Skocz do zawartości
Don

Próbki gleby do analizy

Rekomendowane odpowiedzi

Co oprócz kolejnego numeru próbki powinno znaleść się na etykiecie? przedlon? rodzaj gleby? powierzchnia z której zebrałem? moje dane? na co chce badac?

Co ze szkicem pól gospodarstwa i zaznaczeniem scieszki pobierania próbek czesciowych , czy to mam koniecznie załączyć?

Czy należnośc za badanie regulujemy z góry?

 

Czy stacja chemiczna w Poznaniu to dobry wybór ?

Ile czasu upłynie do uzyskania wyników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do etykiety to zależy co sobie w stacji życzą ja pisałem tylko numer próbki a juz w stacji wypisujesz na specjalnym blankiecie numer próbki z jakiej działki i jaka powierzchnia gruntów składa sie na próbkę (nie więcej niż 5ha) nie daje sie szkicu nikogo to nie obchodzi a należność dajesz z góry ok 8zł za próbkę zależy na co badasz jak na ph i zawartość składników P K .... a na zawartość azotu to jakoś więcej nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

badania azotu sie nie praktykuje bo na wyniki czeka sie ok 1 miesiaca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jakie są kosszty badanie gleby na zawartosc metali cięzkich ph i fosforu czytałem że według zasady wzajemnej zgodności przy nawozeniu osadami jest towymagane. czy ktos ma namiary na osrodki które to robia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o ph metrach wystwionych na allegro ktos takich uzywa jak się sprawują, czy badania gleby mozna wykonac w takzwanym sanepidzie

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Otrzymałem już wyniki

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4fbb83a9407380cb.html

 

Kategoria gleb lekka i śrdnia, co 2 lata obornik.

Ile potasu by wystarczyło ? Ojczulek w gorącej wodzie kapany już rozsiał pod ozimy 300kg korn-kali tj 120kg K2O

Chciałbym mieć taką zasobność gleb.Kryzys nawozowy nie powinien Cię dotknąć

(rok można nie posiać).Takie parametry są rzadko spotykane na lekkich glebach

sądzę, że Masz przewagę gleb średnich.Ja pobrałem próbki (ale jeszcze nie oddałem) i jestem mocno ciekaw jakie będą zmiany po pięciu latach od poprzedniego badania. A szanowny ojczulek to naprawdę w gorącej wodzie kąpany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez w tym roku pobralem probki i juz sie robia - czekam na wyniki z ciekawoscia. Potrzebne byly tylko nr dzialki i nr probki zgodny z nr miejsca pobrania i ogolny powierzchnia gospdarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas pogoda taka, że spokojnie można z "laską" się wybrać na spacer. A w Stacji po jesiennym szczycie teraz wynik badania może być wykonany w przeciągu 2-3 tygodni. Jeśli dostarcza się suche próby - wtedy krócej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Otrzymałem już wyniki

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4fbb83a9407380cb.html

 

Kategoria gleb lekka i śrdnia, co 2 lata obornik.

Ile potasu by wystarczyło ? Ojczulek w gorącej wodzie kapany już rozsiał pod ozimy 300kg korn-kali tj 120kg K2O

Przypuszczam ze za tą kase która wysypal na pole mogl by kupic jakis nowy sprzecik no ale juz za późno Panowie nawozimy tylko gdy mamy w wyniku ocene bardzo niska, niska wtedy uzupełniamy braki do poziomu srednio który to jest optymalny dla rozwoju roślin lub ewentualnie gdy jest srednia to dajemy taką ilosc nawozu która roślina pobiera w ciagu wegetacjii w ten sposób utrzymujemy stale sredni poziom zasobności. A nawożenie gdy mamy poziom wysoki lub bardzo wysoki nie tylko nie zwiekszy plonów lecz może jeszze je ograniczyc. Nie bede tu podawał jak sie oblicza ilosc nawozow na podstawie zasobnosci gleby bo to wam powinien wasz doradca obliczyc ewentualnie w stacji jest osobaktora to wam za pare groszy równiesz obliczy i możecie w ten sposob zaoszczedzic kilka lub kilkanascie tysiecy zl!! Ale znając rolnikow (sam nim jestem ) to przypuszczam ze wielu nie uwierzy ze moga pzez kilka lat nie stosowac okreslonych skladników>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powierzchnia z jakiej pochodzi próbka nic więcej ich nie obchodzi

co do szkicu to ja nic takiego nie robiłem moja stacja tego nie wymagała

należność regulowałem z góry

czekałem dwa tygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH gleby można sprawdzic samemu. W sklepach ogrodniczych mozna kupic zestawy do mierzenia skladające sie z najczęsciej 2-3 tabliczek porcelanowych lub plastikowych i plynu. aby zrobic badanie nalezy prubki gleby włozyc na podctawki po czym polac plynem i po ok pol minuty przechylic. nadmiar plynu splynie na nieprzysypane fragmenty tacki. Jego kolor swiadczy o pH i nalezy porownac go ze skala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak myślicie, czy np. u Was na wsi było by zapotrzebowanie na usługę badania gleby, od pobrania gleby do dostarczenia wyników i zaleceń? Wiadomo, nie każdy ma czas, chęci, umiejętności, sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ci, którzy widzą w tym sens sami robią bez niczyjej pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis zapoznalem sie z wynikami badania moich probek i... jestem zdruzgotany.

Wszedzie niska i bardzo niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wysokie wydatki Cię czekają ...

Jaki masz rodzaj gleb - na lekkich niska zawartość nie jest aż taka straszna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja dziś też wreszcie otrzymałem wyniki. Jestem zadowolony. Brałem próbki z 4 pól.

1 pole 3,5 ha: odczyn pH to 7,3 (nie wiem czy troche nie za duży) czyli wapnowania nie trza, Fosfór 31 mg/100g, Potas 25,9 mg/100g, Magnez 11,8 Mg/100g (wszystko b. wysokie) Dodam że na tym kawałku juz od 9 lat siana była kuku bez przerwy. W tym roku zamierzam posiać trawę. Jak myslicie czy mógłbym w tym roku dać se spokój z nawożeniem PK?

 

2 pole 1 ha: odczyn pH to 7,3 P 15,8 mg/100g, K 12,4 mg/100g (zawartość K określone jako niskie) Mg 11,3 mg/100g. Dodam że do tej pory był to użytek zielony a w tym roku zamierzam posiać kuku.

 

3 pole 3,7 ha: odczyn pH 7,10, P 15,4 mg/100g, K 17,5 mg/100g, Mg 12,6 mg/100g. Wcześniej trawa a w tym roku będzie kuku.

 

4 pole 2,2 ha: odczyn pH to 6,6, P 17,5 mg/100g K 14,9 mg/100g, Mg 14,4 mg/100g. Od dwóch lat siana kuku i w tym roku też będzie.

 

Co myślicie o takich wynikach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobre wyniki wnioskuje, że i dobre gleby.

Na polu nr.1 bez wahania możesz nie siać PK natomiast

na polu nr.2 jest za wysokie pH na użytek ziel. a niska zawartość K

to typowy niedobór łąk. Stanowczo odradzam sianie kukurydzy

po użytku zielonym bo....drutowce załatwią Ci wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż czy ja wiem czy te gleby takie dobre.wszystko IV klasa. A co do pola nr 2 to wiem ze te pH za duże ale jak je obniżyć. Trawa mi tam słabo rosła więc pomyślałem o zmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć czwórkę

U mnie piąta, szósta i wpół do siódmej

A na tej łące posiej siarczan amonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po łące na wiosnę zakop kilka przekrojonych na pół kartofelków i wykop je za dwa dni to zobaczysz cze masz drutowce. jak są to na razie nie siej kukurydzy.

Ja po łąkach siałem 30 ha kukurydzy ale nie miałem na nich drutowców ani innych ryjących robaczków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to wysokie wydatki Cię czekają ...

Jaki masz rodzaj gleb - na lekkich niska zawartość nie jest aż taka straszna...

Najlepsze kawalki to III wiekszosc to IV i V. gleba lekka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też 2 lata temu siałem kuku po łące (4 pole) i nie było drutowców (chyba) bo kukurydza dobrze urosła a pola mam obok siebie to mam nadzieję że nie pojawi się zadne robactwo. A z tymi ziemniakami to dobry pomysł. Tak zrobię. Dzięki za radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...