Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 02:00 Pią 14 Gru 2018

Agrolok
czy dobrze karmie ? i jaki pomysł na obornik?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ursus 360

PostWysłany: 20:28 Pon 16 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja np krową daje
rano
w paszowóz(sianno kiszonke+śrut)
i wieczorem w paszowóz(kiszonke z kukurydzy i srut)
stały dostęp do wody

a jałówkom cielnym podaje pażony śrut z mlekiem rano wiadro na 2
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Casper

PostWysłany: 18:49 Nie 24 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja niedawno założyłem wyciąg - szuflę no i jest o wiele mniej roboty Cool A mam 10 krów i kilka opasów. Wcześniej woziłem taczką ale sztuk przybywa i to zaczynało być wykańczające...
Ręcznie też można - zależy jaki kto pracowity. Znam rolnika który wynosi obornik na widłach z kanału na pryzmę a ma z 15 sztuk Shocked
Powrót do góry
barbara20021

PostWysłany: 13:22 Nie 24 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

od 10 krówek można ręcznie,ale po co na kupkę a nie na taczkę, to tego nie rozumiem. Laughing Laughing
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 20:21 Pią 22 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomyśl o wyciągu obornikowym!!!! Ile można recznie ładować??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
Marco

PostWysłany: 15:21 Czw 7 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

załóż sobie chłopie zgarniacz Very Happy
Powrót do góry
Tina

PostWysłany: 21:12 Pią 1 Lut 2008    Temat postu: Re: czy dobrze karmie ? i jaki pomysł na obornik? Odpowiedz z cytatem

marcin20578 napisał:
witam
W tej chwili wyrzucam obornik ręcznie Przez cały dzień wyrzucam na kupkę pod drzwi od strony płyty a wieczorem kupkę wyrzucam na płytę gnojową i to wszystko ręcznie widłami ale trzeba sobie jakoś zaradzić tylko jak ? Pod krowy jest ścielone słomą.
Proszę o pomoc i pozdrawiam!!

Kup sobie taczkę , to wprawdzie problemu nie rozwiąże, ale usprawni pracę. Przejedziesz ze 2 razy dziennie przez oborę i na płytę... A jak się niespodziewanie zwali jakaś kontrola to może się do tej kupki przyczepić (blokuje drogę ewakuacji?) Laughing
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 19:50 Pią 30 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raz się straci, raz się zyska, ale jakoś (lepiej lub gorzej) wiąże się koniec z końcem, i jeszcze nieraz reszta zostanie!!!! Very Happy
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 23:22 Wto 20 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin82 napisał:
narzekać się opłaca Wink

a nawet narzekac sie nie oplaca Wink hehe... niewiem poprostu trzeba ryzykowac i juz... mam nadzieje ze sie to wam oplaci .... teraz leci wszystko w dol ale napewno kiedys sie odbije od dna i pojdzie w gore ... mam nadzieje ze szybko przynajmniej
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 21:58 Wto 20 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

narzekać się opłaca Wink
Powrót do góry
mody rolnik

PostWysłany: 21:09 Wto 20 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh no tak to co poardzisz rybka? nie opłaca sie chować opasów? trzody się też nie opłaca,, to co sie opłaca??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
rybka2485

PostWysłany: 23:02 Pon 19 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mody rolnik napisał:
a jak poradzilibyście żywić opasy od 100kg to ok 600kg jakie dawki i co kiedy? mam do dyspozycji sianokiszonke w balotach, siano, młoto brawarniane, oraz zboża
z góry dzięki za odp

najpierw przeczytaj sobie temat o sztukach miesnych a wtedy zdecyduj czy ci sie to oplaci.... za duzo sie tego robi u nas... naprawde
Powrót do góry
mody rolnik

PostWysłany: 20:28 Pon 19 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jak poradzilibyście żywić opasy od 100kg to ok 600kg jakie dawki i co kiedy? mam do dyspozycji sianokiszonke w balotach, siano, młoto brawarniane, oraz zboża
z góry dzięki za odp
Powrót do góry
nena

PostWysłany: 16:50 Pią 16 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ile młóta na szt w wozie paszowym kto w maz montuje dostawy prosze o oferte /kontakt
Powrót do góry
mania

PostWysłany: 09:10 Sro 14 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli masz możliwość to kup wysłodki mokre albo suszone, dwkkę paszy treściwej poprostu podziel na mniejsze porcje i dwie dawki syp na ziemniaki a dwie najlepiej daj im przed sianem bo w zasadzie to powinny treściwą paszę dostawać zawsze po właściwym jedzeniu ale ze siana tio wszystko wyczepią, gdybyś miał wysłodki to mógłbyś wzbogacić jadłospis ale wtedy musiałbyś uważać z ziemniakami, bo przy tych paszach jakie na dzień dzisiejszy masz do dyspozycji i tak nic więcej nie wymyślisz, kolejność podawania jest dobra
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 18:58 Wto 13 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin20578 napisał:
a więc tak w tej chwili to najwyżej mogę zwiększyć podawanie paszy treściwej czyli śruty, a krowy mają stały dostęp do wody kiedy chcą to piją ile chcą, a siano jest tylko z traw a śruty dostają wiaderko 15l na 2 sztuki jak to podzielić na 3-4 razy czy może zwiększyć dawkę w przyszłum roku napewno bede robił kiszonke z traw w balotach owinięte w folie a w tej chwili mam tylko do dyspozycji Siano, ziemniaki i sruta więc proszę o ułożenie ,,jadłospisu'' na cały dzień.
Moje gospodarstwo to 18h z tego 5h to pastwiska w koło domu a jestem z woj łódzkiego
Pozdrawiam Suzi25

wg mnie powinienes/as wsiac ze 3ha kukurydzy na kiszonke wieksze troszke wydatki ale wieksza ilosc mleka... pozdrawiam
Powrót do góry
marcin20578

PostWysłany: 17:50 Wto 13 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a więc tak w tej chwili to najwyżej mogę zwiększyć podawanie paszy treściwej czyli śruty, a krowy mają stały dostęp do wody kiedy chcą to piją ile chcą, a siano jest tylko z traw a śruty dostają wiaderko 15l na 2 sztuki jak to podzielić na 3-4 razy czy może zwiększyć dawkę w przyszłum roku napewno bede robił kiszonke z traw w balotach owinięte w folie a w tej chwili mam tylko do dyspozycji Siano, ziemniaki i sruta więc proszę o ułożenie ,,jadłospisu'' na cały dzień.
Moje gospodarstwo to 18h z tego 5h to pastwiska w koło domu a jestem z woj łódzkiego
Pozdrawiam Suzi25
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 17:38 Wto 13 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Marcinie, czy siano jakie dajesz to zwykłe siano z traw?? z tego co piszesz wynika że dajesz tylko raz pasze treściwą- błąd powinno się dawać 3-4 razy dziennie a mniejsze ilości!!! Inaczej dostaną Kwaśnicy!!!! Czy nie mógł byś zasiać kukurydzę na kiszonkę, siano chociaż raz na kiszonkę np. w bale i owinąć folią?? Są to najlepsze pasze!!!! A trochę oganiczyć te ziemniaki i siano. Masz za suche pasze (mam nadzeję że przy takim żywieniu krowy mają stały dostęp do wody). Jak możesz wyrobić sie finansowo to postaraj się zakupić jakieś witaminy, śrutę sojową czy coś w tym stylu bo przy takiej paszy to najlepszymi dojaki to raczej one nie są. Podjeć do jakiegoś przedstawiciela z paszami i doradzi Ci jaki i za ile a Ty podejmiesz decyzje czy kupić. A tak wogóle to z kąd jestś?? Jakie możliwości gospodarcze?? Pozdrawiam!!Smile) Very Happy
Powrót do góry
marcin20578

PostWysłany: 08:07 Wto 13 Lis 2007    Temat postu: czy dobrze karmie ? i jaki pomysł na obornik? Odpowiedz z cytatem

witam
Posiadam 10krów dojnych i moje oprzątanie wygląda następująco:
rano:
-siano
-ziemniaki
-śruta (otręby pszenne, owies, pszenżyto, żyto)
południe
-siano
-ziemniaki
wieczór
- siano
Czy coś robię źle czy coś zmienić w żywieniu?
Następne pytanie to jakiś dobry pomysł na wyrzucanie obornika.
Krowy stoją na uwięzi w okresie letnim wychodzą na pastwiska lecz cały okres zimowy stoją w oborze. Obora posiada 2 kanały zaraz za krowami o szerokości ok35cm , krowy stoją w 2 liniach po 5 sztuk na stronę obora jest przejazdowa, 2m od obory jest płyta gnojowa. W tej chwili wyrzucam obornik ręcznie Przez cały dzień wyrzucam na kupkę pod drzwi od strony płyty a wieczorem kupkę wyrzucam na płytę gnojową i to wszystko ręcznie widłami ale trzeba sobie jakoś zaradzić tylko jak ? Pod krowy jest ścielone słomą.
Proszę o pomoc i pozdrawiam!!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: