Skocz do zawartości
tiger14031979

Przejęcie gospodarstwa- co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie.Mam pytanie , wujek moj chce isc na rente strukturalna ma 57 lat i chce mi przepisac gospodarstwo jako chrześniakowi ale ja nie mam wyksztalcenia rolniczego mam 28 lat skonczylem studia wyższe na Politechnice slaskiej .Czy moze mi bez problemu przepisac cale gospodarstwo jak nie jestem rolnikiem ? jako darowizne bo slyszałem że sa trudnosci z odpisaniem .? Prosze o rade i pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, trzeba mieć papiery rolnika... bez tego się nie uda. Trzeba sprawdzić wymagane warunki na stronach ARMiR'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć wykształcenie zawodowe rolnicze,lub średnie albo wyższe.Kończac studia spełniłes warunek ,bo masz wyższe.Zdaje się że nic nie wskazuje by miały by to być studia rolnicze.Jestem tego prawie pewny ,ale sprawdz to .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego jest dodatkowo obwarowane zawartymi w kodeksie cywilnymi warunkami. Osoby , które są powołane do dziedziczenia z mocy ustawy, aby móc odziedziczyć gospodarstwo rolne muszą spełnić chociażby jedną z przesłanek wymienionych w art. 1059 kodeksu cywilnego:

 

-spadkobierca musi stale pracować przy produkcji rolnej jednakże praca taka musi być bezpośrednia, nie jest wymagana aby spadkobierca pracował w gospodarstwie, które zostało spadkiem,

-spadkobierca musi mieć przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej czyli ukończenie rolniczej szkoły zasadniczej, średniej lub wyższej,

- gospodarstwo spadkowe może być dziedziczone przez małoletniego tzn osobę, która nie ukończyła 18 lat, albo przez osobę pobierającą naukę zawodu,

-spadkobiercy trwale niezdolni do pracy czyli osoby, są na emeryturze oraz nie posiadają stałego zatrudnienia, inwalidzi I i II grupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja slyszalem ze musze 1 h odpisac na rolnika i wtedy reszta dla mnie ale nie chciałbym tego hektara oddać komus nie można tego jakos obejść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do dziedziczenia gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha takie są zasady jakie wymieniłam wcześniej. Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie jak nie napisałeś jaka powierzchnię ma to gospodarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wykształcenie wyższe i mimo że nie rolnicze to ustawa jest tak skonstruowana że jest ono więcej warte jak rolnik z doświadczeniem ale po podstawówce.Jest to oczywiscie ustawa zrobiona na pokaz bo ci co handlują glebą mają wyksztalcenie średnie lub wyższe .Ot taka nasza władza że niby coś robi a w sumie pod siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wujek ma w sumie razem z łakami około 5 hektarów i mowili mi ze jesli nie jestem rolnikiem to mozna przepisac mi to w darowiznie ale 1 h musi byc na rolnika a ja nie chcialbym oddac tego 1 h nawet i nie wiem co robic?jak zrobic i czy sie tak da by wszystko cale grunty byly moje? bez przepisywania na rolnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to jest jakiś nionsens,przepisze 1 ha na rolnika i co?http://64.233.183.104/search?q=cache:t6UtToCimEIJ:www.student.lex.pl/materialy/p_us040705.doc+przekazanie+gosp+rolnego+a+wykszta%C5% zajrzyj tu ,rozpoczynasz działalność rolniczą i posprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzili mi w agencji restrukturyzacji ze ja nie moge miec calosci tylko 1 h na rolnika a reszta na mnie bo ja nie mam zadnych kursow rolniczych i wogole zadnej szkoly rolniczej i nic z tym zwiazane a trzeba miec staż kilka lat itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie moj syn konczy teraz 3 gimnazjum i chce przejac pozniej po mnie gospodarstwo. Jaka szkole powinien skonczyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie moj syn konczy teraz 3 gimnazjum i chce przejac pozniej po mnie gospodarstwo. Jaka szkole powinien skonczyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy identyczne posty ... Nieźle jak na pierwszy raz. Na marginesie - szkołę średnią rolniczą - technikum np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...