Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, czy w przedstawionym przypadku rolnik może starać się o rentę strukturalną?

 

- wiek rolnika 55 lat,

- posiada 4 ha użytków rolnych (zakupione 1,5 roku temu),

- ubezpieczony w KRUS do chwili obecnej (do 1999 roku jako małżonek rolnika, od 1999 jako domownik),

- w okresie od 1999 roku prowadził działalność rolniczą (hodowla zwierząt, drobiu),

- w okresie od 2007 roku prowadzi działalność rolniczą na zakupionych gruntach - produkcja roślinna),

- przejmujący spełnia kryteria.

 

Najbardziej problematyczną kwestią jest w tym przypadku ubezpieczenie KRUS! Czy rolnik będący najpierw ubezpieczony jako małżonek rolnika a później i do chwili obecnej jako domownik może ubiegać się o rentę strukturalną??

 

Za odpowiedz z góry dziękuję!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małżonek rolnika prowadzi działalność rolniczą, natomiast domownik nie prowadzia działalności rolniczej na własny rachunek tylko na rachunek osoby przy której jest ubezpieczony wię odpada. Po prostu taka osoba nie spełnia warunków rozporządzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale, żeby KRUS ubezpieczył "rolnika" to musi on posiadać min 1 ha jeśli jego nie posiada to mam możliwość ubezpieczyć się np. jako domownik. No i właśnie prowadzenie działalności rolniczej to produkcja roślinna lub zwierzęca, czy nie jest rolnikiem osoba która prowadzi działalność rolniczą chowiąc krowy, świnie, kury ... i z tego się utrzymuje nawet jeśli nie jest w posiadaniu 1 ha?? Przepisy o rencie strukturalnej mówią jakie kryteria trzeba spełniać a jednym z nich jest ubezpieczenie w KRUS a czy "domownik nie jest ubezpieczony w KRUS??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnik musi posiadać min 1 ha ziemi, ale domownik zazwyczaj nie ma ziemi tylko pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje w gospodarstwie rolnika lub jego bliskim sąsiedztwie no i stale pracuje w gospodarstwie rolnika. Jak wcześniej pisłem to domownik pracuje dla lub na rolnika który prowadzi działalnośc rolniczą. Możesz iść do BP ARiMR to tam Ci powinni to wyjaśnić, lub do KRUS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do zorientowanych, od kiedy dosteje sie pierwszą wypłate renty od chwili podpisania u notarusza papierów dotyczących przekazania gospodarstwa czy od chwili kiedy jest wydana pozytywna decysja o przyznaniu renty, czy od chwili kiedy wniosek został złożony? bo słyszałem różne wersje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rentę rolnik dostaje od momentu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, zazwyczaj jest to data przepisania ziemi u notariosza, ale nie zawsze. Tą datą jest dzień zaprzestania prowadzenia działaności rolniczej. Wypłata to zazwyczaj około 2 miesięcy po otrzymaniu popzytywnej decyzji o rencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładałem już 2 razy temat o rencie stukturalnej ale coś go usuwają mianowicie chodzi mi o to czy jak idzie się na rente strukturalna to przepisuje się pole osobie o wykształceniu typowo rolniczym problem w tym ze żaden z moich raci ani ja nie mamy takiego wykształcenia jak można to załatwić czy wystarczy że od zawsze pomagamy w polu rodzicom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zakładałem już 2 razy temat o rencie stukturalnej ale coś go usuwają mianowicie chodzi mi o to czy jak idzie się na rente strukturalna to przepisuje się pole osobie o wykształceniu typowo rolniczym problem w tym ze żaden z moich raci ani ja nie mamy takiego wykształcenia jak można to załatwić czy wystarczy że od zawsze pomagamy w polu rodzicom?

od nastepnego roku ma byc możliwość o przepisaniu ziemi na osobe która nie ma wykształcenia rolniczego ale ta osoba w ciągu 3 lat musi takie wykształcenie zdobyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozmawiałem jeszcze z nikim z agencji na temat renty strukturalnej i dlatego chcę dowiedzieć się o jakiś waszych doświadczeniach żeby nie być zielonym jak tam pójdę.

kiedy można się zgłosić już z wnioskiem o taką rentę mama kończy 55 lat w listopadzie 2009 roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie rozmawiałem jeszcze z nikim z agencji na temat renty strukturalnej i dlatego chcę dowiedzieć się o jakiś waszych doświadczeniach żeby nie być zielonym jak tam pójdę.

kiedy można się zgłosić już z wnioskiem o taką rentę mama kończy 55 lat w listopadzie 2009 roku?

w chwili składania wniosku trzeba mieć juz 55lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest czy wogóle należy się renta strukturalna mamie?

ojciec ma 60 lat ma 50 % renty inwalidzkiej ale prowadzi gospodarstwo ma akt notarialny sporządzony na siebie przepisał jemu ziemię ojciec a z mamą mają kupione wspólnie tylko 1,02 ha czy całość gospodarstwa jest traktowane jako wspólnota. Ojciec w każdej chwili może przejść na 100 % renty inwalidzkiej tylko musi przepisać pole albo sie zrzec moi zdaniem można to by było zrobić jak mama skończy 55 lat i przejdzie na strukturalną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co wspolne to wspolne. Wydaje mi sie ze przepisywane gospodarstwo musi miec min.3ha UR jesli chodzi o beneficjeta. Czyli mama musi byc wlascicielem lub współwł. 3ha UR w momencie przepisywania ziemi u notariusza. Po co gdybac, dzwon lub idz do ARiMR musza Ci udzielic wyczerpujacej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pewien problem bo: ojciec ma dzierżawy od ANR i osoby prywatnej i w akcie notarialnym jest zapis że w chwili podpisania aktu notarialnego u notariusza nie posiada już zadnych innych gruntów rolnych a jego następca do dnia dnia podisania aktu nie posiadał zednych gruntów nawet dzierżaw. wiec pytanie kiedy te dzierzawy trzeba przepisać na nastepce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w dniu podpisania aktu notarialnego albo po podpisaniu aktu. Agencja zazwyczaj patrzy na datę ostatniego z tych dokumentów. Uważaj na ANR gdyż tam są długie teminy na podpidanie umowy Cesji lub rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy jak ojciec przepisze na mnie gospodarstwo to muszę je prowadzić 5lat? i czy w tym okresie mogę dodatkowo pracować poza rolnictwem. ewentualnie co by było jak bym chciał iść do wojska?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy osoba dostająca rente strukturalną płaci podatek do skarbówki jak od zwykłej emerytury, chodi mi oto czy mozna odliczyc od podatku INTERNET ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podatku dochodowego nie płaci ani też składki zdrowotnej ,płaci jedynie składkę emerytalną.Dochód jaki uzyskuje nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem pod warunkiem że ten nie pobiera renty strukturalnej,jeżeli coś nie tak to poprawcie...pozdrowienia dla rencisty od rencisty....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ma ktoś jakieś bliższe informacje czy w tym roku będą przyjmować wnioski o renty? A jeśli nie to czy będą następnych latach nabory na renty? Bo słyszałem taką wypowiedz ministra rolnictwa że jak uda się przekonać unie do przesunięcia kasy to może uda się przeprowadzić jeszcze jeden nabór. Wynika z tego że w następnych latach ma nie być naboru na renty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co słyszałem, to z rentami jest bardzo duży problem. nieoficjalnie mówi się, że środki finansowe przeznaczone na renty strukturalne PROW 07-13 zostały już wyczerpane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby wg. statystyk agencji w poprzedniej edycji do 2006 roku renty dostało koło 65000 rolników a w edycji 2007-2013 tylko 6500 czyli tylko 10% poprzedniej ilości ludzi. Niby przez to aktualne świadczenia są mniejsze właśnie żeby starczyło dla wszystkich a tu taka kicha. I tu jest pytanie gdzie są te pieniądze i co się z nimi stało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to prawda ze rolnik majacy w planach ubieganie sie w przyszłosci o rente strukturalna nie moze dokupywac sprzedawac, dorowac, ziemi w okresie piecu lat poprzedzajacych przejscie na rente czy tez złozenia wniosku o takowa rente???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktos cos slyszal, na temat uruchomienia renty strukturalnej w tym roku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rentami sprawa wygląda tak że na renty przyznane wcześniej nie są odkładane pieniądze na przyszłe świadczenia - tak wiec renty przyznane w ramach PROWu 2004/2006 - są aktualnie finansowane z środków na renty w ramach PROWu 2007-2013 - w efekcie po ostatnim naborze wyszło że te środki które są przeznaczone na renty w aktualnym planie starczą ledwie na zabezpieczenie świadczeń w ramach rent już przyznanych.

 

Mister Rolnictwa chce przesunąć 300 mln zł z działania 'restrukturyzacja przemysłu spożywczego' oczywiście potencjalni beneficjenci nie są z tego tytułu zachwyceni i robią wszystko aby bronić swojego (a maja dużo większe narzędzia niż zwykli rolnicy - lobbing)

 

Jeśli nie będzie przesunięcia środków kolejnych naborów w ramach renty do 2013 poprostu nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rolnicy również nieźle lobbują, tylko że temu procesowi troszeczkę brakuje kultury, stąd stosowane przez nich narzędzia wydają się być nieskuteczne, a to wszystkim rolnikom winno zależeć na tym, żeby jak największe zasoby środków trafiły na obszary wiejskie bez względu na to któż jest beneficjentem, ale już przemysł spożywczy przechwytujący rolnicze nadwyżki nie powinien być wspierany ze środków PROW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ławniczak pwiedzial wczoraj, ze renty beda...

Prawdopodobnie we wrzesniu uruchomiom nowy nabor.

Mysle, ze to dobrawiadomosc w wielu przypadkach. Polskie rolnictwo jest biedne i pewnie jeszcze dlugo tak bedzie, kazdy grosz sie liczy

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...