Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam pytanie czy pryskacie jęczmień jary na skracanie i czy 0,2l modusa i 0,5l agrotefonu to dobry pomysł . Z góry dziękuję za odpowiedż .

wydaje mi sie ze ten dodatek agrotefonu(CCC+etefon) jest zbedny pozatym przy suchej i gorącej pogodzie może narobic wiecej strat niz pożytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Agrotefon nie ma chyba ccc więc moze być

ale ma etefon.etefon>etylen>zahamowanie wzrostu>przyspieszone starzenie sie.

Moim zdaniem w warunkach bezdeszczowych to ryzykowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro skracam jęczmień cecefon 1.5l na hektar a trzy dni temu pryskałem na chwasty puma +chwastoks trio i jęczmień zauwazłem ze prawie się wyłożył . pierwszy raz skracam i jakich moge się efektów spodziewać ? prosze o komentarz czy pryskać teraz z antywylegaczem + coś od grzyba czy się wstrzymać i fungicyd za tydzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jutro skracam jęczmień cecefon 1.5l na hektar a trzy dni temu pryskałem na chwasty puma +chwastoks trio i jęczmień zauwazłem ze prawie się wyłożył . pierwszy raz skracam i jakich moge się efektów spodziewać ? prosze o komentarz czy pryskać teraz z antywylegaczem + coś od grzyba czy się wstrzymać i fungicyd za tydzień

Lepszym rozwiazaniem było by dać sam etefon bo ccc ma mizerne działanie w jeczmieniu a w cecefon ma go sporo.Proponował bym ci zastosować 1l cecefonu+0,4l cerone lub retaru. Co do fungicydu to jesli planujesz jeden zabieg to zrób go gdy będa pojawiały sie pierwsze ości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bumper 0,5l + Fury 0,1l + mocznik 12kg

 

Czy można taką mieszanką pryskać jęczmień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabieg cecefonem 1.5 l na ha zrobiłem + bumper +plonowit 1.5l w polu mokro ale pogoda teraz słoneczna i ciepło (lubelskie) i przez najbliższy tydzien w tej materii się nic nie zmieni. czy przy takiej pogodzie -zapowiedz upałów antywylegacz może negatywnie wpłynąć na uprawe ? sam jęczmień za gęsto posiałem a pozatym mi wybujał więć zabieg wydaje mi się że był nieunikniony a jak doświadczeni koledzy uważacie czy mogę z azotem wejść w ten jęczmień w ilości 30kg /N na ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zabieg cecefonem 1.5 l na ha zrobiłem + bumper +plonowit 1.5l w polu mokro ale pogoda teraz słoneczna i ciepło (lubelskie) i przez najbliższy tydzien w tej materii się nic nie zmieni. czy przy takiej pogodzie -zapowiedz upałów antywylegacz może negatywnie wpłynąć na uprawe ? sam jęczmień za gęsto posiałem a pozatym mi wybujał więć zabieg wydaje mi się że był nieunikniony a jak doświadczeni koledzy uważacie czy mogę z azotem wejść w ten jęczmień w ilości 30kg /N na ha

jesli jest zapas wilgoci badz spokojny i nie zwlekaj z N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zabieg cecefonem 1.5 l na ha zrobiłem + bumper +plonowit 1.5l w polu mokro ale pogoda teraz słoneczna i ciepło (lubelskie) i przez najbliższy tydzien w tej materii się nic nie zmieni. czy przy takiej pogodzie -zapowiedz upałów antywylegacz może negatywnie wpłynąć na uprawe ? sam jęczmień za gęsto posiałem a pozatym mi wybujał więć zabieg wydaje mi się że był nieunikniony a jak doświadczeni koledzy uważacie czy mogę z azotem wejść w ten jęczmień w ilości 30kg /N na ha

jesli jest zapas wilgoci badz spokojny i nie zwlekaj z N.

 

Ile już dałeś tego azotu ? Jeśli przesadzisz z N to żaden antywylegacz ci nie pomoże, tym bardziej jeśli mówisz ze zagęsto go posiałeś.Narazie w Lubelskim warunki do rośniecia sa dobre jest wilgotno i ciepło, nie wiadomo jak będzie dalej ale tak jest na wsi..... trzeba być bardziej wrózka niż rolnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam jęczmień obok ziemniaków czy antywylegacz na jęczmień nie uszkodzi ziemniaków jeśli wiatr trochę zniesie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój jęczmień ma 25cm i juz zaczyna sie kłosic, nie wiem jak go zbiore, przypuszczam plon w granicach 2t nie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój ma 75 cm po etefonie ale susza już daje się we znaki, jak popada to poratuje a jak nie to ziarno drobne i plon słaby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój jęczmień 60cm 3 tyg temu po deszczach troche go położyło i pojechałem cecefonem 1.5 l na ha dziś stoi i mam 2 odmiany jedna to klos i ości na wierzchu a orthega jakaś póżniejsza bo klos jeszcze schowany mam pytanie ile kg jęczmienia siejecie na ha bo ja 195 kg i stwierdzam ze zagęsty jest i choroby go biorą prosze powiedzcie jakie macie doświadczenia z otrhego bo posiałem 100 kg z centrali na rozmnożenie i na razie to on bez rewelacji sieję na paszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilość wysiewu zalezy od mtz i zdolności kiełkowania. Ja sieje tak żeby obsada była 320-350szt/m 2. W zalezności od mtz wychoidzi od 140 do 160 kg/ha , oczywiście materiał siewny nowy. i na browar. trzeba tez wziąć pod uwage jakość gleby, bo na dobrej mozna rzadziej siac i daje to lepsze efekty , a na słabszej gęściej. generalnie gesty siew u mnie powoddował drobniejsze ziarno i słabe wyrównanie , a to ma duze znaczenie przy cenie jęczmienia browarnianego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miał ktoś z was problemu z chorobami wirusowymi w jęczmieniu ozimym. Ja nie jechałem jesienią na mszyce i chyba coś mi przywlekły. Jajpiery wiosną myslałem że załatwiłem jęczmień maratonem. Dopiero niedawno jeden gościu powiedział że u niego załatwiły z 10 ha tego którego nie opryskał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mój jęczmień 60cm 3 tyg temu po deszczach troche go położyło i pojechałem cecefonem 1.5 l na ha dziś stoi i mam 2 odmiany jedna to klos i ości na wierzchu a orthega jakaś póżniejsza bo klos jeszcze schowany mam pytanie ile kg jęczmienia siejecie na ha bo ja 195 kg i stwierdzam ze zagęsty jest i choroby go biorą prosze powiedzcie jakie macie doświadczenia z otrhego bo posiałem 100 kg z centrali na rozmnożenie i na razie to on bez rewelacji sieję na paszę

Orthega tak śmiesznie wygląda, sieję go 4 lat i po pierwszym roku byłem mile zaskoczony. Najpierw wyglądał jak cienka gęsta trawa (siałem 140 kg/ha) potem miał małe kłoski a plon dał 6.6T na IV kl. Na słabszych V kl. glebach nie dał nawet przy dużej suszy mniej niż 4.5T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szopen zgadza się z tą orthega u mnie też tak wygląda napisz pokrótce agrotechnike uprawy swego jeczmienia bo te 6 ton o których piszesz to dla mnie jest na razie plon nie do osiągnięcia czy siejesz po dobrych przedplonach i ile nawozu dajesz i kiedy i jakie opryski ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie jak każde jare znajdziesz w każdym poradniku, ale podstawa to badania gleby i wtedy wiadomo co posiać. Moim zdaniem najważniejsze w jęczmieniu jest wyczucie ziemi, nie można jej uprawić za szybko bo jęczmień nie toleruje zbitej, siew w miarę wczesny 10-15 kwietnia ale w suchą ziemie. Ojciec kiedyś mi wytłumaczył że z jęczmieniem trzeba postępować jak z kobietą, dać mu wszystko co potrzebuje ale nie naciskać za mocno i odpłaci ci znakomicie. Co do oprysków to nic specjalnego, na chwasty dwuliścienne Granstar albo jego generyk, na grzyba zaprawianie Baytanem i Tilt plus na liść flagowy. Przy okazji zawsze jakieś mikroelementy, magnez i mocznik.

I właściwie najważniejsze to ph gleby i zawartość magnezu w glebie(bardzo duża)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiedy zamierzacie siec jeczmien zimowy bo ja za 2 tyg juz wy7startuje w 12 ha
Siac? Chyba chodzi o zbiór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ,napisałeś siec.U nas nikt tok nie mówi i zle skojarzylem.Też planuję za ok. 2 tyg ,tylko muszę randoupem walnąć samosiewy pszenżyta no i czekam na komisję z PZU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szopen zgadza się z tą orthega u mnie też tak wygląda napisz pokrótce agrotechnike uprawy swego jeczmienia bo te 6 ton o których piszesz to dla mnie jest na razie plon nie do osiągnięcia czy siejesz po dobrych przedplonach i ile nawozu dajesz i kiedy i jakie opryski ?
z ktorej części lubelskiego jesteś ze takie słabe plony masz?Chyba ze z połnocnej ,Biała Podlaska-Włodawa-Parczew-Łukow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem powiat chełmski okolice rejowca ziemia głównie 3b 4a klasa na razie jęczmień plon 3.5 t ha ale mam nadzieję ze wkrótce się to zmieni i uda się do 5 t dobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...