Skocz do zawartości
kur-rk

Programy rolnośrodowisowe na 2008 r.

Rekomendowane odpowiedzi

wnioski beda od 15 maca, po co wam wczesniej.

na poczatek udac sie do doradcy rolno ODR i razem zastanowic sie czego chcesz sie podjac.

ale najpierw przeczytaj uwaznie rozporzadzenie zebys wiedział co mozesz u siebie zrobic

wniosek rolno prawie sie niebedzie roznic od starego - beda tylko nowe pakiety i warianty reszta to samo, wiec wypełnic wniosek to bułka z masłem.

zanim ktos z was podejmie decyzje ze jednak chce przystapic do programu niech najpierw wezmie sie za wypelnienie wniosku rolno a pozniej obszarówke, nie na odwrót.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o porade chcialbym skorzystać z programu rolnośrodowiskowego - rolnictwo zróżnicowane a uprawiam tylko zboże ponieważ zajmuję się produkcją tuczników. Jedną z trzech grup roślin było by zboże, drugą mieszanka zbożowo - straczkowa . Co by tu można wprowadzić jako trzecie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzepak, łubin, bobik. Możesz też ziemniaczki uważyc dla świnek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za radę ale rzepak nie wchidzi w grę ponieważ w moich stronach sie go nie uprawia i nie ma kombajnów przystosowanych do zbioru rzepaku, ziemniaki też nie bo świnie są na suchej karmie. A łubin i bobik są w tej samej grupie co mieszanka zbożowo- strączkowa czyli strączkowe. I tu jest problem bo nie ma co zasiać takiego co by można skarmić tucznikami chyba,że coś co by można sprzedać. Proszę o inne propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje zainterseowała mnie gryka , gorczyca i soja . Muszę zdobyć jakąś wiedze na temat uprawy i zbioru tych roślin. Może ktoś mi na ten temat coś napisze. Bardzo prosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Państwa, należy przeczytać uważnie instrukcję do wniosku rolnośrodowiskowego, ponieważ zasada wypełniania tych wniosków jest inna niż w latach poprzednich. Rolnik przystępując do programu rolnośrodowiskowego na lata 2007-2013 musi wypisać wszystkie działki rolne w gospodarstwie jakie posiada w taki sam sposób jak to były robione w dopłatach bezpośrednich na latach 2005 - 2006. Wniosek rolnośrodowiskowy musi być zgodny z płatnościami bezpośrednimi. W płatnościach bezpośrednich należy w każdej uprawie dodatkowo przypisać nazwę rośliny, bez względu czy jest symbol RS czy go nie ma.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co będzie jeżeli mam w planach sprzedaż jednej działki. Połowę chcę sprzedać w tym roku i nie będę składał do niej wniosku o dopłaty, a drugą połowę za dwa lata i chciałem na nią złożyć wniosek o dopłaty. Czy jak nie umieszczę jej we wniosku rolnośrodowiskowym-poplony i zrównoważone to będzie to błąd?(nie będzie się zgadzał z wnioskiem o dopłaty) A jak umieszczę we wniosku rolnośrodowiskowym to czy mogę zaplanować jej sprzedaż i w następnych latach nie wpisać w we wnioski o dopłaty rolnośrodowiskowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płatnosc do ronictwa zrownowazonego jest do calego gospodarstwa czy tylko do go? Uzytki zielone eksensywne moznawpisywac w dowolenj czsesci kraju czy tylko wna okresonych terenach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

program obejmuje wszystkie działki wchodzące w skład gospodarstwa, płatność nie przysługuje jedynie na obszarach o podwyższonej zawartości azotanów, na których obowiązują podobne ograniczenia co do nawożenia azotem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Państwa o pomoc

1 Gospodarstwo realizuje pakiet ochrona glebi wód dodzierżawiło i dokupiło w 2008 roku sporo ziemi czy to prawda że poplony zasiane na tych nowych działkach będą bez dopłat rolnośrodowiskowych.

2. Gospodarstwo realizuje 3 rok pakiet ochrona gleb i wód czy może przejść na nowe zasady, z tego co pamiętam w ustawie jest napisane w trzecim roku realizacji tzn po trzecim zasiewie gorczycy czy po drugim zasiewie gorczycy

3.Czy to prawda że składając wniosek dot. ekstensywnych trwałych użytków zielonych konieczna jest opinia konserwatora przyrody, a w pakiecie sady tradycyjne opinia jabłkologa

4 Czy jest jeszcze szansa by w tym roku dokupić zwierzęta i skorzystać pakietu ochrona ras rodzimych

5 Jakimi kryteriami posługiwać się przy rolnictwie zrównoważonym mając pładeozmian warzywny,i czy znacie Państwo jakiś program do obliczania bilansu azotu który jest bardziej zrównoważony niż plano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby odpowiedzieć na poniższe pytania to uszczegółowić trzeba kiedy było powiększone gospodarstwo. Jeśli w drugim roku to należało sporządzić nowy plan RŚ i dopiero po dwóch latach jego realizacji można przejść na nowe zasady.

Jeśli powiększasz gospodarstwo realizując już "poplony" to dodatkowe działki będą objęte dopłatami, jeśli złożysz na nie wniosek (wg planu RŚ).

Ekstensywne łąki na terenach Natura 2000 wymagają sporządzenia opinii biegłego.

Jeśli kupisz w tym roku zwierzęta to zgłaszasz je do Instytutu Zootechniki http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/ i od przyszłego roku zaczynasz je chronić

Oprócz PlanoRS może być IUNGowski NawSald lub podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy uprawy roślin w gospodarstwie muszą obejmować 3 rodzaje w danym roku, czy trzy rodzaje w ciągu pięcioletniego okresu płodozmianu? Proszę o pewne informacje bo w moim przypadku to istotna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy rodzaje na danej działce - czyli płodozmian się kłania. W danym roku na wszystkich działkach możesz mieć tą samą roślinę, ale za dwa lata muszą już być z innej grupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po kontroli w pierwszym roku rolnośrodowiskowego w następnych latach też moga się pojawić są jakieś zasady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alberto.

Niestety można się kontroli spodziewać co rok. Nie ma znaczenia, że już miałeś kontrolę. Założone parametry kontrolne możesz spełniać co rok. Ale jeśli miałeś wszystko w porządku, to chyba nie masz czego się obawiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic przeciwko kontrola tylko niech robią to kompetetnie jak mi zmierzyli pole na którym z dawna z dawnego wychodziło mi 2,26 ha a im GPS wyszło 2,09 ha to ja dziękuje. Okazało się później po moim odwołaniu ze gośc jak mierzył to nie zakończył pomiaru na końcu tylko jakieś 9 metrów przed końcem bo mówi do mnie że pod kątem jest. Na wszelki wypadek obleciałem taśmą i już można spać było spokojnie tylko w papierch musiał poprawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak latają z GPS-em, to najważniejsze przypilnować, żeby szedł po miedzy i urządzenie trzymał na zewnątrz pola /z wychyloną ręką/. Jak coś się nie zgadza to nie zaakceptować pomiaru i niech mierzą taśmą. To tak na przyszłość. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pierwszy raz korzystam z programów R-Ś. Kiedy mogę spodziewać się płatności z tego tytułu? Słyszałem że w marcu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie jestem po kontroli z rolnictwa zrownowazonego pytaja o -swiadectwo ukonczenia kursu chemizacyjnego ,atest na opryskiwacz,ewidencje zabiegow +rejestr rolnosrodowiskowy przy wpisywaniu ilosci azotu nalezy pamietac o tym aby nie przekroczyc takiego jaki jest wyliczony w planie nawozowym no i oczywiscie rejestr ma byc prowadzony, u mnie bylo wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście musisz przedstawić plan RS i zasiewy mają się zgadzać.

Co do pozostałych punktów kontroli są "standardowe" czyli stały zestaw pytań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy otrzymał ktoś już dopłaty rolnośrodowiskowe za ten rok?

Ja przystąpiłem do programu rolno,środowiskowego pierwszy raz, otrzymałem już decyzję (około 2 tygodni temu).Zgodnie z przepisem powinni wypłacic do 1 marca. Jak wyglądają wypłaty w tym roku. Czy już rozpoczeli?

Ile z praktyki wynosi czas czekania na kasę, po otrzymaniu decyzji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzję też już dostałem przed świętami. Jednak pieniędzy jeszcze nie widać. to już 3. płatność - dwie poprzednie zazwyczaj dostawałem w II połowie lutego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy otrzymywałeś decyzje w dwóch poprzednich latach? Bo widzę, że masz kontynuację. Ja rozpoczołem rolno 1 marca 2008, a decyzję dostałem 23 grudnia, a pieniędzy dalej też niet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...