Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Wniosek o przejscie na vat zlozylem w sierpniu i od wrzesnia bede na vacie. Kiedy po raz pierwszy i za jaki miesiacd skladam deklaracje?

 

za wrzesień deklaracje VAT skladamy do 25 pazdziernika.

Czyli za miesiac poprzedni zawsze do 25 nastepnego miesiaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hexe czyli dobrze rozumiem we wrzesniu nie skladam zadnej deklaracji bo dopiero od 1 wrzesnia jestem vatovcem a wiec pierwsza deklaracja do 25 pazdziernik za miesiac wrzesien

jaro8038 jesli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to po co co sie udzielasz, po to jest forum zeby zadawac pytania i udzielac na nie odpowiedzi, najgorzej jest pierwszy raz zlozyc deklaracje zreszta pomoze mi w tym urzednik,

bierz przyklad z hexe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hexe czyli dobrze rozumiem we wrzesniu nie skladam zadnej deklaracji bo dopiero od 1 wrzesnia jestem vatovcem a wiec pierwsza deklaracja do 25 pazdziernik za miesiac wrzesien

jaro8038 jesli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to po co co sie udzielasz, po to jest forum zeby zadawac pytania i udzielac na nie odpowiedzi, najgorzej jest pierwszy raz zlozyc deklaracje zreszta pomoze mi w tym urzednik,

bierz przyklad z hexe

 

Problem w tym, że żeby złożyć deklarację trzeba ją wypełnić, a do tego należałoby znać ustawę o VAT, albo chociażby zasady i terminy odliczeń VAT naliczonego, zasady wystawiania faktur, prowadzić rejestry itp.

Masz jeszcze sporo czasu, więc możesz się tego wszystkiego nauczyć, ale nie liczyłabym na to że uzyskasz 100% informacji na tym forum, albo od urzędnika. Czasami możesz nawet nie wpaść na pomysł, że czegoś nie można odliczyć i nie zapytać, a wtedy w razie kontroli grozi to nieprzyjemnościami albo nawet karą. Termin składania deklaracji VAT jest informacją tak oczywistą, że nie dziw się naszej reakcji. A tak przy okazji jeżeli składałeś VAT-R, to w rubryce 37 wpisałeś miesiąc za który złożysz pierwszą deklarację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze a moze powiedziec wjaki sposob mozna wynjac radce prawnego? Jak wyglada cala procedura, czym sie kierowac przy wyborze oraz co najwazniejsze jakie sa koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Drodzy forumowicze a moze powiedziec wjaki sposob mozna wynjac radce prawnego? Jak wyglada cala procedura, czym sie kierowac przy wyborze oraz co najwazniejsze jakie sa koszty.

 

Tu nie trzeba radcy prawnego tylko potrzebne jest biuro rachunkowe, które poprowadzi ci ewidencję, ale to jest bardzo proste i sam dasz radę chyba że masz potężne obroty i brakuje ci czasu na bawienie sie w to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hexe czyli dobrze rozumiem we wrzesniu nie skladam zadnej deklaracji bo dopiero od 1 wrzesnia jestem vatovcem a wiec pierwsza deklaracja do 25 pazdziernik za miesiac wrzesien

 

Dokładnie tak jest. Kup sobie ewidencje vat sprzedaży i zakupów, ewentualnie ewidencje środków trwałych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"jaro8038 jesli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to po co co sie udzielasz..."

No troszkę masz racji, dałem za mocno po zaworach - sorki.

I na poważnie:

1. Radca prawny jest Ci nie potrzebny do celów rozliczania VAT.

2. Jeśli nie masz bladego pojęcia jak to wszystko się ewidencjonuje, jak wypełnić deklarację, kiedy ją składać do US, to lepiej wynajmij Biuro rachunkowe.

3. Jeśli będziesz odliczał VAT ze środków trwałych to jeszcze musisz założyć i prowadzić Ewidencje środków trwałych - chyba Hex-e już wspominał o tym.

 

Ogólnie rzecz ujmując prowadzenie ewidencji zakupu i sprzedaży dla celów Vat-owskich oraz wypełnienie i złożenie deklaracji nie jest skomplikowane, a to że nikt Cię nie zwolni z przeczytania ustawy o Vat to jest oczywiste i tak czy inaczej musisz się do tego przybrać.

Pozdrawiam Jarecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wniosek o przejscie na vat zlozylem w sierpniu i od wrzesnia bede na vacie. Kiedy po raz pierwszy i za jaki miesiacd skladam deklaracje?

 

Przydała by Ci się jakaś prasa rolnicza, fachowa z przykładami pisania faktur i wypełniania deklaracji.Zawsze można sprawdzić i porównać. Wszystkiego można się nauczyć tylko trzeba mieć z czego się uczyć.Ja korzystałem z Tygodnika Rolniczego tam były wzory takich wypełniań.. W Top-Agrar pewnie też coś jest na ten temat.życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedlem na łatwiznę tak jak radził mi zresztą Jaro8038 i wynajolem biuro rachunkowe. W sumie nie wieedzialem ze to takie wygodne i za takie ceny uslug biur rachunkowych, raczej nie oplaci sie dla rolnika dlubac w tych fakturach. Nie dosc ze biuro bedzie za mnie skladalo deklaracje to jeszcze kontrole z urzedu skarbowego beda przychodzic do nich a nie do mnie , a jesli cos zrobia nie tak to sa ubezpieczeni i nie ponosze zadnych kosztow. Super sprawa nic tylko byc vatowcem hehehe Tylko nie wiem jak jest teraz z fakturami bo jesli biuro musi miec faktury, a na mnie tez taki ciazy obowiazek wiec chyba nic innego jak w sklepie prosic o dwie oryginalne faktury a nie jedna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w razie potrzeby biuro udostepni ci wszystkie dokumenty i faktury. super ze sie z tym uporaleś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Zastanawiam sie nad przejściem z ryczałtu na Vat na zasadach ogólnych.

Szykują mi sie większe wydatki zakup maszyn, remont budynków itp.

Będę to finansował w części z dochodu uzyskanego z gospodarstwa ale w większości z innych żródeł ( np. dopłaty bezpośrednie, praca na etacie itp.)

 

I tu mam pytanie czy jeżeli będę inwestował więcej niz wykaże dochodu z działalności rolniczej to US od wszystkich poniesionych wydatków zwróci mi Vat czy tylko do wysokości dochodu uzyskanego z gospodarstwa.

 

I drugie pytanie, gdzieś na tym forum przeczytałem ze będąc na Vacie to dopłaty unijne( bezpośrednie, itp.) są traktowane jako dochód i trzeba odprowadzić od nich 3% Vatu do US. Czy ktoś mógłby to zdemętować bo wydaje mi sie ze tak nie jest.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam ,

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim warto zasięgnąć do definicji VAT i jak łatwo zauważyć jest to podatek odtowarów i usług (nie zaś podatek dochodowy), do których nie zaliczają się płatności bezpośrednie, podobnie rzecz ma się z dochodem tzn wielkość osiąganego dochodu z gospodarstwa nie ma nicwspólnego z zwielkością zwrotu podatku VAT odzyskujemy tyle ile zapłaciliśmy, a odprowadzamy tyle podatku VAT ile zainkasowaliśmy ze sprzedaży produktów oraz usług (wg odpowiednich stawek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedz.

 

 

I mam następne pytania.

 

Maszyny amortyzujemy 5 lat.

Nowe budynki 10 lat.

A jesli jest to remont budynków (konkretnie zmiana eternitu na blache, nowa elewacja itp. ) to trzeba amortyzować. Jeśli tak to ile lat?

 

Czy w przypadku odliczania vat za olej napędowy US stosuje limit zużycia paliwa na/h . Tak jak jest to z akcyzą 86l/h.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz amortyzowac niczego. Ewidencja środków trwałych u rolnika służy tylko do celów zwrotu VAT. Aby mieć zwrot Vat-u z nabytego środka trwałego musisz prowadzić ewidencje środków trwałych, ale nie jest wymagane żebyś prowadził ich amortyzację. Amortyzacja jest potrzebna do celów podatku dochodowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki - jeszcze zapomniałem o oleju napędowym. Nie US nie przelicza zakupów oleju na 1ha. Możesz Vat odliczać bez względu na to ile kupisz oleju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JARO dzięki za odpowiedz .

 

Może użyłem niewłaściwego słowa "amortyzacja"

Chodziło mi bardziej o to ze jeśli odlicze vat od zakupu np. ciągnika to najlepiej przez 5 lat pozostawać na ogólnych zasadach. W przypadku gdybym chcial np. po 3 latach wrócić do ryczałtu to muszę zrobić korektę i część odliczonego Vatu zwrócić do US. Czyli tak jakby 20% rocznie.

A jak odlicza się Vat przy budowie to chyba wtedy przed upływem 10 lat nie płacalne jest wracanie na ryczałt .

 

Ale i tak ten powrót na ryczalt to tylko toria. Te przepisy są podobno tak "skonstruowane" żeby rolnika na stałe powiązać z ogólnymi zasadami rozliczania Vat.

 

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak panie Paweł Jest praktycznie niemożliwe przejście spowrotem na ryczałt. Tym bardziej jeśli odliczysz VAT z budowy budynku. Amortyzacja 15 lat i faktycznie jeśli byś chciał po 3 latach zostać ryczałtowcem, to Ci przeliczą Vat wg. amortyzacji i karzą zwrócić. POzdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje trzy grosze :

 

Jeśli będziesz budował albo modernizował budynek to faktycznie dopiero po 10 latach nie będziesz musiał korygować VAT jeżeli chciałbyś zrezygnować , ale jeżeli zamierzasz tylko remontować to moim zdaniem wykażesz VAT od zakupów z tym związanych jako zakup pozostałych towarów i usług i wtedy ten okres nie obowiązuje. W przypadku zakupu innych środów trwałych niż nakłady na nieruchomości obowiązaek dokonania korekty obowiązuje przez 5 lat.

 

Problem może pojawić się przy ustaleniu czy prace które chcesz wykonać będą remontem czy już modernizacją. Nie jest to takie oczywiste, przeczytaj np. następujący artykuł na ten temat:

Prawdopodobnie inny będzie też termin zwrotu nadwyżki VAT naliczonego jeżeli wykażesz VAT jako od zakupu środków trwałych niż od zakupów pozostałych.

Jeżeli chcesz korzystać z dotacji to podejrzewam że nie możesz uznać wykonanych prac za remont jeżeli będzie ona miała w nazwie np. słowo modernizacja (wiem że sporo takich dają )

 

Radzę przeprowadzić porządną kalkulację przed podjęciem decyzji, myślę że przy małych inwestycjach może się to nie opłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można odliczyć:

1. Węgiel służacy do ogrzewania domu, mozna go pod cos podciagnac (hoduje krowy mleczne).

2. Benzyne uzywana do samochodu, slyszalem ze nie mozna ale na kazdej stacji pytaja mnie czy wypisac fakture i mowia ze jak sie ma firme to mozna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy można odliczyć:

1. Węgiel służacy do ogrzewania domu, mozna go pod cos podciagnac (hoduje krowy mleczne).

2. Benzyne uzywana do samochodu, slyszalem ze nie mozna ale na kazdej stacji pytaja mnie czy wypisac fakture i mowia ze jak sie ma firme to mozna.

 

Ad.1. Jeśli ogrzewasz oborę to tak, jeśli nie to w razie kontroli US czkawką to Ci się odbije.

 

Ad.2. Nie ma możliwości odliczenia Vat od benzyny, chyba że wciągniesz samochód osobowy do ewidencji środków trwałych i będziesz prowadził ewidencję przebiegu pojazdu w cyklach miesięcznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy można odliczyć:

1. Węgiel służacy do ogrzewania domu, mozna go pod cos podciagnac (hoduje krowy mleczne).

2. Benzyne uzywana do samochodu, slyszalem ze nie mozna ale na kazdej stacji pytaja mnie czy wypisac fakture i mowia ze jak sie ma firme to mozna.

 

Ad.1. Jeśli ogrzewasz oborę to tak, jeśli nie to w razie kontroli US czkawką to Ci się odbije.

 

Ad.2. Nie ma możliwości odliczenia Vat od benzyny, chyba że wciągniesz samochód osobowy do ewidencji środków trwałych i będziesz prowadził ewidencję przebiegu pojazdu w cyklach miesięcznych.

 

Ad. 1 Chyba że będziesz w stanie przekonać milusińskich z US, że przy większych mrozach wpuszczasz krowy do domu, a co?

Ad. 2 Według mojego stanu wiedzy VAT od paliwa do samochodów osobowych w Polsce jak na razie nie można odliczać. Ale jeżeli masz samochód z homologacją, że jest ciężarowy to nie ma problemu. Na szczęście przy osobowym można odliczać VAT od innych wydatków, jak. np części czy naprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gospodarstwo rolne produkuje sery i je sprzedaje to z jaką stawką Vat. 3%???

Sprzedaż mleka byłaby obciążona Vatem 3% . Ale czy przetwory mleczne jeszcze się "łapią na tą stawkę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś na 100% odpowiedzieć, czy od części na samochód osobowy można odliczyć VAT, bo tak do końca nie jestem pewien. W sumie służy do produkcji bez samochodu ani rusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mógłby mi ktoś na 100% odpowiedzieć, czy od części na samochód osobowy można odliczyć VAT, bo tak do końca nie jestem pewien. W sumie służy do produkcji bez samochodu ani rusz.

 

Tak, jeśli:

1. jest wprowadzony na ewidencję środków trwałych,

2. prowadzisz ewidencje przebiegu pojazdu,

3. no i zastanów się jak będzie wygladała sprawa sprzedaży samochodu jeśli będziesz odliczał Vat od zakupu części zamiennych i przeglądów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...