Skocz do zawartości
sim0n

Uprawa ugorów wieloletnich, glebogryzarka frezarka mulczarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak byście podeszli do sprawy przywrócenia do "życia" ugorów nieuprawianych przez kilka (kilkanaście) lat?

Pytam bo mam w zasięgu ok 30 ha ziemi agencyjnej która "leży" odłogiem w niektórych częściach nawet 16 lat !!!

Są to pastwiska i jak ciągali drzewo z lasu to pozarywali dryny, poza tym rowy już pozarastały i generalnie melioracja jest do porządnego remontu.

Jeśli chodzi o melioracje to się nie boje tego podjąć, ale chciał bym wiedzieć jak podejść do uprawy, łąki te porasta już młoda brzózka no i sitowie w podmokłych miejscach oraz wszelaka roślinność (wysokości ok 30-80 cm).

Młode drzewka chcę usunąć koparko-ładowarką (łyżką powyrywa drzewa z grubszymi korzeniami) ale nie wiem jak zniszczyć roślinność.

I tu jest moje pytanie, Której maszyny byście użyli i dlaczego?

np. może: http://www.kongskilde.com/Soil/dbProducts/Product.htm?productid=149

jest to "kultywator obrotowy" ale nie wiem czy przy dużej ilości roślin nie będzie się zapychał.

Ewentualnie kosiarka bijakowa czy coś innego (nie wiem już sam).

 

Aha i nie chodzi mi tylko o ścięcie roślin, tylko o zniszczenie darni aby później to zaorać i posiać porządną trawę.

A i czy ktoś ma jakieś dobre materiały, książki, publikacje na temat melioracji (meliorowania)? Chciał bym zaczerpnąć wiedzy fachowej zanim podejmę się pracy.

 

Z góry dziękuje za ew. pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym roku tez sie mierzymy z czyms takim.

dwa lata temu wycięte były brzózki i później koszone to było kosiarką równającą, tak żeby nic nie odrosło i posiekało pozostawione drobne gałęzie.

Brzoza szybko próchnieje i przestaje być przeszkodą

Teraz poszedł raz gruber z zabezpieczeniem sprężynowym i powyrywał większość korzeni, za dwa tygodnie drugi taki zabieg i później orka i siew żyta.

Tyle ze w tym wypadku pole jest przygotowywane pod uprawę zbóż.

Co do melioracji to rowy są proste do czyszczenia gorzej jest z ciągami dren bo często sa pozarywane i zamulone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa razy robiłem gruberem, pozbierałem powyrywane drzewka i wyrównałem agregatem czynnym. Co do dren to najlepszą wiedzą dysponują melioranci, tylko że u mnie wszyscy są ostro pijący i praca sie trochę przeciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że żadnych meliorantów u mnie w okolicy nie znam, chyba w ogóle nie ma takowych bo u mnie melioracja jest jeszcze "poniemiecka" i nawet żadnych planów melioracji nie ma skończy się chyba na tym że wynajmę koparkę i tam gdzie woda wybija szukać będę drynek i je wymienię, no i rowy praktycznie wykopię od nowa więc wody powinienem się pozbyć.

A co do brzózek to nie rosną same dzisiaj przeszedłem całą działkę i są jeszcze olchy i trochę sosenek, ale nie gatunki są problemem tylko ilość. Z daleka to nie wyglądało źle ale jest tragiczniej, drzewka dochodzą do 6-8 metrów w większych skupiskach no i do tego powiedzmy że na oko w 18% porośnięte a działka ma prawie 30 ha (Dokładnie 29,3) więc jest co wycinać.

Ręcznie jest to robota na cały rok !!! Zastanawiam się nad jakąś maszyną do tego no i znalazłem, tylko że po samych zdjęciach i filmiku to trudno ocenić

Tu macie linka [http://www.seppi.com/Products/Maszyny%2Dlesne/Rozdrabniacze%2Dlesne/od%2D35%2Ddo%2D105%2DKw%2D%2848%2D142%2DKM%29/MIDIFORST/]

napiszcie jak wam to się widzi

A i najzabawniejsze jest że obok wzdłuż działki jest las i przechodzi w mniejszy lasek dowiedziałem się że ten "lasek" to też były pastwiska tylko tak zarosły !!! Drzewko przy drzewku i to ok 10 ha !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do powierzchniowej uprawy zarośniętych terenów b, dobre są kruszarki - wyczyszczą wszystko

 

 

to jest filmik poglądowy - trzeba poszukać są też dedykowane do ciągników [ zwłaszcza do ciągników ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...