Skocz do zawartości
Ulan

Serwatka, maślanka, odpady z mleczarni

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystacie z odpadów z mleczarni , w szczególnosci interesuje mnie serwatka i maslanka. Myslałem czy by nie stosować tego w żywieniu trzody, ale zastanaiwam sie czy sie opłaca. Bo za 1l serwatki chcą 1gr, maślanki 2gr. Przeliczając to na czysty składnik, to średnio sie kalkuje. Wiem że kedys dostawało sie za darmo serwatke, a moze i teraz tak jest, tylko trzeba odpowiednio zagadac ?:) Jak jest w Waszych rejonach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc

 

 

Przeliczając to na czysty składnik, to średnio sie kalkuje.

Serwatka to źródło energii. Jeżeli masz ja po 10 zł za tonę no to chyba nie jest wygórowana cena. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja, przeliczylem sobie, wczesniej źle przyjąłem załozenia, wyszło mi że za 1000 l zapąłce 100zł, a okzało sie że 10zł. Z tego co zorientowałem sie w literaturze, aby zastapić składnikami 1 kg ziarna zbóż, potrzeba 14-15 l serwatki, czy 1 kg zboza zastąpie serwatką za 15gr, czyli tone zboza mozna zastapic za 150zł (przy obecnych cenach wychodzi 2, 3 razy taniej niz tona zboża). Maślanka, pomimo iż droższa, jest jeszcze bardziej opłacalna, bo kosztuje 2x wiecej, a skadnikow zawiera +/- 3x wiecej.

 

 

Macie jakies doświadczenia jesli chodzi o stosowanie tego surowca?? mozna dawac go dowoli, czy lepiej dawkowac? Odpady z przemysłu mlecnzego zawierają duzo laktozy, a u trzody chlewnej laktaza- enzym rozkladajacy laktoze, staje sie z wiekiem coraz mniej aktywna. Wiec czy w zwiazku z tym tucznikom powinno dawac sie mniej serwatki, warchalkom wiecej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu stosowałem serwatkie i wiem, że można ją skarmiać w większych

ilościach, ile dokładnie na sztukę nie wiem ale przy żywieniu ,,na mokro" całkowicie

zastępowała mi wodę.Serwatka jest kwaśna więc problem obrzękówki nie występuje. Maślanki nie stosowałem, z pewnością przewyższa wszelkie

komponenty białkowe tylko, że to już wyższa ,,szkoła jazdy'' ale stopniowo

wprowadzana do dawki staje się bezpieczna i przy tych cenach na pewno

rentowna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys stosowalem serwatke za 1000 litrow placilem 10 zl cena byla w miare tylko dostawy nie regularne . I tak jak byla swieza to swinie pily jak szalone i mase potem jak troche przykisla juz mniej . Jest moczopedna .Czesciej musialem gnuj wyrzucac bo bardzo mokro bylo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomemy 50 sztuk dużych świń w tym maciory padły po serwatce. Niestety nie znam szczegółów, ale mówił, że padały bardzo szybko. Częśc zdażył odwieśc do skupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywienie na mokro jest na pewno najlepszym wyborem jeśli chodzi o ekonomikę żywienia. Niestety w cale nie jest łatwe.

 

Pomijając fakt że takie żywienie jest dużo trudniejsze (trzeba pilnować proporcji pomięzy pobraniem s.m. a pobraniem wody) to pasza mósi byc ZAWSZE świeża. Sytuację poprawiają konserwanty i zakwaszacze. Również premiksy (nie lubię koncentratów) muszą być dobrane pod taki rodzaj żywienia. Inne na produkty mleczarskie inne na CCM. To samo dotyczy zakwaszaczy bez których ten model żywienia staje się mocno problematyczny. Odnośnie tych upadków to ja również spotkałem się na terenie małopolski z gwałtownymi upadkami tuczników w wadze 70-80kg żywionymi serwatką. Jak udało mi się ustalić serwatka najpierw się zapsuła a następnie zostałą zakonserwowana . Bakterie zgineły ale toksyny zdążyły się nagromadzić i zrobić swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...