Skocz do zawartości
krecio123

MŁÓTO BROWARNIANE

Rekomendowane odpowiedzi

ile kosztuje i gdzie można kupić (płd WLKP i płn-wsch DOL) czy stosuje ktoś w żywieniu krów mlecznych? są efekty? lepsze świerze czy suszone? pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płaciłem 55 zł/t tego surowca, po nowym roku 75zł/t. Podstawowy składnik w żywieniu krów mlecznych od kilkunastu lat w naszym gospodarstwie. Lokalizacja jest nie w Twoich stronach wiec nie bedę mówić. Ale orietacje w cenie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja płace 650 za 10 ton z dostawą ale mieszkam 40 km od żywca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do zaoferowania młóto paszowe suszone granulowane w razie zainteresowania prosze o kontakt 660 443 661

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam panowie mam pytanie

jak wygląda to młuto? jak podawać je krowom i czy idzie to konsrewować np. kisić proszę o odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młoto można kisić ale ponieważ ma dużo białka to jest to trudne do zrobienia. W niskich temperaturach jakie panuja w zimie w beczkach swietnie sie przechowuje.

Ja biore za 80 zł za tone z Brzeska Okocim.

Efekty podawania młota są widoczne i to bardzo, ale ja daje jedynie w zimie bo w lecie jest pastwisko wiec krowkom nie brakuje bialka.

Nie mozna tego dawac za duzo bo sa problemy z wycieleniami krow.

U nas dajemy ok 8 Kg na dzien na krowe. Ponoc lepiej nie przekraczac wiecej jak 10 .

 

Pierwsza partie jaka przywiezlismy wywalilismy na boisko w stodole i 80 % było do wyrzucenia, szybko sie zepsulo. Nastepna partia trafila do skrzyni pozbijanej na predce z paru desek. Skrzynia cos w rodzaju somsieku 1mx2x1 oczywiscie w srodku wylozona folia np budowlana poniewaz wazne jest by z tego mlota co przywieziesz nie wyciekly te soki co w nim sa. U nas jak wydaje sie nam ze jest nawet za suche to wody dolewamy. No i normlanie przez dwa tygodnie skarmiania jest ok i nic sie nie psuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dięki bardzo za odp. a jak długo to może stać w tej skrzyni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to stoi tak 2 do 3 tygodni i wydaje mi sie ze wiecej lepiej nie.

My z racji oszczednosci mamy taki somsiek ale np sasiad ma taka kwadratowa beczke plastikowa o poj 1000l z odcieta gora i to mu super zdaje egzamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha dzięki a jeszcze mi powiedz jak to wygląda i czy jak to przywozisz to jest gorące bo jak woziliśmy wywar to miał chyba ze 100 stopni i trzeba dużo wody dolewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie ile może ważyć 1 metr sześcienny młóta świeżego ubitego?

Innymi słowy ile zmieszczę wagowo do zbiornika 1 metr sześcienny, bo chcę wiedzieć ile zbiorników potrzeba na 4 tony młóta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przechowuje młoto w zbiornikach plastikowych na palecie, zbiorniki o pojemności 1000l czyli takie o jakie ci chodzi chyba i w takim zbiorniku spokojnie miesci sie tona a jak naladujesz czubato to moze nawet 1,1 t

ja w swoich zbiornikach(mam 2) mam odcieta gore i jak naladuje tak po brzegi to licze ze jest tona

kiedys bralem przyczepke i samochod, zbiornik na przyczepke i gosc w browarze tone sypal besposrednio do zbiornika to wlasnie zbiornik byl pelny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam panowie mam pytanie

jak wygląda to młuto? jak podawać je krowom i czy idzie to konsrewować np. kisić proszę o odp.

 

Krowom podajesz albo na koryto albo do wozy paszowego.

Wszelkie dostępne artykuły ograniczają jego spożycie do ok 7 kg.

Ogólnie dość trudno skomponować dawkę z młótem na niższe wydajności gdyż jest duża nadwyżka białek i trzeba wyrównać energię.

Zbyt duże ilości młóta wplywają niekorzystnie na wątrobę, więc szukaj dodatków mineralnych o podniesionym poziomie witamin z grupy B i z dodatkiem niacyny.

Ogólnie młóto nadaje się do karmienia wtedy gdy mamy w żywieniu kukurydzę ( albo ziarno albo kiszonki) ewentualnie wysłodki.

Jak tego nie ma to lepiej się w młóto na większą skalę nie bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moglbys napisac jakie sa pierwsze widoczne objawy problemow z watroba??

ja dawalem mloto razemz kisoznka przez cala zime i teraz we lecie do polowy siepnia jak byla kisoznka natomiast teraz daje im mloto dalej ale zamiast kiszonki daje zielonke z kukurydzy i nie wiem czy dobrze robie ze teraz w lecie daje(oczywiscie daje pol tego co w zimie)

ostatnio zauwazylem ze krowy ciezko dysza tak jak podczas stresu cieplnego a przeciez goraco teraz nie ma a juz napewno nie w nocy w oborze

i tak sie zastanawiam czy wlasnie nie bedzie to jakis objaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemy z wątrobą nie ujawniają się tak szybko i zewnętrznie. Przy pierwszym padnięciu jak zrobisz sekcję, to zobaczysz dopiero uszkodzoną wątrobę. Najlepszym sposobem jest dodatek mieszanek mineralnych ze zwiększoną ilością niacyny i witamin z grupy B.

I jak dawałeś młóto z kiszonką z kukurydzy, nie powinno być problemów, bo jako tako bilansujesz energię i białko, nie mniej jednak jeżeli są pastwiskowane, to może być nadwyżka białka.

A jaką masz proporcję białka do tłuszczu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety tutaj jest pies pogrzebany bo nie mam krów pod oceną

ale chyba będę musiał je zgłosić

 

no one są cały czas "pastwiskowane" od maja, rano po dojeniu kukurydza z mlotem i ospa a wczesniej troche siana, potem na pastwisko, o 18 zganiam i doje i na noc po dojeniu znow kukurydza młoto i ospa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt prowadzenia oceny pomaga w bieżącym ( co miesięcznym) korygowaniu dawki pokarmowej. Do tego jest jeszcze wiele innych zalet, z których się korzysta w bieżącej pracy hodowlanej.

Twój układ kiszonka z kukurydzy i młoto (tylko nie dawaj go więcej jak 6-7 kg/szt) oraz "ospa"(myślę, że to jest śruta zbożowa, którą sam robisz) nie jest złym rozwiązaniem, szczególnie jak pastwiskujesz krówki.

Natomiast nie ma jak Ci złożyć dawki pokarmowej bo od czegoś trzeba zacząć a najczęściej tym czymś jest właśnie tabulogram z oceny.

Dziennie to około 30 groszy na krowę a jak się dobrze złoży dawkę to te 30 groszy się zaoszczędzi w paszy albo krówki dadzą pół litra mleka więcej na swoją ocenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkim.

Mam takie pytanie do Was, interesuje mnie zywienie bydła produktami ubocznymi przemyslu browarniczego *młoto, kiełki, drożdże* i szukam jakiś książek na ten temat, artykułów, czy może wiecie gdzie mogę znaleźć takie pozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie w internecie. O młócie trochę poniżej. Co do drożdży i kiełków to nie stanowią one jako takiej paszy ale tylko są dodatkiem (drożdże) lub bilansem dawki ( kiełki). Natomiast młóto jest paszą białkową zprzewagą białek BTJE (jelitowych)

Młóto browarniane jest paszą białkową służące do korygacji dawki lub uzupełnienia niedoboru białka przy karmieniu paszami energetycznymi takimi jak kiszonka z kukurydzy, ccm lub cm.

Młóto jest idealne jak zakisi się je np. w rękawie lub silosie.Więcej o nim ze stron internetowych poniżej

 

Wysłodziny(młóto) sa produktem ubocznym powstajacym przy produkcji piwa.W jego skład wchodzą te składniki pokarmowe jęczmienia, które tylko częściowo zostały rozpuszczone w trakcie hydrolizy enzymatycznej(czesc białek tłuszczu włókna surowego).Świeże młóto jest produktem nietrwałym ze względu na duża zawartość wody oraz łatwo fermentujących składników z tych względów może być przechowywane tylko przez 2-3 dni w temperaturze ok. 5 stopni C.Jesli ma stanowić uzupełnienie bazy paszowej w gospodarstwie to musi być poddanie procesowi konserwacji(zakiszeniu)

-Masa sucha (%) 22,10%

-Białko ogólne (%) 6,09%

-Tłuszcz surowy (%) 1,94%

-Włókno surowe (%) 4,05%

-Popiół surowy (%) 0,91%

-Związki bezazotowe wyciągowe (%) 9,11%

Włókna obojetno-detergentowe(NDF)-12,89% Wapń-0,11%

Włókna kwaśno-detergentowe(ADF)-5,57% Fosfor-0,07%

 

1 kg wysłodzin browarnianych według systemu INRA dostarcza 0,19 JPM(energia netto) dla krow mlecznych.Białko wysłodzin tylko w około 45% rozkłada się w żwaczu, co jest bardzo pozytywna cecha tego produktu a rzeczywista strawność w jelicie cienkim białka młota nieulegającego rozkładowi w żwaczu jest wysoka i wynosi około 85%.Produkt ten nie zwiększa, zatem koncentracji azotu amoniakalnego w żwaczu oraz pozwala na dostarczenie dodatkowej ilości aminokwasów do jelita cienkiego krów mlecznych.

Zastosowanie w żywieniu zwierząt

Wysłodziny browarniane działają mlekopędnie.Białko tego produktu zawiera dużo lizyny i stosunkowo mało metioniny.Najlepiej jest je stosować w żywieniu krów mlecznych początkowej i środkowej fazie laktacji,w połączeniu z kiszonką z kukurydzy.Dobre efekty uzysyskuje się także w przypadku skarmiania kiszonek z traw i motylkowych,zawierajacych dużo białka łatwo ulegającego rozkładowi w żwaczu.Optymalne dzienne dawki młota dla krów w okresie laktacji powinny wynosić około 6-8 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś praktykował kiszenie?jaki dodatki?może ktoś prakykował samodzielne kiszenie w rękawie?tylko jak wrzucić do rękawa jak się ma tylko cyklop do dyspozycji?może jakąś zmijka,a rękaw naciągnąć na zmijke i niech się zsuwa w czasie kiszenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j mam takie nie typowe pytanie co by się stało jak by to człowiek zjadł ? ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ktoś praktykował kiszenie?

 

Coraz więcej osób kisi w rękawach. Niestety do tego jest potrzebna maszyna i jest ich w terenie coraz więcej, także w okolicach Kaszub. Firmy te mają swoje zakiszacze lub możesz sobie sam dobrać środek ze swoim żywieniowcem.

Koszt takiego 75 tonowego rękawa to około 30 zł/tonę jak nie tniesz go.

Służę namiarem na wkładających w rękaw z okolic Malborka. ( ziarno, wysłodki, młóto, zielonki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się bardzo przyda taki zakiszacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukujemy odbiorcy młóta browarnianego z małego browaru we Wrocławiu. Młóto oddajemy bezpłatnie, odbiór osobisty we Wrocławiu kilka razy w miesiącu. Zainteresowanych prosimy o kontakt: 502262911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...