Skocz do zawartości
jendrula36

saletra czy saletrzak a może salmag

Rekomendowane odpowiedzi

RSM jest to skrot od -roztwór saletrzano-mocznikowy a wiec tylko częsciowo podobny do mocznika.Mocznik przy sprzyjającej temperaturze może być przyswojony w ciągu ok 4 dni ,natomiast w chłodzie okres moze się przedluzyc do 3 tyg.Jest on najmniej toksycznym nawozem azotowym w zwiazku z tym że azot występuje tam w formie organicznej i jest najmniej parzący przy stosowaniu dolistnym.W doświadczeniach(kilka tysięcy) okazuje się lepszy od saletzraku,a w licznych przypadkach dorównuje saletrze.Pamiętać należy że nieco gorsze efekty przynosi stosowanie go na glebach mocnozakwaszonych lub zasadowych ,gdyż musi zajśc przemiana formy amidowej w azotanową a ta w takich warunkach przechodzi dużo wolniej i mniej efektywnie.Ogólnie przy dobrej kulturze jest to najbardziej ekonomiczny nawoz godny polecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i co ja mam teraz zrobić skoro mam zasadowe gleby a mocznik zakupiony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie i co ja mam teraz zrobić skoro mam zasadowe gleby a mocznik zakupiony? :roll:

 

zastosować :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie i co ja mam teraz zrobić skoro mam zasadowe gleby a mocznik zakupiony?
Dokładnie tak jak radzi przedmówca.Stosowanie saletrzaku jako nawozu pogłownego jest bardzo ograniczone ze wzgledu na koniecznośc wymieszania z gleba celem unikniecia strat azotu w każdych warunkach,natomiast saletra na glebach zasadowych również powinna być wymieszana.Stosuj mocznik i ciesz się najtanszym kg czystego składnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko nie przyznać racji poza tym tegoroczna relacja cen mocznika do reszty azotowych nie pozostawia wyboru... też zresztą najbardziej jestem przekonany do mocznika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko wiecie ze mocznik dziala dopiero po ok trzech tygodniach od rozsiewo ja sam sypne po 150kg saletry plus 150 kg mocznika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko wiecie ze mocznik dziala dopiero po ok trzech tygodniach od rozsiewo ja sam sypne po 150kg saletry plus 150 kg mocznika[/quot

 

 

 

 

wszystko jest uwarunkowane od temperatury jeżeli jest poniżej 5 st.C to tak jeśli powyrzej to ok 5 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja stosuje mocznik najczęściej dolistnie 25kg/300l/1ha x 3 opryski, mam pytanie czy można stosować saletre lub siarczan amonu dolistnie i w jakich stężeniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...