1 litr na ha , za 5 l dałem 490 zł .

 

Dałeś tylko 1 l/ha? Czy to podziałało? Przecież zalecane jest 2,5 - 3 l/ha. Chyba, że stosujesz dawki dzielone na małe chwasty.

Ja dałem niemal 3 l/ha, chwasty pięknie popaliło, nawet komosę białłą, która jest średniowrażliwa na Basagran. Za odpowiednik Basagranu, niemiecki środek AGRO - BENTAZON zapłaciłem 104 zł/l.

Wcześniej przez 6 poprzednich lat stosowałem Barox 460 SL( z wyjątkiem 2006 roku, kiedy dałem doglebowo Afalon Dyspersyjny 450 SC). Miał tą przewagę nad Basagranem, że zdecydowanie lepiej zwalczał komosę białą ze względu na dodatek MCPA do bentazonu oraz odchwaszczanie nim wychodziło taniej. Jednak gdy dawka Baroxu nieco przekroczyła 3 l/ha peluszkę zwijało.

Mimo, że odchwaszczanie Basagranem wychodzi chyba najdrożej to peluszka zdecydowanie najlepiej znosi ten środek.

 

Jeżeli wysiewam 250 kg to jest wystarczająco gęsta żeby szybko przykryć pole i zagłuszyć pozostałe niezwalczone chwasty . przeważnie zostaje bratek polny i poziewnik. Na start daję 100 kg saletry , przeważnie wystarczy na dobrym polu. Na gorszym zwłaszcza dzierżawach , staram się pomóc ruszyć dożywkami w oprysku oraz wysiewam kredę paszową w ilości około 500 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja w mieszankach ze zbożami stosowałem 2 litry chwastoxu exta wieczorem. Tylko rumiany zostawały.

 

nigdzie nie słyszałem o zastosowaniu chwastoxu w peluszce. Czy nie choruje i męczy się .

Nic się nie dzieje pod warunkiem że ma już wąsy czepne i nie jedziesz w południe tylko pod wieczór.Jak jest już chłodno. Kiedyś wujaszek mówił że dał nawet 2,5l ale była rosa i peluszce nic się nie stało a rumiany głowę zwiesiły. Nie wiem jak zachowa się w czystym siewie.

Sam próbowałem chwastox extra na bobiku ale padł. Niestety pozostał mi tylko basagran.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja w mieszankach ze zbożami stosowałem 2 litry chwastoxu exta wieczorem. Tylko rumiany zostawały.

 

nigdzie nie słyszałem o zastosowaniu chwastoxu w peluszce. Czy nie choruje i męczy się .

Nic się nie dzieje pod warunkiem że ma już wąsy czepne i nie jedziesz w południe tylko pod wieczór.Jak jest już chłodno. Kiedyś wujaszek mówił że dał nawet 2,5l ale była rosa i peluszce nic się nie stało a rumiany głowę zwiesiły. Nie wiem jak zachowa się w czystym siewie.

Sam próbowałem chwastox extra na bobiku ale padł. Niestety pozostał mi tylko basagran.

 

na drugi rok spróbuję , zaciekawiłeś mnie bo taniej być już nie może.

Próbowałeś bronować przed wschodami i dowykształcenia wąsa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem ja tylko kilka lat temu siałem w mieszance ze jęczmieniem i pszenicą peluszkę po 50 kg każdego. Były lata że przy zbiorze była taka sama proporcja ale ostatnie 4 lata nie sprzyjały. Zbyt sucho podczas nalewania strąków i zbierało się mniej niż wysiało. Więc odpóściłem sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peluszka lubi dobre , zasobne ziemie o uregulowanych stosunkach wodno powietrznych. Dobrze rozłożonymi w czasie wegetacji opadami deszczu i odpowiednią pogodą. Dają wtedy najwyższe plony, jednak warto ją uprawiać na słabszych stanowiskach . Poprawiają strukturę na kilka lat i zawsze w plonie zwraca poniesione nakłady. Spróbuj w czystym siewie, na początek na dobrym stanowisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiecałem wcześniej że opiszę doświadczenie dotyczące zastosowania do oprysku

mocznika; 6% nie szkodzi a nawet wpływa pozytywnie na rozwój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze rośliny grochu zaczynają kwitnąć (zasiany 2 kwietnia). Czy u Was już nieśmiało pojawiają się kwiaty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peluszka lubi dobre , zasobne ziemie o uregulowanych stosunkach wodno powietrznych. Dobrze rozłożonymi w czasie wegetacji opadami deszczu i odpowiednią pogodą. Dają wtedy najwyższe plony, jednak warto ją uprawiać na słabszych stanowiskach . Poprawiają strukturę na kilka lat i zawsze w plonie zwraca poniesione nakłady.

 

Nic dodać nic ująć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...