Witamy, aby siďż˝ zarejstrowaďż˝ lub zalogowaďż˝,
skorzystaj z opcji dost�pnych po prawej stronie.
Obecny czas to 09:50 Pią 25 Maj 2018

Kukurydza
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 103, 104, 105  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja ro?linna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
solek01

PostWysłany: 13:58 Pon 8 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy kto? próbowa? desykowa? kukurydz?? Nawet na ma?? skal?. Jak tak to jakie efekty? i W jakim terminie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szopen72

PostWysłany: 10:45 Pon 8 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ravello jest bardzo wczesne FAO 210 i ma pi?kne drobne ziarno, na dobrej ziemi.
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 08:52 Pon 8 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

24% w tym roku o tej porze? na s?abszej glebie mia?e? j? posian? czy tak dobrze ta odmiana dosycha?
u mnie w susanne to paznokie? wbijasz ale fao 280
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 07:19 Pon 8 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacz??em kosi? w sobot?, ravello 24% Shocked Nie ma idealnej temperatury dla kukurydzy. Kiedy? suszy?em na pod?ogówce i 20oC wystarczy?o, tylko trwa?o to d?ugo. Teraz susz? 100-105oC jak jak chc? przyspieszy? to 115-1250oC.
Drobiarze zalecaj? wysuszenie do13-13,5%, kukurydza ma tendencje to ?apania grzyba, nawet jak tego nie wida? i ma 14,5% jak zbo?e. Ja susz? do 16,5% i ch?odz? ok 7-8 godzin, wszystko zale?y jak szybko schodzi z suszarki, im szybciej tym krócej siedzi w ch?odnicy. Potem jeszcze ch?odzenie w silosach, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotno?ci.
Powrót do góry
solek01

PostWysłany: 06:11 Pon 8 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kosicie ju?? Jakie macie plony, jakich odmian? i przy jakiej wilgotno?ci?
Powrót do góry
Przemek21

PostWysłany: 10:39 Sob 6 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do ilu stopni trzeba nagrza? ziarno w suszarni aby osi?gn?? po??dana wilgotno??
dzwonie do znajomego co ma piec grasso on jedzie 110 powietrze ziarno twierdzi ze nagrzewa do 85
a przy wilg poni?ej 16 wy??cza grzanie i ch?odzi schodzi jeszcze 1,5% wilgotno?ci po wych?odzeniu

na targach w firmie w?oskiej powiedzieli ?e ich suszarnia jedzie na 120C i ziarno nagrzewa do 60C i wy??cza automat
wych?adzacie jak d?ugo - do temperatury otoczenia + par? stopni wy?ej
czyli pytanie jaka jest po??dana wilgotno?? dla bezpiecznego przechowalnictwa
14,5 czy mo?e by? 16 te? je?eli ma?a ilo??
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 21:44 Sro 3 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ile teraz ten piec kosztowa??
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 07:45 Sro 3 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie narzekam. Wymiennik jest w samym piecu i jak chc? osi?gn?? nawet 130-140 oC to nastawiam taka i mam, tylko po co Very Happy. Firma Graso zainstalowa?a w?a?nie drugi taki piec (500 kW) w gospodarstwie mojego wuja ko?o Mi?ska i te? jest zadowolony. U mnie w tym roku przeprowadzili modernizacj? - wymian? starego typu wst?pnego wymiennika na nowy typ i kilka poprawek ceramiki, nadmuchu i izolacji.
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 20:08 Wto 2 Paź 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja sko?czy?em w?a?nie zbiory przy fao 200-210 plon 11t/ha mokrej, wilgotno?? ?rednio 30%

@Szopen72 wspomagasz piec na s?om? OO lub gazem? wszyscy u?ytkownicy pieców z nadmuchem, z którymi rozmawia?em narzekaj? na brak wymiennika i nisk? sprawno?? z tego wynikaj?c?
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 21:15 Nie 16 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rpt.pl/index.php?content=1314 to wydaje si? by? ciekawa konstrukcja
Powrót do góry
Grze?

PostWysłany: 18:50 Sob 15 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mo?esz poda? jakie? konkretne daty. U mnie zaczeli sia? po 15 kwietnia ja sia?em pocz?tek maja. Wyskoczy?a po mrozach i opadach. Praktycznie jak powównam twardo?? ziarna jest podobna.Zaczyna si? szkli?. Ro?liny po 3 li?cie od do?u ju? suche. D?ugo?? kolby podobna. Pewnie ró?ni? si? fao. Zobaczymy jaki b?dzie plon bo ziemia porównywalna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szopen72

PostWysłany: 06:09 Sob 15 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z moich do?wiadcze? wynika ?e zawsze kukurydz? op?aca si? sia? w miar? wcze?niej. W tym roku tak siana trafi?a na gor?co w fazie 1-3 li?ci i ?adnie wystartowa?a, potem trafi?y si? ch?ody ale nie spowodowa?y zahamowania, bo mia?a ju? 5 li?ci. jak kto? opó?ni? siew to w trakcie ch?odów zaczyna?a rosn?? i strasznie si? m?czy?a.
By?y te? lata ?e trafia?a na ch?ody po wschodach ale to jej nie zaszkodzi?o, mia?a silniejszy system korzeniowy. raczej zawsze jest zysk z wczesnego siewu ni? strata. Co do jarych w tym roku to zgodz? si? ?e pó?niejsze (ale bez przesady) da?y lepszy plon ni? wczesne, szczególnie na ci??kiej ziemi. Po siewach by?o zimno i mokro i j?czmie? mia? problemy.
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 20:20 Pią 14 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy w tym sezonie, gdy u mnie wyst?pi?y intensywne opady w okresie od pocz?tku czerwca do po?owy sierpnia, a pozosta?y okres to zasadniczo by?a susza, korzystniejszy by? wczesny/pó?ny siew odmian o niskim/wysokim FAO i czy powinno si? manipulowa? przy obsadzie, bo na przyk?ad w zbo?ach jarych paradoksalnie korzystne okaza?y si? pó?ne siewy i zwi?kszona obsada ro?lin
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 19:08 Pią 14 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na 5 nie ma problemu z 7T suchej, przy dobrym roku mo?na zrobi? 8-9T. Wa?ny jest dobór odmiany i jak najwcze?niejszy siew. W najgorszym roku przy wielkiej suszy par? lat temu zebra?em 4,5T/ha.
Co do crossa to przez 3 lata mo?na a potem musi by? zmiana na dwie inne ro?liny. Monokultura coraz bardziej daje w ko??, omacnica szybko si? rozprzestrzenia i robi coraz wi?ksze straty.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 18:34 Pią 14 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakie mo?na osi?gn?? plony kukurydzy na 5,6 klasie i czy monokultura kukurydzy jest zgodna z cross-compilans.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kissmy...

PostWysłany: 11:37 Nie 9 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pyta?em o zagrzewanie w kontek?cie oszcz?dno?ci energii, u mnie w okolicy du?e suszarnie przetrzymuj? kukurydz? na pryzmie nawet przez 2 doby
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 10:39 Nie 9 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na suszarni wierzchnia warstwa zanim dojdzie do spodu i jest suszona to trwa to ok 12 godzin. Na koszu przyjemno?ciowym mam te? zapas ok 15-20 ton. jak ma mocno popada? to robi? sobie zapas na przyczepach ok. 40 ton. czasem troch? z?apie temperatury (jak jest pow. 30%) ale to nie wp?ywa na suszenie. Co do temperatury to kuku mo?na nagrza? nawet do 120 oC, kiedy? przypadkiem tak zrobi?em i nie by?o przypalenia, dopiero przy 140 oC lekko br?zowieje. wi?ksze problemy s? w kukurydzy przemokni?tej mocno deszczem i przy zbyt du?ym nawo?eniu azotem, Wtedy nawet nagrzana do 70oC w czasie stygni?cia br?zowieje. To efekt przemiany cukrów i poza wygl?dem nie wp?ywa na jako?? ziarna na pasze.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 08:00 Nie 9 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ch?odna kukurydza o wilgotnosci 25 i mniej mo?e sta? kilka dni ,natomiast 30 proc musi by? do 24 h zwalone na suszarni?.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kissmy...

PostWysłany: 22:51 Sob 8 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i jeszcze dwie kwestie:
- w przypadku suszenia, na jaki okres pozostawiacie mokr? kukurydz? po zbiorze, aby si? zagrza?a,
- czy dokonujecie intertacji, je?li jak to z jakim wi??e si? to kosztem i jak d?ugo pozwala przechowa? kukurydz? bez strat
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 20:58 Sob 8 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rzeczywiste zu?ycie energii jest z pewno?ci? o wiele mniejsze, ale ju? same wentylatory przy piecu i ch?odnicy maj? oko?o 20kW, do tego ?mijki (co najmniej 6), pompy itd, a czy temperatura powy?ej 90 stopni nie wp?ywa negatywnie na parametry ziarna?
Powrót do góry
rooolnik

PostWysłany: 12:02 Sob 8 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
czy straty wagi sia dok?adnie takie jak ilo?? odparowanej wody? czyli 15% odpowiada 15% z wagi czy np 17%

straty wagi wylicza sie ze wzoru 100-wilgotnosc poczatkowa podzielone przez 100-wilgotnosc koncowa
czyli jesli kukurydza miala wilgotnosc 30 % to po wysuszeniu do 13,5 z jednej tony zostanie nam 800 kg
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 09:43 Sob 8 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Suszenie na Drezwiczu jest dwu etapowe. Najpierw powietrzem gor?cym do 16-17% a potem ch?odzenie zimnym do 13%. Wszystko w ruchu ci?g?ym. przy cieczach nie da si? osi?gn?? temperatury powietrza wi?kszej ni? 90oC. Ja kukurydz? susz? powietrzem 105oC a jak trzeba si? spieszy? to 115oC.
Powrót do góry
Przemek21

PostWysłany: 07:27 Sob 8 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znajomy kupi? suszarnie przewo?n? elektryczn? to wi?zk? ma poci?gni?ta ekstra ze s?upa (osobi?cie z nim nie rozmawia?em)
a drug? ma pod pi?t? przewo?na pod piec na s?om? z metalerg z ta ciecz? stabilizuj?c? temperatur?
najgorsze jest to ?e na jesie? i w nocy powietrze jest zimne i wilgotne wiec suszenie zbó? latem a kukurydzy to delikatnie mówi?c inna bajka
Czy suszycie 2 etapowo czy jedno etapowo (pewnie przy tanim s?omowym ogrzewaniu 1 etap)
czy straty wagi sia dok?adnie takie jak ilo?? odparowanej wody? czyli 15% odpowiada 15% z wagi czy np 17%
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 06:21 Sob 8 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

G?wne bezpieczniki s? 64A a automat za licznikiem to 50A. Zamówiona moc w zak?adzie to 26kW. Op?aty za tak? moc to 120 z? brutto za ca?y rok. Gdybym mia? mniejsze zapotrzebowanie to i tak bym podobnie p?aci? podobnie. Do czego potrzeba a? 60kW?
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 20:12 Pią 7 Wrz 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzi?ki, a jakie masz przy??cze energetyczne i z jakim wi??e si? to kosztem? znajomy musi mie? 60kW i mo?liwo?? korzystania z takiej mocy kosztuje go rocznie oko?o 12tys. z? rocznie
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja ro?linna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 103, 104, 105  Następny
Strona 35 z 105

Skocz do: